DE KEIZER EEN VULPEN DUMORTIER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER w. -- ALLERHANDE NIEUWS koopt men in vertrouwen ter Drukkerij 34, Boterstraat, 34, YPER MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Duitsch bezoek aan Zuid-Westvlaanderen YPER. Gekwetste motorijder langs de baan. Dinsdag morgen, korts na 4 u. 30, kwam Robert Wous- sen, van Dickebusch, naar Yper waar hij den trein om 5 u. moest nemen, toen hij, gekomen op een vijftigtal meter van de herberg In het Oefeningsplein bij de tramlijn een man nevens een moto op den grond zag liggen. Een ongeluk vermoedende, kwam hij naderbij en bemerkte dat de gevallen motorijder veel bloed ver loor uit een breede en diepe wonde die van boven het hoofd tot aan den rechter slaap kwam. Met behulp van een paar mannen, die intusschen daar voorbijkwamen om naar hun werk te gaan, droeg hij den gekwetste, die nog zachtjes kreunde, naar de herberg In het Oefe ningsplein gehouden door J. Debaene-Debeuf. Hij wekte den herbergier die den gekwetste dadelijk in een zetel legde en de stoof ontstak, ten einde warm water gereed te hebben tegen dat een dokter ter plaats kwam om de afzichtelijke wonde van den ongelukkige te wasschen en te verbinden. Woussen van zijn kant verwittigde de rijkswacht van Yper, die spoedig ter plaats verscheen, gevolgd van de ambulance-auto van het Rood Kruis. Uit het onderzoek, door de rijkswacht ingesteld, bleek het dat de gekwetste motorijder, wiens gezicht vol bloed en onkennelijk was, den genaamde Verhoest Omer was, wonende in de herberg Het Hallebastte Dickebusch en melkvoerder van de melkerij van Vlamertinghe. Volgens de ligging van de moto kwam Verhoest van uit Yper naar Dickebusch gereden om huiswaarts te keeren. Een weinig over de herberg In het Oefenings plein maakt de baan een bocht, doch het ongeluk ge beurde halfweg voornoemde herberg en den draai der baan, dus op een plaats waar de weg nog pijlrecht is en het ongeval, dat geen getuigen heeft gehad, er dus nog minder verklaarbaar door is. Volgens hetgeen men ter plaats kon nagaan is de motorijder daar, langs den linkerkant der baan, tegen de borduursteenen van de tramlijn gereden en moet hij met den rechterkant van zijn hoofd op een der tramriggels gestuikt hebben. Tus- schen de tramlijn en ook op den steenweg lagen groote plassen bloed, wat doet vermoeden dat de gekwetste het •Onmogelijke gedaan heeft om recht te staan of weg te kruipen om ievers hulp te gaan halen. Wanneer men hem vond, kon de gekwetste, alhoewel hij nog niet volledig bewusteloos was, maar eerder uit geput van 't bloeden en van 't lijden en ook versteven van de koude, geen woord meer spreken. Men ver onderstelt dat Verhoest daar zeer langen tijd op de baan moet gelegen hebben. Waarschijnlijk wel zal het onge luk reeds korts na middernacht gebeurd zijn of in e geval vóór 3 u. 's morgens, gezien het om dit uur wat geregend had en de kleederen van den ongelukki- gen motorijder gansch nat waren. Wat de moto betreft, deze is maar weinig beschadigd. Alleen het rechterdeel van het stuur is door den zwa- ren val wat geplooid, alsook de lamp beschadigd. In het hospitaal aangekomen, werd de gekwetste, die gehuwd is en vader van twee minderjarige kinde ren. aanstonds onderzocht door een geneesheer die een schedelbreuk vaststelde. Zijn toestand werd eerst als levensgevaarlijk beschouwd doch naderhand trad er een lichte verbetering in en thans, zoo er zich geen andere verwikkelingen voordoen, veroorzaakt door de koude en den regen, mag hij als gered aanzien worden. De echtgenoote van het slachtoffer werd met de meeste omzichtigheid van het ongeval verwittigd. Borstwering afgerukt. Verleden week Vrijdag werd de ijzeren borstwering, geplaatst nabij het eiland der