JUWEELEN HORLOGEN Boterstraat, 6, Yper 5 Naklank der Handelsfoor Afscheidsfeest- fer eere van den Heer Camille CASTEL LA MONTRE DE PRECISION Kwaliteit en keus in O Het wellukken onzer jaarlijksche tentoonstel ling behoefde gevierd te worden, en te dien einde hadden een vijftigtal uitgenoodigden zich Zaterdag avond vereenigd in de mooi versierde eetzaal van het Hotel Skindies. De fijne gerechten en de uitmuntende dranken, alsmede een voorbeeldige bediening, deden onder de genoodigden spoedig een gevoel van welbe hagen en vroolijkheid ontstaan en weldra was eenieders doel den feestavond zoo goed mogelijk door te brengen. Vóór het nagerecht nam de Heer Julien Tahon, ondervoorzitter der Handelskamer, het woord en hield de volgende toespraak Mijne Heeren, Het is voor mij een aangename plicht en een groot genoegen u te mogen meiden dat Zijne Majesteit de Koning onzen geliefden Voorzitter benoemd heeft tot Officier der Orde van Leopold II. Deze hooge onderscheiding, welke onzen Voorzitter is te beurt gevallen en die door al de leden der Han delskamer als een groote eer beschouwd wordt, is een bewijs van hooge waardeering voor zijn onverpoosd zwoegen en streven waar het geldt de belangen van Handel en Nijverheid te verdedigen. Onze Voorzitter is een man die, om zijne edelmoedige en gansch onbaatzuchtige toewijding voor het alge meen welzijn, eenieders eerbied afdwingt en op wien wij allen met fierheid mogen bogen. Zijne zoo verdien stelijke loopbaan is u overigens ten volle bekend zijn voortdurend streven om ónze streek en onze stad te doen bloeien, zijne krachtdadige werking welke geen enkele tegenslag kan ontmoedigen, en zijne ontembare wilskracht die alle moeilijkheden, welke hij ontmoet, weet te overwinnen, zijn kenschetsend en spreekwoor delijk. Zijn eenig doel is immer het welzijn geweest van zijne medeburgers en den bloei van zijne geliefde vaderstad. U opsommen hetgeen Hij tot hiertoe reeds bekomen heeft ten voordeele van stad en streek zou te lang dradig wezen, en ik zal mij enkel bepalen met te zeg gen dat onze Voorzitter der Handelskamer niet zal rusten totdat Hij alles bekomen heeft waarop stad en streek aanspraak mogen maken. Mijnheer de Voorzitter, Ik wensch U geluk in naam van ai de tegenwoordige vrienden en leden der Handelskamer hier vergaderd, en ben overtuigd dat deze hcoge onderscheiding voor U een aanmoediging zal wezen om uwen strijd voort te zetten tot volledige overwinning. Ik bied U de ver zekering van ons aller genegenheid en waardeering aan en vraag u allen, Mijnheeren. uw glas hoog te heffen ter eere van onzen Voorzitter en tot viering dezer heuglijke gebeurtenis. Een donderend applaus begroette deze toe spraak en een onbeschrijfelijke ovatie werd den Heer Voorzitter gebracht. Toen de toejuichingen wat bedaard waren stond de heer Vermeulen, zeer aangedaan door de bewijzen van genegenheid, op zijne beurt recht en bedankte vooreerst zijn vriend Julien Tahon, voor de schoone woorden van lof die hij hem op zoo hartelijke wijze kwam toe te sturen. Al de leden van het bestuur, zoo vervolgde de Heer Voorzitter der Handelskamer, namen deel aan de reeds verwezenlijkte taak en niet het minst, Julien Tahon, op wiens onvoorwaarde- lijken steun steeds mag gerekend worden. De vereering die hij, voorzitter, heden bekomt heeft hij noch gewenscht, noch gevraagd. Wat hij gedaan heeft, was de vervulling van den plicht, dien hij tegenover zijne ongelukkige stad gevoelde, en het besef van den vervulden plicht is voor hem een genoegzame voldoening. Doch als goede Belg aanvaardt hij dit eeretnerk, niet als belooning eener vërvulde taak, doch enkel als een aanmoediging om den strijd te voeren tot den volledigen bloei van Yper. Om te eindigen stelde de Heer Voorzitter een heildronk voor op de toekomst van Yper en den bloei der Handelskamer en Handelsfoor. Het feest werd dan in blijde stemming voort gezet en na het nagerecht nam de heer Julien Tahon andermaal het woord en hield, ditmaal als secretaris der Handelsfoor, de volgende rede Mijnheeren, Het is mij een groot genoegen u te danken voor uwe deelname aan het banket dat wij ingericht hebben om het succes der Handelsfoor te