RAPH Tailor Het Ypersche - T Bijvoegsel - La Région d'Ypres BERICHT AAN HET 1 'UBLIEK O pgel CLASHAN DEL Mce Cherchye=KesteIoot VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen Zon Maan Herdenkingen Intenties CONFECTIES KOSTUMEN en naar maal' vanaf 1 180 frank tot 600 frank in LAATSTE SNIT j en NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R Willems-Fonds - Jeugdkring WETENSWAARDIGHEDEN PAiPiiR~döM^ MÉTE N "RO U L EA U X De Spons. Iets over onzen aardbol. AANNEMERS - LANDBOUWERS Voor alle GLASWERKEN wendt U tot het gekend Huis Hoek der Elverdinghestraat en Veurnesteenweg - 1 - IEPER MASTIEK VERVEN EN VERNISSEN Tel. 484. 4 1937 V 1 Zaterdag 3 AprilRichardus, Alexandrina. Zondag 4 AprilIsidoor. Maandag 5 AprilSilvia, Eva, Hector. Dinsdag 6 AprilCelestin, Faustina. Woensdag 7 AprilElvira, Herman. Donderdag 8 AprilAlbert, Perpetus. Vrijdag 9 AprilWaldetrudis, Casilda. Zaterdag 10 AprilEzechiël, Terentius. Zondag 11 AprilLeo. Opgang Ondergang Zaterdag 3 April 5.27 18.23 Zondag 4 April 5.25 18.24 Maandag 5 April 5.23 18.26 Dinsdag 6 April 5.20 18.27 Woensdag 7 April 5.18 18.29 Donderdag 8 April 5.16 18.30 Vrijdag 9 April 5.14 18.31 Volle Maan 26 Maart te 23 u. 12 min. Laatste Kwartier 4 April te 3 u. 53 min. Nieuwe Maan11 April te 5 u. 10 min. Eerste Kwartier 17 April te 20 u. 34 min. Volle Maan 25 April te 15 u. 23 min. Laatste Kwartier 3 Mei te 18 u. 36 min. Nieuwe Maan 10 Mei te 13 u. 17 min. 3 April 1312 Paus Clemens V schaft de orde der Tempeliers af. 4 April 1652 Een besluit schaft in Frankrijk al de geldstukken af, die er tot dan toe geldig waren, en het besluit erkende nog enkel de geldmunten van Lode- wijk XIV. Toen kwamen de verbannen Duitsche, Fran- sche en Spaansche geldstukken zich met de Belgische vermengen, en dit duurde tot de Fransche omwente ling in 1789. 5 April 1694 Overlijden te Brussel van den befaam- den Vlaamschen schilder David Teniers. 6 April 1926 Stichting van het Vlaamsch Ekono- misch Verbond» waarvan de zetel te-Antwerpen is. 7 April 1691 Lodewijk XIV belegert Bergen. De stad had drie weken weerstand geboden, maar was ten slotte toch verplicht zich over te geven. Van 1689 tot 1697 was ons land een bloedig slagveld, waar de Oosten rijkers en de Franschen streden om het meesterschap. 8 April 1204 Inneming van Constantinopel door Bou- dewijn van Vlaanderen. 9 April 1835Geboortedag van Leopold IX, Koning der Belgen. Indien men hetgeen men doen moet, vroolijk en opgewekt doet,dan leeft men gelukkig en tevreden. (H. Fritsch). Zeg mij met wien gij omgaat, en ik zal u zeggen, wie gij zijt. (Goethe). Ware vriendschap spreekt minder dan zij handelt, en waar zij het doet, meer buiten dan onder, het oog van den vriend. Een maatschappij van gelijke menschen is niet denkbaar, en gelijke behandeling van ongelijke men schen is ook ondenkbaar. P. B. Photo Tobts is het voorrecht van hen die werkelijk» goed gezond zijn. niets afweten van hoofd pijn, moedeloosheid, maag-, lever- en nieren- pijn, waarvan bijna altijd verstopping de oorzaak is. Neem eiken avond een tas SABA thee. U zult gezondheid en levensgenot vinden. SABA is een mengsel van uitgezochte en gezuiverde, ontlastende, bloedzuiverende en waterafdrijvende kruiden. Hot geneest on voorwaardelijk, zonder pijn of kramp de hardnekkigste verstopping. Wie 's avonds een tas SABA neemt, heeft 's morgens een gemakkelijke en overvloedige stoelgang en voelt zich gelukkig. de koningin der kruiden r. doos voor 50 tassen 7 fr. De doos voor löO tassen 16 fr. IN ALLE APOTHEKEN Staal op vraag aan LABORATOIRES APPLIQUES 84bls. Voeartsenstraat, 84bis BRUSSEL Wacht niet tot den opslag, geniet nog van de oude prijzen voor de laatste modellen en nieuwigheden. