Koffie CARAKOU MIEL d'Abeilles 8 TENTOONSTELLING VAN FOTOS VAN H. M. KONINGIN ASTRID Don Yprois au Musée Communal TOONEELAVOND TE YPER ALLERHANDE NIEUWS HANDBOOGSCHIETINGEN PTNG - PONG TRABOLSPEL Au Continental Bridge Club Burgerlijke Stand van Yper K I H G H S s s 1 De Stad Yper richt eene tentoonstelling in van fotos Harer Majesteit Koningin Astrid in de zalen van het Museum Merghelynck. Deze tentoonstelling zal offi cieel geopend worden door de Stadsoverheid op Don derdag 25 Maart, om 16.30 ure. Zij zal open blijven tot Zondag 4 April en zal, samen met de twee opvoerin gen van L'Arlésiennedie plaats hebben op 3 en 4 April, een geheel vormen dat aan de bevolking de gelegenheid zal geven hare vurige getrouwheid jegens het Vorstenhuis en hare diepe gehechtheid aan het aandenken onzer betreurde Vorstin te betoonen. Mijnheer van Renynghe heeft welwillend de verza meling fotos geleend welke hij heeft bijeengebracht en die vroeger reeds werden ten toon gesteld in ver scheidene steden onzer provincie, namelijk te Kortrijk, Brugge, Meenen en Moeskroen. De Ypersche bevolking zal zich wellicht herinneren dat deze verzameling een overgrooten bijval heeft gekend te Rijsel gedurende de laatste Handelsfoor, en dat ze aanleiding heeft ge geven tot een officieel bezoek der belgische en fransche overheden op de Journée franco-beigete Rijsel. Daarna is de verzameling opgezonden geweest naar Parijs voor de tentoonstelling ingericht door den bel- gischen Gezant, en heeft grootendeels gediend tot het uitgeven van het prachtnummer toegewijd door het groot fransch weekblad l'Illustrationaan Koningin Astrid. Op aanvraag van Z. K. Hoogheid Prins Karei, vader van onze Vorstin, werd de verzameling verzonden van Parijs naar Stockholm. De bevolking van Zweden was diep onder den indruk dezer eenvoudige doch roerende documentatie, ontdaan van alle officieel karakter en in dewelke wij de zoo vrijmoedige en goedhartige per soonlijkheid onzer Vorstin terugvinden. De Ypersche bevolking zal in deze tentoonstelling eveneens een schets van het gedenkteeken dat de Stad aan het aandenken Onzer Vorstin zal oprichten, kun nen bewonderen al wie begeert zijn steun te verlee- nen zal er de officieele lijsten tot inschrijving aan treffen. We verhopen dat gansch de bevolking er aan zal houden een bewegen hulde te brengen aan Koningin Astrid met de tentoonstelling te bezoeken, die open is eiken dag in het Museum Merghelynck vanaf 10 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 18 ure. Conformément au désir de notre ancienne conci- toyenne Mademoiselle Marie De Hem, récemment dé- cédée a Bruxelles, sa familie a offert au Musée Com munal un magnifique tableau, oeuvre intéressante de l'artiste-peintre Yprois feu Théodore Ceriez, Directeur de l'ancienne Académie des Beaux-Arts d'Ypres, beau- frère et premier professeur de l'artiste réputée Madame Lebbe, née Louise De Hem. Cette belle toile représente un intérieur folklorique Yproisla forge d'avant-guerre des Bruynsteen, sise rue des Chiens, que les touristes visitaient naguère avec un vif intérêt. Ce tableau mérite une place de choix dans la collection déja si admirée de nos toiles locales. Nos concitoyens apprécieront a juste titre ce beau geste. Puisse-t-il trouver des imitateurs. YPRIS. Op Dinsdag 30 Maart, te 8 u. stipt, opvoering door de Spelende Gezellenin de feestzaal van den Katho lieken Kring, van het drama T BANGE WONDER door jan Grosfeld. en van de klucht MADELON door Frans Geveld. Kaarten aan 5 fr. en 3 fr.