-HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Ziel missen 18 JAAR, N 10 5 JUNI 1937 18 ANNÉE, N" 10 5 JUIN 1937 BIJVOEGSEL WEKELIJKSCH OVERZICHT ONDERSCHEIDINGEN Gevonden en Verloren Voorwerpen La Fête - Dieu a Ypres De Bloemenhulde der Ypersche Kinders In Memoriam Mgr de Brouwer BEDANKING Zondagrust Repos Dominical SUPPLÉMENT We hebben weer een beroerde week achter den rug en dit nog wel terwille der gebeurtenissen in Spanje. Ditmaal niet ter oorzake der krijgsver richtingen, doch door een gebeurtenis, die, op internationaal gebied, de grootste verwikkelin gen had kunnen teweeg brengen. Het duitsche schip Deutschlanddat langs de Spaansche grens mede moet helpen aan controol, was op anker toen het uit de lucht aangevallen werd door roode vliegtuigen die er een aantal bommen lieten op neervallen. Er waren 25 dooden en een groot aantal gekwetsten. Men wachtte met de grootste verlegenheid op de gevolgen van die daad. Alles hing immers af van hetgene Duitsch- land nu zou doen Alles was mogelijk. Het kon openlijk optreden tegen de Spaansche Regeering, Italië meêslepen in eene oorlogsverklaring en dan was er veel kans dat gansch Europa te vuur en te zwaard stond. Doch Duitschland is niet zoover gegaan. Zonder om te zien naar hetgene men ervan zou denken, zonder beroep te doen op Commissiën of op Conferentiën, zonder acht te geven op den Volkerenbond waarvan het im mers geen deel meer uitmaakt heeft Hitier bevel gegeven de Spaansche versterkte stad Al- meria gedurende 1.30 u. te beschieten en er on geveer 300 granaten op te laten regenen. Thans verneemt men dat het daarbij zal blijven en dat er geen verdere verwikkelingen zullen te vree- zen zijn. Over de krijgsverrichtingen is er verder niet veel aan te stippen. De regeeringstroepen hebben zoowat overal tegenaanvallen gedaan op de stel lingen der rebellen. Doch overal werden zij tot nu toe achteruitgeslagen en als men de berichten gelooven mag, hebben zij daarbij geweldig zware verliezen geleden. Nochtans moeten de rebellen ook veel volk verliezen in zulke gevechten, doch zij hebben tot heden toch de overhand behouden. Vooraleer Bilbao valt zal er nochtans nog veel bloed moeten vloeien denken wij. Intusschen zijn er nog andere moeilijkheden op gang met Duitschland. Volgens de laatste inlichtingen zouden de diplomatieke betrekkin gen met Rome afgebroken zijn. Dit alles om wille van de vervolging der katholieken in het Reich. Men kon reeds geruimen tijd bemerken dat Hit- Ier deze afbreuk zocht, daar het niet kon aange nomen worden dat de kerk niets meer te zeggen had in de godsdienstige opleiding der kinderen en dat overal moeilijkheden berokkend werden aan de geestelijkheid en zelfs vervolgingen inge spannen werden. Hitier, de Reichskanselier, heeft daarin een voorganger gehad in den befaamden Kanselier Bismarck. Doch Bismarck heeft in dien strijd het onderspit moeten delven. Zal Hitier sterker zijn dan den IJzeren Kanselier In België zijn we de ministerieele crisis ont gaan door het aannemen der regeeringsvoorstel- len in de amnestiekwestie. Het voorstel werd door de Kamers aangenomen en aldus hoopt men dat de rust op politiek gebied voor een tijd kan voortduren. Indien er geene overeenkomst kon getroffen worden over dit brandpunt, stond men weer voor een gisting in de gemoederen, die al leen tot verder onrustige gebeurtenissen kon lei den. De amnestie, zooals ze gestemd is, voldoet bijlange niet iedereen, doch de tijd, die alles stil aan uitslijt, zal een zaak die beter niet meer aan geraakt wordt, stilaan tot vergetelheid brengen, terwijl ze, zonder oplossing blijvende, een ge durige stronkeisteen was voor de openbare rust. In Frankrijk blijft men iedere week en iederen dag kampen met dezelfde moeilijkheden altijd nog nieuwe werkstakingen, vermindering