RAPH -Tailor Au Merle Blanc CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet 3 Heropening der Café - Restaurant Statiestraat, 46 YPER vanaf 180 tof 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph, PANNEKOUCKE, Boterstraat 12 (bij den Grooten Bazar) YPER klamen voor handelaars, nijveraars en handelsfirma's die belast worden. Ik stel voor deze aanvulling goed te keuren. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Deiahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. XXI. Stadsrekening over het dienstjaar 1936. M. Vanderghote. Ik heb de eer U verslag te geven over de stadsrekening voor het dienstjaar 1936, die hier vroeger ten bureele werd neergelegd. De rekeningen van stad voor het dienstjaar 1936 slui ten ais volgtGewone dienstontvangsten 3.689.705.07 frank, saldo der vorige dienstjaren 356.120 fr., 't zij een totaal van 4.045.825 fr. 07. De uitgaven beliepen tot de som van 3.624.456 fr. 65, waarbij te voegen het saldo der vorige dienstjaren, of 74.365 fr. 68. 't zij een totaal van 3.698.822 fr. 33. Dit maakt dat er in den gewonen dienst der rekening van 1936 een boni is van 347.002,74 frank tegen een mali van 80.575 fr. 46 geboekt in 1935. Er dient opgemerkt dat, alhoewel een bedrag van gewone ontvangsten van circa 230.000 fr. te innen blijft en op artikelen 50. 51 en 52, zijnde de toelagen van Staat aan Huishoudschool, Leerwerkhuis en Nijver heidsschool, een vermindering van ontvangsten van 106.164.00 63.007.35 43.156 fr. 65 geboekt werd. de gewone dienst, zonder rekening te houden van de saldo's der vorige dienstjaren, met een overschot van meer dan 65.248 fr. 42 sluit. De kredietopening bij het Gemeentekrediet, voor een bedrag van 700.000 fr., werd slechts ten bedrage van 100.000 fr. benuttigd. De buitengewone dienst sluit in ontvangsten met de som van 1.544.185 fr. 54 en in uitgaven met 2.141.810.87 frank, latende een mali van 597.625 fr. 33. Met het saldo der vorige dienstjaren, zijnde de som van 1.398.164.43 frank, blijft er nog een boni van 800.539 fr. 10. Voor wat de ontvangsten betreft dient aangestipt dat de ontvangst voorzien onder artikel 5bis, zijnde 115.000 fr., niet ontvangen werd, dat de ontvangst voor zien onder artikel 6, of 675.000 fr. voor teruggaaf door den Staat van den aankoopprijs van het Minneplein, bij vergissing in de rekening van 1935 geboekt werd, en dat op de toelagen voor werken voorzien onder ar tikel 7, zijnde de som van 1.350.000 fr., slechts 305.000 fr. ontvangen werd. In de begrooting 1936 was het opnemen van leenin gen voorzien voor een bedrag van 2.025.000 fr.. doch die leeningen werden slechts voor de som van circa 285.000 fr. verwezenlijkt. Voor wat de uitgaven betreft dient er opgemerkt dat de stad voor 58.592 fr. onroerende goederen heeft aan gekocht en slechts voor 30.152 fr. 63 onroerende goede ren verkocht heeft, en dat op de werken voorzien onder artikels 9, 10, 11 en 13, ten bedrage van 2.095.000 fr., rekening gehouden der werken die niet konden begon nen worden er 846.729 fr. 15 uitbetaald werd. De rekeningen voor 1936 sluiten dus als volgtboni van den gewonen dienst 347.002 fr. 74 en boni van den buitengewonen dienst 800.539 fr. 10, 't zij een algemeen boni van 1.147.541 fr. 84 tegen een boni van 1.317.588,97 frank in 1935, een boni van 289.776 fr. 25 in 1934, een mali van 456.258 fr. 35 in 1933 en een mali van frank 1.348.500,85 in 1932. De uitslag van 1936 mag als de definitieve consoli datie van de aanzuivering van den financieelen toe stand van stad beschouwd worden en zal toelaten dat aanstaande jaar de politiek van de vermindering van den fiscalen last van de bevolking in breedere mate nog zal kunnen toegepast worden. Het college van burgemeester en schepenen stelt voor dat het den gemeenteraad zou behagen de stadsreke ning voor het dienstjaar 1936 goed te keuren. M. Leuridan. Het was te verwachten dat wij hier dat lofliedje zouden hebben mogen beluisteren, nu dat voor u, Mijnheer de Burgemeester, en voor uwe partij- genooten den bangen tijd aangebroken is dat wij zullen getuige zijn van uwe beoordeeling, nu ge aan den voor avond