Marcel, coiffeur Het Ypersche - 2,u Bijvoegsel - La Région d'Ypres ELECTRICITEIT Richard De Coninck Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Herdenkingen. Intenties. Dickebuschsteenweg, Y P E R Bien faire et laisser dire... Doe wel en zie niet om. La Maison Het Huis Rue au Beurre, 20, YPRES BLANKENBERGHE, Avenue de Smet de Naeyer, 52-54. 1£S - K - 1U37 iv» r VAN WEEK TOT WEEK Van 15 tol 21 Mei (o) Zaterdag 15 MeiAndreas. Zendag 16 Mei Sidronius. Maandag 17 MeiGyselbertus, Fabius. Dinsdag 18 MeiEricus. Woensdag 19 MeiPrudentiana. Donderdag 20 MeiBernardinus, Octavius. Vrijdag 21 MeiLaurentia. Zaterdag 22 MeiEmilius. Zondag 23 MeiEmelia. Zondag 16 MeiSinksen. Woensdag 19 MeiQuatertemper. Vrijdag 21 MeiQuatertemper. Zaterdag 22 MeiQuatertemper. Opgang Ondergang Zaterdag 15 Mei 5 u. 11 20 u. 23 Zondag 16 Mei 5 u. 10 20 u. 25 Maandag 17 Mei 5 u. 09 20 u. 26 Dinsdag 18 Mei 5 u. 08 20 u. 27 Woensdag 19 Mei 5 u. 07 20 >1. 29 Donderdag 20 Mei 5 u. 05 20 u. 30 Vrijdag 21 Mei 5 u. 04 20 u. 31 Nieuwe Maan 10 Mei te 14 u. 17 m. Eerste Kwartier17 Mei te 7 u. 49 m. Volle Maan 25 Mei te 8 u. 38 m. Laatste Kwartier 2 Juni te 6 u. 23 m. Nieuwe Maan 8 Juni te 21 u. 43 m. 15 Mei 1434 Dood van Pieter Appelmans, die den bouw van den O. L. Vrouwtoren te Antwerpen begon, waarschijnlijk volgens eigen plan. 1702 De bondgenooten verklaren den oorlog aan Lcdewijk XIV. Aan het hoofd der bondgenooten stond de Engelsche veldoverste Marlborough. 16 Mei 1302 Een menigte Bruggelingen verlaten de stad voor de aankomst van Jacques de Chatillon. 17 Mei 1809Napoleon bemeestert de pauzelijke sta ten, en voerde Paus Pius de VII mede eerst naar Savona en dan naar Fontainebleau. 1836Geboorte te Nevele, van de Vlaamsche ro manschrijfster Virginie Loveling. Overleden te Gent. 1 December 1923. 18 Mei 1302 De Brugsche Metten. De Bruggelingen misnoegd over de Fransche voogdij, en bijzonderlijk over de aankomst van Jacques de Chatillon, als land voogd van Vlaanderen, doorliepen de stad 's morgens vroeg met 7000 man onder leiding van Jan Brey- del en Pieter de Coninck. Zij vermoorden alwie niet met vlaamschen tongval zeggen konSchild en VriendEr werden 4.500 franschen gedood, en 800 gevangen genomen. Jacques de Chatillon kon ontsnap pen. 1804 De Fransche Senaat proklameert Bonaparte als Keizer van Frankrijk, onder den naam van Napo leon I. 1910Overlijden van den Duitschen Bacterioloog Robert Koch. Geboren te Claussthal in 1843. Hij slaagde erin de tuberkelbacillen op te sporen, en er buiten het lichaam een zuivere kuituur van tot stand te brengen. Hij ontdekte de kommabacil als de eigenlijke veroor zaker der cholera, en wist haar te bestrijden. In 1890 vond hij de tuberculine. 19 Mei 1581Onderwerping der Malcontenten. 1799Overlijden van Beaumarchais, Fransch schrijver. In 1732 te Parijs geboren. Vooral zijn twee volgende tooneelstukken zijn beroemdLe Barbier de Seville en Le Mariage de Figaro 20 Mei 1381 Oude schriften melden dat dien dag de Nederianden groote aardbevingen kenden. Eenige dagen later hadden andere schokken plaats, nog heviger, bij zonderlijk te Ieperen, alwaar alsdan een oproerige factie den baas speelde. De belhamers namen deze aardbevingen te baat, om zich het oppergezag toe te kennen. Zij wreekten zich over hun tegenstrevers door vier geestelijken te beschuldigen als oorzaak der aard bevingen. De vier geestelijken werden onthoofd. 1799 Geboorte te Tours van den Franschen roman schrijver Honoré de Balzac. Hij gaf aan zijn werken den algemeenen titelComédie Humaine Hi.i over leed te Parijs in 1850. 21 Mei 1804 Napoleon I wordt te Brussel als Keizer erkend. I 5 Wij associeeren ons slechts met onze gelijken. (La Fontaine). Denken wij er aan van onze mooie jaren te profi- teeren de rozen die heden bloeien en geuren zullen morgen verslensd zijn. (F. De Neufchateau). S Weest steeds indachtig, dat vooral in zaken, men steeds te veel schrijft. 