De Boekbinderij H. CLAES=BOEN is overgebracht a— naar de Statiestraat, 61, IEPER. 3 Ver/oigd werk. llaiige prijzen. nog, benevens de andere gewone lasten, een som van 100 frank voor wateringsbelasting, wat de pacht prijs dezer landen op 1800 fr. per hectare brengt. De pachter teekent bij den Heer gouverneur verzet aan tegen dezen afschuwelijken pachtprijs. M. Leuridan. Is het wel afschuwelijk dat er in den brief geschreven staat M. Lentahieu. Ja. M. Leuridan. Welk leelijk woord. M. Vanderghote. Als gevolg op dit schrijven heeft de Ccmmissie van Openbaren Onderstand een verslag opgemaakt waaruit blijkt dat de pachter Zoete Jules zijn pacht heeft aangegaan in openbare verpachting den 20 Juli 1928. Voor 1 ha. 84 a. 12 ca. land en vette gras ge legen te Oudecapelle en waarvoor de pacht aangegaan werd voor een termijn van negen naeenvolgende jaren beginnende den 1 October 1928, heeft hij den jaarlijk- schen pachtprijs van 8000 fr. geboden. Deze som werd gedurende de drie eerste jaren der pacht betaald, doch gezien de toen heerschende crisis werd de pachtprijs voor de drie volgende jaren herzien en aan Zoete Jules een jaarlijksche teruggave van 6150 fr. toegestaan, zoo dat hij nog enkel 1850 fr. betaalde of 1000 fr. per hec tare. Daar de crisis echter verminderde werd voor de drie nog te loopen jaren der pacht, namelijk voor de jaren 1935-36 en 37, de pachtprijs op 2210 fr. 's jaars gebracht, zoodat er nog een vermindering toegestaan werd van 5790 fr. op den initialen pachtprijs en deze laatste op 1200 fr. per hectare gesteld was. De Com missie van Openbaren Onderstand doet dan verschei dene onjuistheden in de beweringen van haar pachter uitschijnen, en onder meer dat de oppervlakte der ver pachte goederen niet 1 ha. 40 a. maar wel 1 ha. 84 a. is, dat de huidige pachtprijs geen 1800 fr. per hectare bedraagt maar wel 1200 fr. De Commissie doet verder nog opmerken dat deze vette weide vóór den oorlog verpacht was mits de jaarlijksche som van 450 fr. boven de lasten, zoodat de thans betaalde pachtprijs nog maar schaars vijfmaal zooveel bedraagt en dus geenszins overdreven is. Zij is daarbij de overtuiging toegedaan dat de huidige pachtprijs nog merkelijk zou overschreden worden moest deze vette weide op dit oogenblik opnieuw in openbare verpachting komen. Om al deze redenen wordt voorgesteld een ongunstig advies op de vraag van Jules Zoete uit te brengen. M. Lemahieu. Ik zou hier over dit punt niet spre ken, ware dit al niet gebeurd vooraleer ik in de Com missie van Openbaren Onderstand zetelde. Deze ver pachting is nog geschied bij mondelings opbod en niet bij geschreven aanbiedingen, omdat de wet op de openbare verpachtingen toen nog niet bestond. De te genwoordige pachter heeft zelf den pachtprijs van 8000 fr. geboden niettegenstaande de vermaningen der Commissie van Openbaren Onderstand die hem deed opmerken dat dergelijke prijs niet betaalbaar is, en niettegenstaande ook de vermaningen van een bijzon deren persoon, die bevoegd is in landbouwzaken en zich naast hem bevond. De pachter heeft gemeend dat hij van 's anderendaags reeds ging vermindering be komen, doch de Commissie heeft zich terecht aan dit zot spel niet geleend. Dit miek dus de som van 72.000 frank die deze pachter in 9 jaar had moeten betalen. Tot heden echter heeft hij reeds meer dan 36.000 fr. afslag bekomen. Dit is te veel en iedermaal er een afslag werd voorgesteld heb ik mij ertegen verzet, omdat het door zijn eigen dwaasheid is dat die pachter zulk een hooge som moest betalen en ook omdat hij de schuld is dat al de andere pachters der Commissie van Openbaren Onderstand en ook van de particuliere eigenaars in de koek hebben moeten bijten en bij het einde van den loopenden pachttermijn hun pacht heb ben zien opslaan. Die'pachter verdient dus geen afslag en men moest hem verplichten dien overdreven huur prijs te betalen, omdat het zijn eigen schuld is. M. Leuridan. Het ware belangwekkend te verne men welke drijfveer dien pachter aangezet heeft deze beestigheid te begaan. Is het een naijver tusschen ge- buren, zooals dit nog voorvalt, om daarna boven de anderen te kunnen kraaien, dan ware zulks nog een reden te meer om de gevraagde pachtvermindering niet toe te staan. M. Van der Mersch. De pachter kan geen de min ste verontschuldiging inroepen, gezien de aanbiedin gen per brief moeten gedaan zijn. M. Leuridan. Hij