-te verkrijgen in het lokaal, Rijselstraat, den Zaterdag van 18 tot 20 uur, en den Zondag van 10 tot 12 uur. en van 17 tot 20 ure. Mits opleg van 1 fr. worden de kaarten genummerd. YPER. Begin van brand. Vrijdag morgen, om 7 u. 30, galmde het akelig geluid van het noodsein over de stad. Brand was uitgebroken in het huis Declerck, Meenensteenweg. waar er een belangrijke depot van oliën en essence voorhanden is. Zoo was ten minste de roep in den mond van het volk dat zich talrijk naar de plaats van het onheil begaf. Ook de pompiers wa ren vlug met hun materiaal op weg, doch daar gekomen was hunne tusschenkomst gelukkiglijk niet meer noodig en zag de toegestroomde menigte niets anders dan een brandende voorschoot die daar nog op den grond te smeulen lag. Wat er eigenlijk gebeurd was vertelde ons de zoon Declerck zelf. Terwijl hij aan de essencepomp buiten op straat aan 't werken was, hoorde hij plots als een ontploffing en zag binnen op den koer vlammen op slaan van uit een gemetsten bak waarin zich de elec- trische pomp van den essenceverdeeler bevindt. Dadelijk wentelde hij den zwaren steen van den bak en poogde de vlammen te dooven, 'doch had slechts den tiid zijn brandende voorschoot af te rukken. Op zijn geroep kwamen dadelijk geburen met natte zakken toegesneld terwijl anderen de politie telefonisch van den brand verwittigden. Dank echter het spoedig ingrijpen konden de vlammen gedoofd worden, gelukkiglijk want anders zou daar een echte ramp te betreuren vallen. Immers, juist onder de pomp bevindt zich in den grond een ge- cimenteerde reservoir van 6500 liters, waarin nog 3000 liters naphte aanwezig waren. Men kan zich licht in beelden welke ontploffing en welke brand dit zou ver oorzaakt hebben. Is dit begin van brand aan een kortsluiting of aan een andere oorzaak te wijten, dit zal door het des kundig onderzoek moeten uitgemaakt worden. De zoon Declerck dient geloofd om zijn moedig op treden en om zoo spoedig de hulp der pompiers te hebben ingeroepen, want het is steeds beter tijdig in te grijpen en alzoo een ramp te voorkomen dan later dan over het onherroepelijke te moeten jammeren. Toch is het te betreuren dat er in depots van naphte, oliën of andere licht ontvlambare stoffen niet altijd blusch- toestellen voorhanden zijn, wat meestal zou toelaten alle begin van brand met succes zelf te bestrijden en alzoo vermijden zou de pompiers nutteloos op te roe pen en een gansche stad in rep en roer te stellen. Naklank van twee auto-ongevallen.Den Donder dag 25 Juni 1936 gebeurde er te Zillebeke, op de groote baan Yper-Meenen, nabij het Kantieiitje. een erg auto ongeval, waarbij M. Coudron Henri en Mevr. Coudron Leontine. beiden van Roubaix, het leven verloren. Do autobestuurster. Mevr. Martha Coudron - Lienart, schoonzuster der slachtoffers, verscheen deze >veek Donderdag alhier voor de Rechtbank en werd ver oordeeld tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Haar wordt het recht ontzegd nog ooit een auto te voeren en daarbij moet zij aan de burgerlijke partij. Mevr. W1' Henri Coudron, een som van 128.368 fr. 80 betalen