8 Men mag de onverschilligen het recht niet geven ons te doen lijden. Om zijn krediet te redden moet men zijn verlies verduiken. (La Fontaine). P.B. ALGEMEENE AANNEMING VAN ALLE WERKEN ALSOOK VAN ALLE HERSTELLINGEN ÜÜLDERSNIEUWS Overhandiging van den beker in de Coo. De overhandiging van den jaarlijkschen beker heeft op Donderdag 6 Mei, zijnde O.H. Hemelvaart, plaats ge had. Bekenr.en wij maar zender draien dat het feest opperbest gelukte en de aanwezige bolders waren het allen eens cm te verklaren dat de Coobolders op waar dige wijze gevierd werden. Bij deze gelegenheid was de geiagzaal der Coöperatieve met vaandeitjes van alle kleuren versierd en ieder bolder kreeg bij zijne intrede een wit-rood roosje in het knoopsgat, zoodat de stemming van meet af aan luimig en opgetogen voor kwam. De H. Seys Valère, Eere voorzitter der Boldersfede ratie, opende de vergadering met een groet aan al de bol ders die zoo tarijk opgeko men waren om het winnend peloton te vieren. Hij nam de gelegenheid te baat om te verklaren dat hij dubbel ver heugd was de algemeene ge- lukwenschen aan de Coobol ders te mogen toesturen, om dat zij na 8 jaren lang kam pen er toch ingeslaagd waren de hand te leggen op den uitgeloofden beker. Hij druk te insgelijks den wensch uit om het tienjarig bestaan der Federatie met luister te mo gen vieren. Onder luidruch tig handgeklap der talrijke aanwezigen, overhandigde hij vervolgens den beker aan den H. Devos Richard. Deze laat ste nam alsdan het woord en zegde onder meer het volgende Beste Vrienden, Ik heb de eer en het genoegen als Voorzitter der Coobolders in hunnen naam aan den Eere-Voorzitter den H. Seys, de voorzitters, bestuursleden en leden der deelnemende maatschappijen, mijnen hartelijken dank toe te sturen voor de gelukwenschen die zij ons komen over te maken. Op mijne beurt moet ik den spelleider H. Vanden- bussche en zijn winnend peloton, die den jaarlijkschen beker komen te veroveren, hartelijk feliciteeren om hunne mooie zegepraal in het bolderskampioenschap. Het is nutteloos, Beste Vrienden, er aan te her inneren dat deze overwinning in ons midden en zelfs in de wedijverende maatschappijen van harte gejond werd. Want hier geldt het meer dan elders het spreek woord toe te passen Na regen zonneschijn. Regen hebben de Coobolders genoeg gekregen, daar bijna ieder jaar de laatste plaats van het klassement hun te beurt viel, bij zooverre dat zij in stad de liefe lijke benaming van krabbers gekregen hadden. Geen bolders hebben meer geduld en standvastigheid aan den dag moeten leggen dan deze van de Coo. Doch nooit hebben zij het opgegeven, tot eindelijk zonneschijn ingetreden is en zij den zoo verlangden beker wisten te veroveren. Hetgeen de liefhebberij nog meer bij onze spelers doet uitkomen, 't is dat ze gedurende de laatste bekerbolling enkel tweemaal op één reserve hebben moeten beroep doen. Beste Vrienden, 'k geloof dat langdradigheid in deze omstandigheden ongepast voorkomt. Daarom wil ik sluiten met bij mijnen dank aan al de bolderslief hebbers, den wensch uit te drukken het bolderskam pioenschap nog lange jaren te zien betwisten, dit om de liefhebberij van dit spel nog te doen aangroeien en de matchen van de Federatie, bij sportieven kamp, meer en rfteer te doen volgen. Leve al de bolders van stad, Leve de Coobolders Ook deze toespraak werd langdurig toegejuicht. "Nu kwam de beurt aan den H. Floor, die in naam der Woensdagbolders der Coöperatieve, volgende pittige rede hield Zeer lieve bolders van de Coo, 't Is met een waar plezier dat wij, simpele Woens dag-bolders, vandaag de overhandiging van den beker bijwonen. We nemen het als een plicht, te meer daar sommige onzer mannen, tegelijkertijd de uwe zijn. Onnoodig te zeggen dat uw glorievolle overwinning ons hart met blijdschap en fierheid vervult. Blijdschap omdat alle supporters geerne hun favori's zien winnen, fierheid omdat de overwinning gebouwd is op veel jaren verdriet en... courage. Supporters zijn dikwijls wreed als de ploeg flauw marcheertin de Coo was 't gelijk overal. Dat ééntonig jaarlijksch puntje. De meest verstokten, die de ploeg regelmatig volgden op entrainement, voorsDelden dit jaar twee punten, doch bleven meest altijd alleen met hun overtuiging. Wat gaan we nu nog al hebben, de krabbers twee punten Maar de president lachte bachten zijn moustachen. en de commandant kocht een doosje pillen voor de zilven WE KUNNEN verklaarden ze. En van schutter en maalder en stekker en blokker, kwam het als uit één mond WE WILLEN Met die overtuiging trokken onze