Het Ypcrsche - 2' Bijvoegsel - La Région d'Ypres Drogerij Qaimant Gebr. Grondkrediet van België Grondpandelijke Leeningen VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Zon. Maan. Herdenkingen. Intentie Aspiratie. OPGELET M. SYLVÈRE REYNAERT 27 Rijselstraat, Yper ATTENTION M. SYLVÈRE REYNAERT 27, Rue de Lille, a Ypres De Uitzendingen van het N. I. R. De evolutie van het orkest. Het kinderuurtje van het N. I. R. Met de Micro bij. SPECIALE PRODUKTEN om Vliegen, Wandluizen, Mieren Moffen, Bladluizen, Rupsen Houtwormen, Ratten en Muizen te vernietigen, verkrijgbaar ter 10, Meenenstraaf\ YPER 100 Werkdadig dus goedkoop in het gebruik. Nederlandsche auteurs dragen voor uit eigen werk. Het Volkslied. (CREDIT FONCIER DE BELGIQUE) Banquc de la Société Générale de Belgique STAD YPER OPENBARE AANBESTEDING Plaatsen van Centrale Verwarming in den Stadsschouwburg. OPENBARE AANBESTEDING Leveren en plaatsen van Zetels in den Stadsschouwburg. O 9 a 15 October 1937 Zaterdag 9 OctoberDionysius, Gislenus. Zondag 10 October Franciskus de Borgia. Maandag 11 October: Gommarus. Dinsdag 12 OctoberMaximianus, Salvinus. Woensdag 13 October: Eduardus, Geraldus. Donderdag 14 October Donatius, Callistus. Vrijdag 15 October Theresia, Debora. Zaterdag 16 October Seraphinus, Gallus. Zondag 17 October Hedwigis, Heron, Hibrion. Opgang Ondergang Zaterdag 9 October 6 u. 03 17 u. 13 Zondag 10 October 6 u. 04 17 u. 11 Maandag 11 October: 6 u. 06 17 u. 09 Dinsdag 12 October 6 u. 07 17 u. 07 Woensdag 13 October 6 u. 09 17 u. 05 Donderdag 14 October 6 u. 10 17 u. 03 Vrijdag 15 October 6 u. 12 17 u. 01 Nieuwe Maan 4 Oct. te 11 u. 58 m. Eerste Kwartier 12 Oct. te 15 u. 47 m. Volle Maan 19 Oct. te 21 u. 47 m. Laatste Kwartier 26 Oct. te 13 u. 26 m. Nieuwe Maan3 Nov. te 4 u. 16 m. 9 Oct. 1623Geboortedag van Pater Ferdinand Ver biest. Hij werd te Pitthem, bij Thielt, geboren. Hij stu deerde in de colleges der Jesuïeten te Brugge en te Kortrijk, en werd Jesuïet te Meehelen. In 1659 scheepte hij in, als zendeling, naar China. Hij stierf aldaar te Peking, den 28 Januari 1688, bekleed met het voorzit terschap der opperste aldaar bestaande hoven van wis- en sterrekunde. 10 Oct. 1830Wet van het voorloopig Bewind, waarbij de vrijheid van onderwijs werd uitgeroepen. 11 Oct. 1850 Onze eerste koningin, Ludovica-Maria van Orleans, geboren op 3 April 1812, sterft te Oosten de. Zij was 15 jaar vorstin geweest. 1894 Bij de wetgevende verkiezingen wordt voor 't eerst het algemeen stemrecht toegepast. 12 Oct. 1798: Te Overmare, tusschen Gent en Dender- monde, wordt het sein tot den Boerenkrijg gegeven. De klokken werden geluid, de mannen liepen met gewe ren en landbouwgereedschappen te wapen, in protest tegen de republikeinen, die de Belgische jongens dwon gen dienst te nemen in het Jacobijnsch leger 13 Oct. 1795Het Fransche Bewind kondigt het Be sluit af dat voortaan de Fransche taal de officieele taal is voor alle plaatselijke besturen in België. 14 Oct. 1670 Te Chambord, in Frankrijk wordt de eerste vertooning gegeven van Molière's tooneelstuk Bourgeois Gentilhomme 29 November daarop vol gend werd het te Parijs vertoond. 15 Oct. 1829Stephenson probeert voor het eerst, in het openbaar, zijn lokomotief. Een mensch moet meer verlangen dan hij grijpen kan. Of waartoe is het goed, dat er een hemel is (Robert Browing). Een gebed, in zijn eenvoudigste bepaling, is niets an ders dan een wensch, die zich ten hemel keert. (Philips Brooks). Onze eenige grootheid is aspiratie. (Jean Ingelow). Al wie voldaan is over hetgeen hij doet, heeft zijn top punt bereikt hooger klimt hij niet. 