Gemeenteraad van Yper OORLOGSMUSEUM BERICHT 3 GOEDENDAG, MIJNHEER! VAN 'T IEPERSCH SAILLANT! Oorlogsmuseum van t lepersch Saillant' ingang Boomgaardstraat. TUINDAGFEESTEN TE YPER Waf niet op hef officieel programma sfaaf en nochfans van hef allergrootste belang is. Dat slechts daar waar een groote IJSROOMBLOK DINAH op tafel ver schijnt, het feestmaal volledig kan zijn. Te bestellen bij den alomgekenden Pas teibakker Albert SWEERTVAEGHER, 20, Gustaaf de Stuersstraat, te Yper Telefoon 389. - Men draagt ten huize. Elk zegge het voort. Verslag der zitting van 26 Juli 1937 De zitting wordt te 18 u. 05 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu en Delahaye, schepenen Pattyn, Jvr. Cor- nillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Ver-' gracht, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer schepen Van der Mersch heeft zich laten verontschuldigen de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen. I. Proces-verbaal der zitting van 5 Juli 1937. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces-ver baai, dat vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Commissie van Openbaren Onderstand Re kening over het dienstjaar 1936. M. Vanderghote. Volgens het verslag dat de Com missie van Openbaren Onderstand bij hare rekening voor 1936 gevoegd heeft, mag de rekening van den ge wonen dienst aangenomen worden daar zij volledig overeenstemt met hetgeen in de begrooting voorzien was. De ontvangsten beloopen tot de som van 2.668.378 fr. 96 en de uitgaven bedragen de som van 2.467.772 fr. 50, zoodat de gewone dienst sluit met een boni van 200.606 fr. 46. De buitengewone ontvangsten beloopen tot de som van 958.798 fr. 54, 't zij 364.364 fr. 53 meer dan hetgeen voorzien was. Dit komt tengevolge der meerdere ontvangst die de verkooping van gronden heeft opgebracht. De buitengewone uitgaven daaren tegen zijn minder dan hetgeen voorzien was, uit reden dat sommige werken uit te voeren in het St Antonius- gesticht te Locre en in de Knechtenweezenschool te Yper tot in 1937 zijn verdaagd geworden. De uitgaven bedragen de som van 645.659 fr. 03, zoodat de buiten gewone dienst sluit met een overschot van 313.139 fr. 51. De dienst der landbouwuitbatingen laat een boni van 11.796 fr. 96, wat maakt dat er een algemeen overschot is van 525.542 fr. 93. Indien' er hierop geen bemerkingen te maken zijn, stelt het schepencollege voor deze reke ning goed te keuren. De aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer schepen Lemahieu die zich, als lid der Commissie van Openbaren Onderstand, onthoudt. III. Slachthuis Woning Vergrooting. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen van Openbare Werken om verslag over dit punt uit te brengen. M. Delahaye. Dit punt betreft de vergrooting van het huis van den Heer Bestuurder van het slachthuis. Volgens het plan, dat door den Heer stadsbouwmeester opgemaakt werd, bestaan de uit te voeren werken in het maken van een familiekamer en een bureel op het gelijkvloers, van twee slaapkamers op het verdiep en in het vergrooten van den kelder. Volgens het bestek zul len deze vergrootingswerken een uitgaaf vergen van 49.312 fr. 43. De stad heeft echter nog 31.000 fr. oorlogs schade voor het gebouw der Oude Wacht. Deze oorlogs schade moet verbouwd worden en mag voor de thans voorgestelde vergrootingswerken gebruikt worden. Het schepencollege stelt aan den gemeenteraad voor het princiep dezer werken alsmede het plan en het bestek ervan goed te keuren. Het plan en het bestek werden reeds goedgekeurd in de Commissie van Openbare Werken, en wij vragen thans ze ook te willen bekrach tigen, ten einde ons toe te laten de werken zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. M. Coutelle. Is dit huis dan niet groot genoeg M. Delahaye. Het is veel te klein. M. Vanderghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heeren Michiel en Coutelle, die zich 'onthouden. IV. Muziekschool Electrische verlichting. M. Vanderghote. De Heer schepen van openbare werken zal ook over die zaak verslag willen uitbrengen. M. Delahaye. In de muziekschool