Concert Artistique Groot iiimstconcert Chez PASCAL CERCLE MUSICAL YPRIANA MUZIEKKRING YPRIANA Het Verloop der Werkloosheid Een Bezoek aan de 14p Handelsfoor TOUS COSTUMES MARCHAND - TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES verkeer. Koopt Ypersch is onze leus en zij zal, daar valt niet aan te twijfelen, merkelijke vorderin gen hebben gemaakt. Tot ter jarent. Julien Tahon. SECTION SYMPHONIE GRAND LE JEUDI 8 AVRIL 1937, a 20 heures, en Ia Salie du Vieil Ypres» organisé par la Symphonie Ypriana sous la direction de Mr G. Van Egroo Professeur a l Ecole de Musique d'Ypres Avec le bienveillant concours de Madame THEODORA LAMBERT Cantatrice. Soliste des concerts de l'l. N. R. Monsieur MAURICE DE GROOTE du Théatre Royal de la Monnaie Soliste des concerts Colonne et de l'Orchestre Symphonique de Paris. AFDEELING SYMPHONIE OP DONDERDAG 8 APRIL 1937, te 20 uur. in de Feestzaal «Oud-Yper» gegeven door de Symphonie «Ypriana» onder de leiding van Mr G. Van Egroo Leeraar aan de Muziekschool te Yper Met de welwillende medewerking van Mevrouw THEODORA LAMBERT Zangeres. Soliste der concerten van het N. R. I. Mijnheer MAURICE DE GROOTE van den Koninklijken Muntschouwburg. Solist der concerten Colonne en van het Symphonisch orkest van Parijs. PROGRAMMA Eerste Deel 1. Marrhe Antique, voor orKest J. Mouquet 2. Cavaleria Rusticana, fantasie Mascagni voor orkest. 3. a) Le Barbier de Séville Ressini b> Roméo et Juliette Ch. Gounod door Mevrouw Theodora Lambert. 4. Artevelde's geest uit De ScheldeP. Benoit door Mijnheer Maurice De Groote. 5. Serenade voor cello met orkest 'Caludi Soliste Mejuffer Antoinette Dethoor. Tweede Deel 1. Symphonie N° 6 voor kwartet Mozart 2 klarinetten en 2 cors. 2. La Traviata Verdi door Mevrouw Theodora Lambert 3. Le Pas d'armes du Roi Jean C. Saint Saëns door Mijnheer Maurice De Groote. 4. Duo van de eerste akte van Galatée Victor Massé door Mevr. Theodora Lambert en M. Maurice De Grooté. 5. Cosi Fan Tutte, openingstuk Mozart voor orkest. O Het Regeeringscommissariaat voor het grens- arbeidersgebied van Kortrijk komt een paar sta tistieken uit te geven waaraan wij enkel de to talen ontleenen en ze hier onder vorm van tabel ter vergelijking nevens elkander plaatsen. Westvlaamsch Grensarbeidersgebied (de stad Moeskroen niet inbegrepen) Bevolking 390.000 inwoners. Aantal volledig werkloozen op volgende data D.A.W. gew. 22-1-36 jj 5-2-36 3-2-37 10-2-37 Moeskroen 2615 3000 2193 2114 (min de stad Moeskroen) Kortrijk 2484 2487 1935 1792 Yper 1785 1795 1718 1806 Roeselaere 1233 1212 1006 994 Veurne 336 335 249 254 Totaal 8453 8829 7101 6960 Veel commentaar is hier volstrekt overbodig, daar de cijfers zelf welsprekend genoeg zijn. In meest al de gewesten is het aantal werkloozen in 1937 merkelijk minder dan in 1936. Alleen voor Yper is dit cijfer niet alleen niet verminderd, doch integendeel lichtjes verhoogd. Zulks bewijst eens te meer dat, zooals wij het hier zoo dikwijls aanklagen, er volstrekt niets voor onze streek gedaan wordt en dat men ons, in tegenstrijd met hetgeen voor de andere ge westen gedaan wordt, van hooger hand de midde len niet geven wil om aan den algemeenen herop bloei van het land deel te nemen. Mocht de Regeering weldra inzien hoe ver keerd zij handelt met alzoo onze streek moed willig te versteken en te verwaarloozen. Mocht zij weldra tot.betere gevoelens komen en om te beginnen ons geven wat ons toekomt, namelijk de vaart Yper-Komen, wier herstel hier niet al leen werk voor onze talrijke werkloozen zal be zorgen maar tevens ook den bloei onzer gansche streek zal verzekeren. De afdeeling der Middelbare school binnentre dende, bemerkt men den merkwaardigen stand van het huis Monkerhey-Van Neste dat den echten Eternit van Kapelle-op-den-Bosch, ten toon stelt, waarvan het de alleenverkooper is voor Yper en omstreken. Men bewondert er de laatste nieuwigheden van dit vak, zooals de lam briseeringen in Eternit Elo en in Eternit Emaillé, die iets eenigs zijn van sierlijkheid en sterkte. Men bemerkt nog in dezen stand Eter- nitplaten Voor daken, vleeschbakken, buizen, watersteenen enz. enz. In een woord de stand dezer firma werd door de talrijke bezoekers zeer bewonderd. Komende in de speelzaal, die in twee afdeelin- gen was gesplitst, bemerkt men een verzameling bezichtigen van het tentoongestelde, te meer dat dit hier een nijverheid geldt onzer streek, die veel behoefte heeft aan werkgevers. Den weg vervolgende, komt men aan de twee zalen waar de Ypersche Kunstkring, onder de leiding van onzen sympathieken stadsbouwmees ter, den heer Gits, de kunstgewrochten zijner le den heeft tentoongesteld. Men is verbaasd hier ter stede zooveel kunstenaars aan te treffen, en wij kunnen niet genoeg den wensch herhalen de akademie te zien herinrichten ten