's Menschen lot is niet, ontevreden te zijn, maar onbevredigd ten allen tijde. (F. W. Robertson). Tracht de eerste te zijn in uw beroep, wat het ook moge zijn. (Nadruk verboden). P. B. De N. V. Les Forges de Ciney heeft de eer haar geachte klienteel aan te manen op haar hoede te zijn voor het aankoopen van stoven, buffetten of fornuizen Cineybij handelaars die geen officieele vertegenwoordiger zijn. Aldus zou men zich blootstellen niet te genie ten van de gewone waarborg der fabriek en ook mogelijks moeilijkheden hebben zoo een buiten gewoon ongeval zich moest voordoen. Er wordt herinnerd dat elk onzer toestellen moet voorzien zijn van een geplombeerde waar- borgkaart en dat de officieele vertegenwoordi ging voor Yper en omstreken toevertrouwd is aan La Société Les Forges de Ciney a l'honneur de mettre en garde son honorable clientèle pour les achats de poêles, buffets ou fourneaux «Ciney» qu'elle ferait a tout commergant qui n'est pas un concessionnaire officiel. Elle s'expose au risque de ne pas bénéficier de la garantie normale de l'usine et ainsi a des diffi- cultés si un accident exceptionnel devait se pro- duire. II est rappelé que chacun de nos appareils doit être muni d'un bon de garantie plombé et que le concessionnaire officiel pour la ville d'Ypres et ses environs est O De muziekliefhebbers herinneren zich ongetwijfeld de zoo interessante als mooie reeks van zes gecommenta rieerde muziekuitvoeringen op fonoplaten, De Evolutie van het Orkest getiteld, tijdens dewelke Paul Collaer de luisteraars onderhield over de wijzigingen in zake or- kestvormen welke zich van de Middeleeuwen af tot en met J. S. Bach hebben voorgedaan. Deze uitzendingen werden tijdens het zomerseizoen geschorst en zullen op Donderdag 10 October, te 9 uur 30, hernomen worden. De tweede cyclus, welke eveneens door Paul Collaer wordt geleid, is ook ditmaal samengesteld uit zes lezingen waarin de orkestvormen zullen behandeld worden bij Handel en later deze in het klassieke orkest van Mozart en Haydn, alsmede de ontwikkeling er van bij Beethoven. Daarna komen aan de beurtHet Romantisch orkest van Berlioz en Liszt, het Wagneriaansch orkest, het Neo-Romantisch orkest van Strauss en Mahler, het Impressionistisch orkest en, ten slotte, de moderne afwijkingen in de orkestratie bij Strawinsky, Schönberg, Honegger en Milhaud. Het is dus alleszins een welgevuld programma dat zoowel de leergierigen als de kunstminnaars zal weten te boeien. Het is dus op Zondag 10 October, te 16 uur 30, dat de jeugdige luisteraars, van 6 tot 12 jaar, voor de eerste maal zullen bedacht worden met een uitzending welke van A tot Z voor hen ontworpen en gegeven wordt. Jozef Contrijn, die ook reeds het Jeugduur over de doopvont heeft gehouden, zal eveneens zijn beste zorgen wijden aan Het Kinderuurtje, waarin vooral de fantasie op den voorgrond zal treden. Hoewel het programma van het eerste Kinderuurtje natuurlijk niet alle rubrieken vermeldt welke er ge regeld zullen in voorkomen, zal een overzicht er van toch een beeld vermogen te geven van de levendigheid en de afwisseling welke beoogd worden. De uitzending van Zondag 10 October wordt ingezet met Het liedje van het Kinderuur, tekst van Marcel Coole en muziek van Karei Albert, dat ongetwijfeld door de luistervinken vlug als een beloftevol signaal zal worden begroet. Daarna stelt Menheer Trot, de wereldreiziger zich voor hij is een praatziek man, wien niets ontgaat van datgene waar de jeugd belang insteltkortom hij is een gesproken dagblad op twee beenen. Steeds maar luisteren zonder zelf aan het woord te komen is evenwel iets dat zelfs de jongeren vlug ver moeit daarom komt Prof. Pierlala juist op tijd met zijn zangles. Hij zal met de hulp van een kinderkoor de jongens en meisjes Een liedje aanleeren en hoopt dat zijn jeugdige zangers hun best zullen doen om spoe dig met volle longen mee te zingen. Daarna is het weer de beurt aan den luidspreker langs denwelke onder den vorm van een kort en pittig dialoog één onzer Vlaamsche spreekwoorden, Haast en spoed is zelden goed, door Ik en Dik verklaard en ver teld zal worden. De juffrouw die zich bezighoudt met De Vragenbus van de Kurieusneusjes zal trachten om in de mate van het mogelijke antwoord te geven op al de vragen welke de luistervinken zullen stellendit wordt voorzeker een der boeiendste rubrieken uit Het Kinderuurtje, evenals In de plezante klas trouwens, waar onder den vorm van een kort spel met schoolmeester en leerlingen, moppen worden getapt welke voor de kleinen bevattelijk zijn. De pret wordt voortgezet In het Cirkus Pimpelpom, waar enkele kinderen toegelaten worden, met de beroemde clowns Pimpel en Pompei, en daarna wordt in een reeks die den algemeenen titel draagt Grootmoeder vertelt, het luisterspel Jan Malbroek op het spookkas teel opgevoerd het is een werk aan hetwelk