Majoorgracht, aan de Tempelpoort, gedeeltelijk afge rukt. Tot nu toe is men nog niet te wete gekomen hoe zulks gebeurde, doch men denkt dat het door een wa gen of een auto veroorzaakt werd die, in dat geval, van geluk mag spreken dat hij in het water niet terecht gekomen is. Een onderzoek werd ingesteld. Gevecht. Maandag avond, rond 9 u. 30, zijn de ge- naamden Dewulf Raymond, van Yper, en Couvreur Emile, van Staden, die ruzie ondereen gekregen hadden, handgemeen geworden in de Neerstraat. Beiden stelden zich zoodanig te weer dat de politie moest verwittigd worden. Proces-verbaal werd opgesteld. Botsing. Woensdag morgen, korts na 8 u„ had er aan den Vijfhoek op de Groote Markt een botsing plaats tusschen de autobus Yper-Oostende, gevoerd door De- keirel Gerard, van Beerst, en die van de Neermarkt kwam gereden, en de auto van Vanhoutte Arthur, uit Luingne. die van uit de richting der Rijselstraat kwam. Alles bepaalde zich bij eenige stoffelijke schade en de politie kwam ter plaats de noodige vaststellingen doen. VLAMERTINGHE. Voerman onder zijn wagen ver pletterd. Maandag avond, korts vóór 5 uur. ge beurde er op den Poperinghesteenweg, rechtover de herberg St Antoniuseen pijnlijk ongeval dat het leven heeft gekost aan den 61 jarigen Coucke Jules, van Ledeghem, die als paardengeleider in dienst was van Geldhof Richard, van Dadizeele. Coucke Jules kwam met zijn gespan terug van den Brandhoek, waar hij betonnen electriekpalen had gelost. Men vermoedt, want niemand zag het ongeluk gebeuren, dat, gezien de baan daar nabij voornoemde herberg een weinig helt. de voerman van zijn wagen zal gesprongen zijn om te remmen, doch tengevolge van een misstap zoo onge lukkig gevallen zijn dat de wielen van zijn voertuig hem over het lichaam reden. Hij werd door geburen, die op zijn noodkreten kwamen toegesneld, in deerniswek- kenden toestand opgenomen en in allerijl per auto aaar het O. L. Vrouwgasthuis van Yper overgebracht. Daar werd vastgesteld dat Coucke het bekken ingedrukt was, liet rechterbeen gebroken had en ook nog aan de rech terhand gekwetst was. De ongelukkige is er, na het H. Oliesel ontvangen te hebben, rond 7 u. 30 's avonds aan de gevolgen zijner verwondingen bezweken. Botsing van wielrijders. Korts na dit doodelijk ongeluk, gebeurde er hier een tweede ongeval dat, al hoewel ook erg. gelukkiglijk dezelfde noodlottige ge- volgen niet zal hebben. Rond 5 u. 30 namiddag kwam de 25 jarige Léa Hollebeke, ongehuwd, per velo langs den steenweg naar Yper gereden, toen zij nabij de her berg In Breda in botsing kwam met een wielrenner die deelnam aan den velokoers welke ter gelegenheid der kermis plaats had. Het meisje stuikte zoo ongeluk kig met haar keel op het stuur van den wielrenner, wat een inwendige bloedstorting veroorzaakte en haar over brenging naar het hospitaal van Yper noodzakelijk miek. Dinsdag morgen was haar toestand reeds merke lijk verbeterd, zoodat een heelkundige bewerking over bodig bleek. ELVERDINGHE. Schoolknaap onder auto. Maandag namiddag, korts na 4 u., werd de 11 jarige Cardoen Gilbert, die van de school kwam en in gezel schap van een paar makkertjes per velo naar huis reed, bij het indraaien naar den steenweg van Pope- ringhe, gevat en ten gronde geworpen door de auto van C. D., die van uit de richting van Poperinghe gereden- kwam. De arme jongen had een groote wonde aan het linkerbeen en was daarbij nog aan hoofd en neus ge kwetst. Na de eerste zorgen ter plaats ontvangen te heb ben, werd hij naar het O. L. Vrouw hospitaal van Yper overgebracht. De rijkswacht stelde een onderzoek in. GHELUWE. Erge aanrijding. Zondag namiddag, rond 5 u., kwam Gheskiere Paul, die zijn velo met de hand voortstak, te voet uit de Lourdesstraat gegaan en ging achter het