Raphael Coulier Jonckheere 1 Elverdinghestraat, 9, Yper Tel. 384. GEMEENTERAAD VAN YPER BEZOEKT met, Paschen Opvolger van LEON JONCKHEERE Verslag der zitting van 8 Maart 1937 De openbare zitting wordt te 18 u. 30, 't zij met een verachtering van een half uur, geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voor zitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, sche penen Pattyn, Jvr. CornilUe, de Heeren Seys, Bie- bi'jck, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsledenVersailles, secre taris. I. Proces-verbaal der zitting van den 15 Februari 1937. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces-ver- baal. waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Openbare Onderstand O. L. V. Hospitaal Waschinrichting Uitbreidingswerken Openbare aanbesteding. M. Vanderghote. In zitting van 2 Maart 1937 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand hare beraad slagingen van 1 December 1936 en 26 Januari 1937, waarbij zij besloot de uitbreidingswerken der wasch inrichting van het O. L. Vrouwhospitaal aan de firma Mensch en O' toe te vertrouwen, herzien en de vol gende beraadslaging getroffenDe Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, aangezien de besten dige afvaardiging; hare machtiging verleend heeft voor het uitvoeren van bedoelde werken, aangezien de ge meenteraad het aanbesteden der werken aan de firma Mensch C'1 niet goedkeurt, besluit de uitvoering dezer werken in openbare aanbesteding uit te geven en hieraan de noodige ruchtbaarheid, onder meer door aankondiging in de Bouwkroniekte geven. Hei plan en bestek met eenheidsprijzen zullen ten laatste den 19 April a. s. moeten ingediend worden en de aan biedingen zullen aan de goedkeuring van den provin cialen technischen dienst onderworpen worden. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja. behalve de Heer Lema hieu, lid der Commissie van Openbaren Onderstand, die zich onthoudt. III. Taksverordening op het openen van nieuwe herbergen Wijziging en aanvulling. M. Vanderghote. De gemeenteraad heeft, in zijne zitting van 14 December laatstleden, een taksverorde ning gestemd op het openen van nieuwe herbergen. Het provinciaal bestuur van West Vlaanderen heeft ons deze taksverordening teruggestuurd met verzoek ze te willen aanvullen en wijzigen. Ingevolge den brief van 19 Februari 1937 van den Heer gouverneur, stelt het schepencollege voor het laatste alinea van artikel een, waarbij de openingstaks op 300 fr. bepaald was, te wijzigen als volgtde te betalen gemeentetaks voor het openen van nieuwe drankslijterijen worde gebracht op de helft der Staatstuks zooals deze door de wet van 29 Oogst 1919' vastgesteld werd. De aangifte en de be taling der taks moeten aan den gemeenteontvanger gedaan worden. Die taks wordt gestemd voor een ter mijn van vijf jaar, aanvang'nemende den 1 Januari 1937. Ik stel voor deze wijzigingen goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghoteneende Heer Coutelle onthouden zichde Heeren Michiel, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. IV. Casemat Rijselpoort en onderaardsehe gangen Herstelling en inrichting in museum en toeristische aantrekkelijkheid Bepaalde overeenkomst. M. Vanderghote.' Dit punt betreft de goedkeuring der bepaalde overeenkomst tusschen den Heer Urbain Segers en de stad te slifiten. Vraagt iemand het woord over het voorstel van het schepencollege Zooniet, vraag ik dit voorstel te willen stemmen. Ai de raadsleden brengen eenparig een goedkeurende stem uit. V. Baan Yper-Dickebusch a) Bijkomende werken ten laste van de stad; b) Stoepkantsteenen levering van nieuwe materialen. M. Vanderghote. Den 23 Februari 1937 hebben wij een brief ontvangen van den Heer Hoofdingenieur Claeys die ons een deskundig verslag van den dienst van Bruggen en Wegen overmaakt, waarbij de stad aanzocht wordt eenige bijkomende werken ten bedrage van 2795 fr. goed te keuren, ten einde langs de baan Yper-Dickebusch de zinkputten te verhoogen voor de huizen die onder het peil der baan liggen. Het schepen college stelt voor deze bijkomende werken goed te keuren. