Cinema FLORA, Groote Markt - Yper Prête - moi ta Femme Een Internationale Hofbouwtentoonstelling te Yper REPORTER BOLIDE De Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper, in 1887 gesticht, viert thans haar 50 jarig gestaan en richt te dier gelegenheid een interna tionale hofbouwtentoonstelling in, welke heden, Zaterdag 11 September, officieel geopend wordt en morgen. Zondag 12 September, te 12 uur, met het bezoek van Zijne Excellentie H. Baels, Gou verneur van West-Vlaanderen, vereerd wordt. In 1912, ter gelegenheid van het 25 jarig be staan der maatschappij, richtte de Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper eveneens een wederlandsche tentoonstelling in. Vele Yperlin- gen herinneren zich nog deze grootsche gebeur tenis van toen, den luister der feesten waarmede ze gepaard ging en den grooten bijval die ze oogstte. Anderen hebben er heel zeker reeds over hooren spreken, doch voor allen zal het zonder twijfel niet onaangenaam zijn hier opnieuw eens enkele bijzonderheden over deze eerste interna tionale hofbouwtentoonstelling te vernemen. De Hofbouwtentoonstelling van 1912 De Hofbouwmaatschappij van Yper was in 1911 in vollen bloei en telde toen niet min dan 300 leden. Het is op dit oogenblik dat zij besloot het volgend jaar haar 25 jarig bestaan door een inter nationale hofbouwtentoonstelling te vieren. Een comiteit, bestaande uit de HeerenV. Bouckenooghe, voorzitterCh. Baus en R. Bou quet. ondervoorzitters R. Pauwels, secretaris L. Vandevoorde, hulpsecretarisIs. De Wilde, schatbewaarder L. Lapierre, algemeene commis saris Ch. Van Winsen, architect der tentoonstel ling. en Edm. Liégeois. persafgevaardigde, werd met cfc verwezenlijking van dit stoute plan be last en zette zich ijverig aan 't werk om de hem opgedregen taak tot een goed einde te brengen, iets waarin het boven alle verwachting slaagde. Het is ter gelegenheid der viering van haar 25 jarig bestaan dat Z. Majesteit Koning Albert zich gewaardigde aan de Hofbouwmaatschappij van Yper den titel van Koninklijke Maatschappij toe te kennen en voor haar tentoonstelling schonk Hij haar een prachtige gulden medaille met zijne beeltenis. De hofbouwtentoonstelling, waarvan de aan trekkelijkheid nog verhoogd werd door een schoone tombola aan de bezoekers aangeboden en begiftigd met een 300 tal prijzen, greep plaats den Zondag 29, Maandag 30 September en Dins dag 1 October 1912 in de ruime zalen der Laken halle. Deze groote zalen waren schier te klein om de 100 verschillige afdeelingen der tentoonstelling te bevatten. De Pauwels- en Delbekezalen waren als in een reusachtigen hof herschapen waar prachtige bloemen en planten hun kleuren mengden met tengere roosjes en andere bloemp jes. dit alles, sierlijk en afwisselend geschikt in perken waarvan de slingerende paden en boch ten met jeugdig gras omzoomd waren. Verders had men er tafels overvloedig bedekt met appels, peren, druiven en allerhande fruit. Zelfs hoppe en tabak waren er tentoongesteld en aan de mu ren der Hallen hingen tal van kunstige teekenin- gen en plannen van hovingen, perken, lusthoven en buitengoederen. Gansch de benedenzaal der Halle was voorbehouden voor de voortbrengselen van den moestuin. Den Zaterdag middag werd de Jury, bestaande uit de bijzonderste leden der Hofbouwmaatschap- pijen van België en van den vreemde, in de blauwe zaal van het stadhuis ontvangen en ver welkomd door M. Bouckenooghe, voorzitter, om ringd door de leden van het inrichtingscomiteit. de Heer Baron G. de Vinck, eerevoorzitter, der Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper, werd alsdan aan de juryleden voorgesteld, en vervolgens werd hen in het gasthof Het Zweerd een noenmaal aangeboden. Om 2 u. 's namiddags begon de jury hare werk zaamheden. Tengevolge van het groot getal deel nemers en van de zoo verscheidene categoriën was de taak der jury bijzonder lang en lastig. 