Marcel, coiffeur 8 MUSEÉ MERGHELYNCK Handels- en Nijverheidskamer, Yper Heilige Bloedprocessie Brugge Een aanstaande honderdjarige te Yper Bien faire et laisser dire... Doe wel en zie niet om... La Maison Het Huis BLANKENBERGHE, Avenue de Smet de Naeyer, 52-54. HANDBOOGSCHIETINGEN BGLOERSNiEUWS St George's' British Memorial Church Fêtes du Couronnement Kosteloos Schoolbezoek aan het Oorlogsmuseum van Yper ALLERHANDE NIEUWS Gevc.iden en Verloren Voorwerpen SCHULDERKENNING Au moment de mettre sous presse. nous apprenons que la question du Musée Merghelynck vient de faire un grand pas en avant En effet. des délégués de l'Académie Royale de Belgique sont venus Jeudi Ypres pour se rendre compte des travaux encore a faire et s'occuper de la réconstitution du Musée. Assistaient a la réunion M. Ie Baron de Sélys-Longchamp. secrétaire perpétuel, M. ie professeur Paul Saintenay, membre de l'Institut, Madame la Douairière Arthur Merghelynck et d'autres personnalités. Un comité sera prochainement constitué sous le nom des Amis du Musée Merghelynck, qui s'occupera activement de la réconstitution de ce beau musée du XVIII siècle. Tout Ypres fait des voeux pour que les incessantes démarches de Madame Merghelynck 'et autres soient enfin couronnées de succès et les remercie pour leurs efforts. Het bestuur wakkert al de leden aan deel te nemen aan den grooten REKLAAMSTOET die op Zondag, 30 Mei 1937, te Wervick zal plaats hebben. Zooals terecht in den omroep gezegd wordt, moet Yper, als hoofdstad van het arrondissement, een voorname plaats in den stoet bekleeden. Vóór den oorlog waren de handelsbetrekkin gen van Wervick met Yper veel belangrijker dan nu. Maar vier jaren vernieling en zes jaren her bouw, dat maakt tien jaren gedurende dewelke andere, door den oorlog begunstigde steden, de plaats van Yper ingenomen hebben. Voegt daarbij dat talrijke Ypersche firma's, na den oorlog hier niet teruggekomen zijn, waar door de oude betrekkingen dus niet meer hervat werden. Een nieuw Yper is ontstaan en het is aan de firma's van het nieuw Yper, aan de wakkere deelnemers der Ypersche Handelsfooren, naar Wervick te gaan om er het veld, door den oorlog verloren, terug te heroveren. Leden der Handels- en Nijverheidskamer en deelnemers der Handelsfooren, het bestuur re kent op u. schrijft u talrijk in bij den Heer Geuten, 2, Leege Kruisse, Wervick. De Voordracht van M. E. Glissoux Maandag 11. hield de heer E. Glissoux in «De Sultan», lokaal der Ypersche Handelskamer, een voordracht over zijn 7000 km. langen automobieltocht door de Bal- kanlanden. De leden waren in bijzonder groot getal opgekomen en ook talrijke dames waren aanwezig. De heer Glissoux liet de toehoorders zijn reis in autocar volgen al over Duitschland, Tchecoslovakijë, Oostenrijk, Hongarië, Roemenië. Bulgarië, Turkijë, Yougoslavië, deelde zijn reisindrukken mede, zegde al het merkwaardige dat hij gezien had en verhaalde zijn wedervaren en dat zijner reisgenooten, doorweven van onvoorziene voorvallen, doorheen landen, die zooals vooral Roemenië, Bulgarië en Turkije door weinig toe risten worden bezocht en waar de autocar als reismid- del schier onbekend is. Vervolgens werden talrijke mooie zichten op het doek geprojeteerd, die de aanwezigen enkele kijkjes