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. M. Vanderghote. Een zelfde vraag werd ons nog gedaan door het Bestuur van Bruggen en Wegen, dat ons heeft laten weten dat er voor den Dickebuschsteen- weg 101 loopende meter stoepkantsteenen zullen ont breken, daar de hoeveelheid herbruikbare steenen niet zal bereikt worden zooals zij voorzien was geweest. Deze levering van nieuwe materialen zal een bijko mende uitgave van ongeveer 7600 fr. voor de stad ver oorzaken. Dit wordt eveneens algemeen goedgekeurd. VI. Rioolnet en besteeniging der kleine Penne- straat Plan Lastenboek Beschrijving en afme ting der werken. M. Vanderghote. In een der laatste zittingen van den gemeenteraad werd de Kleine Pennestraat in de wegenis overgenomen. Daar deze straat in een erbar- melijken toestand verkeert, heeft de stad aan den Heer bouwmeester gevraagd een bestek der noodige verbe- teringswerken op te maken, behalve voor hét aanleg gen van voetpaden met tegels. Volgens het bestek van den Heer Gits worden deze werken op de som van 38.293 fr. 97 beraamd. Het schepencollege stelt voor het plan. bestek en lastenkohier goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. VII. Zonnebekesteenweg Meenensteenweg Voetpaden. M. Vanderghote. Wij hebben besloten de voetpaden in te richten langs den linkerkant van den Meenen steenweg vanaf de Bascule tot boven St Jozefsschool en langs den Zonnebekesteenweg van aan de Bascule tot aan de Ligywijk. Voor het leggen der voorlanden in tegels voorziet het bestek de sommen van 26.463.82 fr. voor den Meenensteenweg en van 37.861 fr. 23 voor den Zonnebekesteenweg. M. Leuridan. Aangaande de werken voorzien in punten zes en zeven wil ik doen opmerken dat het sedert verschillige jaren is dat wij de noodzakelijkheid ervan onderlijnen. Het is thans niet meer voor tijd deze werken uit te voeren en wij zullen ze dan ook goedkeuren. M. Van der Mersch. Gij hebt thaps dus volle vol op de Ypersche If antlelsfooi» in <Ie Hallen I>en Stand van Bouwstoffen van (le Firma doening. M. Michiel. Ik verhoop dat deze werken enkel een begin zijn, want er zijn nog veel andere straten die in orde moeten gebracht worden. M. Vanderghote. Wij hebben dezen namiddag aan den Heer stadsbouwkundige Gits gevraagd de bestek ken op te maken voor het aanleggen van voetpaden langs den Dickebuschsteenweg tusschen de vaart Yper- Komen en den overweg Yper-Komen, langs den Brug- gesteenweg en langs den linkerkant van den Zonnebe kesteenweg. M. Vergracht. Er zijn voor het oogenblik veel menschen zonder werk en het ware wenschelijk al deze werken zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. M. Vanderghote. Binnen zes weken zullen al deze werken voorzien zijn. Ik vraag thans het gedane voor stel betreffende de voetpaden van den Meenensteen weg en Zonnebekesteenweg te willen goedkeuren. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. VIII. Groote Pennestraat Overname in den atlas der buurtwegen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor dat het den raad zou behagen de Groote Pennestraat in den atlas der buurtwegen over te nemen. Ik denk dat de raad met deze bestuurlijke operatie zal t'ak- koord gaan. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. IX. Stoffelstraat Overname in den atlas der buurtwegen. M. Vanderghote. Zelfde voorstel wordt ook nog gedaan voor de Stoffelstraat, die de verbinding uit maakt tusschen de Dixmudestraat en den Bruggesteen- weg. Dit wordt eveneens met eenparige stemmen aangeno men. X. Zwemkom Verbeteringswerken Plan Lastenboek en bestek Goedkeuring. