Drogerij Gaimant Gebr. Au Merle Blanc-» 3 TOERISTISCHE KRONIEK Heropening der Café - Restaurant Statiestraat, 46 YPER ONZE SCHEEPVAART Un Commercant Francais s'adresse a ses Clients de Belgique LAST POST SPECIALE PRODUKTEN om Vliegen, Wandluizen, Mieren Motten, Bladluizen, Rupsen Houtwormen, Ratten en Muizen te vernietigen, verkrijgbaar ter 10, Meenenstraat. YPER 100 Werkdadig dus goedkoop in het gebruik. GEMEENTERAAD VAN YPER Het toeristisch seizoen is afgeloopen te leper 7 wel ziet men af en toe op de beste dagen nog enkele half-bezette toerwagens door de stad rij den maar dat is natuurlijk het overschot. De al- gemeene indruk die wij bij het polsen van de hoteliers en andere belanghebbenden opdeden is aat het seizoen, rekening houdende met allerlei factoren, goed is geweest. Niet dat er eenige ver gelijking mogelijk is met het vorige jaar dat het beste geweest is sedert het begin der wereld crisis toch mag niet gezegd worden dat het slecht gegaan heeft, vooral als men bedenkt dat de Parijsche tentoonstelling massa's Fransche toeristen in eigen land heeft gehouden ook de devaluatie van den Franschen frank heeft onze buren thuis gehouden. Ook Duitschland is gewel dig in trek geweest, en duizenden menschen uit ons land zijn thans na jaren thuis gebleven te zijn weer naar Frankrijk gegaan vooral Lourdes en de Pyreneeën hebben weer drommen Bel gische bedevaarders aangetrokken. Een vertegen woordiger van een Belgisch reisagentschap ver klaarde ons dat de gunstige koers van den Fran schen frank het aantal deelnemers voor zijne Lourdes-reizen in het volle seizoen, vergeleken bij het vorige jaar vervierdubbeld had Nu dat alles weer achter den rug is, breekt voor ons stilaan weer de tijd aan om het aan staande reisseizoen voor te bereiden en de mid delen te onderzoeken om in het jaar 1938 de toe risten weer in groot getal naar leper te doen stroomen en vooral hun bezoek alhier interessant te maken. Want het dient hier gezegd te worden er is voor den toerist die hier enkele dagen ver blijft, buiten de bezoeken aan de oorlogsherinne ringen, niet veel verzet. Er wordt dikwijls gezegd dat de toerist niet graag te leper verblijften dat is zoo waarom zou hij trouwens te leper verscheidene dagen blijven als hij zich 's avonds dood verveelt. Dan natuurlijk maar liever aan de kust blijven, waar hij eiken avond kan genie ten van kursaal, van cabaretten, van dancings, enz. Het is inderdaad een gansch probleem om den toerist bezig te houden, probleem dat niet in een handomdraai kan worden opgelost, maar dat daarom niet onoplosbaar is. Een ernstige kwestie die o. i. eens degelijk door de locale vereeniging voor vreemdelingenverkeer zou dienen onder zocht, samen met de eerste belanghebbenden, de hoteliers. Het bezoek van het belfort heeft dit jaar flink gerendeerd. Juiste cijfers er voor opgeven gaat vooralsnog niet, omdat de rekeningen nog niet afgesloten zijn. Maar als wij mogen voortgaan op de gezegden van de bevoegde personen dan is de meer-ontvangst vergeleken bij vorig jaar on geveer 60 Nog een bewijs dat het toeristisch seizoen te leper niet zoo slecht geweest is Een andere kwestie die ons sedert langen tijd bezig houdt is de volgende Elke maal wij onze herbouwde kathedraal bezoeken en wij de prach tige stoffeering met de nieuwe beelden, meube len, schilderijen bewonderen, zijn wij telkens en met ons de vele Ieperlingen en vooral de vreemde toeristen geërgerd, het woord is niet te overdreven, aan een der schilderijen van onze kathedraal een slot te zien hangen. Veel bezoe kers vragen zich af, wat voor een mysterieuze schilderij dit wel zijn mag, die steeds voor het oog van den toeschouwer gesloten blijft. Laten wij deze schilderij voor dezen die ze nog nooit ge zien hebben even beschrijven. Zij bestaat eigen lijk uit twee dubbele luiken tegenelkaar ge plaatst beide middenpaneelen zijn beschilderd, alsook een der buitenluiken, zoodat er in 't ge heel