zijt dat ge zult moeten rekening geven over uw meesterschap. Uw verslag, Mijnheer de Burgemeester, is meer waard dan tien kiesmeetings. Doch ik moet hier enkele opmerkingen maken die gij voorzeker niet graag zult aanhooren. Het is niet te verwonderen dat gij nu reeds aankondigt dat ge de belastingen toeko mende jaar in zekere mate zult verminderen, omdat gij wel weet dat er u door de bevolking rekenschap zal gevraagd worden ever uwe gestie die gij met onbe perkte macht gedurende 6 jaar uitgeoefend hebt. Voor dien zwarten dag, waarop de vulgaire gemeentever kiezingen zuilen plaats hebben, zijt ge nu al voorbereid. Uw verslag, waaraan ge niet nalaten zult een over vloedige ruchtbaarheid te geven, moet dienen als al- weringsmiddel om uwe nederlaag minder zwaar en bit ter te maken. Een feit staat echter vast en 't is dat gij willekeurig van uwe meerderheid gebruik gemaakt hebt en daarover zal er u rekenschap gevraagd worden. Ik herinner me nog dat in een ander bestuurlijk lichaam, namelijk in den provincieraad, van sommige onzer opmerkingen niet de minste rekening gehouden werd en dat er ons geantwoord werd de meerderheid beslist. Gij hebt u veel beleefder en beschaafder ge toond, gij hebt zulks nooit gezegd, maar gij hebt toch op dezelfde wijze gehandeld door uw willekeur op te dringen en volledig meester te maken. Gij hebt in vele zaken gehandeld als iemand die met de welvaart der stad Yper en met het volksbelang geen rekening dient te houden. Ik zal hier dezen avond de lijst niet opsom men van al hetgeen gij verkeerd gedaan hebt. Doch schoone liedjes duren niet lang en toekomend jaar is ZATERDAG 2" OCTOBER 1937 om 7 uur Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. GRATIS MOSSELEN EN FRITEN Wij verwachten een talrijk publiek. Men verzekert een gezelligen avond. dit voor u het geval. Aan den Heer Burgemeester en zijn staf van schepenen moet ik zeggen dat de Tar- pejische rots niet ver van het Kapitool is afgelegen. Aan hen wil ik zeggen hoe goed wij inzien dat dit prachtig stuk van een verslag tot niets anders dienen moet dan om ons zand in de oogen te werpen. Het is zeer gemakkelijk een punt te zetten achter zoo een schitterend boni. Doch wij moeten eerlijk zijn en in de eerste plaats terugdenken aan iemand die tot een partij behoort die wij verafschuwen, namelijk de sociale par tij. Ik bedoel den Heer Missiaen die hier schepen van financies was in den tijd dat alles bergaf ging in een jaar tijds. Gij zijt thans met een boni gegroeid uit het mali van toen. doch dit komt omdat gij de genieters zijt geweest van de heropbeuringsperiode die op den vroeger benarden tijd gevolgd heeft. Gij verkeert een weinig in het geval der regeering Van Zeeland die, zooals iedereen weet, genoten heeft van den weerslag der muntontwaarding. De herschatting van ons natio naal bezit heeft voor haar de gunstigste gevolgen op de inkomsten der belastingen gehad. Daarin is ten groote deele de reden te zoeken der verbetering van den economischen toestand die op het actief der regee ring Van Zeeland geschreven wordt. Hier hebt gij op dezelfde wijze van dien toestand geprofiteerd. Gij hebt de belastingen opgedreven tot de uiterste grens en geld geslegen uit velerlei belastingen die ons tegen de borst stootten, uit zaken die in normale omstandigheden door een gezond bestuur niet hadden mogen belast zijn. Gij hebt de opcentiemen zoo hoog gesteld om de rekeningen met zulk een groot overschot te kunnen sluiten en dan in 1937 en 1938 te zeggen toekomend jaar scheren wij gratis, verminderen wij de belastingen. Gij hebt al lerlei zaken belast die niet mochten belast worden en nu is het u gemakkelijk -te spreken van ontlasting. Voor Yper echter is het vraagstuk van verlichting der lasten nog niet opgeklaard. Wij staan daar nog altijd met het zoo zwaar en zoo nadeelig electriciteits- en gascontract, en thans zien wij op onze dagorde dat de raad op het einde dezer zitting in commissie bijeenge roepen wordt om uiteindelijk verslag over deze belang rijke kwestie te hooren. In Juni laatstleden werd er ons door den verantwoordelijken schepen beloofd dat