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de volgende beraadslaging te nemenAangezien de ste delijke zwemkom, tengevolge de ontoereikendheid der toegestane vergoedingen voor oorlogsschade, op ge- brekkelijke wijze hersteld werd, aangezien de schuin- sche muren gevaarlijk zijn voor de zwemmers, aange zien ook de nuttige oppervlakte der zwemkom der mate verminderd werd dat zij zoo voor de scholen als voor de oefeningen van zwemclubs en voor het inrich ten van propagandawedstrijden niet meer voldoet, be sluit er enkele verbeteringswerken aan te brengen waarvan de uitvoering noodzakelijk en dringend is. Met het oog hierop wordt thans gevraagd het bestek, opgemaakt door den Heer Gits en dat voor de uit te voeren werken een uitgaaf van 124.008 fr. 84 voorziet, goed te keuren onder voorbehoud van het recht van den gemeenteraad de hoeveelheid der voorgestelde werken te verminderen en onder voorwaarde ook de gewone en buitengewone toelagen, voor.deze werken voorzien, te ontvangen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. XI. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Ontwerp van statuut. M. Vanderghote. Ik heb de eer het ontwerp van statuut der vereeniging voor vreemdelingenverkeer aan de goedkeuring van den raad voor te leggen. De Heer burgemeester geeft hierop, lezing der voor gestelde statuten, waaruit onder meer blijkt dat de ge stichte vereeniging den naam dragen zal van Ypersche vereeniging voor vreemdelingenverkeer en in het stad huis zal gevestigd zijn. Zij zal bestaan uit een lid van ieder der in den gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen en uit afgevaardigden van alle toe ristische maatschappijen. Het algemeen bestuur ver gadert minstens viermaal 's jaars en het administra tief werk wordt toevertrouwd aan een secretaris wiens wedde door het bestuur vastgesteld wordt. De leden der vereeniging betalen geen bijdrage. De vereeniging zal werken met de toelagen die zij vanwege de openbare besturen ontvangt. Het aandeel der stad zal jaarlijks vastgesteld worden. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor dit ontwerp van statuten goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XII. Carnavalstoet op 9 Mei 1937 Aanvraag om toelage. M. Vanderghote. Den 10 Februari 1937 hebben wij vanwege het inrichtingscomiteit van den Carnavalstoet een brief ontvangen waarin, gezien de pogingen van het Comiteit om het Carnavalfeest van den 7 Februari wel te doen lukken door het slecht weder verijdeld werden en als gevolg aan den wensch der bevolking, de toelating gevraagd wordt om den Carnavalstoet op 9" Mei aanstaande te mogen doen doorgaan. Al de deelnemende groepen hebben erin toegestemd den 9" Mei a. s. opnieuw naar Yper te komen en zijn zelfs bereid zich eenige opofferingen op te leggen. Het in richtingscomiteit vraagt dat ook het stadsbestuur zijne werking zou willen helpen en steunen en verwacht een gunstig antwoord op zijne vraag. Gezien het feest van 7f Februari 11. door het toeval belet werd en het Cp- miteit bij Uitzondering zich tóch verplicht heeft gezien groote uitgaven te doen stelt het schepencollege voor een buitengewone toelage van 2000 fr. te verleenen. M. Michiel. Is er geen geld genoeg voorzien voor feestelijkheden M. Vanderghote. De toelage door de stad gegeven is, niettegenstaande het ongunstig weder waardoor het feest niet kon doorgaan, toch gansch verbruikt ge weest. M. Coutelle. Wat baat het een tweede maal een toelage te geven, vermits men toch niet weet indien het dan nogmaals geen slecht weder zal zijn. M. Lemahieu. Ik moet aan den Heer Coutelle ant woorden dat er veel meer kans bestaat schoon weder te hebben in de Meimaand dan in Februari. En in geval van slecht weder, dan nog zijn de dagen reeds veel langer en na de vlage zou de stoet toch kunnen uit gaan. Wanneer de dagen kort zijn, is dit onmogelijk. De Carnaval komt gewoonlijk zoo vroeg niet als het dit jaar het geval