KOFFES en CHICOREI met PREMEN Christiaens Devolder KortrijK Chez PASCAL Emballagepapier Ta koop in olie goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL Dh VROUWEN - RUBRIEK Frisch en Jeugdig Gelaat. Recepten. TOUS COSTUMES MARCHAND - TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES IN DE VLAAMSCHE STER WILLEMS FONDS JEUGDKRING WILLEMS FONDS BOEKERIJ IN ROLLEN te verkrijgen aan voordeelige voorwaar den, ten bureele dezer. Iedere vrouw en... man ziet er graag frisch en jong uit. in zijn dagelijksch leventje. Iedere vrouw en man heeft er aldus alle belang bij zijn gelaat frisch en jeug dig te houden, in zoover dit mogelijk is. Inzake gelaatsschoonheid mag men mets aan het toeval overlaten. Hoe vroeger in de jeugd men er mee begint, en hoe regelmatiger men het doet, des te mooier resultaat men er mee bekomen zal. Wie integendeel zijn gelaat niet verzorgt, die zal er vóór zijn tijd. vermoeid, rimpelig, schraal, onfrisch. oud uit zien. Want er is toch niets zoozeer aan den invloed van weer en wind blootgesteld als ons gelaat. Kortom wij moeten allen ons gelaat verzorgen. Dit eischt slechts weinig tijd en weinig geld op. Im mers wie er iederen morgen en avond een paar minuten aan offert, zal zijn gelaat werkelijk zeer degelijk kun nen verzorgen, en de huid zoodanig elastisch houden, dat hij alle vroegtijdig rimpelen en verwelken voor komt. Hoe gaat men te werke Vooraf dient men op zijn toilettafel al is die zeer primitief een vette crème voor den nacht, een droge crème voor den dag en een fleschje zuivere alkohol voor het reinigen van de huid te bezitten. Deze een voudige toiletbenoodigheden kan men in ieder goede toiletzaak voor een paar frank koopen. In plaats van vette crème kan men zelfs zuivere vaseline gebruiken. Iederen avond, vooraleer men zich te ruste begeeft, wrijve men zijn gezicht flink in met vette crème of vaseline, om het daarna onmiddellijk terug schoon te wrijven met een proper en zacht doekje. Dit mag men eigenlijk nooit verzuimen, zelfs niet wanneer men zeer vermoeid is. Immers dit inwrijven is het doelma tigste middel om alle vuil en stof van den dag te ver wijderen. Voor het slapen gaan wordt het gelaat dan nog eens lichtjes ingewrevenhet droge gelaat met een vette crème, de vettige huid met een vetarme crème. Na het opstaan verwijdert men, met een in alkohol gedrenkt lapje, de nachtcrème. Daarna wrijve men zijn gezicht met massagecrême of huidolie in, en men begint voorzichtig te masseeren. Hoe moet men het gelaat masseeren Wij laten de vingertoppen, met zachten druk over het gezicht glijden, van kin naar ooren. De teere huid onder de oogen, bestrijken wij voorzichtig met de vin gertoppen van den neuswortel in een ronding om het onderste ooglid heen tot de buitenste kant van het jukbeen. De druk van de vingertoppen moet gelijk tijdig en intensief zijn, zonder te persen. De kin inte gendeel wordt krachtig met de duimen bewerkt. De massage heeft als voornaamste doel een krachti- gen bloedsomloop te veroorzaken doorheen de huid, en aldus de gelaatsspieren te versterken. Benevens de massage worden nog verscheidene an dere middelen gebruikt om de huid frisscher en mooier te maken, en wel voornamelijk baden en kompressen. Sommige schoonheidsinstituten maken veel gebruik van - wisselkompressen, om er hun klienten er weer vlug frisch en onvermoeid te doen uitzien dus het koud-warm-koud in snelle opeenvolging, het is te zeg- gen eerst gedurende een paar minuten een in koud water gedrenkten doek op het gelaat leggen, die men dan vervangt door een in warm water gedoopten doek, enz. Andere schoonheidsspecialisten raden ten zeerste het stoomen vah het gelaat als uitmuntende huidsver zorging aanmen houde het gelaat eenige minuten boven een groote waschkom kokend water, er zorg voor dragende dat men het gezicht niet brandt. Het hoofd en de schaal worden met een wollen doek (handdoek) overdekt, om de stoom niet te vlug te laten ontvluchten. Men binde, zoonoodig. de haren op, om het gelaat vrij te houden. Deze twee laatste schoonheidsmiddelen leveren goede resultaten op. Daarenboven zij zijn heel goedkoop, en kunnen werkelijk door de finantieel armste mensch zeer doeltreffend aangewend