'In het Molentje' Kousen, Zokken Dassen (Plastrons), enz. Tempelstraat, 31, YPER Hulde van de Belgische en Fransche Wipschutters aan den h. R. Ommeslagh, Voorzitter der Kon. Mij St-Sebastiaan, Yper stoet te bewonderen, die dit jaar nogmaals met een paar nieuwe en welgeslaagde groepen ver meerderd en verbeterd werd. Tijdens de pro cessie werd de zegen met het Allerheiligste gege ven in de Elverdinghestraat. op het einde der Canonstraat en aan St Pieterskerk. Benevens de godsdienstige groepen gingen ook nog meê in de processiede katholieke St Michielsturners, de Harmonie Ypriana, de Scouts, het stedelijk brandweerkorps en de Heer burgemeester samen met de leden der katholieke meerderheidsgroep van den gemeenteraad. 's Namiddags, om 5 u., op de R. Colaertplaats genoten wij van een kunstconcert ons opgedischt door de vermaarde Harmonie Vrije Kunst kring van Sotteghem, en 's avonds, van 9 tot 11 u., verlustigde oud en jong zich in het volks bal dat, in de Halie door de onvermoeibare muzi kanten der Harmonie Ypriana gegeven, den uit- bundigsten bijval kende. Den Maandag avond, in de Boomgaardstraat, was het de beurt der Socialistische Harmonie om ons op eenige zeer goed vertolkte muziek nummers te vergasten. Den Dinsdag morgen, om 9 u., werd vanwege den Vlaamschen Oudstrijders bond een rouw dienst opgedragen in St Maartenskathedraal ter nagedachtenis der gesneuvelde Yperlingen. 's Namiddags om 2 u. kende de velokoers voor juniors, door de Vereenigde Sportvrienden in gericht, overgroote belangstelling, en 's avonds om 8 u. 30 gaf de Vlaamsche Harmonie, op de Veemarkt, een concert dat ten zeerste in den smaak der toehoorders viel. De geitenprijskamp, die den Woensdag op de Veemarkt plaats greep, boekte een zeer groot getal deelnemers en werd door veel belangstel lenden gevolgd. Donderdag had aan de pers der Koninklijke St Sebastiaansgilde een groote schieting plaats en 's namiddags, om 3 u., werd op de R. Colaertplaats het kampioenschap van Yper voor trottinetten verreden. Dit kinderfeest verschafte eenige ge notvolle uren aan de zeer talrijk opgekomen nieuwsgierigen. 's Avonds gaf de Symphonie Ypriana, insgelijks op de R. Colaertplaats, onder leiding van haar chef, M. Georges Van Egroo, een concert dat den meest verdienden bijval bekwam. De velokoers Groote Prijs Van Yper die dit jaar tot den Zaterdag had moeten uitgesteld wor den, had een zeer groot getal sportliefhebbers aangelokt en verschafte aan dezen een uiterst aangenamen namiddag. 's Avonds om 9 u. gaf de turnkring De Onver- moeibaren op de Kiekenmarkt een uiterst wel geslaagd feest, gedurende hetwelk de gezamen lijke oefeningen, de oefeningen op de dubbele baar, de dansen door Mej. Decadt uitgevoerd, de pyramiden en plastische beelden zich afwisselden ter algeheele voldoening der toeschouwers die eensgezind hunne voldoening uitdrukten over de mooie prestatie door De Onvermoeibaren ge leverd. Zondag 8 Oogst, tweede en laatste Zondag van ons Tuindagfeest, had er om 3 u. namiddag, op de Vandenpeereboomplaats, een allermooist open luchtfeest plaats, waarvoor de inrichters allen lof verdienen. De verschillige nummers van het gevarieerd programma vielen allen evenveel in den smaak der honderde en honderde toeschou wers die zich daar vóór en rond het verhoog ver drongen en een uiterst aangenamen en prettigen namiddag doorbrachten. Voor 's avonds had de feestcommissie ons een nieuwigheid bezorgd, namelijk een lichtstoet die vergezeld van de vier plaatselijke muziekmaat schappijen enkele straten der stad doortrok. Van dezen lichtstoet hadden de toeschouwers wel wat meer verwacht, doch geven wij krediet aan de inrichters, die ongetwijfeld uit de gedane proef de gepaste gevolgtrekkingen zullen maken en toekomend jaar voor iets beters zullen zorgen. Over 't algemeen mogen we toch besluiten met te zeggen dat de Tuindagfeesten 1937 opperbest lukten en veel bijval behaalden. bü BOCKLANDT - VELGHE rechtover den tweeden boom Groote keus van Alles aan zeer genadige pryzen. ci.ng gij uw ambt van voorzitter vervult, hoe gii steeds ijver; om eendracht en verstandhouding tusschen de vereenigde kringen te doen heerschen en hoezeer gij vnze