einde de ontluikende kunstgenies te kunnen ontwikkelen. Terugkeerende naar de eerste zaal, ziet men den stand van den heer Borreman, die een heele verzameling Radios Nora ten toon stelt, welke door hun juiste opname der golflengten als een der beste merken worden gewaardeerd. Dezé si;and wordt zeer bezocht. Daarnevens heef,, de heer Peel een zeer mooie De koloniale tentoonstelling wekte groote belangstelling bij de bezoekers. vreemdsoortige toestellen, tentoongesteld door den heer Vandekerkhove, aannemer. Het zijn een soort van ladders, ongemeen sterk gemaakt, weinig plaats beslaande en die speciaal dienen om door personen gebezigd te worden bij feesten of optochten, ten einde deze te kunnen bezich tigen. Onze Engelsche bezoekers zullen deze wel bewonderd hebben, denkende aan de aanstaande kroningsfeesten van hun Vorstenpaar. Nevens deze uitstalling bemerkt men de koel- inrichtingen der maatschappij S. E. M., automa tische weegschalen, snijmachienen, hakmolens enz., tentoongesteld door den vertegenwoordiger dezer firma, Heer Leroy Gustave, de Haerne- straat. Vele vakmannen waren het eens om deze mooie verzameling^te JsSSKiJideren. Den trap der eerste verdieping opgegaan zijnde, ziet men een mooi opgesmukten stand der Gas- en Electriciteitsmaatschappij, die een belang rijke verzameling verwarm- en verlichtingstoe stellen ten toon stelt. Wij lezen er verder de mededeeling waarbij de maatschappij in hare nieuwe lokalen der Boterstraat, voor dit jaar, een merkwaardige tentoonstelling heeft ingericht die voor eenieder toegankelijk is. De weg leidt vervolgens naar de Bibliotheek zaal, waar de koloniale tentoonstelling is inge richt. De aanblik is er verrukkend en de ten toongestelde voorwerpen zijn zoo kunstvol en aantrekkelijk in hunnen eenvoud. Men leert er het leven kennen ginder in het tweede vader land, men maakt zich een denkbeeld van de bo- venmenschelijke pogingen, welke de pioniers der beschaving zich getroost hebben om van het wilde en woeste land, door Stanley ontdekt, een rijke en veelbelovende kolonie te maken. Ook is deze zaal de grootste aantrekkelijkheid der foor en het publiek is nimmer moede al de merkwaardigheden te aanschouwen welke erin te bewonderen vallen. Aan den Heer Minister van Koloniën en den Heer Bestuurder Janssens, die ons de gelegenheid hebben geschonken om van al het mooie en leer zame dezer tentoonstelling te genieten, bieden wij onzen hertelijksten dank. Deze zaal verlatende, ziet men in een klas rechts den stand der firma Barco, door haar ver tegenwoordiger opgericht. Zeer belangrijk is het verzameling glas- en gleisartikelen ten toon ge steld, die veel beziens heeft vanwege het publiek dat ae vraag, zijne magazijnen in de Rijselstraat te bezoeken, zonder twijfel zal inwilligen. Men heeft verder de gelegenheid de mensche- lijke ellende ter hulp te komen met een gift te jonnen aan de verpleegsters van het Roode Kruis, die inzamelingen doen ten voordeele van dit edel Werk. De twee volgende klassen zijn gansch ingeno men door de werken der leerlingen van de Nij verheidsschool die, onder het bestuur van den heer Landtsheere, zulke ervaren stielmannen vormt. Wij bemerken er de werken der leerlin gen die, onder de leiding der heeren Cornillie, Salomé, Serryn, Vanhee en Degroote, merkwaar dige voortbrengsels hunner bekwaamheid ten toon stellen. Men kan zich hier inbeelden hoe gelukkig het is voor de jongelingen der streek zich hier tot bekwame vakmannen te kunnen vor men. Verder ziet men in een mooi versierde klas de bevallige en jeugdige leerlingen der Stedelijke Spellewerkstersschool die, onder het bestuur van Mejuffer Hullaert, echte kunstgewrochten met hunne boutjesweten te tooveren. Van tijd tot tijd zingen zij met hunne kristalheldere stem metjes het oud Ypersch Spellewerksterslied dat zeer in den smaak valt van het publiek. Van smaakgesproken, is het de Centrale Brouwerij die verder het werkwoord smaken te vervoegen geeft door aan de talrijke bezoekers hare nieuwe biersoort Stout Belfortte proe ven te geven. Een zeer daadzakelijke en doeltref fende reklaam, die voorzeker weldra in de kof fiehuizen zal uitgedrukt worden als volgt Kelner ne BelfortOnnoodig te zeggen dat in dezen stand een ware Vlaamsche leute heerschte, zoo als Breughels ons te aanschouwen geeft, en een waar succes de inrichters ten deel viel. Men ziet verder de welsprekende reklaam der Brouwerij Vermeulen-Meynne, die ons aan het smakelijk gerstensap doet denken dat daar wordt vervaardigd en dat door dè fijnproevers zeer ge waardeerd wordt. Men treedt verder in de groote zaal waar de Fotoclub telken jare een zeer merkwaardige ten toonstelling inricht van de werken harer leden La maison enseigne gratuitement i tous' les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2