de jonge luisteraars voorzeker veel genoegen zullen beleven. Tot slot van het welgevuld programma wordt het liedje dat pas werd aangeleerd nogmaals gezongen, doch ditmaal op zijn Zondags, d. w. z. zonder verdere uitleggingen en onderbrekingen. Alles op zijn tijd en een tijd voor allesaldus luidt een gezegde waarvan de doelmatigheid ook door de reporters van het N. I. R. wordt erkend, want nu de Winter voor de deur staat hebben zij besloten de voor keur te geven aan het leven binnenshuis boven dit in de mooie, vrije, doch gure natuur. In plaats van dus met de reportagewagen het land te doorkruisen om een hoorbeeld samen te stellen van de verschillende steden en gewesten, hebben zij er voor het komend seizoen iets anders op gevonden om de luis teraars bij den luidspreker te houden. Zij hebben na melijk een lijstje aangelegd van minder gekende of zelfs volkomen onbekende beroepen, welke zullen be handeld worden in hun reportages van den Zondag avond diensvolgens worden deze voortaan betiteld met De Micro stelt u voor... Tijdens een vorige uitzending werd kennis gemaakt met De dierenverzorgers in den dierentuin, en op Zon dag 10 October, te 20 u. 45, is het de beurt aan De man nen van t weerbericht. O Dit is voorzeker een titel welke geen verderen com mentaar meer behoeft, zoodat het volstaat aan te stip pen dat deze nieuwe rubriek, afwisselend met Een kwartier bij... 's Woensdags om de veertien dagen, een bekend Zuid- of Noord Nederlandsch letterkundige voor de micro zal brengen. Zij zal op 13 October, te 20 u. 45, worden ingezet door niemand minder dan den populairen Felix Tim mermans, die voorleest uit onuitgegeven werk. Een pri meur dus Met deze spreekbeurt wordt niet enkel de hooger- genoemde nieuwe rubriek ingezet, doch eveneens de deelneming ingeluid van het N. I. R. aan de Hoogdagen der Vlaamsche Letterkunde. Over den omvang van deze deelneming zal ten ge- pasten tijde breedvoerig worden uitgeweid. Hoewel het Volkslied tot nogtoe dikwijls een plaatsje heeft bekomen in de programma's van den Vlaamschen N. I. R. - zender, zullen de luisteraars ongetwijfeld met genoegen vernemen dat er van Vrijdag 15 October af, tusschen 19 uur en 19 uur. 30, een vaste, veertiendaag- sche rubriek wordt aan gewijd. Naast de volksmuziek is het volkslied de werkelijke levenskrachtgevende bron uit dewelke vooral tijdens perioden van vernieuwing in de toonkunst werd geput. Beter dan wat ook weerspiegelen de nationale zangen het karakter der volkeren zij weten de aandacht te boeien zoowel van de liefhebbers van ernstige en van onderhoudende muziek, als van al degenen die met den geest wenschen gevoerd te worden naar lang vervlo gen tijden of verre landen. Gekende toondichters en zangers hebben ons min of meer vertrouwd gemaakt met de Fransche. Engelsche, Skandinavische, Duitsche, Russische en Hongaarsche nationale zangen, maar hoe- velen, of juister gezegd hoe weinigen, kennen de volks liederen van Ceol Mara (Eiland Lewis), van de Ce- vennes, van Peru, IJsland, Armenië, Patagonië, enz. Ziedaar een tekort dat weldra wordt verholpen door de nieuwe rubriek welke is samengesteld uit een lange lijst van weinig of zelfs volkomen ongekende volks liederen die steeds met een beknopten commentaar ten gehoore zullen gebracht worden. Naamlooze Vennootschap gesticht in 1835 Voordeeligste rentevoet en voorwaarden. Leent enkel haar eigen kapitalen. Zich wenden tot de voorheen Bank van Kortrijk en West-Vlaanderen, te: YPER - POPERINGHE - BECELAERE ROUSBRUGGHE - BIZET - WAASTEN NIEUWKERKE - KOMEN - WERVIK. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPEK Op Maandag 25 October aanstaande, om 11 u. 's morgens, zal ten Stadhuize overgegaan worden tot de opening der inschrijvingsbrieven voor het Lastenboek en plans van den huidigen staat van het gebouw zijn te bekomen in het Stadsse- cretariaat, voor de som van 25 fr. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote. Op Maandag 25 October aanstaande, om 11 u. 's morgens, zal ten Stadhuize overgegaan worden tot de opening der inschrijvingsbrieven voor het Lastenboek en plan der lokalen zijn te bekomen in het Stadssecretariaat, voor de som van 15 fr. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9