Overlijden van den Heer Advokaat Henri SOBRY 3 TOMBOLA DER HANDELSFOOR 1937 Oud'BurgemeeHter van Yper naat en die van minister Sap op het vraagstuk gevestigd, dat thans opgeworpen wordt. Ik meen dat de heer Vandenbulcke zijn inlichtingen aan dezelfde bron heeft geput als ik. Het komt me onnoodig voor de bespreking te rekken, en bepaal mij er toe er op te wijzen, dat de heer Vandenbulcke alles heeft gezegd dat diende gezegd, met bevoegdheid en gematigdheid. Ik wensch dat de minister hem voldoening zal geven, zooals de heer Sap, vóór drie jaar, beloofd heeft het te zullen doen. Zonder iets te willen zeggen dat onaangenaam zou zijn voor den heer Sap, hoop ik toch dat de heer Merlot meer zal doen dan goede woorden uit te deelen, waarmede zijn voorganger zoo kwistig was. (Gelach en handgeklap vanwege talrijke leden). De Heer Mullie. Het is tien jaar geleden, dat ik hier over deze zaak gesproken heb. Thans wil ik alleen herhalen wat ik toen zegde over de wenschelijkheid van de uitvoering van de vaart Ieper-Komen. Het gaat hier over de herstelling van een werk dat vóór den oorlog bestond, over de herstelling dus van oorlogsschade. Het gaat hier ook over een vraagstuk van eco nomische beteekenis, waarover reeds tweemaal een gunstige beslissing was getroffen. De redenen die toen bestonden bestaan nu nog. De vooruitgang van het autovervoer heeft toe genomen maar ook het verkeer te water moet worden bevorderd. Sommige personen zijn tegen 'het graven van die vaart gekant. Ik betwijfel echter niet dat de minister de kwestie opnieuw zal instudeeren alvorens hij een 'bepaald besluit neemt. Ik zou hem tevens willen vragen over te gaan tot de uitvoering van de werken om de vaart van den Yzer dichter te brengen bij het spoor wegstation te leper. Daarvoor zijn de uitgaven gering. De loskaden van de vaart zouden b. v. tot bij den Poperingschen weg moeten gebracht worden. Dit zou een voordeelige verbinding tot stand brengen tusschen water en spoor. Ik hoop dat ook dat werk spoedig zal worden uitgevoerd. (Zeer welop vele banken.) Wij bedanken van ganscher harte den Heer Senator Vandenbulcke, alsmede de Heeren Gillon en Mullie, om hunne tusschenkomst ten voor- deele van de vaart Yper-Komen, op wier herstel -gansch onze streek sedert zoo lang reeds en met zooveel ongeduld wacht. Wij wisten reeds dat, daar waar het de belangen onzer streek, de be langen der algemeenheid geldt, wij op deze Hee ren mochten rekenen en wij bieden hen hier, om dit nieuw bewijs hunner dienstvaardigheid voor en hun gehechtheid aan de streek die zij ver tegenwoordigen, de verzekering onzer algeheele erkentelijkheid. O Lijst der reeds toegekomen prijzen M. H. Vermeulen, Dixmudestraat, een rijwiel. Madame Hector Vermeulen, Dixmudestraat, twee echarpen vijf paar kousen vijf paar fantaisiezokken. Iepersche Fotoclub, een vergrooting. M. Toussaert, Lombaardstraat, twee kistjes wijn. M. Maurice Bagein, Rijselstraat, een dessert servies. M. G. Van Wonterghem, Boterstraat, vijf asch- bakjes Boule Nationale12 kaartspelen Boule Nationale 50 pakken cigaretten Ab- dulla, ronde 50 pakken cigaretten Caravellis 4 doozen van vijftig cigaren Regalia 3 asch- bakjes half kristal Turmac2 doozen van vijftig cigaretten Le Khedive 2 doozen van vijftig cigaretten Craven A. 12 kaartspelen St Michel M. Vandermeulen, Dickebuschsteenweg, 3 pak ken Persil 3 pakken Henco. M. Gustave Gillis, Cartonstraat, 1 koffieservies. M. L. Vandevoorde, Elverdinghestraat, 1 dozijn fantaisie zakdoeken. M. Ed. Cardinael, Rijselstraat, 6 klakken. M. J. Vierstraete, Rijselstraat, 6 paar hand schoenen 3 paar zijden kousen. M. A. Stevens, Neermarkt, 1 passé -vite 1 moor 1 koffiekan 1 melkkan. M. P. Craye, Boterstraat, 1 paar sportkousen 1 fantaisie echarpe Georgette 1 pullover 1 cravate. M. Daniel Vanlede, Boterstraat, 2 wekkers merk Junghans 1 armband uurwerk. M. Demuinck, Cycles Splendord, Pennestraat, bon voor een aankoop van 25 frank. Door het Bestuur ontvangen, een regulateur. M. Wackenier, Cartonstraat, 1 schouwgarnituur. M. Donck-Vermeulen, Rijselstraat, een tafel laken een, tafellaken. M. J. Peel-Van de Walle, Rijselstraat, 2 vazen «Vervolg onderaan volgende kolom). Woensdag avond is de Heer advokaat Henri Sobry, gewezen burgemeester van Yper, alhier, na een kortstondige ziekte, zachtjes in den Heer ontslapen in den gezegenden ouderdom van 76 