gaven op de merkwaardigheden, het uitzicht, de kleeder dracht en de gebruiken dezer van de onze zeer ver schillende streken. De heer Voorzitter Vermeulen dankte den heer Glis soux om zijn belangwekkende en leerzame voordracht en drukte de hoop uit hem na de nieuwe verre reis, die hij zinnens is te ondernemen, opnieuw in het midden der Handelskamer te mogen aanhooren. OP MAANDAG 3 MEI 1937 SPECIALE TREINEN SP 35 Yper Brugge SP 36 Brugge Yper Yper 8.22 Brugge 17.44 Boesinghe 8.31 Cortemarck 18.35 Langemarck 8.40 Staden 18.50 Poelcapelle 8.46 Poelcapelle 19.04 Staden 9.00 Langemarck 19.10 Cortemarck 9.13 Boesinghe 19.16 Brugge A. 9.50 Yper A. 19.26 SP 43 Hazebrouck Brugge SP 44 Brugge Hazebrouck Hazebrouck 6.02 Brugge 16.02 Abeele 6.38 Cortemarck 16.31 Poperinghe 6.48 Staden 16.40 Vlamertinghe 6.58 Langemarck 16.54 Yper 7.16 Yper 17.25 Langemarck 7.34 Vlamertinghe 17.31 Staden 7.51 Poperinghe 17.43 Cortemarck 8.03 Abeele 17.53 Brugge A. 8.44 Hazebrouck A. 18.28 In het klooster der Zwarte Zusters van Yper, waar vele oudjes een rustig leven slijten, verblijft Juffrouw Hermance Lammerand, die, geboren te West-Nieuw- kerke. den 24 Maart 1838. thans dus haar honderdste jaar is ingetreden. i»nminnnnnnpipi>i>i pour I>ameH et Messieurs Rue au Beurre, 20, YPRES informe son honorable clientèle, qu'elle continuera, comme par le passé, la ■ervir avec rapidité et avec le plus grand soin- M.'-uie Muison voor Damen en Ileeren Boterstraat, 20, YPER bericht zijn geachte klanten dat het, zooals in het verleden, zal voortgaan hen met spoed en met de grootste zorg te bedienen. Zelfde Huis (e Na den oorlog keerde ze aanstonds van uit Frank rijk, waar ze zooals meest al de bewoners onzer streek gevlucht was, naar Ploegsteert terug, waar ze reeds sedert 1868 gevestigd was. Van een bloeiende gezond heid genietende, bezorgde ze er gansch alleen haar huishouden tot ze in Juni 1930, dus op den gevorderden leeftijd van 92 jaar, hier haar intrek bij de Zwarte Zusters nam, bij wien ze de beste en verkleefdste zor gen geniet. Slechts eenmaal in haar leven werd ze ziek, namelijk in 1936 toen een longontsteking haar een veertiental dagen te bed kluisterde en men zelfs vreesde dat zij de kwaal niet zou te boven komen. Haar kloek gestel echter behaalde de bovenhand en thans houdt ze zich te rug bezig als vroeger met haar geliefkoosd werk, brei en, en dan nog wel zonder bril. 't Eenige wat zij van haar ziekte behouden heeft is dat ze thans zoo goed niet meer te been is. Anders ziet zij er nog uiterst goed uit, heeft een sterk geheugen en houdt er aan vooral van over den goeden ouden tijd te praten. Zij heeft 5 broe ders en 2 zusters gehad, die allen reeds bij den Heer zijn. doch haar schoonzuster, de 84 jarige Fiore Boulet, woont eveneens in het gesticht der Zwarte Zusters. God gave dat de eerbiedwaardige ouderlinge nog langen tijd van een uitstekende gezondheid moge ge nieten en dat wij toekomend jaar onze eeuwelinge met luister zouden mogen vieren, wat hier te Yper sinds lang niet meer gebeurd is. STAANDE PERS ZONDAG 2 MEI 1937 Om 2 i uurLANGEMARCK Oppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 20 fr. Alle vijftal een primé van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr.50. Om 2 J uurRENINGHELSTOppervogel 60 