vieren. Uwe zoo talrijke opkomst is het bewijs dat gij allen tevreden zijt over den bekomen uitslag. De Veertiende Handelsfoor is wel gelukt. Niettegen staande het gure weder, hebben verschillende honder den bezoekers méér dan verleden jaar. en toen be haalden wij den grootsten en nog nooit gekenden bij val, onze Foor komen bezoeken. Het is een bewijs dat onze jaarlijksche tentoonstelling door de bevolking van stad en streek gewenscht is. Het is een gewoonte geworden rond Paschen de Ypersche Handelsfoor te gaan bezoeken. Vele perso nen wachtep tot dit tijdstip is verschenen om hunne aankoopen te doen, en het is voor qiemand een geheim wanneer ik verkondig dat dit jaar, gedurende den duur der Handelsfoor, zeer veel zaken zijn verwezenlijkt ge worden. Ik wensch u, heeren tentoonstellers, geluk om de prachtige stands welke gij hebt ingericht en die de be wondering van alle bezoekers hebben afgedwongen. Tijd, geld en moeite, niets hebt gij gespaard om de tentoonstelling te doen gelukken. Dank voor uwe me dewerking. Ik dank, in naam van het Comiteit, allen die aan het succes der foor hebben medegeholpen, alle tentoon stellers ten huize die, door hunne mooie uitstallingen, de bezoekers hebben aangelokt en ons, door hunne gel delijke bijdrage, hebben gesteund. Ik stuur een hartelijk woord van dank tot de jonge (Vervolg onderaan volgende kolom). Bureeloverste van den Burgerstand te Yper. De ouf'erdomsgreng bereikt hebbende, komt de Heer Camille Castei, na 45 jaar lang in den dienst van stad te zijn geweest, met ingang van 1" April 11. cp rust- geld ges,e,d te worden. Niet alleen docr zijn lange dienstjaren, maar vooral dcor de stiptheid en de nauwgezetheid waarmede hij zijne dagelijksche en soms zware taak volbracht, heeft Heeren Cuvelie, gemeente - ontvanger, en Charles Beckaert. gewezen burëe.overste vap het stadssecreta- riaat, hadden eraan gehouden deze hulde aan hun collega bij te wonen. Terloops we ze gezegd dat het banket een extra was dat den Heer Albert Deleu. eigenaar van het restaurant Prince Baudouinter eere strekt Niets liet te wenschen over, alles was tot in de puntjes ver zorgd en al de dischgenooten waren het eens om zoo wel over de lekkere en overvloedige spijzen en dranken a.s over de keurige bediening hunne algeheele voldoe- n.ng uit te drukken. Tusschenin de gerechten schetste de Heer Cuvelie, in de Heer Castei zich uiterst verdienstelijk gemaakt. Gedurende gansch zijne eervolle loopbaan is hij voor allen een toonbeeld van vlijt en werkzaamheid geweest. Steeds de eerste aan het werk, was hij ook de laatste om'het te verlaten en meermaals zelfs gebeurde het dat hij nog na zijne uren bleef doorwerken om zijne boeken in orde te brengen. Gedienstig en vriendelijk tegenover iedereen, eerbiedig voor zijn oversten en vertrouwelijk met al zijn collega's was hij dan ook van allen geacht en bemind. Ter gelegenheid zijner dienstaftreding, had Maan dag laatst, 19n dezer, te 8 u. 's avonds, in het welge kend restaurant Prince BaudouinGroote Markt Koning Albert, een intiem afscheidsfeestje plaats waar aan een twintigtal stadsbedienden deel namen. Ook de heeren Commissarissen, die hunne verlofdagen zoo spontaan hebben opgeofferd om ons hunne medewer king te verleenen en die zich zoo voorbeeldig van hunne taak hebben gekweten. Ik wensch den heer Voorzitter van Ypriana, dien gij allen wel kent, hartelijk geluk om de prachtige inrichting der talrijke- coneèrten die machtig hebben medegeholpen om het succes der foor te verzekeren. Ik stuur ook een woord- van dank tot onzen wakke ren becfiende- Joseph, dié opvzulke;stipte en voorbeel dige wijze zijne taak heeftjuitgevoerd. Mijnheeren, Indien de foor die Wij iilTOftf'tën immer gelukt, dan is het te danken aan de-JrfWf poosde werking van onzen Voorzitter die immer óp de bres' staat om alles te beredderen en die dod» WOerd en daad allen aam wakkert en bezielt. 