edeie schuttersport genegen zijt. Ook. toen vóór de opening der laatste algemeene ver gadering aangekondigd werd, dat gij dit jaar uw gul den jubelfeest als handboogschutter en lid der Konink lijke Gilde St Sebastiaan zoudt vieren, werd onmid- dellijk en met eenparigheid besloten deze zeldzame ge beurtenis met klank te viereneene inschrijving werd geopend zij laat ons toe U heden dit geschenk aan te bieden. Als gevolg aan het jubileum van haar Voor zitter, Heer Raymond Ommeslagh, sedert 50 jaar lid der maatschappij, gaf de Koninklijke Gilde St Sebastiaan, op Donderdag 5 Oogst 1.1 een buitengewone wederlandsche schieting, met een bijzonder aanlokkend programma en die, bene vens het gewoon getal vogels, begiftigd was met 50 bijgevoegde prijzen van een zilveren koffie lepel met de wapens der Gilde, geschonken door het stadsbestuur en den Jubilaris. Er waren dan ook niet minder dan 397 schutters, waarvan verscheidene E soms van heel ver, opgekomen om aan de schieting deel te nemen. De Koninklijke Nationale Wipschut- tersbond was vertegenwoordigd door zijn voorzitter M. Victor Deweerdt van Antwerpen de ondervoorzitters MM. Maes Arthur van Gent en Van Roost Désiré van Brussel; den secreta ris M. Goossens Henri van Gent, den hulpsecretaris M. Rooms Wilfried van Gent en de leden MM. Anseeuw H. van Kortrijk. Rosseel Louis van Zele, Steurbaut Leon van St Amandsberg, Schevenhals A. van Brussel, Alder- weireldt R. van Bassevelde, Raes L. van Leuven, en Bruneel van Ninove. Een afvaardiging van het Comiteit der Schuttersfederatie van Noord- Frankrijk was eveneens aanwezig met de heeren H. Flahault, ondervoorzit ter, Outers R. schatbewaarder en Everwyn H., Lamerant C., en Blondé A„ leden. Namens het Comiteit van het schuttersverbond «'t Zuid-Westland», waarvan de heer Ommeslagh eveneens voorzitter is, waren tegenwoordig de bestuursleden C. Dumortier, Dr H. Dekemele, A. Wullepit, R. Dehaene, en O. Verbeke. De hee ren G. Verfaillie, ondervoorzitter en V. Dezuttere, schrijver, door ziekte belet en M. J. Persoone in het buitenland weerhouden, hadden zich laten verontschuldigen. De heeren Gorillot en Vuylsteke vertegen woordigden de stad Doullens waar de Konink lijke Gilde St Sebastiaan onlangs aan een histo- rischen stoet deelnam. Vóór het openen der schieting dankte de heer Ommeslagh in naam der Koninklijke Gilde St Sebastiaan het stadsbestuur, vertegenwoordigd door den heer burgemeester J. Vanderghote, om zijn welwillende medehulp aan het feest, en in 't bijzonder den heer burgemeester om zijn deel name aan de schieting en verzocht hem deze met de drie gebruikelijke eerescheuten te wille» ope nen. De heer burgemeester zegde dat de stad den heer Ommeslagh erkentelijkheid verschuldigd was om al het werk en de opofferingen welke hij zich getroost had, om na den oorlog de aloude maatschappij herin te richten. Hij zegde dat deze immer op de ondersteuning van het stadsbestuur zal mogen rekenen en drukte de hoop uit den heer Ommeslagh nog lange jaren aan het hoofd der bloeiende Koninklijke Handbooggilde te mo gen zien. Deze woorden werden op luidruchtig applaus onthaald. Vervolgens bracht de heer Victor Deweerdt van Antwerpen, voorzitter van de Koninklijke Natio nale Federatie der Belgische Wipschutters, hulde aan den heer Ommeslagh namens de 35.000 aan gesloten schutters. Hij herinnerde aan de stich ting van den bond in 1914, waarvan de jubilaris een der drie overblijvende stichters is en dan ook door het bestuur eenpariglijk tot deken, het hoogste ambt na dit van voorzitter, werd verko zen. Hij wees verders op de groote verdiensten van den heer Ommeslagh op alle vergaderingen, hoe ver afgelegen ook, is hij tegenwoordig en zijn wijze raadgevingen vinden telkens een gevolg- zaam gehoor. Op ontelbare schietingen over heel het land en in Noord-Frankrijk is hij aanwezig en overal is hij als een van de deftigste wip schutters gekend. Onder warm handgeklap over handigde de heer Deweerdt namens de nationale Federatie aan den gevierde een mooi geschenk, een herinneringsmedaille en een prachtige bloe mengarve. De heer C. Dumortier, in naam van het schut tersverbond «'t Zuid-Westland», drukte zich daar