moest toch wel weten wat' hij in zijn aanbiedingsbrief schreef. M. Lemahieu. Ik zie dat het noodig is dat ik hier nogmaals het woord neem. De wet, die de geschreven aanbiedingen verplichtend maakte, bestond toen nog niet en deze openbare verpachting geschiedde dus nog bij mondelings opbod. Niettegenstaande hij gewaar schuwd werd door leden der Commissie van Openba ren Onderstand en door een bijzonderen persoon, heeft hij den pachtprijs zoo hoog gedreven. Zij waren met twee, drie personen die elkander ophoogden, doch dit is hunne zaak en het is geen reden om afslag toe te staan. Hij is de schuld dat al de pachters meer hebben moeten betalen en daarom verdient hij geen afslag. M. Vanderghote. Ik stel voor over te gaan tot de stemming over het voorstel een ongunstig advies op het gedane verzoekschrift van pachter Zoete Jules uit te brengen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Leuridan en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Vergracht en Verbeke. VI. Openbare Onderstand Ontslag van pacht en openbaar te pacht stellen van een hofstedeken. M. Vanderghote. Den 9 Februari 1937 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand beraadslaagd over de vraag van Wp Cany-Deroo, van Zillebeke, die toelating vraagt om de pacht van het hofstedeken dat zij uitbaat aan haar broeder Germain Deroo te mogen overlaten. Haar man is in Maart 1936 overleden en daar haar kinderen nog minderjarig zijn, is het haar niet mogelijk dit hofstedeken voort te gebruiken. De pacht ervan werd aangegaan in 1936 voor 9 naeenvolgende jaren en loopt dus ten einde in 1945. Zij vraagt dat de Commissie in de voorwaarden van pachtovername zou voorzien dat men voor de overname van alaam en beestialen verplicht is twee schatters aan te stellen. Daar de overname voor den vrederechter moet ge schieden en daar zij van oordèel is dat het beter ware dit hofstedeken opnieuw openbaar te verpachten, be sluit de Commissie, gezien den pijnlijken toestand der familie van de huidige pachteres, haar van haar pacht te ontslaan. Voor de overname van het alaam en der beestialen zullen twee schatters, een door elke partij, aangesteld worden. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies op de beraadslaging van den Openbaren Onderstand uit tè brengen. Dit voorstel wordt bijgetreden. Alleen de Heeren Lemahieu en Verbeke onthouden zich. VII. Openbare Onderstand Uitbreidingswerken uit te voeren aan de wasscherij in het O. L. Vrouw hospitaal Beslissing van den gemeenteraad Her ziening. M. Vanderghote. Dit punt werd hier reeds breed voerig behandeld in de gemeenteraadszitting van 14 December 11. De raad heeft alsdan, over het niet in openbare aanbesteding uitgeven der uitbreidingswer ken van de wasscherij in het hospitaal, een ongunstig advies uitgebracht. De Commissie van Openbaren On derstand heeft hiertegen beroep aangeteekend bij het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen, dat thans den bundel teruggezonden heeft met een verslag van den Heer Verbeke van den provincialen technischen dienst, ten einde hem terug aan het oordeel van den gemeenteraad te onderwerpen. In hare zitting van 26 Januari 1937 heeft de Commissie opnieuw over die kwestie beraadslaagd en, gezien het werk zeer drin gend is, gezien de gunstige voorwaarden in dewelke de beperkte aanbesteding zich aanbiedt en de firma Mensch dit werk wil uitvoeren voor de som van 34.100 fr., vraagt zij aan den gemeenteraad thans zijn vroeger uitgebracht advies te willen veranderen. M. Verbeke. Ik heb ook in den schoot der Com missie van Openbaren Onderstand verzet aangeteekend tegen de beperkte aanbesteding juist zooals ik het hier vroeger in den gemeenteraad gedaan heb. Mijn verzet is principieel en deze juiste houding, die ik in deze zaan heb aangenomen, werd in hooger hand bekrach tigd, gezien de Commissie van Openbaren Onderstand door de bestendige afvaardiging gewezen werd op de verplichting die zij heeft volgens de wet om alle werk van dit belang in openbare aanbesteding uit te geven. Ik begrijp niet goed waarom men dit werk wil toever trouwen aan een bepaalde firma die hier genoemd werd ik zou het niet gedaan hebben, doch gezien dit reeds gedaan werd is er geen bezwaar meer de firma Mensch bij haar naam te noemen alhoewel men hier ter plaats personen of firmas vinden kan die dit werk met evenveel bekwaamheid en