zijn er nu drie of vier zalen die de electrische verlichting hebben, al de andere zijn nog met gas verlicht. Sedert lang reeds wordt gevraagd de electriciteit in de muziekschool te plaatsen en thans hebben wij hiervoor door den Heer bouwmeester een plan en bestek doen opmaken. Het schepencollege stelt voor hiervoor een openbare aan besteding uit te schrijven, doch door de commissie van openbare werken, die dit voorstel onderzocht, wordt gevraagd dit werk in twee deelen uit te geven. Het eerste lot. betreffende het plaatsen der leiding, wordt op 5670 fr. geschat, en het tweede lot, zijnde het plaat sen der toestellen, zou omtrent 3200 fr. bedragen, wat voor het geheele werk de totale som van 8870 fr. maakt. Deze aanbesteding zal alleen onder de Ypersche electri- ciens uitgegeven worden. Het schepencollege stelt thans voor dit goed te keuren zooals het reeds in de commis sie van openbare werken werd aanvaard, ten. einde de aanbesteding zoo gauw mogelijk te kunnen uitschrij ven. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. V. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1936 Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt thans opnieuw voor een wijziging aan de stadsbegrooting voor 1937 te brengen. Tijdens de gemeenteraadszitting van 21 Juni laatstleden werden er reeds enkele wijzigingen aan de begrooting gebracht, ten einde te voorzien in de wering van enkele uitgaven die door de bestendige afvaardiging verworpen werden. Tengevolge dezer wij zigingen sloot de gewone dienst met een mah van 36 538 fr. 70. De bestendige afvaardiging heeft echter laten weten dat de begrooting niet kon goedgekeurd worden, zoolang de gemeenteraad niet voorziet in de noodige ontvangsten om dit deficiet te delgen. Het schepencollege stelt dan voor artikel een van den ge wonen dienst, zijnde de niet geïnde ontvangsten van vorige afgesloten dienstjaren, van 50.000 fr„ zooals eerst voorzien was, tot op 150.000 fr. te verhoogen, zoodat de gewone dienst der begrooting nu met een overschot van 36.461 fr. 93 zou sluiten. Deze verhooging van 100.000 fr. verrechtveerdigt zich daar wij. zooals gij het zult kunnen zien in'de rekening van 1936, die ik op het einde dezer zitting op het bureel zal neerleggen, verleden jaar reeds merkelijk meer ontvangen hebben. De Heer voorzitter geeft vervolgens lezing der voor gestelde beraadslaging waarin besloten wordt, ten ein de het mali van 63.538 fr. 70 te dekken, artikel een van den gewonen dienst, zijnde de niet geïnde ontvangsten HEBT IJ REEDS DE MUSEA IN STAD BEZOCHT Berin met het U zult zoo aangenaam verrast zijn dat gij er andere zult bezoeken ALTIJD IETS NIEUWS! van vorige reeds afgesloten dienstjaren, van 50.000 fr. tot op 150.000 fr. te brengen, wat voor gevolg heeft dat de gewone dienst der begrooting voor 1937 nu sluit met een overschot van 36.461 fr. 93. M. Verbeke. Ik moet doen opmerken dat de Heer voorzitter eerst spreekt van een mali van 36.000 fr. en enkele stonden later dit cijfer verandert in 63.000 fr. Hij volgt het fransche stelsel, systeem Blum, om met de begrootingscijfers te goochelen. Ik kan dit stelsel niet bijtreden en zal dan ook het gedane voorstel niet goed keuren. M. Vanderghote. Wij zijn hier in de fransche Kamer niet. Ten andere, de Heer Verbeke vergist zich en verwart zelf het eene cijfer met het ander. De be grooting sloot vroeger met een tekort van 63.000 fr., doch tengevolge der vermeerdering van 100.000 fr. in artikel een, sluit de gewone dienst nu met een over schot van 36.000 fr. Ik stel voor deze beraadslaging goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heeren Leuridan en Verbeke, die zich onthouden. VI .G. de Stuersstraat Kermisfeesten Aan vraag om toelage. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen vanwege het feestcomiteit der de Stuersstraat, in den welken het cns, ter gelegenheid der tiende verjaring van de jaarlijksche kermis der de Stuersstraat, bij uitzondering dit jaar een kleine toelage vraagt voor de kermis die op 30" Oogst aanstaande aldaar ingericht wordt. De Heer Van Alleynnes komt hierop de raadszaal binnen. