CharTesH O NGE N AE CORNETTE FRÈRES Voor uwe Portretten DUHAMEEUW Claeyssens-Titeca (uweelen, Horlogen Regulateurs en Wekkers Voeders Emballagepapier Rijwielen LICHTERVELDE 2 25, Rue du Temple, 25 - YPRES ORDRES DE BOURSE EEN DUIVENPLAAC VERVOER - VERHUIZINGEN AUTO - TAPISSIÈRE 118, Dickebuschsteen weg, 118 YPER Telefoon 189 Transports et Déménagements Place de la Gare - YPRES Beste ollementen en opgezet •volgens de Laatste Verbeteringen. Rijselstraaf (bij de Markt) YPER GER. PHILIPPE 20, Driezotten straat, YPER. IN ROLLEN mes. lorsque. au début de la guerre mondiale réfugié en France, j'ai appris la destruction de notre stand de tir, l anéantissement par la barbarie teutonne de nos vieilies archives déposées a l'Hötel de Vine, de notre beau drapeau, aon de S. A. R. Ie prince Philippe, Comte de Flandre. de notre grande salie de Fêtes avec sa magniflque galerie de tableaux et de portraits, té- moins glorieux de la splendeur de notre gilde pendant les deux derniers siècles. Ce fut pour notre société une perte irréparable. Enfin 1923 Quelle joie, lorsque, avec quelques con frères dont quatre ici m'entourent encorenotre Cher Vice-Président Butaye A., les commissaires A. Burgho et F. Vergracht ainsi que le confrère L. Van Alleynnes, nous vlmes renaitre la gilde de ses cendres, puis suc- cessivement installer sa nouvelle perche, inaugurer son nouveau drapeau, reproduction exacte de celui disparu, fêter le 625'" anniversaire de sa fondation et la voir acquérir la prospérité que vous lui connaissez tous et qui est enviée par maintes sociétés de tir a l'arc du pays. Et que dire de la grandiose manifestation de ce jourC'est un souvenir inoubliable qui restera éter- nellement gravé dans mon cceur. Malheureusement, mes Chers Confrères, tous les jours j'avance en age. Toutefois j'ai pris une ferme résolu- tion Pour la Société Royale de St Sébastien d'Ypres, je ne veux pas vieillirtant que mon état de santé le permettra je restera i sur la brêche, bien entendu, si vous en manifestez le désir, mais aussi a la condition que je puisse compter sur l'appui de toutes les bonnes volontés pour m'aider a faciliter ma tSche qui est par- fcis trés délicate et même ingrate Que la bonne camaraderie et la franche cordialité règnent parmi nous! Groupons-nous tous autour de notre fiére bannière, tous sans exception aucune, suivant sa noble devise L'Union fait la Force et je suis con- vaincu que l'avenir et la prospérité de notre belle société resteront assurés. Je compte sur vous tous, mes Chers Confrères, comme vous pouvez compter sur moi et je termine en vous disant encore de tout coeur merci, mille fois merci. De cordiales acclamations, de chaleureuses poignées de mains, accueillirent la fin de cette première partie de la cérémonie. Puis, vinrent le vin d'honneur et la prise photographique du groupe des membres. On se sépara vers midi et demi, pour se retrouver a 13 i h. a l'Hötel du Sultan oü le Banquet avait lieu. 50 confrères y prirent part. Comme on dit, le plus^ grand entrain et la plus franche cordialité régnèrent parmi les convives. On chanta. M. Werrebrouck, de la symphonie, et Mm" Versavel, accompagnatrice, étaient chargés de la partie musicale dont ils s'acquittèrent avec beaucoup de brio. Ils furent vivement appréciés et applaudis. Quant au menu, trés trés fin, le Vice-Président, en remerciant l'hótelier et confrère M. Burgho, déclara que la Truite Meunière, le Filet de bceuf, et surtout la Poularde a la Néva étaient trois poèmes dont les estomacs des confrères sébastien- nistes garderont longtemps le savoureux sou venir. Par une singulière coincidence, M. Everwyn, président de la Société de St Sébastien d'Haze- brouck, en traversant la ville, s'arrêtait précisé- ment devant l'hótel du Sultan pendant le ban quet. Comme de tout temps les deux sociétés ont toujours les plus amicales