's Avonds, van 5 tot 6 u., gaf de Heer Noël Igodt een beiaardconcert. Den Zondag. 29 September, werd de tentoon stelling officieel ingehuldigd, om 10 u. 's morgens, door M. Vande Vyvere, Minister van Openbare Werken en Landbouw, die van zijn bureeloverste, M. Campion, vergezeld was. In het kabinet van den Heer Burgemeester werd een ontbijt aangeboden aan den Heer Mi nister, die zich daarna, door de schepenzaal, naar de Pauwelszaal begaf waar hij door den gemeen teraad en het inrichtingscomiteit ontvangen Na de gebruikelijke voorstelling, sprak de Heer Burgemeester Colaert de verwelkomings rede uit, in dewelke hij onder meer bij den Heer Minister aandrong opdat de werken der vaart van Yper-Komen zouden voltrokken worden en ook opdat de stad Yper een betere treinregeling zou bekomen. VANAF VRIJDAG 10 SEPTEMBER De schoonste fransohe kluchtfllin van 't jaar naar de comedie van DESVALLIÈRES. met Pierre Brasseur, Cplette Darfeuil Larquey Marcel Vallée Vidal Mady Berry, enz. DIAVOLO in zijn allerlaatste film Men begint met den PATHÉ-JOURNAL Kinderen niet toegelaten.. Een spreekwoord zegt dat de geschiedenis een eeuwig herbeginnen is, en deze zegswijze wordt hier eens te meer bevestigd, want het zijn inder daad deze twee zelfde wenschen waarvan men hier nog steeds de verwezenlijking verwacht. Het ware te hopen dat de Heer burgemeester van Yper, naar het voorbeeld van zijn zoozeer ge prezen voorzaat, nu ook de hem geboden gele genheid zou waarnemen om openbaar en plechtig ten voordeele van deze twee wenschen aan te dringen. Na oen Heer Burgemeester Colaert, nam de Heer V. Bouckenooghe, voorzitter van het in richtingscomiteit het woord om den Heer Minis ter voor zijne aanwezigheid te bedanken en om de wenschen van den hofbouw te doen kennen. De Heer Minister antwoordde dan en zegde dat hij het zich als een plicht aanzag naar Yper te komen, te meer daar de stad op weg is om, zoo in belangrijkheid als in pracht, op gebied van hof- bouwteelt te kampen met steden zooals Brugge en Gent. Aangaande de verbinding der Leie met de Yperlee, zegde de Heer Minister dat de ver traging enkel te wijten was aan de ondervonden moeilijkheden, doch hij beloofde dat de werken voortaan zonder vertraging zouden doorgedreven worden. De Heer Minister bezocht daarna de tentoon stelling en wenschte de deelnemers en inrichters van harte geluk voor de verwezenlijkte tentoon stelling, die terecht als de Ypersche floralieën mocht betiteld worden. 's Middags gaf de stadsharmonie een concert in de tentoonstelling en om 1 u. 30 vergaderden een 80 tal uitgenoodigden in de bovenzaal van de Chatellenie, waar hen door Mej. Marie Aelbroucq een keurig banket opgediend werd, tijdens het welk een symphonisch orkest zich liet hooren en op het einde van hetwelk hulde werd gebracht aan den jubilaris, M. Van Winsen, voorzitter der maatschappij, en verscheidene heildronken, waar onder een aan Z. M. den Koning, werden opge dragen. Den Maandag boekte de tentoonstelling, niet tegenstaande het slecht weder, evenveel bezoe kers als den Zondag, doch den Dinsdag, laatste dag der tentoonstelling, was een echte volksdag, daar iedereen alsdan de tentoonstelling aan ver minderden prijs mocht bezoeken en aan de leer lingen onzer scholen, de weeskinderen en de be woners van het Oudmannenhuis kosteloozen in gang was verleend. Aangemoedigd door den overgrooten bijval, die men behaald had, besloot de Koninklijke Hof bouwmaatschappij in 1917 een vijfjaarlijksche tentoonstelling te houden, doch dit ontwerp kon ongelukkiglijk, door den grooten oorlog, niet ver wezenlijkt worden. Wat zal de tentoonstelling van 1937 zijn Na den oorlog in zeer moeilijke omstandighe den, daar alles hier vernield en verwoest was, heropgericht, mag de Koninklijke Hofbouwmaat schappij zich thans in een steeds grooter wordend getal leden verheugen en heeft zij terug haar vroegeren bloei herwonnen. Weliswaar zijn hier veel der