zes luiken beschilderd zijn. De twee buiten luiken, die zichtbaar zijn dragen elk een dubbel onderwerp links, de Kruisdraging en de Kruis dood rechts, de Kruisafdoening en de Verrijze nis. Het linkerpaneel draagt aan de binnenzijde op de rechterluik. Adam op de linkerluik. de Schepping der Vrouw. Het rechterpaneel draagt aan de binnenzijde op de linkerluik. Eva op de rechterluik, Adam en Eva uit het Aardsch Para dijs verdreven. ZATERDAG 2" OCTOBER 1937 om 7 uur o GRATIS MOSSELEN EN FRITEN o Wij verwachten een talrijk publiek. Men verzekert een gezelligen avond. Waarom blijven deze luiken gesloten Omdat er twee naaktfiguren op voorkomen Adam en Eva. Wij hebben natuurlijk geen critiek uit te oefe nen op de beslissing van den Kerkraad die oor deelt dat de schilderij beter gesloten blijft, wat natuurlijk niet belet dat wij zeggen dat het jam mer is dat dit mooie stuk, dat dagteekent uit 1525 niet zichtbaar is voor de talrijke toeristen die bij duizenden tijdens het seizoen onze kathedraal bezoeken. Dit schilderij werd in het jaar 1902 naar de ten toonstelling der Primitieven te Brugge gezonden, waar uitgemaakt werd dat het geen werk was van Van Eyck, zooals vroeger wel eens werd voor opgezet. Wij willen vandaag echter, nu we toch die kwestie hebben aangeraakt, een paar aanmerkin gen ten beste geven te Gent in de St Baafs- kathedraal prijkt het beroemde stuk van de ge broeders Van Eyck De Aanbidding van het Lam Gods. Dit stuk is op geregelde uren van den dag te zien en nochtans heeft ook dit stuk twee naakt figuren Adam en Eva. Wat te Gent mag gezien worden met de toestemming van de geestelijke overheid wordt te leper niet toegelaten. Wij zien niet in waarom. Ten tweede enkele jaren geleden bezat een van de kerken uit Diest een schilderij dat ook niet tentoongesteld werd. Wat heeft de regeering ge daan Zij heeft een overeenkomst gesloten met het Kerkbestuur om het schilderij wel ten toon te stellen. Te Diest, zal men zich afvragen Neen, Te Brussel In hét Koninklijk Museum. Wacht men te leper naar het oogenblik dat de Staat de Kerkfabriek dwingt een overeenkomst te sluiten om ook dat stuk naar Brussel te verhuizen, onder voorwendsel dat het in de kathedraal niet in de vereischte voorwaarden hangt Wij hopen van neen. Wij vragen dan eenvoudig dat het Kerk bestuur ofwel op bepaalde uren het schilderij voor de bezoekers zichtbaar stelle, ofwel dat er een overeenkomst tot stand kome tusschen ge zegd bestuur en de stad om het in het Stads museum op te hangen. Dan toch zou het zicht baar zijn voor de kunstliefhebbers jonge oogen uitgesloten en zou het te leper blijven. Is er iemand die de zaak aanvat Reysiger. Binnengevaren Vrijdag 10 September 1937, de Maria(schipper Clauwaert) met 226 ton kolen voor M. De Geest, leper. Zaterdag 11. de Joseph-Emiel(schipper Everaert) met 219 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Maandag 13, de Elza (schipper Vancauwenberghe) met 50 ton beurtgoed voor verscheidenen. Dinsdag 14, de Honorine (schipper Roelandt) met 203 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Woensdag 15, de «Julia», (schipper De Dobbelaere) met 100 ton graan voor M. Vandeputte, leperde 4 Gebroeders», (schipper Buytaert), van de Beurt «Met Zorgmet 60 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 18 September 1937. de Lucquine (schip per Hoogeveen) met 87 ton turf vqor M. Vandeputte, leper de «'t Nieuw leper», (schipper Van den Bossche) met 220 ton graan voor M. Vandeputte, leper; de Marie (schipper Claus) met 106 ton graan voor M. Hollebeke, leper. Dinsdag 21, de «Stad leper», (schipper Van Rumst) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenende Eber Huezer(schipper Vanduelbogen, met 120 ton turf voor M. Vandeputte, leper. Woensdag 22, de Stikkelstad (schipper Keirschie- ter) met 133 ton kolen voor M. De Geest, leper. Donderdag 23 de Louise(schipper Mertens) met 120 ton potasch voor M. Vandeputte, leper. Weggevaren