hij verslag zou uitbrengen over de onderhandelingen die met de maatschappij zouden gevoerd worden en over de eventueele vermindering van dezen zwaren last, die cp zijn eigen reeds een schandaal is. Hij heeft ons toen dit verslag beloofd voor de volgende zitting, doch het is niet mogelijk geweest deze belofte te houden omdat de verantwoordelijke schepen alsdan op de zit ting niet aanwezig was. Nu zullen wij eindelijk de eer en het genoegen hebben in geheime" zitting de confiden ties over die kwestie te vernemen, doch in afwachting blijft die schuld nog dit jaar en ook toekomend jaar bestaan, en dat is mali. Gij bezit de noodige macht en in dezen raad ontbreken de middelen niet om dit con tract te doen veranderen. Als slotsom moet ik zeggen dat het bekomen gunstig cijfer te danken is aan de hooge belastingen die gij gelegd hebt en aan de gun stige conjunctuur der verbetering van den economischen toestand. Het is niet moeilijk sap te bekomen als men op den citroen prest. De rekening 1936 sluit met een boni van 1.147.541 fr. 84 en nu zingt ge schijnbaar de cantate der ontlasting, doch hadt gij de belastingen nooit te hoog moeten stellen, dan zoudt gij nu ook die pluim op uwen hoed niet moeten steken. Anderzijds is uw boni ook wel ten deele te wijten aan uwe overdre ven zuinigheid die soms fel geleek op gierigheid en dit voor uitgaven die voor de geestelijke waarde, de ver standelijke ontwikkeling van het volk van groot belang zijn. Zoo onder meer is de stadsbibliotheek beneden alles. Wanneer er geen geld voor gegeven wordt, kan de bibliotheek natuurlijk niet verbeterd worden. De hulp aan het naschoolsch onderricht bestaat schijnbaar. Ik herinner hier aan de avondlessen die vroeger beproefd werden, doch die altijd in het water zijn gevallen, om dat er niet genoeg voor gedaan werd. omdat het volk niet genoeg geprikkeld werd om deze avondlessen te volgen. De leerzucht van de menschen werd niet vol doende aangewakkerd en de avondlessen waren inge richt op een manier als om er geen cent te moeten aan besteden. Er moet op de menschen gewerkt worden op dat ze heug tegen meug van deze nuttige lessen zouden genieten. Dit werd echter niet gedaan opdat het u geen geld zou gekost hebben. Gij hebt uitgespaard als gie rigaards. doch wat erger is, gij hebt uitgespaard op de geestelijke opleiding van het volk. Hetzelfde geldt voor den stadsschouwburg. Nu in September 1937 hebt gij eindelijk ontdekt dat de schouwburg gebouwd werd om hem te laten volzetten met zetels. En daar de schouwburg vooral in den winter gebruikt wordt, komt gij thans ook in te zien dat hij geen ijskast mag zijn en dat hij moet verwarmd worden. Dit is oneindig laat. In punt 22 der dagorde van dezen avond zien wij dat gij er eindelijk voor zult zorgen. Het is belache lijk. Hoelang staat dit gebouw daar nu al M. Vanderghote. Dit zal tijdens het volgende punt besproken worden. M. Leuridan. Hoelang hebt gij het geld uitge spaard dat noodig was om den schouwburg gebruik baar te maken. Op die manier zou ik kunnen voortgaan totdat uw boni volledig als een zeepbel zou uiteenspat ten. Ik wil echter hierop niet langer meer aandringen maar ik zeg u, Mijnheer de Burgemeester, tot toeko mend jaar. M. Van der Mersch. Ik heb met veel aandacht de bemerkingen van den Heer Leuridan aanhoord en bestatigd dat hij geen kritiek heeft gemaakt op den financieelen toestand. De Heer Leuridan heeft gespro ken van de verkiezingen, van de belastingen, van de bibliotheek en van den schouwburg, doch van de cijfers der rekening heeft hij niet gesproken. Welke kritiek heeft hij er op gemaakt De Heer Leuridan beweert dat wij dien gunstigen financieelen toestand zullen uit baten en er bij middel van de pers groote ruchtbaar heid aan zullen geven, doch ik ben tevreden dat de pers hier is en dat zij zal kunnen getuigen dat al wat de Heer Leuridan heeft gezegd niets van de waarde der cijfers heeft weggenomen. Zijne uiteenzetting is het beste bewijs dat de financieele toestand der stad zeer goed is. Ik ken het talent van Meester Leuridan en had het mogelijk geweest kritiek uit te oefenen op den uit slag