Café Crèmerie de la Terrasse OUVERTURE du EERSTE TAP ter I Mont Rouge - WENTOUTER - Roode Reeg Prachtige Tombola. zijner stadgenooten. Spoedig werd men gewaar dat, onder zijn bestuur, de Handelskamer een heilzame werking zou aanvatten tot verbetering van het economisch leven der stad. Onder zijn wijs beleid werden opvoigenlijk alle voorstellen besproken, voorgelegd en, door zijne stand vastige werking, op gunstige wijze opgelost. Verlichting, verkeersmiddelen met trein- en tram wegen, drinkbaar water, postdienst, besteldienst der '•oopwaren, herinrich ting der markten, der Katte- en Tuindagfees ten. uitgeven van re- klaamplakbrieven de vreemdelingen uitnoo- digende Yper te bezoe ken, dit alles werd op voigenlijk door de Ka mer voorgesteld en door de werking van den Voorzitter verbe terd of bekomen. De gunstige oplossing de zer vraagstukken was de belooning van zijn krachtdadig streven. Wij zijn getuigen geweest van zijne wer king tot het verbeteren van het wegen isnet. van zijne pogingen ten voordeele van den te rugkeer onzer recht bank en later van zijne tusschenkomst wan neer men van hooger hand dreigde dit te verplaatsen. Wij herinneren ons het herhaald aandrin gen van onzen Voor zitter om het bouwen der vernielde huizen te bespoedigen en daarna om het herstel onzer praalgebouwen te be- Komen. Zijne krachtdadige tusschenkomst tot afschaffing van de Staatsmagazijnen. welke ons. handelaars, het leven onmogelijk maakten, is nog in eenieders geheu gen. De gevaarlijke kwestie van het herzamelen van munitie is, dank zijn herhaald aandringen, door de bevoegde overheid gunstig opgelost geworden. In een woord alle vraagstukken ten bate der inwoners van stad en streek hebben, in den Voorzitter der Handels kamer, een verdediger gevonden. Weldra kiemde er in het brein van dezen stoeren werker een grootsch plan op, en er moest hem waar lijk stoute krachtdadigheid bezield hebben om, in het jaar 1921, aan de Regeering te durven vragen de vaart van Yper naar den Yzer te herstellen en de verbinding met de Haven van Nieuwpoort te bewerkstelligen. Niettegenstaande dit ontwerp met misprijzend schouderophalen bejegend werd, schoot het toch wortel. Het goede zaad ontkiemde en, al werd de voltooiing van het werk door de elkaar opvolgende ministers de ééne maal beloofd en de andere maal geweigerd, toch bezitten wij onze vaart. Heil aan den ontwerper ervan Wie herinnert zich niet een der meest kenschetsende episoden van dezen epischen strijd Ten jare 1923 zouden wij met het bezoek der leden van Senaat en Kamer van volksvertegenwoordigers vereerd worden. Zulke gelegenheid om onze verzuch tingen kenbaar te maken mocht ons niet ontglippen. Seffens werden door onzen Voorzitter maatregelen getroffen om die Heeren waardig te ontvangen. O, niet als onruststokers zouden wij hen begroeten, maar op een wijze die hen lang in 't geheugen zou blijven. Daags vóór hun bezoek verscheen plotseling, op alle vensters en winkelramen der gebouwen van stad, één enkele zin Wij vragen onze Vaartterwijl een groot spandoek op de Groote Markt onze vraag in reus achtige letters verkondigde. Op den dag van het bezoek onzer wetgevers werd aan eenieder van hen door de leden der Handelskamer een brochuur overhandigd onze eischen tot herstel bevattende, en alhoewel wij geen smeekschrift aan den Voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers mochten overhandigen, toch was elkeen der hooge be zoekers in 't bezit van onze grieven en dit door de schrandere diplomatie van onzen