fr. Twee zijdvogels, elk 30 fr. Twee kallen, elk 15 fr. Alle vijf schutters een primé van 12 fr. Kleine vogels 8 fr. Inleg 11 fr. Om 2 uur LOOOppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr. Twee kallen, elk 20 fr. Alle vijftal een ori- mé van 15 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. MAANDAG 3 MEI 1937 Om 2 i uurYPER WILLEM-TELLOppervogel 150 fr. Twee zijdvogels, elk 75 fr. Twee kallen, elk 35 fr.Kleine vogels 20 fr. Boven de 70 schutters al vogels van 25 fr. Inleg 25 fr. ZONDAG 9 MEI 1937 WATOU, STADEN, ZILLEBEKE en ZONNEBEKE. Zondag had in het Postje een prijsbolling plaats voor de leden der Federatie. 40 bolders lieten zich inschrijven. De uitslag gaf 1' prijs 50 fr. MM. Verkindere Abel, Duprez Omer, Missy Jerome. Vermeersch Camiel. 2*' prijs 30 fr. MM. Rosez Hilaire, Vasseur Elie, Devos Paul, Vandoorne Charles. 3«' prijs 20 fr. MM. Versaevel Frans, Rosseel Cyriel, Vandenbussche E.. Dochy Hector. Op O. H. Hemelvaart, 6 Mei, om 17 u. heeft in het lokaal der Cooperatieve-bolders, Elverdinghestraat. de bekeroverhandiging plaats. Zooals vroeger medege deeld, heeft de Coo dit jaar het kampioenschap gewon nen. Op bovengemelden datum zullen de overwinnaars door de mededingende maatschappijen gehuldigd en gevierd worden. Bolders allen op postPobacostaka. YPRES On Sunday, May 9th, special Coronation Services will be held in the British Church when the form of service commended by the Archbishops of Canterbury and York will be used. The times of the Sunday services will be as follows 8-0 Holy Communion. 11-0 Special Coronation Service. 6-0 Evening Prayer when the form of Prayer and Dedication will be used. A l'occasion du couronnement de S. M. le Roi Georges VI et de S. M. la Reine Elisabeth, la colonie Britan- nique d'Ypres organisers le mercredi 12 mai une série de festivités dont nous donnerons le programme com plet dans notre prochain numéro. Ter gelegenheid van de bijzondere week van de Museums, noodigt de Heer Murphy, eigenaar van het vermaard oorlogsmuseum van Yper, van nu af tot en met Zaterdag 8 Mei aanstaande, de leerlingen van de scholen der streek uit om zijn museum te bezoeken. Het bezoek is gansch kosteloos op voorwaarde dat de leerlingen van hunne onderwijzers vergezeld zijn en dat de Heer Murphy op voorhand van dit bezoek verwittigd worde. YPER. Verlies eener belangrijke som geld. Het onderzoek, nopens het geld dat den 27 Maart 11. op de lijn Nieuwkerke-Yper door een trambediende verloren werd, wordt ijverig voortgezet en alles wijst erop, wat ook te wenschen ware, dat het den verhoopten uitslag zal hebben. Alie personen die eenige inlichting, hoe gerir4g ook, daarover zouden kunnen geven, worden vriendelijk verzocht die aan de rijkswacht of aan de politie ken baar te maken. Aanrijding. Dinsdag avond, rond 6 u., kwam M. Vanderghote Pierre, per auto van uit de richting van Brielen gereden en, gekomen op de Maarschalk Haig- laan, nabij de maalderij van M. Hollebeke, deed hij teeken dat hij naar links ging draaien om deze maal derij in te rijden. Op het oogenblik echter dat hij de poort wilde binnenrijden, botste een wielrijder, die de auto heel kort volgde en niet meer tijdig stoppen kon.. tegen het rijtuig. De wielrijder, de 17 jarige Leroy Maurice, van