der voortbrengst, moeilijke concurrentie met het bui tenland en financieele beperktheid. Er werd deze week een nieuw groot dagblad gesticht «Epoque», waaraan durvende en vooraanstaande koppen meêwerken. Dit zou wel kunnen aanleiding ge ven tot een politieken omkeer. RIK. Bij Koninklijk Besluit van 14 April 1937 wordt het bijzonder eereteeken voor Beroepsvereeni- gingen van l6 klasse verleend aan den heer Duthoo Henri, Voorzitter van den Beenhouwers- bond van Yper en omliggende alsook het bijzon der eereteeken van 2e klasse aan de HH. Cno- ckaert Albert, Garreyn Georges en Vasseur Remi, bestuursleden van voormelden bond. Het Ypersche biedt hun zijne welgemeende gelukwenschen aan. Gevonden. Zondag 30 Mei, door M. Schmidt An- toon, een bruin lederen brieventasch met eenzelvig heidspapieren. Woensdag 2 Juni, door den scholier Pil André, een tasch met schoolgerief. Donderdag 3, door M. Meuleman Raymond, een catechismus. Door M. Busschaert Maurice, de staart van een pels. Verloren. Donderdag 27 Mei, door M. Dekeirse- maker Emiel, een vischverlof. Vrijdag 28, door M. Van Isacker Jerome, een brie ventasch inhoudende een belangrijke som geld en een zelvigheidspapieren. Door M. Van Suypeene Hector van Lichtervelde, een pak sloffen. Zaterdag 29, door Mej. Gallagher Irène. een briefje van 100 fr. Maandag 31, door Mej. Dehaene Denise. een blauwe kersboek. Door M. Schepens Evariste, een hond (zwarte pik). Dinsdag 1 Juni, door M. Vandepoele Marcel, van Dixmude, een autotaksplaat Nr 200.067. Donderdag 3, door M. Logie Leon, een trouwboekje. Dimanche dernier, a Tissue de la Grand'Messe a la Cathédrale, la Procession du Saint Sacre- ment a fait sa sortie traditionnelle dans la Cité Yproise fieurie et pavoisée. Le beau cortège a pris dans la lumière d'un soleil éclatant tout son sens de triomphale litur gie. Ses nombreux groupes f-urent trés admirés, spécialement le groupe du St Sacrement recon- stitué par la paroisse de St Martin, mieux connu par nos Yprois d'avant-guerre sous la dénomi- nation de Groupe du Pélican On sait que le pélican est un gros oiseau na- geur, au bec long et plat, dont la femelle nourrit ses petits en dégorgeant devant eux des poissons qu'elle a laissés macérer dans sa poche membra- neuse. Comme pour vider cette poche elle presse le bec contre la poitrine et que les matières qui en sortent sont sanguinolentes, il faut voir la l'origine de la légende populaire d'après la- quelle le pélican se perce le flanc pour donner a manger a ses petits. Le symbolisme chrétien s'inspira ainsi du péli can pour représenter le Christ dormant son Sang pour la rédemption de I'humanité et se donnant lui-même en nourriture dans l'Eucharistie. C'est a la procession Jubilaire de 1883, le 500c anniversaire du culte Yprois de N. D. de Tuine, que ce groupe symbolique fut inauguré. La pièce statuaire en bois scultpé paraissait être exécutée d'après un blason héraldique d'azur au pélican d'argent, debout dans son aire, fouil- lant du bec sa poitrine d'oü s'échappent des gouttes de sang que boivent avidement ses petits. Elle figura pour la dernière fois a l'inoubliable procession de Tuindag 1914. La généreuse initiative de M. Georges Tack, président-Marguillier de St Martin, nous vaut aujourd'hui une fidéle réplique de l'oeuvre artis- tique détruite par la guerre. L'exécution en fut confiée a notre sculpteur Camille Cornillie, et sa polychromie a notre peintre-décorateur Prosper Degroote, tous deux professeurs a l'Ecole industrielle et lauréats de notre réputée Acadé mie des Beaux-Arts d'antan. Cette heureuse reconstitution a réjoui tous les coeurs Yprois. Remercions en le généreux donateur et féli- citons ses collaborateurs d'élite. Ypris. Donderdag avond, onder prachtigen zonneschijn, werd de traditioneele