Voorzitter. Later volgden de bezoeken bij Ministers en bij on zen geliefden Koning elkander op, en door. het stand vastig streven van den heer Vermeulen werd ons doel bereikt. Allen herinneren zich nog het heerlijke schouwspel toen, op 19 Maart 1933, datum die in gulden letteren in de geschiedenis onzer stad opgeteekend staat, de eerste schepen met koopwaren beladen, onder de geest driftige toejuichingen der bevolking, statig onze haven kwamen binnengevaren. Heer Voorzitter, dit is uw werk geweest Ten jare 1932 is de HanaeisKamer, op aandringen van den heer Vermeulen, hervormd geweest in maat schappij zonder winstgevend doel. De machtiging is haar door België en Frankrijk verleend geworden om oorsprongsbewijzen af te leve ren, hetgeen voor onze handelaars de formaliteiten tot verzenden van koopwaren zoozeer vergemakkelijkt. Een onderneming die onzen Voorzitter tot bezieler heeft, is het bouwen van goedkoope woningen. De maatschappij Ons Onderdakis onder zijn bestuur tot stand gekomen en, om zijne rustelooze werking te waardeeren, hoeft men slechts eens de voorheen ver laten St Pieterswijk te gaan bezoeken, daar zal men kunnen bestatigen hoeveel verdiensten Hij er verwor ven heeft. De Last Post, zoo zeer door onze vroegere bond- genooten gewaardeerd, heeft in Hem ook een milden ondersteuner gevonden. Nimmer ontmoedigd en immer bedacht om het wel zijn zijner moederstad, heeft de heer Vermeulen de voltooiing aangevat van het grootsch vraagstuk dat voor de toekomst der stad en der streek één hoofdzaak is gewordennamelijk de verbinding van de Leie met den Yzer en de zee langs Yper, bij middel van het herstel der vaart Yper-Komen. Wij hebben allen gezien hoe, na groote krachtin spanning, onze Voorzitter er in geslaagd heeft een overwinning te behalen die echter, door politieke ver wikkelingen, nog niet tot uiting is gekomen. Doch zijne standvastigheid zal ook hier zegepra er.. Dit is enkel een kwestie van tijd en vertrouwen en, indien wij hem immer eendrachtig ter zijde staan, is de zege aar. ons. Een woord over onze jaarlijksche Handelsfoor. Van den beginne af heeft hij zijne gansche medewerking ~.an deze onderneming ver.eend en. zoo de tentoonstei- 1 r.gen hier immer lukken, is dit te danken aan de ge- n ale manier waarop Hij alles bereddert en kracht- De Heer Vermeulen spreekt zijne dankrede uit. daö.g de inrichting ervan bestuurt. Heer Voorzitter, ik weet dat Gij nimmer een beloo ning wenscht. Het bewustzijn uw plicht en meer dan uw plicht voer uwe stadgenooten gedaan te hebben, is voor u voldoende. Nochtans is het voor ons, Leden van het Bestuur en dér Handelskamer, een groot ge noegen U te huldigen en, in ons aller naam en in naam van de gansche Bevolking, te danken om uw gedurig ijveren voor de welvaart van ons allen. Mocht uw voor beeld door veel ander bewoners onzer geliefde stad gevolgd worden. Ik bied aan Mevrouw Vermeulen de uitdrukking aan onzer eerbiedige gevoelens van hoogachting en danken Haar om den hoog gewaardeerden steun dien zij Haar echtgenoot in het volbrengen van zijn streven verleent. Heer Voorzitter, in naam der Handelskamer bied ik U de verkleining aan van het juweei, zinnebeeld van de onderscheiding, die U door Zijne Majesteit den Koning is toegekend. Ik hoop dat dit klein geschenk een blijvend aan denken moge wezen van de genegenheid welke wij U toedragen, en een talisman tot het wellukken der taak welke Gij hebt aangevangen. Al de aanwezigen betuigden door langdurig handgeklap hunne instemming met deze schoone