Dickebusch, stuikte ten gronde doch be kwam gelukkiglijk geen letsel. Alleen zijn velo was. beschadigd. Auto in de gracht. De genaamde Vandenberghe» wonende te Poperinghe, in de Yperstraat, kwam Zon dag laatst, rond 11 u. 30 's avonds, in gezelschap van. een drietal jonge lieden per auto van uit de richting van Yper huiswaarts gereden. Even voorbij de stad echter, omtrent rechtover de Knechtenweezenschool,. langs den Vlamertinghesteenweg, geraakte de auto voerder de goede richting kwijt met het gevolg dat de auto, na eerst een paar jonge boompjes omvergereden te hebben, de drie meter diepe gracht inbolde. Perso nen, die een zwaren slag en daarna hulpgeschreeuw vernamen, liepen dadelijk ter plaats om de slachtoffers hunne hulp te bieden. Vandenberghe lag onder de auto gekneld en had verschillige wonden opgeloopen. Hij werd in een naburige woning binnengedregen, waar een ontboden dokter hem kwam verzorgen en vast stelde dat zijn kwetsuren van geen al te ergen aard waren. Ook de rijkswacht kwam spoedig ter plaats om een onderzoek in te stellen, doch de andere personen» die Vandenberghe vergezelden, waren er reeds van onder getrokken. De gekwetste werd vervolgens per auto naar zijne woning overgebracht, terwijl de deer lijk gehavende auto eerst 's anderdaags 's morgens» rond 8 u. 30, uit de gracht kon getrokken worden. GHELUVELT. Vlaginhuldiging. Op Zondag a. s.. 2 Mei, zal de vlaginhuldiging plaats hebben van den. plaatselijken bond der kroostrijke gezinnen. 's Morgens te 9 J uur overhandiging van de vlag te 10 uur wijding door Z. E. H. Deken Vermaut uit Yper; hoogmis met gelegenheidssermoen; te 11 uur gewestelijke vergadering te 12 uurnoenmaal per inschrijving. 's Namiddags te 3 uur Optocht der bonden begeleid door verscheidene muziekmaatschappijen; te 4 uur: groote vergadering te 6 uur muziekconcerten. BOESINGHE. Been gebroken. Dinsdag roncf 12 J uur was het 7 jarig zoontje van M1' Weduwe Em. Cailliau, op de straat aan het spelen, toen het op on gelukkige wijze viel en zich daarbij een been brak.. Het jongentje werd door Albert Decoene opgenomen, en bij M. Victor Desmet binnengedragen. De heer Dr Dekemele kwam de noodige zorgen toedienen. Gevonden. Vrijdag 23 April, door M. Vanlimburg Maurice, een bru.n lederen dameshandschoen. Zaterdag 24, door M. De Noyette Roger, een gesp. eener ceintuur. Maandag 26, door M. Bekaert Gaston, een accu van auto. Denzelfden dag werd vóór de woning van M. Arthur- Hahn-Melser.s een kleine aanhangwagen op rijwielban den achtergelaten. Donderdag 29, door M. Vandamme Gustave. een huis- deursieulel. Door Mem Moënaert Marie, stoelvrouw in de Paters kerk, een klein sleuteltje. Verloren. Sedert Maandag 19 April is bij Vrouw Emile Vanoverberghe, Zonnebekesteenweg, 217, een klein rosharig hondje verdwenen. Dinsdag 27, door M. Houvenaghel Willy, Maarschalk Haiglaan, 11, een paar bruin lederen handschoenen. Donderdag 29, door Vrouw Henri Alleweireld, Augus- tinestraat, 43, twee aaneehgehechte sleutels. De genaamde KINOO Jerome, peerdengeleider- te St Jan, maakt hierbij bekend dat hij geen schulden meer erkent die zijne echtgenoote Maria YICTOOR gemaakt heeft of nog zou ma ken, daar zij het echtelijk dak verlaten heeft.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 12