jaar. Dadelijk bij het vernemen van dit droevig nieuws, dat velen hier zoo pijnlijk verraste, ge zien de Heer Sobry, spijts zijn hooge jaren, er nog uiterst kloek en gezond uitzag en tot over korte dagen nog altijd even minzaam en vrien delijk op straat gezien was geweest, werd óp het stadhuis, tèn teeken van rouw en deelneming, de nationale vlag halftop geheschen. Geboren te Veurne, den 3 Maart 1861, kwam de Heer Sobry, na zijne studiën aan de Hooge- school van Leuven geëindigd te hebben, zich als jonge advokaat te Yper vestigen, waar hij sedert 53 jaar reeds dit beroep uitoefent en waar hij ook, om zijne groote verdiensten, tot de verhe- venste ambten geroepen werd, die hij tot ieders algeheele voldoening en vooral tot groot voor deel van Yper, de stad die hij zoo innig lief had, heeft weten te vervullen. Den 18 October 1903 tot gemeenteraadslid ge kozen, legde de Heer Sobry, in zitting van 14 Januari 1904, den eed af in handen van den Heer burgemeester Colaert en bleef zijn ambt van ge meenteraadslid onafgebroken waarnemen tot aan den grooten oorlog 1914G8. In de buitengewone gemeenteraadszitting, ge houden den 23 Februari 1919 te Paris-Plage, werd de Heer Sobry tot eerste schepen van Yper ver kozen in vervanging van den Heer Ernest Fraeys de Veubeke. Als schepen van financiën heeft de Heer Sobry, dank aan zijn wijs en voorzichtig beleid, dank ook zijne groote ondervinding en zijne door allen terecht geloofde werkzaamheid, aan de stad onschatbare diensten bewezen. Doch hij gaf het toppunt zijner werkkracht in het vervullen van het verheven burgemeesters ambt dat hem, na het afsterven van den Heer Colaert, bij Koninklijk Besluit van 27 December 1927 werd opgedragen. Hij behartigde de stads- zaken met hart en ziel, en niettegenstaande zijne drukke bezigheden stond hij altijd en overal zijne medeburgers ten dienste en iedereen, zoo wel rijk als arm, ontving hij altijd even vriende lijk en gedienstig. Bij de gemeenteverkiezingen van 1932 trok de Heer Sobry zich eervol, na gedurende 29 jaar lang opvolgenlijk raadslid, schepen en burge meester te ziji! geweest, uit het politiek leven terug. Tijdens de onthulling van zijn portret, den 29 Januari 1934, werd den Heer Sobry door den ge meenteraad een welverdiende hulde gebracht en, sprekende van de naoorlogsche jaren, gedu rende dewelke de stad moest herbouwd worden en alles hier opnieuw her in te richten viel, mocht zijn opvolger, de Heer burgemeester Van- derghote, terecht van den Heer Sobry getuigen Aan dit werk van Yper's verrijzenis hebt gij, Achtbare oud-burgemeester Sobry, sedert 1919 én als schepen én als burgemeester met taaien en onwrikbaren wil uwe beste krachten ge- wijd. De onmetelijkheid van deze gewichtige reu- zentaak, het vooruitzicht van de talrijke moei- lijkheden van alle slach die in het verschiet waren hebben u noch tot aarzelen, noch tot twijfel gedwongen. Uw louter plichtbesef, ge- steund en gebouwd op de rots van uwe on- baatzuchtige offervaardigheid en onvoorwaar- delijke liefde tot Yper, heeft u den lastigen maar verdienstelijken weg gewezen den weg van het Offer, den weg van den Plicht, den weg van den Dienst. Den 7 Februari 1934 werd ten Gerechtshove alhier het vijftigjarig jubileum van den Heer Sobry als advokaat der balie van Yper gevierd en andermaal werd hij op hartelijke wijze ge huldigd om zijne lange en verdienstelijke loop baan en om de vele en schoone gaven waarvan hij zoo als advokaat, kamervoorzitter der Recht bank voor Oorlogsschade, Staatsadvokaat, rechts kundige bijzitter van den Werkrechtersraad, vre- derechter-plaatsvervanger en ook als rechter- plaatsvervanger steeds blijk gaf. Hierbij echter bepaalde zich de bedrijvigheid niet van den Heer Sobry, die insgelijks een groot M. C. Dumortier, Boterstraat, een vulpen een postkaartalbum. M. Versailles, Boterstraat, 1 valies 1 borst beeld. M. Gruwez, Boterstraat, een gewatteerde bed sprei. Firma Fl. Vandevoorde, p. v. b. aBoterstraat, een vos (pels) een kinderpels. Prijzen worden steeds met dank aanvaard bij M. P. Craye, Boterstraat. deel zijner beste krachten besteedde aan tal van maatschappelijke werken en liefdadige instellin gen. Zoo was hij onder meer stichter der bloeien- de Ypersche afdeeling van het Davidsfonds, waarvan hij sedert 45 jaar reeds de ijverige se cretaris was, verders nog beheerder der Samen werkende Maatschappij