tramrijtuig, dat daar juist stil stond, de straat oversteken toen hij gevat werd door een moto, waarop twee personen zaten en die van uit de richting van Yper naar Meenen reed. Gheskiere werd met ge weld ten gronde geslingerd, alwaar hij bleef liggen. Ooggetuigen namen het slachtoffer op en droegen het in eene naburige woning, waar een bijgeroepen genees heer vaststelde dat Gheskiere het rechter been op twee plaatsen gebroken was en daarbij nog verscheidene wonden aan het aangezicht opgeloopen had. De moto rijder, Verhaeghe Maurice, van Moeskroen, kwam er met den schrik van af, doch de vrouw die hem verge zelde, zekere Defresne Zoé, van Tourcoing, werd van de duozitting geworpen en nog al erg aan het aangezicht gekwetst. Beide gekwetsten werden, na verzorging, naar hun huis overgebracht. VOORMEZEELE. Erge' val. De 46 jarige Ver meulen Oscar kwam Zondag avond per velo huiswaarts gereden, toen hij op zeker oogenblik uitgleed en zoo ongelukkig viel dat hij een schouderbreuk opliep. Een bijgeroepen geneesheer deed het slachtoffer naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overbrengen. WAASTEN. Brand door de ontploffing van een gra naat veroorzaakt. In de tabakdrogerij van Fernand Copain, schepen van Waasten, had men in den grond vuren aangelegd, wat voor gevolg had dat een granaat, welke aldaar nog in den grond was achtergebleven, ont plofte. Gelukkiglijk werd hierdoor niemand getroffen doch door de ontploffing begon een groote hoeveelheid tabak te branden. Het vuur, dat een snelle uitbreiding dreigde te nemen, kon dank aan de spoedige tusschen- komst der brandweer snel overmeesterd worden. Eenigen tijd nadien werd de hulp der pompiers andermaal ingeroepen voor een brand die ontstaan was in de schuur eener herberg staande langs den steenweg naar Yper. Een gebuur had daar echter het vuur met een bluschtoestel bestreden en toen de brandweer ter plaats kwam was alle gevaar reeds geweken. Gestolen auto teruggevonden. Detack Robert, han delsvertegenwoordiger te Quesnoy - sur - Deule (Noord Fr.), had zijn auto eenigen tijd onbeheerd laten staan langs den steenweg naar Neer-Waasten, doch een onbekende had van zijne korte afwezigheid gebruik ge maakt om met de auto weg te rijden. Detack was op het punt den diefstal aan de politie kenbaar te maken, toen hij vernam dat er daar wat verder een deerlijk geha vende auto in de gracht lag. Dadelijk herkende hij zijn gestolen rijtuig. Van den dief echter was er nergens geen spoor meer te vinden. GHELUVELT. Erge val. De echtgenoote C. Pype, die per rijwiel enkele boodschappen was gaan doen. deed bij het naar huis keeren een zwaren val en liep een groote wonde op aan het hoofd. Het ongeval ge beurde dicht bij hare woning, toen de vrouw aan een smal wegeltje gekomen was. Een ontboden dokter moest de wonde toenaaien. Aanrijding. Aan de Kruiseecke werd Desaevel Hilaire, van Bondues, die per velo van uit de richting van Yper kwam eti huiswaarts reed, bij het willen ver mijden van twee auto's die elkaar kruisten, aangereden door een derde auto die van uit de Kruiseeckestraat kwam aangehold. De wielrijder werd ten gronde gewor pen en aan hoofd en handen gekwetst. HOIJTHEM. Van zijn kar gevallen. De 24 jarige hoeveknecht, Vanlerberghe Emile. reed 's morgens met een bespannen kar naar Zonnebeke. Gekomen aan de spoorlijn Wervick-Yper. schrok het paard opeens en sloeg op hol. De geleider, die op de kar gezeten was. deed het onmogelijke om het verschrikte dier in te hou den, doch werd op zeker oogenblik van de kar geslin gerd en viel loodzwaar op den steenweg. De ongelukkige werd aan het voorhoofd en de dijen gekwetst. Twee wielrijders slaagden er in het paard wat verder tot staan te brengen. WERVICK. Botsing. Vercauteren Gaston, van Komen, kwam 