KOFFIES en CHICOEEI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortrijk Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat. Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 4 De Ypersche Jeugdherberg LEERT SNIJDEN O Officieele ontvangst te Yper van Leiders en Afgt vaardigden van Jeugdherbergcentrale's. Zaterdag 11. 4° September, om 11 u., werden een 35 tal afgevaardigden van Jeugdherbergcentrale's j uil de meeste landen van Europa, namelijk uit I Frankrijk, Zwitserland, Luxemburg, Ierland, Schotland, Nederland, Zweden, Duitschland, Po len, Denemarken en Oostenrijk, en zelfs uit -Amerika en Canada, thans op rondreis in België, hier officieel ten stadhuize ontvangen. Op dien dag moest hier, ter gelegenheid van dit bezoek, de eerste steenlegging door den Heer R. Schirrmann, internationale voorzitter van het werk der Jeugdherbergen, plaats grijpen van de ontworpen Ypersche wereld jeugdherberg «Van volk tot volk Niet te voorziene omstandigheden mieken echter dat men hiermee tegen den ge stelden tijd niet klaar kon komen, en zoo zag men zich verplicht van deze plechtigheid af te zien, te meer daar het Ministerie den wensch had geuit deze eerste steenlegging niet te doen vooraleer de nieuwe plannen der Jeugdherberg, die mer kelijk zal vergroot worden, door zijne diensten waren aangenomen. Zooals onze lezers het weten, was het stadsbe stuur van Yper eerst zinnens den driehoek gele gen nabij de zwemkom ter beschikking van het plaatselijk comiteit te stellen om er de Ypersche Jeugdherberg op te richten, die alsdan, om wille van de vele noteboomen die aldaar geplant staan, De Notelaar zou geheeten worden. Ten gevolge echter van de later besloten vergrooting der zwemkom moest men van het gebruik van den aldaar beschikbaar liggenden grond afzien en werd, na lange onderhandelingen, overeengeko men de Jeugdherberg te bouwen op den thans nog vagen grond, genaamd Het Kattekerkhof insgelijks een driehoek vormende en gelegen tus schen de Stoffelstraat en den Dixmudesteenweg. De nieuwe Ypersche Jeugdherberg, die thans den naam zal dragen Van volk tot volk zal opge richt worden op het breedste gedeelte van den driehoek, tegen den Bruggesteenweg, terwijl het overige van het plein als campeer- of speelplaats zal kunnen dienst doen. Hierdoor is dus eindelijk op de gelukkigste wijze een nuttig gebruik gevonden voor dien grond die daar zoolang heeft braak gelegen en, om wille van zijn verwaarloozing en het er op groeiende onkruid, zoozeer de omgeving ont sierde. Die grond werd over eenige dagen reeds, door de zorgen van de stad, wat opgeruimd en vereffend en op de plaats zelf, waar binnen kort de Jeugdherberg zal oprijzen, wapperde Zater dag laatst, aan een hoogen wit en rood geverfden mast, de blauw-geel-groene vlag der Jeugdher bergen die, naar wij hopen, aldaar weldra aan de nieuwgebouwde Jeugdherberg wapperen zal. Bij hunne aankomst te Yper, begaven de bui- tenlandsche afgevaardigden der Jeugdherberg centrale's, bij wien zich ook nog gevoegd hadden de afgevaardigden van de Heeren Ministers van Volksgezondheid en van Openbaar Onderwijs, namelijk de Heeren Missine, kabinetsoverste van het Ministerie van Volksgezondheid, en Vanden- borre, inspecteur van het Onderwijs, alsook de Heer D. Verstraete, voorzitter der Vlaamsche Jeugdherbergcentrale, en de Heeren R. Buckinx en R. Demeyere, leden van het plaatselijk comi teit, ten stadhuize, waar ze door den Heer Van- derghote, burgemeester, en de Heeren Lemahieu en Delahaye, schepenen, opgewacht waren. Na de gebruikelijke voorstelling, hield de Heer burgemeester de volgende aanspraak Heer Voorzitter van de Internationale Arbeidsge meenschap voor Jeugdherbergen, Heeren Afgevaardigden van het Ministerie van Volks gezondheid en van het Ministerie van Openbaar Onder wijs. Dames en Heeren Afgevaardigden bij de Interna tionale Conferentie, Bestuursleden van de Vlaamsche Jeugdherbergcen trale, Het is voor mij een groot genoegen U vandaag, als Burgemeester van Yper, in onze goede stede welkom te mogen heeten. Wat U, na een drukke en werkzame internationale conferentie te Parijs, herwaarts voert, is uw hoogge- richt idealisme, is de zucht naar volledige verwezen lijking van een grootsche en schoone idee. Een' idee, Dames, Juffrouwen, Week- en Zondaglessen. Snijkursus NOUVEAUTÉ. 