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. 1 e Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. Tijdens het avondfeest, door den Jeugdkring op Zaterdag 20 Maart 11. ingericht, hield de heer Tordeur, Voorzitter van het Willems-Fonds, volgende aanspraak, die wij verleden week door plaatsgebrek moesten ver schuiven. De geestdriftige vertolking van ons geliefd Willems- Fondslied door heel de zaal brengt ons in ontroerde stemming. Maar dit zal ons niet beletten onzen dank te betui gen aan de ijverige leden van den Jeugdkring, ont werpers en tevens acteurs van en bij dit schoon feest. Wij vestigen er de aandacht op dat dit gezellig samen zijn werd ingericht ten voordeele van onze openbare Bibliotheek. Volstaan onze 1100 degelijke boeken dan niet meer om onze kliënteel te bevredigen Eerst dient gezegd dat we onze meubels voor de tweede maal ontgroeid zijn. Er moet voorzien worden in nieuwe boekenrekken en kasten. Tweemaal te week, Dinsdag en Donderdag, is onze schat, verzameld door onze spaarcenten, ten gerieve van ons dankbaar en verkleefd publiek. Wij willen tevens de verschillende rubrieken van boeken uitbreiden en vervolledigen voor de toekomst, die ons voorzeker en automatisch meer uitgelezen le zers aanbrengt. De tijden zullen haast voorbij zijn dat voor handelaar, leeraar, bediende een mondje vol opgeschroefd nederlandsch proza, in een houterig ge waad gelijst, zal volstaan. Een onvermijdelijke ont plooiing onzer Vlaamsche cultuurwaarden zal onzen taalschat uitbreiden en onze onderlinge betrekkingen in het teeken stellen van meer vloeiende omgangs taal, tot groot geluk onzer sociale betrekkingen. Dit schijnt een onafwendbare en vurig betrachte werke lijkheid te worden. Wij willen een dieperen eerbied voor geestesaangelegenheden en aldus goed vader- landsch werk verrichten. Onze geestesdiscipline moet ook steviger worden. Onze Bibliotheek moet gelijken tred houden met de nieuwere beschaving. Noblesse obligeWij willen ten volle onze taak volbrengen, paraat staan voor alle toekomstige mogelijkheden. Wij stellen onze flinke Bibliotheek, die nu reeds een merkelijken schat van eerste rangswerken bezit, onder Uwe bescherming. Het volstaat voor U niet onze feesten bij te wonen. U moet belang stellen in onze meest vruchtbare werkzaamheid. U moet onze Bibliotheek bezoeken wanneer leergierige handen met de grootste inspanning onze boeken doortasten op zoek naar 'n geestesvoedsel dat wij onberispelijk willen. Ons lezerstal is gegroeid tot 300. Zijn ijver zal u verheugen. Wij wenschen uw critlek, uw beoordeeling. Wij zijn geen enkele cultuur vijandigVeel meer, wij zijn vast overtuigd dat een gezonde uitdieping onzer moedertaal, de interesse moet gaande maken voor gezonde Fransche letterkunde en tevens ook voor Engelsche en Duitsche. Maar wij hebben een te kort in te halen ten bate van de taal van moeder, en draagster van de cultuur van millioenen landgenoo- ten.. Wij willen in de tweede plaats heden wijzen op de kranige werkzaamheid van onze tooneelgroep, die o. a. in de maand Januari te Veurne schitterende blijken van leefbaarheid heeft gegeven. Het succes van iedere Iepersche maatschappij in een naburige stad zou ons verheugen. U begrijpt dan ook onze fierheid "bij een succes onzer filiale, succes dat belichaamd werd door het kostelijk geschenk hierbii. De heer Ruyssen, Eere-Voorzitter van de afdeeling Veurne, en tevens uitstekende beeldhouwer, schonk aan onzen Jeugdkring een zijner bestgeslaagde half verheven borstbeelden, namelijk dat van onzen grooten vriend A. Hans. A. Hans