relations, M. Everwyn, mis au courant de ce qui se passait, eut la bonne idéé de venir présenter au jubilaire les félicita- tions des archers d'Hazebrouck. Son apparition, chaleureusement applaudie mais malheureuse ment trop courte, fut un charmant intermède. II était 19 heures quand se fit la séparation des convives. Puisse le Jubilaire garder longtemps encore sa verdeur et sa bonne santé au grand bénéfice de la Société Royale de St Sébastien. Nous apprenons qu'a l'occasion de ce jubilé du Président M. Ommeslagh, la Société Royale de St Sébastien donnera le 5 Aoüt prochain, un grand tir dont le programme sera exceptionnel- lement attirant. v/endt U tot het vermaard huis - PHOTOGRAAF - 19, Tempelstraat, 19, YPER - Tel. 170 Begeeft zich ten huize voor alle photowerken huwelijken en familiegroepen. Al het werk is gewaarborgd - Spoedige uitvoering Open op Zon- en wekedagen. - Agent de change agréé a la Bourse de Bruxelles Téléphone 461 (o) Ristourne de courtage aux Banquiers et Agents de Change correspondants. DE COCCIOIOSE Er heerscht tegenwoordig :n vele duivenhokken een ziekte die aan den liefhebber heel wat herrie veroor zaakt. Zij kenmerkt zich als volgtin 't begin van het seizoen vliegt de duif prijs, zelfs kopprijzen. Na eenige vluchten komt ze niet meer aan, ze is vermoeid zegt de liefhebber. Hij dient ze versterkende middelen toe, zet ze een week of drie op rust en daarmede is de duif weer opgeknapt en ze onderscheidt zich. Niet voor lang echter, want na een vlucht of drie is de forme weer zoek. De uitwerpsels der duif zijn niet normaal, ze zijn groenachtig. De uitwerpsels van den nacht zijn nog min of meer vast, bij dage gelijken zij een worstje, badend in een kalkachtige vloeistoflater wordt het mest effenaf plat. De pluimen worden dof en droog, de huid onzuiver en het borstbeen bedekt zich met pellen. Als men den bek openspert ontwaart men slijmen in het keelgat. Deze zijn min of meer tairijk, kleurloos of geel, naar gelang den aard der ziekte. Sommige duiven lijden daarbij nog aan kronische coryza. hunne neus- vliezen zijn ontsteken, waardoor ze van tijd tot tijd den welgekenden 't chicdoen hooren. Al deze kenteekens wijzen op het bestaan van para sieten in de ingewandenwormen of coccidies. Heden zullen wij alleen van de coccidiose spreken. De coccidiose wordt dus veroorzaakt door heel kleine parasieten, die slechts door de mikroskoop zichtbaar zijn en die leven in de cellen waarmede de binnen wanden der darmen bekleed zijn. De ontwikkeling eener coccidie kan men als volgt samenvatten. De parasiet voedt zich met de cel waarin ze woont en waarin ze vermenigvuldigt. Weldra is de cel afgewreten, zij barst en verleent aldus de vrijheid aan een groot aantal coccidie-dochters, gesproten uit de eerste coccidie. Deze verspreiden zich in de darmen en gaan cp hun beurt de nog onaangetaste celien be zetten. Aldus worden op korten tijd al de darmencellen vernietigd. Het gebeurt dat de coccidie-dochters, in plaats van in de darmen te blijven, met het mest naar buiten ge worpen worden. Dan omwinden ze zich met een dikke schelp, waardoor ze aan alle vernielingspogingen weer staan. Als deze coccidies onmiddellijk na het uitwerpen door een gezond dier worden ingezwolgen, kunnen ze bij dit dier geen ziekte veroorzaken. Zij moeten eerst rijpen buiten het lichaam en dit vereischt een zekere temperatuur en voldoende vochtigheid. In de beste voorwaarden duurt het twee dagen alvorens de coccidie rijp is. Als nu de gerijpte coccidies met het drinkwater of het voeder worden opgeslorpt, komen ze in de inge wanden, waar hun schelp breekt. Zij vestigen zich dan in de cellen der darmen, waar ze dan weer hun ver nielingswerk beginnen. Zoo kan een enkele aangetaste duif, zelfs als ze maar tijdelijk op een hok verbleven heeft, een gansche kolonie besmetten. Als u de ontwikkeling der coccidies