omliggende kas- teelen en buitengoederen niet meer heropgericht en hebben vele rijke en der aanzienlijkste fami lies, wier hovingen, lusttuinen en parken de al gemeene bewondering afdwongen, zich sedert den oorlog elders gevestigd. Alhoewel de huidige hofbouwtentoonstelling deze medewerking zal moeten missen, belooft zij Lekker en gezond te saam, Honderd jaren duurt haar faam. Wie kan raden wat het is PACHA Chicorei gewis niettemin zoo in belangrijkheid als in pracht voor haar voorgangster niet te moeten onderdoen. Het aangestelde comiteit heeft niets onverlet gelaten en moeite noch kosten gespaard om de hofbouwtentoonstelling zoo aantrekkelijk en be langrijk mogelijk en waardig te maken van het heuglijk feest dat thans gevierd wordt, namelijk het 50 jarig bestaan der .maatschappij. De Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper is thans beheerd door de Heeren Baron Pierre de Vinck en Remi Bouquet, eerevoorzitters; Casier Hector, voorzitterLauwers Marcel en Lepercq Firmin, ondervoorzitters Dethoor Fer dinand, secretaris Vandevoorde Leon, schatbe waarder Clinckemaille Robert, Casier Jules, Roosebeke Henri, Hebben Henri, Boudein Paul, Soenen Leonard, Vervaele Michel, Durie Camille, Van Winsen Gustave en Scheire Alberic, leden. De ingerichte tentoonstelling staat onder de hooge bescherming van Z. M. Koning Leopold UI; de Heeren Minister van Landbouw Baels, Gou verneur van West-Vlaanderen Baron de Kérck- hove d'Exaerde, voorzitter van het Koninklijk Verbond der Tuinbouwmaatschappijen van Bel gië Cumps, Rijkstuinbouwconsulent van West- Vlaanderen Dewilde Julien, voorzitter van het Provinciaal Verbond der Tuinbouwmaatschap pijen van West-Vlaanderen Ollivier, voorzitter van het Provinciaal Verbond van het Werk van den Akker van West-VlaanderenVanderghote Jan, Burgemeester der stad Yper Mullie Gil bert, senator De Man Robert, Butaye Emile en Leuridan Jerome, volksvertegenwoordigers Le- mahieu Cyrille, Van der Mersch Joseph en Dela- haye Gustave, schepenen der stad Yper Matton Joseph, voorzitter der Rechtbank van 1" Aanleg van Yper Van Thorenburg Ivan, Procureur des Konings Ancion-Biebuyck, eigenaar te Yper Baron d'Udekem d'Acoz, eigenaar te Proven Vermeulen Hector, voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer van Yper Vandevoorde Flori- mond, nijveraar te Yper Gruwez Aimé, voor zitter der Harmonie Ypriana D'Huvettere Nor- bert, notaris te Yper: Butaye Arthur, advocaat te Yper; Lahaye Arthur, advocaat te Poperinghe; Donck Armand, nijveraar te Yper Mahieu Gus tave, nijveraar te Yper Leclercq Richard, Tele foon- en Telegraafontvanger te YperJuffer Keingiaert de Gheluvelt, Burgemeester te Ghe- luvelt, en den Heer Petit Gerard, advocaat te Yper. Het inrichtingscomiteit is samengesteld als volgtde Heeren Casier Hector, voorzitter, archi tect der tentoonstelling Dethoor Ferdinand, al gemeen secretaris, en Vandevoorde Leon, schat bewaarder. Verders maken nog deel uit van het comiteit der Tuinbouwers de Heeren Lauwer^ Marcel, voorzitter Lepercq Firmin, ondervoorzitter Van Winsen Gustave, secretarisCasier Jules, Bou dein Paul en Vervaele Michel, leden. Van het comiteit van Het Werk van den Akker de Heeren Clinckemailie Robert, voor zitter Roosebeke Henri, ondervoorzitter Soe nen Leonatd, secretarisHebben Henri, Petit Henri en Breyne Henri, leden. En van het Feestcomiteitde Heeren Bouquet Remi, voorzitter Gruwez Aimé, ondervoorzitter; Mortreu Daniel, secretaris.; Delahaye Gustave, Leclercq Richard, Durie Camille en Werrebrouck Albert, leden. Al deze namen zijn een waarborg van den goe den uitslag der hofbouwtentoonstelling, die daar bij nog geldelijk ondersteund wordt door Staat. Provincie, Nationaal Verbond van Tuinbouw maatschappijen, Provinciaal Verbond van het Werk yam den Akker, Provinciale Pomologische Vereeniging, de stad Yper en een groot aantal

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2