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft de ver antwoordelijkheid niet willen nemen deze vraag in te willigen of te weigeren, gezien er vroeger door den gemeenteraad besloten werd geen wijk- of straatker- missen hier in stad te erkennen of te ondersteunen. Thans wordt ons een buitengewone toelage gevraagd en de kwestie is te weten zoo deze mag toegestaan worden of niet. Wij vragen dus aan den raad zoo er ja of neen een toelage mag gegeven worden ter gelegenheid der 10' verjaring van de kermis der de Stuersstraat. M. Seys. Eens alle tien jaar, is toch niet over dreven. M. Leuridan. Hoeveel werd er vroeger gegeven M. Vanderghote. Niets. M. Verbeke. Er zijn toch andere wijkkermissen die van de stad een hulpgeld krijgen M. Vanderghote. Ja, de kermissen die reeds vóór den oorlog bestonden, zooals onder meer de Wieltje- kermis, Kalfvaart, Kruisstraat, dus al wijken buiten stad gelegen. M. Verbeke. Wordt er ook geen toelage gegeven voor de kermis van de Dixmudestraat M. Vanderghote." Neen. M. Leuridan. Zijn er nog andere lustrums in aan tocht M. Lemahieu. Hoeveel wordt er door het feest comiteit van de Stuersstraat gevraagd M. Vanderghote. Een kleine toelage. M. Lemahieu. Terwijl het slechts alle tien jaar is en, alhoewel ik daar in die straat niet woon, ben ik nog al geneigd een toelage te stemmen en ben ik de ge dane vraag genegen. Alle menschen moeten leven. M. Leuridan. Ik woon nog al ver van die straat en zal de toelage ook stemmen, doch gij zult u dan ook nog aan andere dergelijke vragen, tot viering van tiende verjaringen, mogen verwachten. M. Vanderghote. Ik stel voor een som van 300 fr. te stemmen als buitengewone toelage voor de kermis der de Stuersstraat ter gelegenheid der 10* verjaring ervan. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de Heerer. Michiel en Coutelle onthouden zich. VII. Spoorverkeer tusschen Yper en Roeselaere Motie. M. Vanderghote. Vanwege de Handels- en Nijver heidskamer van Yper hebben wij, bij brief van 5 Juli 1937, een vraag ontvangen om de motie te steunen wel ke de Handelskamer ten voordeele van het spoorver keer Yper-Roeselaere gestemd heeft. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van de motie die luidt als volgt Het Bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper, in zitting van 3 Juli 1937. Aangezien de afschaffing van het spoorverkeer tus- schen Yper en Rousselare in 1931-1932 als voorloopig en als een proefneming voorgesteld werd Overwegende dat de uitbating aan de verhoopte uit- slagen niet heeft beantwoord 1°) Op financieel gebied werden de voorziene wins- sten niet verwezenlijkt en werden integendeel ver- liezen geboekt 2°) Op het oogpunt van het reizigersvervoer geeft I de huidige uitbating per autobus reden tot talrijke klachten, hetgeen met de spooruitbating het geval niet was 3°) Terwijl overal geijverd wordt tot bespoediging van het verkeer, neemt het autovervoer thans twee- maal zooveel tijd als het vroeger spoorvervoer Aangezien aldus bewezen wordt dat de proefneming niet beantwoordt aan de verwachtingen harer in- richters en nog min aan wat men onder den titel van modernisatie van het publiek vervoer begrijpt, Drukt den wensch uit een spoorautoverkeer te zien inrichten op de lijn Yper-Rousselare, de autobus voorbehouden blijvende voor de lokale verbindingen; Vestigt de aandacht der bevoegde overheden op de belangrijkheid der klienteel aan de spoorauto verze- kerd door de transitreizigers, die deze lijn in beide richtingen zouden bezigen, mits het bestuur zorgen zou voor goede aansluitingen Besluit dezen wensch over te maken aan den Heer Jaspar, minister van verkeerswezen, aan de Nationale Maatschappij der Spoorwegen en tevens aan de stads- besturen van Poperinghe en Yper, en aan de Heeren mandatarissen van Senaat en Kamer voor ondersteu- ning. M. Vanderghote. Wij hebben ook nog een motie ontvangen die door den middenraad der Handels- en Nijverheidskamer van Rousselare en omliggende ten voordeele der herinrichting van het treinverkeer Yper- Rousselare gestemd werd, doch wij hadden ons reeds