3 en ons alzoo een overzicht geeft van de talrijke gebeurtenissen die zich in de laatste jaren bin nen onze muren en in de streek ontroiden. Veie aangename stonden worden hier doorgebracht en deze stand kent veel succes. Deze zaal verlatende, ziet men op den muur- wand een reeks schilderijen door de Handelska mer aan het publiek te aanschouwen gegeven. Het eerste tafereel toont ons het oude Yper van uit de Middeleeuwen, wanneer onze bevol king uit twee honderd duizend zielen bestond en wanneer de lakenhandel der stad wereldbe roemd was. Men ziet er schepen en koopwaren lossen binnen het hartje der stad. Vervolgens ziet men het versterkte Yper dat, nadat handel en welvaart uit onze stad verdwe nen waren, onder de regeering van Lodewijk de Veertiende, door den Generaal Vauban tot een oninneembare vesting werd herschapen en tot bolwerk diende van westelijk Europa. Getuige de zeventien belegeringen welke de stad heeft onderstaan en de overblijfsels der versterkingen onzer stad die, zelfs gedurende den wereldoorlog, aan vijandelijk vuur en schroot weerstand heb ben geboden. Het derde tafereel toont ons de verwoesting onzer geliefde stad en den toestand waarin wij haar na den wapenstilstand van 11 November 1918 aantroffen. Daarna ziet men de beeltenis der stad die uit hare puinen herrijst, wat de hoop in de harten deed ontstaan eener algemeene herleving onzer stad en gouw. Tafereel vijf toont ons de aardrijkskundige lig ging onzer stad, hare bestaande verbindingswe gen, hare natuurlijke verbinding met de zee langs de haven van Nieuwpoort. Verder ziet men de ontworpen werken der vaart van Yper naar Komen op de kaart afgebeeld met het hinterland en alle mogelijke verbindingen die dit werk zouden bewerkstelligende aansluitingen per kanaal naar de Leie en de Schelde, de wegen die van de naburige nijverheidscentrums naar Yper zouden leiden, en welke van onze stad een middenpunt zouden maken van handel en nijver heid en alzoo voor onze stad en streek een bron van welvart worden. Deze afbeeldingen, met doeltreffende opschrif ten aan het publiek vertoond, hebben op de be zoekers een geweldigen indruk gemaakt en het is te hopen dat het goede zaad zal wortel schieten, dat aan de verzuchtingen van onze bevolking zal voldaan worden en dat onverwijld tot het herstellen van het kanaal Yper-Komen, dat de sleutel is onzer toekomst, zal besloten worden. Onzen weg vervolgende, zien wij een stand op gericht door de Ypersche fabriek Arsenal waar alle soorten yan sajetten worden vervaar digd. Deze stand wordt zeer opgemerkt. Verder heeft de heer Maurice Cherchye een stand opgericht van geschilderde paneelen en verlichte uithangborden voor winkels en Hotels. Deze verzameling is zeer merkwaardig en bewijst dat hier ter stede ook zulke nijverheid bestaat en dat de belanghebbenden zich niet meer elders zullen hoeven te wenden. Op het gelijkvloers terugkeerende, bevindt zich den stand van het huis André Sedeyn, welke prachtige Phonos en Radios His Masters Voice ten toon stelt. De zoete geluiden der muzikale uit voeringen verwekken een begeesterende stem ming onder het publiek. Daarover is er een klas ingenomen door twee stands, welke als de bevalligste der foor mogen gerangschikt worden. Rondom de wanden dezer plaats ziet men een groote verzameling marme ren schouwen, de eene al prachtiger dan de an dere. Zij zijn vervaardigd in de werkhuizen van den Heer Wackenier, Cartonstraat. Zij oogsten veel bijval en voorzeker zal deze jonge stielman veel reklaam en zaken verwezenlijkt hebben. In het midden der klas ziet men de beroemde naaimachienen Anker, die ten toon zijn gesteld door een oud bekende, den heer Verdoene. De voortreffelijke hoedanigheid en matige prijzen dezer machienen hebben aan den tentoonsteller toegelaten een grooten verkoop te boeken. In de volgende klas ziet men een bevalligen stand ingericht door Mejuffer Cromheecke, die een mooie verzameling dameskleederen ten toon stelt alsmede prachtige stoffen. Ook wordt deze stand bijzonderlijk door de dames met welgeval len bezocht. In dezelfde zaal ziet men nog een verzameling Radios Continentaltentoongesteld, alsmede velos Splendor en tandems Helyett. Deze laatste bijzonderlijk trekken