als schadevergoeding met de rechterlijke intresten. Onze lezers herinneren zich ook nog het doodeoik verkeersongeval, gebeurd in den nacht van 7 op 8 Sep tember 1936. langs de baan van Yper naar Kemmel, nabij het Elzenwalle kasteel, en dat het leven kostte aan Verfaillie Jules, van Yper. en Tancré Hector, van Kemmel. Ook in dit ongeval heeft de Rechtbank Don derdag morgen uitspraak gedaan. De autovoerder Flepts Maurice werd gestraft tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of een maand, dit al zonder voorwaarde, en tot de kosten waarvoor de lijfsdwang tot op 15 dagen bepaald is. Hij mag gedurende zes maanden geen auto meer besturen en moet daarbij nog als schadevergoe ding betalen aan vader Tancré Louis de som van 21.243 fr. 50. waarvoor de lijfsdwang op 3 maanden bepaald is aan de W' Jules Verfaillie de totale som van 215.406 fr. en aan ieder der twee kinders Charles en Simonne Verfaillie een som van 5000 fr.. dit alles verhoogd met de rechterlijke interesten sedert den dag van het ongeval. Voor de schadevergoeding aan de W Verfaillie toegestaan is de lijfsdwang op 4 maand vast gesteld en op 8 dagen voor iedere som aan de kinders toegekend. Paard op hol. Donderdag morgen is het ingespan nen paard van den melkboer Gheeraert, van den Boe- smghestbenweg, terwijl deze zijn klanten in de Hond straat aan 't bestellen was, plots van vóór de herberg van Dehollander op hol gegaan en in volle vaart de Hondstraat verder ingeloopen. Op den hoek der Mer- ghelynckstraat, is het verschrikte dier plots naar rechts gezwenkt en zoo tegen de voordeur der herberg 't Brou wershuis terechtgekomen. Door den schok werden de tramen van de melkkar afgebroken, vlogen de melk kruiken ten gronde, en werd het paard nog al erg ge kwetst. Ook de voordeur der herberg 't Brouwershuis werd beschadigd. Gelukkiglijk dat er zich daar juist niemand op het voorland bevond, zooniet had men daar nog persoonsongevallen te betreuren gehad. Naklank van ontploffing. Men zal zich nog de bij zonderheden herinneren van de ontploffing van carbid, aan de gevolgen derwelke de 56 jarige A. Vermeulen, wonende aan de Rijselpoort, enkele dagen na zijne overbrenging naar het O. L. Vrouwhospitaal bezweek. Niettegenstaande het risiko «alle ontploffingen» niet gedekt was door de brandverzekeringspolis, door M. Vermeulen onderschreven bij de machtige Maatschappij Eagle Star British Dominions heeft deze laatste nochtans de schade, voortspruitende uit dit ongelukkig geval, ten hare laste genomen, tot gansche voldoening van de Weduwe A. Vermeulen. KOMEN. Verkeersongeval. De 37 jarige Holvoet Remi, van Yper, begaf zich Vrijdag morgen per velo naar zijn werk toen hij opeens, aan de kruising der Wervick- en Waastenstraten, uitgleed en ten gronde viel juist op het oogenblik dat een auto daar van uit de richting der Vier Koningen kwam aangereden. De autovoerder zwenkte dadelijk ten einde den gevallen wielrijder te vermijden, doch deze laatste werd toch door de voettrede van de auto getroffen. Hij had een diepe wonde aan het rechterbeen en kloeg tevens van inwendige pijnen in den rug. LIGGENDE PERS ZATERDAG 20 MAART 1937 Om 5 1 uur stiptbij P. Goetgheluck, Veurnesteen- weg, VRIENDENSCHIETING. Inleg 5 fr. 50. Andere gewone voorwaarden. ZONDAG 21 MAART 1937 Om 2 i uurYPER, bij