35, Dixmudestraat, 35 I E P E R Ook lessen per brief wisseling. Diploma bij eindexamen. Vraagt inlichtingen. Patronen op maat Ouders, Leert uw meisje den stiel van KLEERMAAKSTER Naaien Snijden. Vraagt inlichtingen. die wil dat ieder meisje en iedere jongen het genot van het trekken door de vrije natuur kennen leert, dat alle jongeren de door de wereld geboden schoon heid leeren aanvoelen en in zich opnemen, en vooral dat de jongeren uit alle landen mekaars eigenaardig heden leeren begrijpen, om alzoo te komen tot de kame raadschappelijke waardeering en broederlijke ver standhouding tusschen de jongeren van alle volken ten bate van de geheele menschheid. Graag hadden wij U willen begroeten in de wereld jeugdherberg Van Volk tot Volkwaarvan de in richting te Yper een uwer voornaamste betrachtingen is. Niet te voorziene omstandigheden hebben gemaakt dat dit ontwerp dit jaar niet kan verwezenlijkt wor den ik wil U nochtans de stellige verzekering geven dat, dank aan den milden steun der Regeering, binnen kort de werken van opbouw zullen kunnen aangevan gen worden zoodanig dat, aanstaanden zomer, aan de aangeslotenen uwer Centrale's, zonder eenig onder scheid. in onze nieuwe en ruime wereldjeugdherberg een behoorlijk onderdak, eene welwillende en waak zame gastvrijheid zal kunnen verleend worden. Nu ik rondom mij zoovele buitenlandsche afgevaar digden broederlijk bijeen zie, durf ik den wensch uit drukken dat ieder van U meeijveren zou, opdat de trekkers uit zijn land dezen 4n September ieder jaar zouden herdenken. De hoogste waarde zou deze her denking verkrijgen moesten de trekkers uit de ver schillende landen, hun trektocht door ons land zoo weten te schikken dat Yper op 4 September de uit verkozen pleisterplaats werd. Telken jare zou 4 Sep tember dan worden voor ons kleine land de groote ver broederingsdag tusschen de jongeren uit alle landen in hunne wereldherberg Van Volk tot Volk Moest deze wensch werkelijkheid worden, dan werd meteen de schoone naam der wereldherberg een groote, heer lijke waarheid, dan werd ook Yper, die gedurende den oorlog het brandpunt van slachting en verwoesting was, dank aan zijne wereldjeugdherberg, de bakermat van de gedachte van vrede en verstandhouding tusschen de jongeren. Als eerste en blijvende herinnering van dezen schoo- nen verbroederingsdag, verzoek ik U volgende oor konde te willen teekenen, oorkonde die in de Wereld- jeugdherberg «Van Volk tot Volk zal blijven bewaard. «Heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeen teraadsleden der stad Yper ontvingen ten Stad huize, ten Jare Negentien Honderd Zeven en Dertig, op Zaterdag Vier September Ministerieele Afgeveerdigden, Gedelegeerden van verschillende Buitenlandsche Jeugdherberg centrales, Provinciale en Gemeentelijke Over heidspersonen, Afgeveerdigden van de Waalsche Jeugdherbergcentrale, benevens vele bestuurs leden van de Vlaamsche Jeugdherbergcentrale om hen de blijde tijding te melden dat in het jaar Negentien Honderd Acht en Dertig de we reldjeugdherberg Van Volk tot Volk te Yper zal worden opengesteld voor de jonge lieden uit alle landen en van alle volken Langdurige toejuichingen begroetten deze rede en de Heer L. Meilink, secretaris van de Inter nationale Arbeidsgemeenschap voor Jeugdher bergen, miek zich alsdan de tolk van de aanwe zige afgevaardigden om het stadsbestuur van Yper voor zijne zoo gulhartige ontvangst en zijne algeheele medewerking te bedanken. De Heer Meilink, Nederlander, zegde welke groote vreugde het voor hem was hier, namens al de aanwezige afgevaardigden, waaronder ver tegenwoordigers van schier alle landen van Eu ropa en ook van Amerika en