de aandacht door hun speciaal maaksel en hier zijn goede zaken ver handeld geweest. Het is de heer Demuynck, Pennestraat, die dezen stand heeft iftgericht. In den gang verder hééft de heer Maurice Dejohghe-Bulthez een mooie verzameling bouw materialen tentoongesteld, zóoals eeramieke vloe ren, blauw steen, marmer, Waterbakken, enz. enz. en die, om hunne prachtige kleuren én fijne af werking, door de belanghëbbendeh zeer worden Opgeiriërkt. In de volgende klas heeft onze stadgenoot Theodore Procureur zijne prachtmeubeltjes ten toongesteld, die door hunne sierlijke afwerking de bewondering van het publiek wegdragen. Vervolgens ziet men in allen eenvoud den stand van het huis Edouard Toussaert, dat zijne voor treffelijke wijnen en likeuren aan de bezoekers aanbiedt. Deze firma, de oudste der stad, bezit een wel verdiende faam en haar stand wordt met belangstelling aan schouwd. Wij komen in de groote zaal, waar de Heer J. Decadt, vertegen woordiger van het huis Quaghe- beur, een mooie verzameling pianos en muziekinstrumenten heeft ten toongesteld. Wordt bijzonderlijk opgemerkt de nieuwe kleine piano Studium geheeten, welke van mo derne vormen en van een gansch nieuwe opvatting is en tevens, voor een billijken prijs, alle waar borgen biedt van sterkte en sono riteit. Een prachtige stand In dezelfde zaal heeft de heer Derynck-Battheu een mooie ver zameling witgoed merk de schaar waarvan hij deposita- ris is, tentoongesteld, alsmede cor- setten, merceriën, bonneteriën, reukartikelen, zeepen enz. enz. Door vriendelijke dames en juffers worden den bezoekers kleine ge schenken aangeboden die bij hen een gunstigen indruk zullen laten. Vervolgens bemerkt men den stand van den heer Prum-Gillis, vertegenwoordiger der Frigi- poiaire van Kortrijk, die ijskassen en blokken tentoonstelt die zeer veel beziens krijgen. Verder stelt hij de producten van zijn eigen handel ten toon, bestaande uit beenhouwersalaam. Zelfs een reusachtig mes opgehangen aan een zijden lint doet onwillekeurig rillen en denken aan het zwaard van Damoclès. Men ziet nog verder in dezen belangrijken stand fijne gedroogde wor sten, die door het publiek gretig worden ge proefd en die men verkrijgen kan ter stede bij M. Moncarey. De stand der Regie van telegraaf en telefoon trekt vervolgens de aandacht van het publiek. Dit jaar is er iets nieuws te bewonderen, name lijk een automatische inrichting 1 lijn 4 posten» die met zeer veel belangstelling werd gadege slagen. De openbare telefoonkabien werd ins gelijks door het publiek Op prijs gesteld. Ook waren de ten toons tellers het eens om te verklaren dat het voor hun zoo nuttig is geweest een tele foonpost in hun stand te bezitten. De inrichters van dezen stand, de heeren Leclercq en Janssens, verdienen allen lof en dank. Vervolgens wordt de stand van den heer Rou- seré zichtbaar, welke zijne vermaarde naai machienen Pfaff tentoonstelt wier degelijkheid en deugdelijkheid in de streek gekend zijn. Men komt verder in de speelzaal waar de hee ren Devos en Dewanckel, officieele verdeelers der beroemde Ford Maatschappij, de laatste mo dellen dezer firma tentoonstellen. Men bewon dert er de 8 cylinder in V, 12 en 18 paardenkracht, waarvan het* geraamte gansch uit staal is ver vaardigd. Men ziet er ook chassis voor vervoer 3 en 4 ton, een landbouwtractor en verder de vermaarde Lincoln Zephyr 12 cylinders in V. Deze stand wordt door de bezoekers druk gade geslagen en hier zullen er op reklaamgebied vruchten te plukken vallen. Wij verlaten deze zaal en komen op den koer der school, waar een verrukkelijke serre model Hoeylaert bij Rhode St Génèse, is opge slagen. Het is de heer Decrock Hubert, adjudant Masscheleinlaan, 27, die dezen stand heeft inge richt. Men bewondert de stevigheid en zwierig heid van bouw en de uiterst voordeelige prijzen. Het bezoek wordt vervolgens voortgezet naar de gymnastiekzaal waar men een oud bekend figuur aantreft in den persoon van den heer Masquelier, die hier zijne prachtige meubelen ten toon stelt welke door alle kenners geprezen worden. Als billijke prijs kunnen wij aanstippen een mooie eetplaats uit tien stuks bestaande voor den geringen prijs van 1800 franken. Daarnevens is de stand van