worden. Aldus is het ten slotte iedereen gegeven zijn gelaat degelijk te verzorgen en het noodige te doen om er altijd frisch, en tot op gevorderden ouderdom er nog relatief jeugdig uit te zien. PAASCHGEBAKJES Giet 125 gram meel op tafel. Maak een holte in het midden en doe hierin twee soep lepels boter, twee eierdooiers, een lepel suiker en een smaak naar eigen keuzevanille, citroen of oranje bloesem. Werk alles ondereen tot een tamelijk vast deeg, en laat een uur rusten. Rol het deeg vervolgens uit, snijd in kleine reepen, en bak in heet frituurvet. Bestrooi met suiker bij het opdienen. SMAKELIJKE PUDDINGKook een liter melk met 200 gram suiker. Meng er enkele verkruimelde be schuiten, of wat oudbakken kramiek of melkbrood, een handvol goed gewasschen krenten en een weinig ge konfijt fruit onder. Laat het beschuit, kramiek of brood goed doorweeken. Breek dan een grooten lepel pud dingpoeder in wat koude melk, en giet dit bij het kokende mengsel. Laat even doorkoken, en roer in- tusschen goed. Giet dan den pudding in een natgemaak- ten vorm. en laat koud worden. M. B. G. La maison enseigne gratuitement a tous les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN TOON HEE 'T MILLIOEN Brok Vlaamsche folklore, door H. Van Daele. De Vlaamsche Ster blijft in de traditie. Haar vertooningen lokken steeds een nokvolle zaal. Maandag laatst zou een nieuwe troep het voetlicht trotseeren. Laten wij zeggen dat het een succes was van gehalte. Wij moeten vooreerst den heer J. De Cadt van harte geluk wenschen met zijn orkest. Geen banale thema's fraaie muziek met ingewikkelde rhythmen, sierlijke melodie en plastisch uitgewerkte akkoorden. Bravo voor de groep muzikanten, die ook een flink succes oogstten. Toon hee 't millioenregie van den heer Desmedt Abdon. De titel belooft. Vanaf de eerste scenes in het lau' bedrijf voelt men stijl bij de acteurs. Bezadigd in gebaren, vaste tred, flink afgelijnde karakteruitbeelding, aldus de eerste indruk. En zoo ontwikkelden zich gedurende de drie bedrijven de meest koddigste, de meest ingewikkelde toestanden tot het uitbundig vermaak van de aandachtige toe hoorders. Maar het werd meer dan een lachsucces, waarin massale tooneelafwisseüng met vedel en trom, fanfare, boerenkermis en dorpsserenade een brok kleurig le- vensjolijt en levensinzicht op de planken brachten. Leute, waarin steeds de geest wordt geprikkeld, ge zonde aandoeningen, die gunstig stemmen, snakerige zetten, echt vlaamsche machtspreuken, waarheden als koeien, die immer als zuivere munt klinken, ziedaar de maatstaf van dit spel. Vader Cats werd dikwijls letterlijk geciteerd en na twee honderd jaar doen zijn lijfspreuken nog wonderen bij ons volk dat, wars van onbekookten paspoes, nog houdt van smijdig proza en klankvolle zegbaarheid. Dit bewezen de langdurige toejuichingen bij de wisseling der bedrijven en het handgeklap waarmee rake zetten of geslaagde uitbeelding werden onderlijnd. Ons Vlaamsch publiek blijft kerngezond. Wat gezegd van de vertolkers Zij waren uiterst best, gaven blijk van streving naar zuiver spel en verzorgde dictie. Mevrouw Clemence Putzeys had een ondankbare rol. die zij tot algemeene voldoening tot goed einde bracht. Keer op keer uitbundig verheugd of bitsig, schraap zuchtig of vrijgevig, sentimenteel of jaloersch, bleef zij steeds in den goeden toon. Rozeken, een nieuwelinge, heeft flinke hoedanigheden als jeune première zij weet moeders drift naar harte- genoegens te omlijnen met snakerige plagerijen, tot vreugd der toehoorders. Juffrouw Speeckaert, een beginnelinge, heeft meteen het publiek bekoord. Haar zoeterige taal stemde over een met haar herhaaldelijke schipbreuken bij het hen gelen naar huwelijk. Haar aanhoudende inspanningen werden te langen leste bekroond in den persoon van den plechtmatigen kleermaker die later, in het edel bedrijf van keukenbaas, haar hart aan de spits rijft. De brievenbesteller geeft zeer belangrijke wetens waardigheden nopens de sentimenteele gesteltenis van het pubiek dat hij bedient. Gelukkiglijk wordt later bewezen dat zijn uitboezemingen niet al te betrouw baar zijn, alhoewel op deze heel het bedrijf in een langen schakel van folklorische pret, boertig