Donderdag 16 September 1937, de Elza (schipper Vancauwenberghe) met 120 ton beurtgoed voor ver scheidenen. Donderdag 16 September 1937, de 4 Gebroeders (schipper Buytaert) van de beurt «Met Zorg», met 60 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 18, de Joseph-Emiel (schipper Everaert) met 76 ton oud ijzer, verzonden door wed. Vandamme, leper. Donderdag 23, de Stad leper(schipper Van Rumst) met 60 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogte toestand normaal. Je vends des pardessus, des complets, des manteaux. J'en fabrique d'avance ou je les exécute sur mesure en peu de jours. J'ai des coupeurs pour dames, pour messieurs et pour enfants. Je les paie cher. mais j'ai la satisfaction de dire que nulle part ailleurs on n'est mieux servi que chez moi. Mes tissus sont de haute qualité. mes vêtements indé- formables grace a ma méthode spéciale de fabrication et a la qualité des fournitures que j'emploie. J'avais autrefois douze cents clients beiges et. après une absence de X années, j'ai l'immense joie de les voir revenir. C'est que le franc francais ayant baissé, ils trouvent intérêt a s'habiller en France. J'informe tous mes clients anciens et nouveaux habi tant la Belgique, que je les servirai dans le minimum de temps, jé leur garantis qu'ils seront satisfaits au dela de ce qu'ils désirent et, afin de leur prouver combien je suis heureux de les revoir, je leur ferai un escompte sur tous mes prix. R. FIGl'E, Directeur de ROYAL TAILOR 65n. rue Nationale, LILLE. Vanaf Zondag 3 October aanstaande zal de da- gelijksche plechtigheid van den Last Post onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort eiken avond plaats hebben, zooals tijdens de voorgaande winters, om 8 uur. La cérémonie quotidienne du Last Post sous le Mémorial Britannique de la Porte de Menin aura lieu, comme au cours des hivers précédents, tous les soirs a 8 h. a partir du dimanche 3 Octo- bre prochain. From Sunday 3th of October next the Last Post will be sounded by the British Memorial of Menin Gate every day at 8 p. m. as during the preceding winters. o Zitting van Maandag 27 Sept. 1937 om 18 ure DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van den 26 Juli 1937. 2. Nazicht der stadskas 3' Kwartaal 1937. 3. Stedelijk kerkhof - Grondvergunningen. 4. Openbare Onderstand Pachtvermin- dering. 5. Openbare Onderstand Bosschen Vel lingen 1938. 6. Openbare Onderstand Bouwgrond Openbare verkooping. 7. Openbare Onderstand Ruiling van grond. 8. Openbare Onderstand Aankoop van grond. 9. Openbare Onderstand Uitvoering van bouwwerken op eene hofstede. 10. Openbare Onderstand Verpachting uit ter hand van een hofstedeke. 11. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van Landgoederen. 12. Openbare Onderstand Weezengesticht te Locre Oprichting van Alcoven. 13. Verkeer Politieverordening. 14. Autobusdienst voor werkliedenvervoer Yper-Meenen - Overdracht van rechten - Advies. 15. St George Memorial Church Begroo ting 1938. 16. Aanleggen van voetpaden Zonnebeke- en Meenensteenweg Aanbesteding Proces verbaalGoedkeuring. 17. Aanleggen van voetpaden Zonnebeke- steenweg II' deel Kalfvaart Bruggesteen- weg en Dickebuschsteenweg Aanbesteding Proces-verbaal Goedkeuring. 18. Voetpaden Dickebuschsteenweg IP deel Vlamertinghesteenweg Plannen Las- tenkohier Bestek. 19. Slachthuis Huis van den Bestuurder Vergrootingswerken Aanbesteding Pro ces-verbaal. 20. Belasting op de gesproken reklamen Verordening Aanvulling. 21. Stadsrekening over het dienstjaar 1936. 22. Stadsschouwburga) Verwarming b) Zetels Lastenboek Goedkeuring. 23. Belgische spoorwegen Oprichten van een nieuw ontvanggebouw Tusschenkomst der stad. 24. Augustinestraat (Buurtweg Nr 14) ver breeding Rooiïngsplan Goedkeuring. 25.Nijverheidsschool Inrichting van een cursus van Electro-techniek. 26. Mededeelingen. TE KOOP TER DRUKKERIJ Dl MORTIER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3