misschien met minder kosten zouden kunnen uitvoeren. Moest dit werk aan onze ambachtslieden, die hier ter plaats zelf wonen, toevertrouwd worden, dan zou de uitvoering ervan onder alle punten, en onder andere van goede werking, de hoogste waarborg bieden en ten beste mo gelijk aan alle vereischten voldoen. Er wordt door de Commissie van Openbaren Onderstand beweerd dat het werk dringend moet uitgevoerd worden ten einde alle besmetting te voorkomen. Dit is echter slechts een middel om ons advies te beïnvloeden, want volgens geneeskundig oordeel ik moet hier niemand noe men bestaan er hier in dit midden geen pestilen- tieuse ziekten. Ik kan dus niet verstaan waarom de Openbare Onderstand dit werk door een bepaalde firma wil doen uitvoeren, misschien zijn er geheime invloeden in het spel, doch wij zullen dit niet goedkeu ren. De wet is voor ons en ook de bestendige afvaar diging heeft de zienswijze van den Openbaren Onder stand afgekeurd en hem den bundel teruggestuurd ten einde over te gaan tot het uitschrijven eener openbare aanbesteding. Ik vraag dus dat dit werk in openbare aanbesteding zou gegeven worden. M. Leuridan. Hoe komt het dat het hooger bestuur thans van gedacht veranderd is M. Vanderghote. Ik begrijp uwe vraag niet goed. M. Leuridan. De Commissie van Openbaren On derstand was van gedacht de uitbreidingswerken der wasscherij in het hospitaal aan de firma Mensch zon der aanbesteding toe te vertrouwen. Hiertegen kwam er verzet op in den gemeenteraad en werd hier een meerderheid gevonden die dit verzet door een stem ming heeft bekrachtigd. De Openbare Onderstand is dan bij de bestendige afvaardiging in beroep gegaan tegen het ongunstig advies van den gemeenteraad en thans verneem ik. door monde van mijn strijdgenoot Verbeke, dat het provinciaal bestuur of beter de be stendige afvaardiging ons in het gelijk gesteld heeft en besloten heeft dat er een openbare aanbesteding moest gebeuren. Ik vraag nu hoe het komt dat de be stendige afvaardiging op die eerste beslissing terug gekomen is en thans zegt dat de uitvoering van het werk mag goedgekeurd worden zonder aanbesteding. Ik zou willen weten zoo er een reden bestaat om thans die eerste houding te herzien. M. Seys. In geval de bestendige afvaardiging een eerste beslissing genomen heeft die de openbare aan besteding voorschreef, dan bevindt die brief zich in alle geval in den bundel niet. M. Verbeke. Het is nochtans de waarheid en ik daag uit te bewijzen dat de bestendige afvaardiging ons verzet niet wettig heeft gevonden. M. Vanderghote. In zitting van 14 December 11. heeft de gemeenteraad het princiep van de uitvoering der werken goedgekeurd en in een tweede stemming het advies uitgedrukt dat die werken in openbare aan besteding moesten uitgegeven worden. De bundel werd daarna overgemaakt aan het provinciaal bestuur dat, in datum van 25 Januari 1937, een brief aan de Com missie van Openbaren Onderstand heeft laten gewor den waarbij zij gemachtigd wordt de uitbreidingswer ken der wasscherij in het hospitaal uit te voeren. De Commissie wordt er tevens op gewezen dat deze wer ken ingevolge de wet het voorwerp eener openbare aanbesteding moeten uitmaken die aan de goedkeu ring van den gemeenteraad dient voorgelegd te wor den. In voornoemd schrijven wordt echter Ook nog gezegd dat, zoo de Commissie dit werk zonder aanbe steding wenscht te laten uitvoeren, het haar toekomt aan den gemeenteraad de herziening zijner vroegere beslissing te vragen. Dit komt dus hierop neer dat zoo de gemeenteraad thans op zijn genomen beslissing wil terugkomen, dan zou de bestendige afvaardiging van advies zijn dat de uitvoering dezer werken zonder openbare aanbesteding mag toegelaten worden. M. Leuridan. De bestendige afvaardiging weet dus wat wettelijk en redelijk is en laat de kans aan den gemeenteraad over om op zijn beslissing terug te keeren. Ik hoop echter dat de raad ernstiger zal zijn dan dat en zijn vroegere zienswijze niet zal veranderen. M. Vanderghote. De installatie in het hospitaal, die thans moet aangevuld worden, werd uitgevoerd door zekere firma en de kwestie is thans te weten wat voordeeliger ware, ofwel dit werk door dezelfde firma ofwel door een andere firma te doen uitvoeren. M. Seys. Van zoodra een tweede firma ook een aanbod voor de uitvoering van het werk gedaan had, heeft de firma Mensch haar aanbod met 2700 fr. ver