1 "1 Hij houdt de draden vast VSn'<het net en weest ver zekerd dat er geen enkele zijnd- vaste hand zal ont snappen. In naam dertentoonstellers en van het Co miteit dank ik Hem en wenEck- Hem levendig geluk om den bekomen uitslag, en ik vraag u een glas te ledigen op het^ gelukken der. aanstaande tentoonstelling. Deze redevoering werd op uitbundig handge klap onthaald en de geestdrift der vergadering bereikte weldra haar hoogtepunt. De jonge heer Versailles dankte, in naam der Commissarissen, het Comiteit om zijne vriende lijke uitnoodiging en verzekerde, in naam zijner vrienden, dat het steeds op hunnè algeheele me dewerking mocht rekenen." De zangers kwamen vervolgens aan de beurt en menig schoon liedje werd gezangen. Zelfs wa ren het niet alléén mannelijke zangers die zich lieten hooren en menigeen miek reeds plannen om in de toekomst ook tot' een genoeglijk verzet mede te helpen. In een woord, het banket der veertiende Han delsfoor is een avond geweest van jolige vreugde en. de herinnering ervan zal nog lang bewaard worden. De sterren verbleekten aan .den hemeltrans, toen de laatsten eindelijk besloten hunne haard steden op te zoeken. Julien Tahon. STUDIO GEORGES korte maar gepaste woorden en ook met zekere ont roering in de stem, de welvervulde loopbaan van den Heer Castei. dien hij vroeger verscheidene jaren nevens hem in het bureel van den burgerstand aan het werk had gezien. De H1" Cuvelie herinnerde vooreerst eraan, dat 't reeds 45 jaar geleden was dat de Hr Castei als bediende in dienst der stad Yper trad en dat de Hr Caste!, gedu rende gansch dien tijd, onder het bestuur van menige burgemeesters, schepenen en ook bureeloversten, zijne kieschetaak steeds met tact en dienstwilligheid ver vuld had. In 't begin van den oorlog was de Hr Castei als bediende van den burgerstand trouw op zijn post gebieven en in die hoedanigheid heeft hij hier, samen met eenige andere verdienstelijke medeburgers, aan de talrijke vluchtelingen die hier toen van alle kanten toekwamen en vooral aan de bevolking, die spijts het bombardement, de gevaren en ontberingen van allen aard in stad gebleven was, onschatbare diensten be wezen, waarvoor hij ten andere destijds een eervolle en verdiende onderscheiding bekwam. Als belooning voor zijne lange jaren goede en trouwe diensten aan de stad bewezen, werd de Heer Castei ook nog vereerd met de gouden palmen der Kroonorde. Als slot zijner rede verzekerde de Heer Cuvelie den Heer Castei dat al zijne collega's van hem de herinnering van een goe den en trouwen makker zullen bewaren, en wenschte hij den gevierde, namens zijne talrijke vrienden, dat hij nog lange jaren in de beste, gezondheid van een welverdiende- rust zou mogen genieten. De Heer Castei bedankte vervolgens de aanwezige bedienden voor de blijken van genegenheid die zij hem aldus betoonden en dankte iri 't bijzonder den Heer Cuvelie voor zijne hartelijke woorden. Hij ein digde met te zeggen döt'hij zijn dienst altijd onpartij dig en plichtbewust had vervuld en ook immer ge- tracht heeft het zijne bij te dragen voor het behouden der goede verstandhouding tusschen de bedienden van het stadhuis. - Uit het oude bakje haalde "hijdarWhög eenige soüvenirtjes die. verteld met den :smaafc'-"aan Camièi eigen, allen deden barsten van lachen. Ook liet hij een staaltje van zijne oude kunde in de muziek hooren. want Camille was vroeger tijds trombone solist. Jam mer dat het nieuwerwetsche muziekinstrument niet j meer gehoorzaamde aan zijn oude methode, anders hadden zijne solosvoorzeker menigen voorbijgan ger doen stilhouden. 't Was reeds laat in den nacht toen dit welgelukte feest eindigde ter voldoening van iedereen. Weliswaar zijn er, zoc-als het soms gebeuren kan. wat plakkers blijven hangen tot in de vroege uurtjes. Sommigen cnder hen zijn dan nog met de plichtigheid van den denkeren nacht naar huis gesukkeld, terwijl anderen den klaren hebben afgewacht cm te toonen dat ze nog nuchter waren. Kortom het was een welgeslaagd feest, gedurende hetwelk de meeste broederlijkheid eh gezelligheid niet heeft opgehouden te heerschen. De inrichters ervan verdienen allen dank, alsmede allen die er aanwezig waren en aldus nog eens bewe zen dat de kameraadschap tusschen- het gemeenteper- soneel nog niet totaal verdwenen is. Dank ook aan Mr en Mevr. Deleu zonder Nettje te vergeten, en leve CamilleMoris. BIJ VAN LEDE GOlU§,UlÜ.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5