goed nagaat, is het niet moeilijk, de kenteekens van de coccidiose te begrijpen. Daar de coccidies de darmen prikkelen ont staat buikloophet mest is groen door de overtollige gal die in de ingewanden gebracht wordtde ontsteking der darmen belet een degelijke vertering der voeders, waaraan de algemeene slechte toestand der duif te wijten isdroge pluimen, onreine huid, gebrek aan weerstandsvermogen ais eene groote krachtinspanning vereischt wordt. Aangezien de ontsteking van een deel der spijsverteringsorganen steeds de ontsteking der andere deelen na zich sleept, wordt op haar beurt ook de keel ontstoken, waardoor het verschijnsel der slij men. De neusvliezen worden ook rechtstreeks of on rechtstreeks door de coccidies aangetast en zoo besta- tigt men weldra ook kronische coryza, gewoonlijk droog snot genoemd. •Hoe kan men met zekerheid het bestaan van cocci diose in een duivenhok bepalen De kenteekens die wij hebben aangehaald kunnen den liefhebber deze ziekte doen vermoeden, maar zekerheid kan men alleen door een onderzoek der uitwerpsels bekomen. Hoe moet men de aangetaste duiven verzorgen en genezen Men moet de coccidie in het lichaam vernie tigen en terzelfdertijd het rijpen der uitgeworpen para sieten en hunne opslorping door de duiven beletten. Het is ongedaan werk de moeder-coccidies 'te willen uitroeien, want daarvoor zou men de cellen der inge wanden moeten vernietigen. Gelukkiglijk zijn de jonge coccidies zeer gevoelig aan de geneesmiddelen op het oogenblik dat ze de moedercel verlaten en ze zich ge reed maken om andere cellen te betrekken. Tot nu toe wordt iodium als het beste vernielingsmiddel der coc cidies aanzien. Het moet nochtans aldus toegediend worden, dat het versch en in volle werking met de parasieten in kontakt komt. De uitslag zal afhangen van de manier waarop men iodium toedient. Aangezien de aangetaste dieren aan bloedarmoede lijden, zal men ze versterken met kloek voeder en met hen gedurende acht dagen 's morgens en 's avonds, een versterkende tablet HOEMATOL toe te dienen. Om de voortplanting der ziekte op andere dieren te beletten, moet men het hok droog en rein houden, 's minstens één maal per dag de uitwerpsels verwijde ren, nooit granen op den vloer werpen, maar wel in een daartoe bestemd eetbakje. Bij het drinkwater menge men eiken dag eenige druppels AVIOL, het eenige krachtdadig en doeltref fend antiseptisch produkt, dat niet alleen de besmet ting vermijdt maar ook de duiven versterkt. Als de liefhebber steeds deze voorzorgen nam en als hij zich de moeite getroostte de uitwerpsels zijner dui ven door een specialist te doen onderzoeken, zoodra deze niet normaal schijnen en zoodra de duif uit forme geraakt zou hij zich vele teleurstellingen besparen. W. DOMICENT, Dokter in dierengeneeskunde. in binnen- en buitenland met Verzorgd werk. Matige prijzen. par Voiture ou Auto - tapissière Cars de 20 -- 30 50 personnes. AUTO DE LUXE pour toutes cérémonies et excursions. Téléphone N" 50 Maison renommée depuis longue date, et se tenant la disposition de ses clients jour et nuit. Tous ren- seignements pour le déménagement pour l'étranger. Oud bekend huisstelt zich ten alle tijde, dag en nacht ter beschikking van de kalanten. Alle inlich tingen over het verhuizen naar den vreemde. voorzien van Alle modellen voor alle diensten aan GENADIGE PRIJZEN bij de AGENTEN der Rijwielen GROOTE KEUS van ALLE SLACH VAN BRILLEN V.VERHACK Graveur Goudsmid, Diamantzetter Herstellingen. Voordeelige prijzen. Inkoop van goud en zilver. M. A. V. voeders zijn toch nog beter. A.V o Betere kwaliteit aan gelijken prijs. i=i Eene proef zal U overtuigen welke waarde M. A. V. voeders bezitten. 1=3 Ga zien naar den uitslag bij den kweeker en verkooper M. A. V. voeders geven betere uitslagen. TE KOOP TEN BUREELE DEZER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 6