P. Goetgheluck, Veurnesteen- wegOppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr. Twee kallen, elk 25 fr. Kleine vogels 15 fr. Inleg 18 frank. Om 2 i uurZANDVOORDE, in de Slachter, bij J. Verbeke: Oppervogel 80 fr. Twee zijdvogels-, elk 40 fr.; Twee kallen, elk 25 fr. en 37 vogels van 15 fr. voor 50 schutters. Inleg 16 fr. 50. STAANDE PERS Zondag 4 April: GHELUVELT. Zondag 18 April: DICKEBUSCH. Zondag 25 April: YPER-HOEKJE. Zaterdag 11. ontmoette de Ping-Pong Club Yper in haar lokaal Hotel Britanniquede Ping-Pong Club van Poperinghe. De Yperlingen wonnen het pleit met 49 overwinningen tegen 21 aan Poperinghe en verover den aldus den prachtigen beker geschonken door de Ypersche Centrale Brouwerij. Na de partij verbroeder den de spelers van beide Clubs en de avond eindigde in een hoogst gezellige stemming. Heden Zaterdag heeft te Poperinghe de returnmatch plaats, begiftigd met een beker geschonken door de brouwerij Masschelein van Poperinghe. Het belooft een spannende partij te worden. Daar de Poperinghe- naars ditmaal het voordeel zullen hebben van in eigen lokaal op te treden zullen ze ongetwijfeld alles in het werk stellen om hun revanche te nemen. De Yper lingen van hunnen kant zullen zich inspannen om hun voorgaande uitslagen te bevestigen en den Popering- schen beker naar hun lokaal mede te brengen. Wij wenschen hen goed heil. Na een match die 4 J u. geduurd heeft, is de Coo zegevierend uit het strijdperk getreden met namelijk de Bascule met 25 tegen 22 te verslaan. De tra van 't Postje was opgepropt van 't volk dat, niettegenstaan de het langdurig spel, tot het einde toe de pogingen van beide partijen gadegeslagen heeft. Een hartelijk pro ficiat aan voorzitter Devos, spelleider Vandenbussche en hun medematen. Na langen tijd als Krabbers doorgegaan te zijn, hebben de Coobolders eindelijk toch de eereplaats veroverd, iets dat ze, voor hun vol harding in tijd van tegenslag, ruimschoots verdiénen. EINDKLASSEMENT 1 2. 3. 4. 5. Coo Statie Postje Kath. Kring Bascule 184 182 173 178 172 172 176 173 185 183 Pobacostaka. Le concours de Bridge-Piafond organisé Samedi der- nier par le Continental Bridge Club connut un franc succès. 128 joueurs se firent inscriré parmi lesqueis. une équipe de dames et une équipe mixte. Accordons. une mention spéciale a l'équipe de dames M van Renynghe, M Heursel qui parvlnt a faire des résultats flatteurs contre de fortes équipes de Courtrai et de Gand. Nos vives félicitations a la redoutable équipe Yproise Van Aerde-Mailliard qui enleva de haute lutle le 4' tour. Classement général 1. MM. Theerman-De Kimpe (Central Courtrai) 14034 points. 2. MM. De Persin-Deroubaix (Lille) 11.894 p. 3. MM. Verreyt-Millecom (C, Courtrai) 10.258 p. 4. - MM. Van de Broucke-Michotte (Craenenburg Bruges) 8.175 p. 5. MM. Coppens-Deckmyn (Gand) 7379 p. 6. MM. Verghote-Monteyne (Bruges) 7370 p. 1' TourMM. Verreyt-Millecom 4990 p. 2'' Tour MM. Theerman-Dekimpe 4830 p. 3'' Tour MM. Braecke-Verraes 4033 p. 4'' Tour MM. Van Aerde-Mailliard 4363 p. 5' Tour MM. Theerman-Dekimpe 6010 p. Les deux coupes offertes par le Continental Bridge Club et les Eaux Minérales Top Bronnen aux Clubs dont les deux premières équipes totalisent le plus grand nombrë de points furent gagnées respectivement par la Société de Bridge du Central de Courtrai avec 14.292 p. et le Craenenburg de Bruges avec 12.708 p. van den 13 tot den 19 Maart 1937 Geboorten Verhaest Mariette, René Colaertplaats, 7. Durnez Pierre, de Haernestraat, 23. Allegaert Lena. Rijselstraat, 5, Tankrey Martha, Meenensteen weg, 63a. OverlijdensHoorelbeke Omer, 18 j., fabriekwerker, ongehuwd, Lindendreef, 10. Ingelbeen Gerard. 