minderd. Ik begrijp niet waarom men gaat afdingen bij het eene huis en niet bij het tweede. Volgens mij zou er ten minste een aanbesteding tusschen die twee huizen moeten uitgeschreven worden, anders zal ik dit punt niet stemmen. M. Verbeke. Ik wil hier nog verder wijzen op de eenzijdigheid der handelwijze van den Openbaren On derstand in deze zaak. De firma Mensch alleen was voorgesteld om het werk uit te voeren en het is slechts later dat een tweede huis er nevens gesteld werd. Som mige personen vreezen de waarheid te zeggen. De waarheid echter mag gekend zijn. Ik zal hier zelfs nog aan toevoegen dat het verslag van den Heer ingenieur Verbeke, van den provincialen technischen dienst, twee uren te laat bij de bestendige afvaardiging is toege komen om een gunstig advies van den raad te beko men. Ik heb gezegd en herhaal het dat ik mij niet laat binden door de beslissing van een ambtenaar. Wat de Heer burgemeester zooeven zegde, als zou het te ver richten werk een aanvulling zijn, is ook niet geheel en gansch juist, het is een vervanging, dus een ver nieuwing van hetgeen vroeger bestond. M. Biebuyck. Deze installatie bestaat reeds sedert lang. Zij is nu alleen maar te klein geworden, zoodat de hoogdringendheid om dit werk uit te voeren toch al met eens zoo groot niet kan zijn. M. Vanderghote. Willen wij thans stemmen over het uit te brengen advies M. Leuridan. De gemeenteraad heeft eenmaal een beredeneerd advies uitgebracht en ik hoop wel dat hij zich daarbij zal houden. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt geen ad vies voor in deze zaak en laat den raad vrij beslissen over hetgeen er dient gedaan te worden. M. Van der Mersch. Het is juist hierom dat ik wilde protesteeren tegen hetgeen hier gezegd werd. Het schepencollege heeft nog geen beslissing genomen en de gemeenteraad is dus volkomen vrij. M. Vanderghote. De vraag is te weten zoo de ge meenteraad ja dan neen bij zijn beslissing van 14 De cember 1936 blijft. M. Biebuyck. Ware er geen middel een midden weg te vinden, bijvoorbeeld door een min beperkte aanbesteding M. Vanderghote. Laten wij ons alleen houden aan het advies dat wij geroepen zijn uit te brengen. M. Pattyn. Volgens de inlichtingen die ons ver strekt werden is het hoognoodig de wasscherij van het Hospitaal te vergrooten. M. Vanderghote. Den 14 December 1936 heeft de gemeenteraad vooreerst met algemeene stemmen een besluit genomen waarbij een gunstig advies uitge bracht werd over het princiep der werken, en ten tweede met 10 stemmen tegen 2 en 2 onthoudingen het voorstel der Commissie van Openbaren Onderstand, om dit werk zonder aanbesteding aan de firma Mensch C° toe te vertrouwen, verworpen. Blijft de raad thans ja of neen deze beslissing behouden Wie de be perkte aanbesteding verwerpt stemt ja en wie zich er niet tegen verzet stemt neen. Ik stel thans voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch. Seys, Biebuyck, Leuridan en VerbekeneenJvr. Cor nillie en de Heeren Pattyn, Michiel, Ccutelle en Ver- gracht. De Heeren Lemahieu en Vanderghote onthou den zich. M. Vanderghote. Het ongunstig advies over de be perkte aanbesteding blijft dus behouden. VIII. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1936 Wijziging. M. Vanderghote. De stadsrekening heeft doen uit schijnen dat sommige artikelen der stadsbegrooting voor het jaar 1936 lichtelijk overschreden werden. Ten einde geen moeilijkheden te hebben stelt het schepen college voor deze overschrijdingen te dekken door eenige besparingen op andere artikelen te doen. Op artikel 21 der gewone uitgaven, betreffende de brandverzekering, is er een tekort van 135 fr. 30op artikel 39, begrafenisdienst, een tekort van 1594 fr. 80; op artikel 58 een tekort van 2809 fr. 62 op artikel 115. politiedienst, een tekort van 752 fr. 10op artikel 123, openbare verlichting, een tekort van 16.274 fr. 29op artikel 126, bijdrage der stad in de pensioenen aan ge wezen beambten en stadswerklieden, een tekort van 1496 fr. 60 op artikel 127, bijdrage aan de gewezen provinciale pensioenkas der gemeentesecretarissen, een tekort van 54 fr. 10, en eindelijk nog op het krediet voor feesten en plechtigheden is er een tekort van on geveer 1000 fr. Gezien anderzijds artikelen 43, 56, 111, 124, 128 para grafen 4 en 6 een overschot zullen laten, stelt het sche-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3