gebeuren wordt gestapeld en alzoo onze lachspieren aanspreken. Zeer vermakelijke scenes ook als de spraaklustige bode verschijnt in de gedaante van Antoine, verloofde van Rozeken en petekind van den onvergetelijken mil- lionnair, alias Toon Putzeis. Schoenmakersbaas en koffiehandelaar, die later in de boerenkermis zoo vermakelijk aandoen, zijn de per sonages die de mercantiele en kleinmenschelijke ge breken vertolken die Toon zoo meesterlijk wraakt. Breed folklorisch en echt Breugeliaansch zijn de scenes van de serenade die gebracht wordt aan den millionnair, waarin de jaloerschheid tusschen Clemence en Speeckaert zoo treffend menschelijk is. Wat nog te zeggen van Toon Putzeis, die tezelfder tijd tooneelleider is? Zijn spel is een ware veropenba ring. Hij beheerscht zijn rol, beeldt haar uit in haar talrijke facetten, met een gestadige zorg voor realisme dat tevens ook een sterke neiging is tot ware kunst. Zijn soepelheid, zijn aanpassingsvermogen en uitbeel dingstalent, zijn intellectueel inzicht en fijn taalgevoel laten hem toe de talrijke ontknoopingspunten, die uit oogpunt van gedragenheid en leutige zetten het bedrijf beheerschen, naar behagen te weerhouden om ze ten gepaste tijde te grabbel te gooien aan een publiek dat hij vasthoudt door een sierlijk gebaar of dubbende houding. Tooneel is leven. Gezond tooneel verheft en onder wijst. Die edele kunst mag niet uitsterven, zoo min als de zorg onzer voorouders om met en door de taal de edele spelen van de gedachten weer te geven, de wijs begeerte van het leven te voeden en het dagelijksch bestaan te kleuren. Onze taal is wonderzoet als men haar geen geweld aan doet, dat bewees De Vlaamsche SterMaandag laatst. Boven het onmiddellijk doel van deze groep om ons; een geestesfestijn te brengen loven wij haar poging van edele kunstbetrachting, die zich uitdiepen zal en verruimen om ons later de sappige vrucht te brengen van haar opofferend talent, haar diep inzicht in de woordenpraal onzer rijke taal. Nieuwere poging om moderne muziek te leveren - nieuwere poging om expressionistische tooneelkunst op te disschen, pogingen die wonderwel slaagden, ziedaar de slotsom van de vertooning. Adel verplicht en deze uitvoering laat een smaak naar meer en steeds hooger. Proficiat «Vlaamsche Ster met uw nieuwe groep J. T. De Jeugdkring van het Willems-Fonds richt voor Zaterdag 20 Maart een gezellig varieteitsfeest in ten voordeele van de uitbreiding van onze Willemsfonds Boekerij. Het programma omvat balletten, zang, schetsen... Een gezellig dansfeest zal den avond sluiten. De gezelligheid is een waarborg voor onze feesten,, welke telkenmale een waardig succes kunnen boeken. Ook zijn wij ervan overtuigd dat deze avond, zeker zeer in den smaak van ons gewoon publiek zal vallen.. Ook zal niemand nalaten van door zich een kaart aan te schaffen, een steentje bij te brengen tot den bloei van onze boekerij. Kaarten zijn in omloop aan 4 fr. Willemsfonds leden betalen slechts halven prijs. Steun onze werking, welke slechts strekken kan tot. de kultureele verheffing van ons volk. Wij houden eraan mede te deelen dat ten einde dea bibliothekaris toe te laten den algemeenen inventaris, op te maken, wij ons zullen toelaten van onze boekerij vanaf 18 Maart tot 1 April te sluiten. Deze tijdspanne zal ons zeker toelaten van de boe kerij eens na te zien en wat op te knappen. Nieuwe, ooekenrekken worden meer en meer noodzakelijk door het overweldigend aantal boekdeelen, welke wij thans bezitten. Ook zal de katalogus aangevuld en voltooid, worden. Wij richten ons dan ook nogmaals tot onze geachte lezers en leden om hun steun te vragen in ons edel werk. Wie van hen heeft er thuis niet een Vlaamsch boek dat hij niet weet waar bergen en dat zeker wel best in de rekken onzer boekerij zou thuis hooren. Dit is gewis de beste manier om ons in ons kultu- reel werk te steunen, het is tevens een steun welke met een beetje goeden wil door ieder kan gegeven worden. Enkelen gaven reeds het goede voorbeeld. Wie volgt nu Stel een daad ten voordeele van Uw volk, en breng het Uwe bij tot den bloei van onze Boekerij... Het is Uw plicht...

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 6