was, toch mogen we zeggen dat, sedert de carnavalstoet hier ingericht werd. we door gaans toch niets anders dan slecht weder hebben ge had. Moest de carnavalstoet voortaan ieder jaar in de Meimaand kunnen'plaats hebben, dan zou hij onge twijfeld veel meer kans hebben te lukken. Op die voorwaarde zal ik de voorgestelde toelage stemmen. M. Coutelle. Op een eersten Mei heeft het eens gansch den dag water gegoten, zoodat de ontworpen feestelijkheden voor het vieren van den ln Mei niet konden doorgaan. Dit was nochtans ook in Mei. M. Michiel. Ik heb daar zooeven een vraag ge steld, niet dat ik tegen het verleenen der toelage ben, doch ik wilde enkel maar weten of er geen geld ge noeg voorzien was voor feestelijkheden om de voorge stelde toelage van 2000 fr. daarvan te kunnen afnemen. M. Vanderghote. Ja. die toelage zal dan ook van dit krediet afgenomen worden, doch zoo wij er aan gehouden hebben het oordeel van den raad te kennen, dan was het enkel een kwestie van princiep omdat wij deze tweede toelage zonder de toelating van den ge meenteraad niet wilden toestaan. Indien er geen andere bemerkingen te maken zijn, stel ik voor de toelage van 2000 fr. te stemmen. Al de raadsleden brengen een gunstige stemming uit. M. Leuridan. Toekomende jaar zullen wij den vas ten verzetten. (Gelach) XIII. Politieverordening ter handhaving der orde. M. Vanderghote. Op aandringen van het provin ciaal bestuur wordt voorgesteld een politieverordening te nemen waarbij alle bijeenkomsten in open lucht zonder voorafgaandelijke toelating verboden zijn. Wor den ook niet toegelaten alle samenscholingen van meer dan 5 personen op den openbaren weg die door de politie zullen mogen uiteengedreven worden, en alles wat aanleiding tot wanordelijkheden geven kan. M. Leuridan. Bij het ontvangen der dagorde waar op dit punt voorzien is, dacht ik dat het uit overdreven ijver was dat gij dergelijke politieverordening voor stelde, doch in den bundel zie ik dat het is tengevolge van een wenk van den Heer gouverneur, zoodat zulks thans eerder voorgesteld wordt om uwe laattijdigheid te herstellen. Ik moet u nochtans doen opmerken dat de algemeene wet reeds alles bevat wat gij thans in die politieverordening voorstelt. Waarom geeft gij thans dien slag in 't water M. Vanderghote. Om verdere briefwisseling te ver mijden. M. Leuridan. Deze nieuwe politieverordening is totaal overbodig, daar artikel 94 der gemeentewet u reeds machtigt drastische maatregelen te nemen waar tegen ik gekant ben. M. Vanderghote. Ik ook. M. Leuridan. Ik zal die politieverordening dus niet stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Vergracht, Van Alleynnes en Vanderghote. Onthouden zich; de Heeren Pattyn. Michiel, Coutelle. Leuridan en Verbeke. XIV. Politieverordening op de aanplakkingen. M. Vanderghote. De voorgestelde politieveror dening op de aanplakkingen voorziet dat het nergens toegelaten is aan te plakken tenzij op de plaatsen door het schepencollege aangewezen. Het is eveneens ver boden op de muren der openbare gebouwen aan te plakken tenzij op de plaatsen door het schepencollege aangewezen. De eigenaars moeten de plakbrieven der openbare besturen op hunne eigendommen dulden. Plakbrieven van verkoopingen mogen ook op de te koop geboden eigendommen geplakt worden. Aan de muren van kerken, openbare bidplaatsen en klooster gemeenten mogen geen andere plakbrieven worden aangebracht dan deze die van godsdienstigen aard zijn. den eeredienst betreffen of door de wet bevolen zijn. Het is verboden hoonende of ergeniswekkende plak brieven aan te plakken. De aanplakborden aan den stadsschouwburg geplaatst zijn voorbehouden voor het aankondigen der feesten welke er gegeven worden. De bestendige geschilderde plakkaten moeten den naam vaVi den schilder vermelden. De plakbrieven, welke a i A

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3