processie gehouden onzer lieve kinders die met hunne bloementuilen het beeld van het H. Hert in St Maartens Kathedraal gingen vereeren. Het was een roerende godsdienstige plechtigheid, voorgezeten door Z. E. H. Deken Vermaut, die in her- telijke woorden van op den predikstoel, voor de talrijke kinderschaar en hunne gelukkige ouders eene god vruchtige en zielroerende aanspraak hield. De plechtigheid sloot met den zegen van het H. Sacra ment. Het heerlijk koor van St Maartens was in een prachtig bloemenperk herschapen ter eere van den Liefdekoning. De Z. E. Pastoor-Deken van St Maarten te Yper, alsook de familie de Brouwer hebben de eer de Ypersche bevolking uit te noodigen tot de inhuldiging van het monument dat opgericht werd tot nagedachtenis van Monseigneur de Brouwer, gewezen Deken van Yper en, onder den oorlog, Apostolisch Vicaris van het onbezette gebied. De plechtigheid zal plaats hebben op Zondag 13 Juni, in de St Maartenskerk. Onder de H. Mis van 11 u., opgedragen tot zielelafenis van Monseigneur de Brouwer, zal Z. E. H. Deken Vermaut een gelegenheidstoe spraak houden en, na het H. Misoffer, zal het gedenkteeken gewijd worden. Monsieur le Doyen de St Martin a Ypres et la familie de Brouwer prient la population Yproise de bien vouloir assister a Tinauguration du Mo nument qui a été élevé a la mémoire de Mon seigneur de Brouwer, ancien Doyen d'Ypres et, pendant la guerre, Préfet Apostolique des Ré- gions non occupées. La cérémonie aura lieu le Dimanche 13 Juin, en la Cathédrale de St Martin. Au cours de la Messe d'onze heures et demie, célébrée pour le repos de Tame de Mgr de Brou wer, Monsieur le Doyen Vermaut prononcera une allocution de circonstance le St Sacrifice de ia Messe sera suivi de la bénédictjon du mémorial. Vrouw Maurice Kaestecker, geboren Leontine Claeys; Heer en Vrouw Lucien Litière-Kaestecker en kinders; De familiën Kaestecker en Claeys danken, langs dezen weg, vrienden en kennissen om de blijken van deelneming ontvangen bij het afsterven van hun teer geliefden echtgenoot, vader, schoonvader en groot vader, Heer MAURICE KAESTECKER en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Juni, om 7 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van de overleden Ouders en Schoonouders van Heer en Vrouw Leon RIEM-DESMICHT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Juni, om 8 uur, in Sint- Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Joseph MOULAERT - MARTIN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Juni, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Elie VANDERMEERSCH Gewezen Kantoorklerk der Belastingen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Juni, om 8 uur, in het O. L. Vrouw Hospitaal, tot zielelafenis van Heer Eugène CLAEYS Echtgenoot van Vrouw Stephanie PLATTEEUW Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Juni, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Theophile VICTOOR overleden echtgenoot van Vrouw Emma DAVID. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Juni, om 11 uur, in Sint- Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Arthur MESSIAEN-DEPUYDT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 Juni, om 8 uur, in Sint- Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Robert-Etienne MILLEVTLLE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Juni, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer August DAVID. Vrienden en kertnissen worden uitgenoodigd de HOOGMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Juni, om 10 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Emile HOLLEBEKE. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue »u Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 6 Juni Dim *vhe 6 Juin

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9