den heer Cristiaen die de laatste nieuwigheden op gebied van Radio ten toon stelt en onder meer de merken Novak, Telefunken, Philips. Dezë modellen der boven genoemde beroemde mérken laten een aange naam bestendig irtuziek hooren, hetwelk het ver blijf in deze zadFVëfrukkend maakt. Het tooneel verandert plotseling en men ziet, in een mooi opgesmukten stand, alle soorten van fijne en edele dranken tentoongesteld. Men be wondert er de Elixir d'Arques, de Bitter Cordial en den beroemden Rhum Djanna die tijdens deze gure dagen zeer doeltreffénd zoude Wézen om borst en longen té verwarmen, ware het niet dad zulks op het programma hief voorkomt. Tijdens het officiéél bezoek werd dé heer Ca naille Gantois, inrichter van' dezèn stand, leven dig geluk gewenscht. Nu komt men aan den stand van den heer Ta- venier, depothouder van het huis De Keyn, die heel merkwaardig is. Men bemerkt er onder meer de vermaarde yerfartikelen Peint-Neuf in verf, email en vernis, waarvoor een doeltref- De schGone stand van de Steenbakkerijen De Progres Pioegsteert. fende reklaam wordt gevoerd die goede gevolgen zal hebben. Daarnevens is de stand van den Heer Gustave Verhaeghe, Rijselstraat, welke verschillende pro- dücten in ijzer ten toon stelt, zooals keukenge- rief, alaam en zijne vermaarde panhaken die de beste waarborg zijn tegen de windvlagen. Het bezoek in de Middelbare school eindigt met het bewonderen der prachtige prijzen voor de Tombola, die menigeen doen verlangen naar de trekking om te kunnen nagaan als moeder Fortuin hun genadig is geweest. De afdeeling der Handelsfoor in de ruime zalen der Halle binnentredende, wordt het oog onweerstaanbaar geboeid door de schoone en machtige stands hier opgeslagen. Men bemerkt eerst de prachtige verzameling automobielen der maatschappij General Mo tors waarvan de heer Cesar Mottrie de offi cieele verdeeler is. Men ziet er eerst de indrukwekkende chassis voor zware vrachten bestaande uit de Bedford, Chevrolet, Oldsmobile en Blitz die door de inge wijden om hunne voortreffelijke uitrusting zeer bewonderd worden. Daarna komt geheel de verzameling rijtuigen aan de beurt, de een al mooier dan de andere be staande uit de Oldsmobile, de Chevrolet, de Opel, de Pontiac, de Olympia, de Opel Kadett en om de reeks te sluiten de onovertrefbare Buick. Deze indrukwekkende verzameling autowa gens, die op haar geheel reeds een heelen salon auto vormt, heeft een geweldig succes verwor ven en een groote hoeveelheid wagens hebben kooper gevonden, hetgeen de faam van het huis Mottrie, reeds zoo gunstig gekend, nog merkelijk zal doen aangroeien. De tweede stand is ingenomen door den heer Cesar Vanmarcke, den welbekenden electricien, die zijne voortreffelijke batterijen Tudor ten toon stelt, zijne laatste nieuwigheden in electrische verlichting en zijne Radios Cesar door hem zelf vervaardigd en die, door hunne voortreffelijke hoedanigheid, langen waarborg en billijken prijs, de bewondering der bezoekers verwerven. Vervolgens ziet men de uitstalling van den heer Comyn, zoo gunstig gekend in de streek om de voortreffelijke autobanden welke steeds in zijn magazijn voorhanden zijn. Men bemerkt ook zijne voortreffelijke herstel lingen van auto- en luchtbanden die onontbeer lijk zijn voor de autovoerders. Zijn stand wordt zeer opgemerkt. Daarnevens is de heer Joseph Vandamme, Maarschalk Fochlaan, aangeland met een heele verzameling wisselstukken voor autos van alle merken. Hij geeft ook een methode van elec trische soldeering te kennen en laat zijne keus autogereedschappen van alle slach bewonderen. Zeer belangrijk is deze verzameling die veel be ziens heeft vanwege het publiek. Wij bewonderen vervolgens de prachtige Im peria wagens, tentoongesteld door de Gebroeders Vanderbauwhede der Garage National. Deze rij tuigen onderscheiden zich door een groote weg- vastheid en door hun trekkracht langs voor te weeggebracht, wat het uitglibberen vermijdt. Hunne vier onafhankelijke wielen dragen er bok veel toe bij om de zekerheid van dit rijtuig te waarborgen. Voeg daarbij hun klein verbruik in benzine en men kom( "^t de overtuiging eén model rijtuig te hebben een zakenman. De

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3