Eigen Heerd secre taris van het Voorzorgscomiteit der Werkmans woningen van het Arrondissement Yperbe- j stuurslid der Stadsbibliotheek commissaris tot in 1935 der Coöperatieve voor Oorlogsschade Yper en de Omstreken werkend lid-jubila ris en voorzitter van den bijzonderen Raad der St Vincentius-conferentie van de Dekenij Yper, en ondervoorzitter van den Katholieken Kring. De Heer Sobry was ook nog gewezen lid der Kerkfabriek van St Maartens waarvan hij, na den oorlog tot op het oogenblik dat hij tot bur gemeester van Yper benoemd werd, het voorzit terschap waarnam, en vóór den oorlog vervulde hij het ambt van voorzitter van de Katholieke Wacht en der Pensioengilde van het Katholiek Volkshuis, enz. Overtuigd katholiek en vurig vlaming is de Heer Sobry hier een vooraanstaand baanbreker geweest dezer gedachten. In het vervullen zijner zoo talrijke als verscheidene ambten was hij een waar toonbeeld van stiptheid, ijver en werk zaamheid. Groote vriend en weldoener der armen vond hij er behagen in tijdens zijne wekelijksche bezoeken hulp en troost aan deze ongelukkigen te kunnen- bieden. Openhartig, rechtschapen en eerlijk, eenvoudig en minzaam was hij van ieder een geacht en geprezen. Om zijne zoo talrijke verdiensten was de Heer He'nri Sobry met de hoogste onderscheidingen vereerd geworden en onder meer met het Kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice Hij was insgelijks tot Ridder benoemd in de Orde van Leopold I en ontving ook nog van wege de Britsche Regeering, voor bewezen dien sten, het Kruis van Commander of the British v Empire Met den Heer advokaat Henri Sobry verdwijnt een groot en verdienstelijk man, van wien te recht mag gezegd worden dat hij hier al goed doende is voorbijgegaan. Ook zal zijne gedachte nis hier nog lang in eere gehouden worden. Aan de diepbeproefde familie biedt Het Ypersche de verzekering zijner innigste deelne ming in haar rouw aan. o OP HET GERECHTSHOF Tijdens de zitting der Rechtbank van Donder dag morgen werd een roerende hulde gebracht aan de nagedachtenis van den Heer advokaat Sobry, wiens overlijden in de rechtsmiddens zulke groote ontroering verwekt had, daar het meerendeel zijner vrienden zelfs niet eens wist dat hij ziek was geweest. De Heer voorzitter Matton hield de volgende rede die in de grootste stilte aanhoord werd M. M„ Slechts enkel een jaar is het geleden dat de achtbare Heer advocaat Courouble overleed en reeds opnieuw komt de dood een der uitstekendste leden der Balie van leper uit ons midden wegrukken. De pijnlijke tijding van het afsterven van Meester Sobry heeft ons allen ten zeerste verrast en te neer geslagen Immers pas acht dagen geleden was de dier bare afgestorvene nog aan de balie aanwezig. Vol iever en toewijding verdedigde hij er nog de hem toe vertrouwde zaken en niets liet ons vermoeden dat het afscheiden nakende was Meester Sobry, Mijne Heeren, was eene zeer flinke en veelzijdige werkkrachtAls advocaat stelde hij steeds zijne diepe rechtskennis ten dienste van zijne geliefde medeburgers en met klem en overtuiging ver dedigde hij dezen, die in Hem hun vertrouwen hadden gesteld Doch op menig ander gebied maakte hij zich ten zeerste verdienstelijk namelijk als Rechter-Plaatsver- vanger in onze Rechtbank als Kamervoorzitter in de Rechtbank van Oorlogsschade verders sinds 1903 tot 1933 heeft advocaat Sobry opvolgenlijk als gemeente raadslid, als schepen en als burgemeester de belangen der stad weten te behartigen en te verdedigen. Ook is het grootendeels aan zijne toewijding en werkzaam heid te danken dat onze geliefde stad zoo spoedig en zoo prachtig uit de oorlogspuinen is heropgerezen Het baart dan ook geen verwondering dat de magis tratuur en de Balie van leper heden treuren om het verscheiden van deze zoo edele figuur Moge deze betuiging van innig rouwbeklag de smart van de diepbeproefde familie Sobry eenigszins ver zachten. De Heer Van Brusselen, substituut van den Procureur des Konings, sloot zich aan bij die hulde door den Heer voorzitter gebracht, en ver volgens zegde de Heer advokaat Butaye, namens de balie, hoezeer iedereen getroffen was door dit zoo onvoorzien heengaan van den besten der con fraters, zijn vriend sedert hun intrede in de hoo- geschool. Ten teeken van rouw werd de zitting daarna voor enkelen tijd geschorst.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3