mannen ten strijde. De eerste slag was een victorie... Met den eer sten trek zooveel punten als anders in g'heel 't seizoen. De tweede match mislukte op een haar, maar de weer wraak voigde dapper en in een twee drie, zat de Coo in de' kopploegen. De supporters kraaiden en de acties rezen. Men hoorde er zelfs, bij charge compléte spreken van coupe. WE WILLEN WE KUNNEN weerklonk het opnieuw. En waarachtig, de laatste slag moest beslissing geven, de Coo tegen de Bascule. Dien dag waren de Woensdagbolders hier ook aan den trok, zooals gewoonte, doch... het foeterde niet. De gedachten waren in 't Postje waar hun vrienden De Kampioenenploeg van de Coo 1936-1937 Van links naar rechtsde Heeren Janssens, Dekeyzer, Delecluyse, Benoot, Vandenbussehe (spelleider), Den Exter, Devos (voorzitter), Danschotter, Van- depitte, Tachel en Warmoes. den heldenkamp streden. Opeens, midden de partij, klonk het bevel, we gaan er naartoe De bollen aan den kant, de pinten betaald gn de straat op. We kwamen ter plaats in 't heetste van den strijd. Een tra vol volk en tabakrook. De Bascule en Coo- mannen met serieuze bleeke figuren. Alleman zag er toch content uit. Opeens, niettegenstaande Camiel zich een paar keeren met ziel en lichaam in den strijd ge worpen had, kwam bij de Coobolders de afschuwelijke inzinking, het spook door alle sportmannen zoo ge vreesd. Alles stond op het spel en het gevaar was groot. Maar, van aan den toog, klonk een stemmetje, eerst een beetje bedeesd, dan wat stouter, De Coo wordt kampioen, daar is niets aan te doen Wat een pre tentie, op 't moment dat de melk aan 't kappelen was. Maar was dat ook geen zweepslag?... In alle geval het spel keerde en de Coo won de partij en meteen den beker. Overal zegde men dat het verdiend was. Maar wat men min vertelde, 't is de kranigheid van den commandant, die alle critiek over het hoofd keek en zijn ploeg naar de overwinning leidde, 't Is de ver kleefdheid van den voorzitter die, bij geluk of tegen slag. bij vreugde of verdriet, altijd daar was om zijn mannen het goede woord in te gieten, 't is de «courage» van de bolders om, na jaren en jaren rampspoed, tel kens met nieuw vertrouwen te herbeginnen, tot ver heerlijking van hun maatschappij en tot verbetering van het boldersras. Doch vandaag is het de huldiging der overwin naars. 't Is de gelegenheid door de Woensdagbolders te baat genomen om eer te bewijzen waar het gepast is. Onze kas is zooals veel kassen en haar toestand laat niet toe een mosselsouper te presenteeren, doch we vinden dat deze bloemen een meer gepast zinnebeeld zijn van onze bewondering. We reiken ze den comman dant toe met onze beste gelukwenschen voor het dap per optreden van zijn ploeg. Daarbij voegen we onze vurigste wenschen voor de komende kampioenschap pen. Met opzet wordt de Voorzitter gelaten voor laatst. Hij is het hoofd, en uit hem straalt de opperste macht. In zijn kloeke handen leggen we dit Ypersch juweel waarin gebeiteld staat De Woensdagbolders aan de Ware Liefhebbers, kampioenploeg 1937 We hopen dat. wanneer dit stukje in dit lokaal zal prijken in de nabijheid van den roemvollen beker, het zal bijdragen om de vermaardheid van de hedendaagsche Coobolders aan het nageslacht te verkonden. Leve de Bolders van de Coo.. en van elders.» Al deze feestelijke bewoordingen hadden de aanwe zigen al meer en meer in feeststemming gebracht en onder het drinken van een glas en het zingen van menige lustige liederen, liep dit schoon boldersfeest ten einde. Iedereen trok voldaan naar huis met het gedacht zich voor het toekomend kampioenschap nog beter te oefenen, om in de Bekerbollingen te kunnen mededingen of ten minste het zijne bij te brengen de bclderssport ten bate. Pobacostaka. OM NOOIT IN GEVAAR TE VERKEEREN, MOET U ZWEMMEN LEEREN nn 162 pom- Dameg et Messieurs informe son honorable clientèle, qu'eile continuera. comme par le passé, a la •ervir avec rapidité et avec le plus grand soin. Mèllie Maison «(WWaiaiWPIHJWailMUXWWMWMKIMIKHII voor Damen en Ileeren Boterstraat, 20, YPER bericht zijn geachte klanten dat het, zooals in het verleden, zal voortgaan hen met spoed en met de grootste zorg te bedienen. XoltVle Huis te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9