Canada, de gemeen teoverheden van Yper te kunnen toespreken in de taal die ons zoo lief is. Na het 6C internationaal Congres der Jeugdherbergen te Parijs te hebben bijgewoond, bezochten de afgevaardigden Atrecht en de errond liggende gewezen fransche slag velden en vandaag, zoo vervolgde de Heer Mei link, bevinden wij ons te Yper, in het land zoo zwaar aan droeve herinneringen uit den gruwe- lijksten der oorlogen. Hier voelen wij nog meer dan ooit de groote verantwoordelijkheid die op ons weegt om de jeugd van alle landen tot elkaar te brengen en, volgens het doel der jeugdherber gen, elkaar te leeren kennen, achten en liefheb ben. Naast de triestige herinneringen die in ons, bij het doorkruisen der streken waar zoovele menschen het leven lieten, opwellen, gevoelen wij ook een groot vertrouwen in de toekomst, in het werk der Jeugdherbergen dat een bij uitstek volkswerk is, een werk van wederlandsche toe nadering. Spreker eindigde zijne rede met de stad Yper en ook de Belgische regeering opnieuw te bedanken voor haar gewaardeerde medewer king en steun, en met de hernieuwing der belofte dat alle hier aanwezige afgevaardigden, elk in zijn land, zich met alle kracht zullen beijveren om die beoogde toenadering zoo breed èn volle- dig mogelijk te verwezenlijken. Ook deze woorden werden op levendig applaus onthaald. Vervolgens werd de eerewijn en een fijne si- i gaar aan de aanwezige afgevaardigden aangebo den, terwijl aan elk hunner, door toedoen van het plaatselijk comiteit der Jeugdherberg, een om slag werd ter hand gesteld bevattende enkele zichten van eenige Jeugdherbergen in België, een kleine Jeugdherberggids, alsmede het kenteeken en een wimpeltje der Vlaamsche Jeugdherberg centrale. Daarna onderteekenden de afgevaardigden, een voor een, de dagorde door den Heer Burgemees ter, voorgesteld en die, als herinnering aan dezen dag, in den eersten steen der toekomstige Yper sche Jeugdherberg zal opgeborgen worden. Allen bewonderden dan ook nog de maquette van de hier te Yper op te richten Jeugdherberg, die, om geven met planten en bloemen, in de ontvangst zaal was tentoongesteld. Het ontworpen gebouw is een heel lief paviljoen dat in de laatste inter nationale tentoonstelling van Brussel was opge richt, doch dit zal, zooals hooger gezegd, nog mer kelijk vergroot worden ten einde hier te Yper, de stad die de wereld door bekend is geworden en die jaarlijks door duizenden en duizenden bezocht wordt, aan ruim een honderdtal trekkers slaap gelegenheid te kunnen verschaffen en een der grootste en schoonste Jeugdherbergen van het land te bezitten. De afgevaardigden namen alsdan afscheid van de stadsoverheden en, na een kort bezoek aan St Maartenskathedraal, trokken ze naar het Katte kerkhof, waar ze het terrein der aanstaande Jeugdherberg bezochten. Van hier voerden hun auto's hen naar Westende, waar ze om 13 u. ver wacht waren, en vanwaar ze achtereenvolgens nog Brugge, Gent en Antwerpen moesten be zoeken., Ingaande op den wensch van den Heer Burge meester werd dan nog besloten de officieele in huldiging der Jeugdherberg Van volk tot volk op 4" September 1938 te doen. Dit neemt echter heelemaal niet weg dat ze hoogst waarschijnlijk bij het begin van het volgend seizoen reeds voor de trekkers zal kunnen worden opengesteld. In afwachting dat de Ypersche Jeugdherberg opgericht zij, werd hier in het Café «Au Saumon». Kiekenmarkt, een voorloopige slaapgelegenheid ingericht. Gedurende de verloopen maand Augustus werd er daar reeds aan 263 aangesloten trekkers, na melijk 52 meisjes en 211 jongens, slaping ge geven. Deze trekkers onderverdeelen zich als volgt Volgens beroep geestesarbeiders 40, handar beiders 20, onderwijskrachten 37, studenten 145, en zonder beroep 21. Totaal 263. Volgens centraleVlamingen 70, Walen 25, Duitschers 40, Engelschen 28, Franschen 8, Neder landers 85, Schotten 1, Zwitsers 2, Denen 1. Zwe den 2, en Canadeezen 1. Totaal 263.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4