is de onbetwistbare boezemvriend van een millioen Vlaamsche kinderen van allen ouderdom en van beider kunne. Hij is tevens een verheerlijker van België en Vlaanderen. Ontelbaar zijn de spreekbeurten waarin hij het evangelie onzer herwording heeft ver kond voor geestdriftige toehoorders en bewonderaars. Mijnheer de Voorzitter van onzen Jeugdkring, met u dit beeld van groote stoffelijke en symbolische waar de te schenken, leggen wij u tevens den plicht op het zorgvuldig te bewaren en desnoods het ideaal van schenker en afgebeelde te verdedigen tegen smaad en laatdunkendheid. De geest van het Willemsfonds zal groeien en over winnen tot heil van Vlaanderen en België als het ge diend wordt door onbaatzuchtige en verkleefde geesten als deze die rond ons zien ontwaken. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL. Sponsen, die in onze moderne tijden heel veel ge bruikt worden voor het huishouden, in de apotheken en in de parfumerieën, worden gevischt. Immers de spons is een kolonie van de eenvoudigste dieren die men kent. Het duurt zoowat vijf jaar vooraleer de spons vol wassen, is, en eerst een of twee jaar later is zij op haar schoonst. De sponsvisscher daalt naakt een vijftig meter diep en plukt met de hand de spons, die hij in een mand plaatst, welke aan zijn gordel is vastgemaakt. In en kele landen hebben de sponsvisschers een duikersuit rusting. Maar de gewone ruwe sponsen, die men paar- densponsen noemt, liggen minder diep, en kunnen met een vischnet gesleept en met een riek opgehaald wor den. Daarna worden de sponsen geklopt, en verscheidene keeren gewasschen. De belangrijkste sponsenvisscherijen zijn die op de kusten van de Middellandsche en van de Roode zee, van de Antillen, Cuba en Floriada. De sponsen van de beste hoedanigheid komen uit de Adriatische zee, van Griekenland, Syrië, Tripoli en Tunis. Doch de aller fijnste, welke bij voorkeur in de apotheken en in de parfumerieën gebruikt worden, komen uit Syrië. Uit Tunis worden er ieder jaar zoowat 125.000 kilo gram sponsen naar Frankrijk gezonden. Onze wereldbol meet in doorsnede 12.742 kilometer. Om tot het middenpunt der aarde te geraken zou men dus tot op een diepte van 6371 kilometer moeten graven. Maar tot op heden kon men slechts tot op een diepte van 2 kilometer onder den zeespiegel doordringen, wat in verhouding maar 1 millimeter op een bol van 6 meter diameter beteekent. Dat heeft dus betrekkelijk zoo goed als niets te beteekenen. Als we veronderstellen dat de warmtegraad hoe die per in den grond, hoe hooger wordt, dan zou er aan het middenpunt der aarde een temperatuur van 200.000 graden moeten heerschen. Daar wij anderzijds leerden dat er geen vaste stof fen meer bestaan aan een temperatuur boven 3000 gra den, dan zou men moeten aannemen dat de geheele innerlijke aardbol uit een vloeibare en gasvormige massa moet bestaan. In verhouding naar grootte, zou de vaste aardkorst van onze aarde niet dikker zijn, als de schaal van een ei. Aldus zouden wij in werkelijkheid op een vuurpoel leven. Maar het is nog geenszins bewezen dat de warmte graad stijgt in de door ons gekende verhouding, vol gens de onderzochte diepten. Er zijn zelfs ernstige veronderstellingen, waardoor het aangenomen wordt dat onze aardbol binnenin meer een papachtigen vorm zou hebben, met een heel hooge temperatuur Het is nog het signaleeren waard dat onze aardbol zich in een ruim beweegt waarvan de gemiddelde koudegraad 270° onder nul is. Er ontstaat aldus een voortdurende afkoeling van onze wereld, afkoeling die inkrimpingen teweeg brengt. GROOT KLEIN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 14