lofwoorden en vooral wanneer hem het verkleind juweel van het hem toegekende eereteeken aan geboden werd, viel er den Heer Vermeulen een hartelijke ovatie te beurt. Ook de Heer Burgemeester sloot zich, in naam van het Stadsbestuur en van de bevolking van Yper, aan bij de hulde die door de Kamer voor Handel en Nijverheid aan haren Voorzitter ge bracht was. Hij achtte zich gelukkig het initiatief genomen te hebben den Heer Vermeulen voor eene onderscheiding voor te stellen en uitte zijn geluk dat aan den Heer Vermeulen einde lijk de belooning gegeven werd voor het onver droten werk dat hij op alle gebied, zoowel als Voorzitter van de Handelskamer, als lid van den Werkrechtersraad, in zake goedkoope woningen, gedurende lange jaren, met offervaardigheid en onbaatzuchtigheid, had weten te verrichten. Hij wees op het feit dat Heer Vermeulen steeds zijne stad lief had gehad, dat hij deze liefde niet door woorden, maar metterdaad en zelfs ten prijze van persoonlijke opofferingen steeds wist te be wijzen, dat hij altijd met dezelfde onbaatzuch tigheid en toewijding op de bres was alwaar de belangen van Yper in spel waren én dat nooit te vergeefs tot zijne medewerking oproep ge daan was. Hij drukte den wensch uit dat Heer Vermeulen nog lange jaren ten bate der stad Yper en van hare bevolking zijn welverdiende eereteeken in eere dragen mocht. Deze rede werd eveneens hartelijk toegejuicht en daarna hield de heer Vermeulen, blijkbaar ont roerd door al die blijken van ware genegenheid, •de volgende aanspraak die herhaaldelijk door machtig applaus en bravogeroep onderbroken werd Dames, Heeren, Heer Burgemeester, Vrienden, Wanneer ik vernam dat de betooging van dezen avond besloten was en ik voor mij den plicht zag een antwoord te bereiden op de woorden die hier zouden uitgesproken worden, dan rees voor mijn geest het beeld van het verloren Yper, het beeld van het ster vende Yper van 22 April 1915de beschieting rnet 420,'I\ de eerste gasaanval, de honderden dooden en gekwetsten, de vernieling in bloed en stof, een beeld dat niemand beschrijven en die men niet vergeten kan Yper was in 1918 als van den aardbodem ver dwenen... Doch wat tellen vier jaren vernieling en twintig jaar herbouw in het leven van eene stad als Yper, die eeuwig is En wie moesten de bewerkers der herle ving zijn Gij die hier dezen avond zijt, wij allen die op dit geschiedkundig oogenblik onzen plicht begre pen hebben. Ja, het ging niet zonder moeite. Wie van ons was er opgegroeid om eene dergelijke bovenmen- schelijke taak aan te vangen Er werd van ons veel durf en taaiheid vereischt. En, om maar enkele van onze moeilijkheden te noemen, hoevelen waren er met onder onze vroegere medeburgers die ons de ontmoe diging predikten en zelfs onze pogingen met minach ting volgden, en dan die talrijke droomers die ofwel Yper wilden verplaatsen of hier een Yper wilden op richten dat geen Yper meer was. Ik heb, gelijk velen van U, met vollen moed den sirijd en de taak aangedurfd en ik heb in de vervul ling dezer taak een genot geput dat mij rijkelijk be loonde voor al den last, dien ik te dragen had. En daarin vond ik eene genoegzame belooning. Er zijn er onder U, en de Heer Burgemeester komt zooeven zijne plichtigheid te bekennen, die geacht heb ben dat mijne werking een eereteeken verdiende. Dat heb ik noch gewenscht, noch gevraagd. Doch als goede Belg aanvaard ik het ordelint mij door zijne Majesteit toegekend, echter niet als een belooning voor een af gedane taak, maar als een aanmoediging