der rekening, dan zou hij dat gedaan hebben. Maar hij kan niet. Aan den Heer voorzitter mag ik zeggen dat hij, als burgemeester en schepen van financiën, wel gezorgd heeft voor de stadsbelangen om tot dezen schoonen toestand te kunnen komen. Sedert twee jaar reeds hebben wij de belastingen verminderd. De opcen tiemen zijn slechts op 90 gesteld, elders is het meer. De belasting op het straatgebruik werd reeds tweemaal verminderd. Men moet dus niet zeggen dat wij de cij fers gedurig vermeerderd hebben. Thans zullen wij de belastingen nogmaals verminderen, niet omdat het kie zing is, maar omdat zulks ons programma is en dat de financieele toestand van stad dit toelaat. Voor wat de kwestie der electriciteit betreft, daarop zal ik in de geheime zitting antwoorden. Het verslag, dat ik over die zaak beloofd had, was gereed, doch in Juli was het verlof reeds begonnen toen de laatste zitting hier plaats had en dan was ik op reis, zoodat het mij niet moge lijk was de zitting bij te wonen. Nu zullen wij die kwestie eerst in geheime zitting bespreken om daarna in openbare zitting een beslissing te nemen. De Heer Leuridan heeft ook nog over de stadsbibliotheek ge klaagd. Moet ik hem herinneren dat er hier verleden jaar 27 tot 28.000 boeken te Yper gelezen werden. Onze bibliotheek is een der beste die bestaan. Voor een stad van 16.000 inwoners is de bereikte uitslag meer dan bevredigend. De stad koopt boeken en geeft toelagen aan de bibliotheek, zoodat zij aafi haar plichten in dit opzicht niet te kort komt. Voor de Nijverheidsschool werd er een som van 54.000 fr. door de stad betaald. Voor de naaischool ook verleent de stad ruime toelagen. M. Leuridan. Dit is een misverstand van uwent wege, Mijnheer de schepen. Ik heb niet gesproken van de naaischool, doch van nascjioolsch onderricht, dit wil zeggen postcolaire, en hiermede bedoelde ik onder meer het avontuur der engelsche avondlessen. M. Van der Mersch. Dezen namiddag hebben wij zoo juist de diploma's uitgereikt van het examen van den 4" graad en Yper. dat verleden jaar de eerste plaats behaalde, komt dit jaar op de derde plaats van de kantons. Dit is wel het bewijs dat het onderwijs hier goed is. Voor wat de voltooiing van den schouwburg betreft, werd al de oorlogsschade, waarop de stad uit dien hoofde recht had. voor een ander doel gebruikt, zoodat er hiervoor geen geld meer beschikbaar was. Nu hebben wij, dank aan de besparingen die gedaan wer den, het noodige geld gevonden om ook dit werk te kunnen uitvoeren. Het verslag over de stadsrekening van 1936 is juist, gij kunt de cijfers ervan controleeren. De financieele toestand der stad is goed. Dit is een reëel feit dat niet kan geloochend worden en dat be wijst dat de Heer burgemeester de stadskas goed be heerd heeft. M. Leuridan. De Heer schepen Van der Mersch maakt gebruik der behendigheid die eigen is aan ziin beroep en tracht een afleiding te zoeken met te be weren dat ik geen kritiek heb gemaakt op financieel gebied. Dat heb ik ook bij het begin mijner uiteenzet ting zoo niet aangekondigd. Ik heb enkel een verklaring willen geven voor het zoo gunstig boni waarmede de stadsrekening voor 1936 sluit. Het was niet mijn inzicht de cijfers na te gaan. daarvoor immers zou er veel meer tijd noodig zijn. Als de Heer schepen meent dat ik denk dat de cijfers niet juist zijn. en in dezen tijd van mal versaties zou men dadelijk geneigd zijn dit te denken, dan heeft hij te veel uit mijn woorden geleid. Dat heb ik niet bedoeld. Ik heb alleen maar gezegd dat gij dit groot boni verkregen hebt met een politieke bedoeling, ten eerste door het feit dat gij de belastingen te hoog hebt gelegd, dat gij meer lasten geheven hebt dan noo dig waren om het mali in een boni om te zetten, en ten tweede door uwe overdreven zuinigheid in uitgaven die moesten hooger zijn. De Heer schepen heeft ge tracht mijne uiteenzetting punt voor punt te ontzenu wen. Hij 'heeft ook getracht uit te leggen waarom er niet vroeger voor de voltooiing van den schouwburg ge zorgd werd. Dat er 26.000 boeken van de stadsbi-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3