na als volgt uit Geachte Heer Voorzitter, Het is voor mij een waar genoegen, op dezen blijden jubeldag. U eenige woorden te mogen toesturen in naam van onzen gewestelijken schuttersbond 't Zuid- Westland Tijdens een voorloopige vergadering, den 6 Maart 1932 gehouden, gelastte Heer Raymond Ommeslagh zich met zijn gewone offervaardigheid en zijn gron dige kennis zoo meldt het verslag met het op maken onzer standregelen, die op de algemeene stich tingsvergadering van 13 Maart, mits enkele onbedui dende wijzigingen, door de tegenwoordige afgevaar digden aangenomen werden. Op zelfde bijeenkomst werdt gij, geachte jubilaris, met algemeene stemmen, tot voorzitter van onzen bond gekozen. Al de hier rond U geschaarde afgevaardigden zijn het eens om te getuigen met hoeveel tact en toewij- De heer Ommeslagh, de gevierde jubilaris, omringd van de afgevaardigden die hem met bloemen en geschenken overlaadden Gelief het te aanvaarden, waarde Heer Voorzitter, ais een blijvend aandenken onzer oprechte achting en innige verkleefdheid. Lang leve onze jubilaris. Deze woorden werden hartelijk toegejuicht, wijl mejufïer Denise Dehaene aan den jubilaris een prachtig geschenk aanbood. M. Flahault bracht den jubilaris de gelukwen- schen van de Schuttersfederatie van 't Fransch Noorden en bood hem prachtige bloemen aan. De heer Gyselinck, voorzitter van de Konink lijke St Sebastiaansgilde van Ronse sprak over de vriendschappelijke betrekkingen die hij met den heer Ommeslagh sedert langen tijd onder hield en van de vele malen dat ze elkander aan gaande schuttersaangelegenheden raadpleegden. Hij overhandigde aan den jubilaris een mooie foto-vergrooting dié aan hun eerste ontmoeting herinnerde. Toen de heer Ommeslagh het woord nam om allen te danken was hij door al deze huldeblijken zichtbaar ontroerd. Hij richtte zich tot den heer burgemeester en dankte hem om zijn vriendelijke woorden. Als geboren Yperling en Yperling gebleven, zegde hij, beschouw ik de Koninklijke Gilde van St- Sebastiaan als een deel van Yper's leven. Deze aloude gilde met haar historisch verleden, zij ontstond in 1302 na den slag der Gulden Spo ren, laten verdwijnen, zou ik als een misdaad aanzien hebben. Daarom heb ik al gedaan wat in mijn vermogen was om onze gilde, na den oorlog, weer in 't leven te roepen en haar den bloei te geven dien zij thans kent. Doch hierbij, zegde hij, heb ik maar enkel mijn plicht gedaan. Vervolgens dankte hij den heer Deweerdt, voor zitter en de bestuursleden van den Koninklijken Belgischen Wipschuttersbond om het schoon geschenk hem aangeboden en den titel van deken hem verleend en zegde op pittige manier te trachten zich nog lang aan het gras te houden om zich nog dikwijls weer midden zijn goede vrienden van den Bond te kunnen bevinden. De jubilaris betuigde vervolgens zijn dank tot de leden van het Schuttersverbond 't Zuid- Westland en noemde de hulde en het geschenk hem gebracht veel te groot. Hij zegde dat de bond nog heel jong was en nog niet veel nuttig werk heeft kunnen voortbrengen, maar hoopte met den goeden wil en de tegemoetkoming van allen tot een duurzame en broederlijke verstandhouding te zullen komen en gaf aan al de leden van den ge westelijken bond afspraak om, op 16 September a. s., op de jubelbondschieting tegenwoordig te zijn. Hij dankte ook nog den heer Flahault, afgevaar digde der Schuttersfederatie van Noord-Frank rijk en M. Gyselinck, voorzitter van St Sebas tiaan Ronse, om hunne vriendelijke woorden en hun prachtige bloemen, en in het algemeen allen die hem op dezen schoonen jubeldag, waaraan hij steeds een levendig aandenken zal bewaren, hunne sympathie hebben betuigd door hunne deelneming aan de schieting. Na afloop van deze eenparige en welgemeende huldebetooging opende de heer burgemeester de schieting met drie eerescheuten na hem schoten twee eerepelotons en opvolgenlijk kwamen één na één de 397 schutters hun kans beproeven om, uit het hooge en van bonte kleuren wemelende pyramidespel, een vogel van zijn sprang te schie ten en warrelend te doen naar beneden tuimelen. De schieting verliep verder midden de meeste

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2