7 j. 10 m., scholier, Wenninckstraat, 9-11, van Dranouter. De Poorter Omer, 56 j., bouwkundige, echtg. Vandela- notte Alice, Edouard Fiersstraat, 8. Lahaye Maihilde, 65 j., huishoudster, echtg. Michiel Alphonse, Linden dreef, 121. Dozie Wilfried, 5 d., Recollettenpoort. 5. van Lauwe. Muylle Louise, 68 j., huishoudster, echtg.. Verhoest Camille, L. Thouroutstraat, 25, van Waasten. Sobry Henricus, 76 j., advokaat-pleitbezorger. eere- Burgemeester, Wed. Beesau Maria, Surmont de Vols- berghestraat. 10. Callewaert Marc, 3 dagen. Recol lettenpoort. 8, van Zonnebeke. HuwelijksbeloftenHector De Roo, leerbewerker, te Poperinghe en Maria Demey, dienstmeid, te Vlamer- tinghe. Arthur Wackenier, meester-drukker, en Ma ria Decrock, z. b., beiden te Yper. Robert Leclercq, nijveraar, te Hem (Frankrijk), voorheen te Yper, en Marguerite Lepoutre, z. b{, te Roubaix. William Degryse, landbouwkundige, te Sint Lambrechts-Wo- luwe, en Maria Dethoor, z, b., te Yper. Omer De- coninck, magazijnier, te Wytschaete en Simone Caron, naaister, te Yper. Albert Sonneville, handelaar, te Yper en Martha Vermeulen, z. b., te Elverdinghe. Henri Gryffon, wever, en Esther Gadeyne, fabriek werkster, beiden te Yper. Gregorius Swyngedouw, ijzergieter en Marguerite Vandamme, fabriekwerkster,, beiden te Yper. Camiel Rossey, kunstglaswerker en Rachella Werrebrouck, winkelierster, beiden te Yper. Hector Noorenberghe, fabrikant en Celina Vanden- broucke, huishoudster, beiden te Yper. Omer Bos- suwe, handelaar, te Waasten en Maria Bailleul. z. b„ te Moescroen, voorheen te Yper. Roger Lecompte,. wever, te Wervick en Helena Caesemaecker, fabriek werkster, te Yper. Gaston Riviere, aardewerker, te Dixmude en Gabrielle Volckaert, fabriekwerkster, te Yper. Jan Hendrix, korporaal diensthernemer, te Maasêik en Elisa Van den Bosch, modiste, te Berchem bij Antwerpen, voorheen te Yper. Camille Ketels, fabriekwerker, te Wervick en Huberta Debruyne„ dienstmeid, te Yper. -Leontius Domicent, garagist en Juliette Cretot. z. b., beiden te Rouen. Andreas Daelman. burgerlijk conducteur, te Brugge en Ray- monde Vanbleu, z. b., te Brugge, voorheen te Yper. WINKELIERS, Wilt gij meer trouwe klienten verkoopt dan de (alle prijzen) alsook de vermaarde pepermint MARKTEN MARCHÊ Middelprijzen Prix Moyens O i- »- cfl S S tt C w 83 t: «3 IO v) ca co cc 2. 35 t- ■E Q. S a- Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kil. 135,50 134,00 135,00 134,00 I35,OÖ« Rogge id. Seigle id. 124,50 120,50 126,00 127,00 128,00. Haver id. Avoine id. 113,00 11150 109,00 107,00 105, «0. Aardappelen 100 k. Pommes de Terre 44,00 36,00 37,50 44,00 40,00- Boter de kilogram Beurre le kilo 22,00 23,00 21.00 20,50 21,00. Eieren het stuk (Eufs la pièce 0.42 0.42 0,37 0,42 0,38 Hoppe de 50 kilogr. Houblons les 50 kik 1936 koopers verkoopers 535 550 Gar. pur 2 k" fr. 5 k°*60 fr. 10 k" HO fr franco domicile. Claude Mare., ëjiixhe-Tlieux.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 8