's avonds per velo naar Wervick gereden toen hij op zeker oogenblik aangereden werd door den wielrijder Haspeslags Emile. die links reed en daar plots van achter eenige stilstaande auto's kwam opdagen. Beide wielrijders stuikten ten gronde en liepen verwondingen op. Vercauteren werd enkele tanden gebroken, terwijl Haspeslags aan het achterhoofd en de beenen gekwetst werd. Werkongevallen. De genaamde Gathem L.. maga zijnier in een textielfabriek, stond boven op een ladder om eenige stukken stof uit de magazijnramen te halen, toen de ladder opeens wegschoof, waardoor de werk man van een hoogte van drie meter naar beneden stortte. In zijn val werd hij een voet ontwricht en aan de schouders gekwetst. De wever Vandenabeele G. werd, terwijl hij aan den arbeid was. erg aan de wang gekwetst door een schietspoel die van uit het weefgetouw van een zijner werkmakkers was losgevlogen en hem met den puntigen kant aan de wang trof. De 34 jarige Decantere Albert was..met behulp van een lastwagentje. bezig met goederen op een wagen te laden, toen opeens de loopplank wegschoof en Decantere met het hoofd tegen den hoek van een muur terecht kwam. Hierdoor bekwam de werkman een diepe wonde juist boven den linkerslaap. Ter bevordering van de belgisch-duitsche handels betrekkingen ondernamen, op uitnoodiging van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken enkele duitsche personaliteiten, leden van de duitsche ingenieursver- eeniging (V. D. L), ambtenaren van de sociale diensten van het III1 Rijk en duitsche journalisten, een stu diereis in België. Een dag werd gewijd aan het bezoek van Zuid-West- vlaanderen, streek welke in de crisisjaren zeer door de werkloosheid werd beproefd. Dit bezoek, waaraan van duitsche zijde deelnamen Dr. Schuit, Directeur van de Electriciteitsmaatschappij A. E. G. en Voorzitter van de Duitsche Ingenieursver- eeniging V. D. I., Prof. Dr. Matschoss en Dr. Stabel, bestuurders van het V. D. I., Prof Bohle en Johannes Maass, universitairen, Dr. Schempp. redacteur van de buitenlandsche politiek aan de K'ölnische Zeitung, Dr. Edwards, vertegenwoordiger van het Centraal Bureau voor Openbare Hulp, V. Grote, vertegenwoordiger van de Reichsnarstand, Schulte-Stathaus, redacteur van de N. S. Z. (Rheinfront), een vertegenwoordiger van de Reichsjugendführung en enkele belangrijke persredac teurs, ging door op Zaterdag 2 October, onder leiding van den Heer Ir. J. M. L. De Meyere. Commissaris van den O. R. E. C. en van den Heer G. Verhamme, Techn. ingr., zijn medewerker. De duitsche gasten werden bij hunne aankomst in Kortrijk in de prachtige gothische zaai van het stad huis in naam van het Magistraat welkom geheeten door den Heer Volksvertegenwoordiger Dejaegere, Schepen der Stad. In den voormiddag werd een bezoek gebracht aan de machtige textielfabriek Dewitte te Lauwe. De terug reis naar Kortrijk geschiedde langs Meenen. Wevel- ghem en Bisseghem. Een halte werd gemaakt langs de Leie en uitleg verstrekt over dit essentieel Kortrijksch bedrijf en over de beteekenis ervan als nationale nij verheid. Daarenboven werd door den Heer De Meyere een uit eenzetting gegeven over de andere bedrijfstakken van de streek, welke de beschikbare tijd niet toeliet te be zoeken. 's Namiddags werd een bezoek gebracht aan de Kunstmeubelfabrieken Decoene. Bij hunne afreis gaven de duitsche bezoekers hunne tevredenheid te kennen over het gulle onthaal waarvan zij, zoowel van de nijveraars als van de openbare be sturen, hadden mogen genieten. Zij uitten hunne be wondering voor hetgene onze nijveraars en onze vak mannen hadden weten te scheppen en te verwezenlijken op gebied van kunst en techniek. O ó°e ne(i „nï0 ÏO**. ..^«,0»° u^eO-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5