om samen met U, goede en trouwe medewerkers, hardnekkiger dan ooit te werken totdat Yper weze waar het ver diend te zijn. Ik heb ook de hulde van heden avond aanvaard omdat zij aan de Yperlingen een gelegenheid biedt om, boven alles wat hen op andere gebieden scheidt, hunne eensgezindheid te bewijzen in den strijd voor de totale herleving onzer stad. Verleden jaar verscheen in Frankrijk een brochuur die veel ophef maakte Hoe men eene stad doodt die den doodstrijd van Yper in de Middeleeuwen be schreef. Laat ons thans samen, hand in hand, de laatste bladzijden schrijven van het moderne boek Hoe de Yperlingen Yper deden herleven» en, onze blikken richtende op het groote verleden, Yper waardig maken van deze roemrijke tijden. Gij hebt in de Handelsfoor den stand onzer Han delskamer gezien. De bloei van Yper met zijn talrijke scheepvaart, de dood van Yper in een keurslijf van versterkingen, de totale vernieling der stad in 1918, hare verrijzenis, de ontwikkeling der scheepvaart on de her stelde vaart Yper-Yzer en de hoop aller Yperlingen het herstel der vaart Yper-Komen. Sedert meer dan drie eeuwen strijdt de Burgerij van Yper, ten einde den verloren bloei te herwinnen, voor de aansluiting met de Leie en het plaatsen onzer stad langs een altijd bevaarbaren waterweg, de Leie en hare waternetten langs Yper verbindende met de zee te Nieuwpoort. Deze betrachting was in 1914 ver wezenlijkt en, had de oorlog hier niet gewoed, dan zouden wij thans van al de weldaden dezer verbinding genieten. Deze schakel der keten van welstand ligt daar thans nog gebroken. Het hangt van onze wilskracht af dat deze schakel hersmeed worde. Aan. dezen plicht zullen en mogen wij niet te kort blijven het ware eene vlek voor ons geslacht, een verraad tegenover de op offeringen én de werking onzer voorouders. Ja, wij ontmoeten thans in het hooger bestuur van Bruggen en Wegen een zekere tegenkanting, maar die door onzen wil en de medewerking van u allen maar tijdelijk zal wezen. Want het recht is voor onsEn de pen, die zoozeer gescherpt wordt om te bewijzen dat België het ontegensprekelijk recht bezit het Maas water te bezigen in het AlbertKanaai om Antwerpen en Luik nog meer te doen bloeien, zal zich niet altijd blijven onteeren met aan ons, de geslachtofferde Bel gen, het sedert bijna een eeuw bestaande recht te be twisten water te putten in de Leie te Komen voor de scheepvaart tusschen de zee en de Leie langs Yper. En het mag ook niet zijn dat dezelfde mond die overal met fierheid de grootsche werken gaat bewon deren en aanmoedigen eens hier kome zeggen wij zijn nagenoeg tot het besluit gekomen dat het belang der streek het graven van de vaart Yper-Komen niet vergt. Neen Dat is een tegenstrijdigheid, die niet duren kan. Maar ik gevoel dat mijn antwoord te lang wordt en dat ik den schijn krijg de noodige bedankingen te vergeten. Ik verhaast mij aan dezen plicht te voldoen en u allen, zoowel in naam mijner vrouw als in den mijnen, van harte te bedanken voor al die schoone bloe men, voor die zoo loffelijke aanspraken, voor al die hartelijke gelukwenschen, die goede handdrukken. Ik mag niet vergeten het bestuur en de leden van Ypriana in het bijzonder te bedanken voor hunne muziekuit voering. Aan allen onzen besten dank En nu stel ik voor ons glas te ledigen op den bloei, op de toekomst van onze dierbare martelaarsstad Leve Yper Le Dimanche 2 Mai 1937 Op Zondag 2 Mei 1937 Le Lundi Superbe Tombola. 's Maandags

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2