voorgenomen de motie der Handelskamer van Yper te steunen. M. Lemahieu. Ik moet hier mijne verwondering uitdrukken. Ik heb die twee moties van Yper en Rous selare gezien, doch ik heb nergens erin gevonden dat zij gesteund zijn door Rousselare en door de gemeen ten Moorslede, Passchendaele en Zonnebeke. Ik zie niet dat deze gemeenten die moties ondersteund heb ben, en ik denk zelfs dat zij ze niet zullen steunen, om dat de autobus thans veel diensten bewijst aan de be volking dezer gemeenten en zelfs van de stad. Moest de huidige autobus afgeschaft worden en door een privaten autobusdienst vervangen worden, dan zouden de weekeindbiljetten, de vermindering thans op den spoorweg toegestaan aan de oorlogsinvaliden, aan de kroostrijke gezinnen, enz. daar niet meer toegelaten worden. Al die menschen, die deze gemeenten bewonen en soms heel ver moeten gaan om de naaste spoorweg statie te bereiken, zouden dus van al die voordèelen beroofd worden. Wat de menschen betreft, die volgens de voorgestelde motie over den autobusdienst niet te vreden zijn, vraag ik mij af zoo iemand, ware het zelfs nog een lid der Handelskamer, die hier op de Groote Markt woont en bijvoorbeeld naar Moorslede moet gaan. niet verkiezen zou de autobus hier op de markt te nemen in plaats van naar de spoorwegstatie te gaan om den trein te nemen en tot daar zijne pakken te dragen. Ik ontken niet dat het spoorwegverkeer tusschen Yper en Rousselare voor vele personen wenschelijk ware. Wij hebben hier vroeger zelfs in den gemeenteraad daar voor reeds een motie gestemd en aangedrongen opdat benevens de huidige autobus, die moet behouden blij ven, en terzelfdertijd ook drie treinen daags, 's mor gens, 's middags en 's avonds, in beide richtingen zou den heringericht worden. In den bundel vind ik hier juist die motie terug, die in datum van 13 Juli 1936. dus nog maar een jaar geleden, door den gemeenteraad gestemd werd en die, naar ik denk. niet moet veran derd worden. Ik zal, al ware het maar ter herinnering, deze motie eens lezen die vroeger hier eenpariglijk goe- gekeurd werd. De gemeenteraad der stad Yper, in zitting van 13 Juli 1936. Gezien het vervoer van reizigers, per autobus tus- schen Yper en Roeselaere. aanleiding geeft tot her- haalde klachten, zoowel over het ongemak der reizi- gers als over het te traag verkeer Dat, anderzijds, er dient rekening gehouden te wor- den van het gemak van vervoer, per autobus, voor de reizigers der vele en belangrijke gehuchten, gele- gen tusschen Yper en Roeselaere, die te verre van sta- tiën aan den spoorweg verwijderd zijn Drukt den wensch uit dat. benevens den huidigen bestaanden autobusdienst, een treinverkeer tusschen Yper en Roeselaere weder zou heringericht worden. met ten minste drie reizen heen en terug per dag ('s morgens, 's middags en 's avonds) met stopplaat- sen enkel te Zonnebeke en te Moorslede - Passchen- daele Dat deze treinen hun vertrekpunt zouden hebben uit Poperinghe en hun eindpunt te Brugge, langs Yper en Roeselaere en zonder overstappen Dat daarenboven de mogelijkheid zou onderzocht worden om, tijdens het badseizoen, deze treinen te doen doorrijden tot Blankenberghe, Heyst en Knocke zonder dat de reizigers zouden moeten over- stappen te Brugge, zoo voor de heen- als voor de terugreis. Besluit deze motie over te maken aan den Heer Minister van Verkeerswezen, aan het Beheer der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen en aan de pers. Ik denk niet dat wij iets van die motie moeten afdoen of er iets bijvoegen. Zij mag blijven zooals zij hier vroe ger gestemd werd. Immers, alhoewel de autobus aan vele personen groote diensten bewijst, heeft er niemand iets tegen dat er eenige treinen loopen tusschen Pope ringhe en Rousselare. Ik heb daarover gesproken met bevoegde personen der gemeenten Moorslede en Pas schendaele, namelijk personen die door de kiezers als hunne mandatarissen gekozen werden, en zij zijn niet tegen de herinrichting van het spoorverkeer met be houd van den autobusdienst, maar zij zeggen dat. zoo

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3