POLITIEKE UITZICHTEN Jules TIMPERMAN Een Coiffeursalon voor Heeren 3 INTERNATIONALE HOOGSPANNING 24, Groote Markt Koning Albert YPER TEL. 295 een nieuwe Auto-Taxi ter beschikking zijner kalanten stelt. komt geopend te worden bjj TOERISTISCHE KRONIEK Gallon Baratto O, Kiekenmoi'kt, O - Woensdagavond 13 Oet. 1937 Italië, Duitschland, Spanje, Japan en China zorgen den jongsten tijd voor allesbehalve ge ruststellende internationale sensaties. In die lan den stoken eerzuchtige heeren een geweldig laai- vuur, dat ongelukkig genoeg weieens tot 'n Eu- ropeesche kanonnen-konflikt zou kunnen uit spatten. Alhoewel de Engelsche, de Fransche en Ame- rikaansche Staatslieden totnogtoe algemeene ongelukken hebben weten te voorkomen, is er nu toch een grooter zenuwachtigheid te bespeu ren dan een paar weken terug. Inderdaad Rus land en ook Frankrijk staan op hoogspanning. Engeland tracht zich nog kalm te houden. Maar dat staat nu eenmaal vaster moet verandering komen, ten goede of ten slechte. Mochten wij internationaal beslissen, dan zou er vlug 'n goede wending komen. Wij zouden eenige heeren verplichten een vacantie te ne men 'voor een heelen tijd. Hitler en Mussolini zouden geen redevoeringen en geen paradever- toon mogen houden, noch krantenartikels mogen schrijven of inspireeren. Stalin zou zich even eens voor 'n tijdje uit de politiek moeten terug trekken. En verders zouden nog 'n paar andere zwetsers eveneens met betaald verlof 'n rust kuur moeten nemen. Aldus zouden de gemoede ren der volkeren rustig tot bedaring kunnen ko men. Maar de groote dictatoren hebben behoefte aan steeds vernieuwde sensatie. Zij moeten kost wat kost hun menschen bezig houden, anders zouden dezen op het idee kun nen komen dat de offers aan vrijheid van han delen, spreken, schrijven, denkgn, die zij ver plicht moeten brengen, eigenlijk geenszins nood zakelijk zijn. Daarom houden die groote heeren de conflicten gaande, zoo lang mogelijk, om steeds maar weer nieuwen tijd te winnen, er nochtans angstvallig op wakende ze niet tot het uiterste te drijven. Aldus is de huidige internationale politiek heel andere banen opgegaan dan in 1914. Nu zal men zich niet meer hals over kop in oorlog gooien. Nu wordt geredeneerd, gewikt, gewogen. Maar wie met vuur speelt... en de pot gaat slechts zoolang te water tot hij barst. Het wordt werkelijk bedenkelijk ernstigDe mobilisatie van het Fransche leger staat op het spel. Waarschijnlijk wordt dit nog op het eind van deze week beslist, na de aangekondigde drukke besprekingen van morgen. M.en weet waarover het gaatItalië heeft het Fransch-Engelsch aanbod tot het beleggen van een konferentie der drie mogendheden afgewe zen. Deze konferentie moest tot het terugtrekken van de buitenlandsche strijdkrachten uit Spanje leiden. Daardoor wordt het duidelijk dat Italië er op uit is Franco krachtdadig te steunen om hem de bovenhand in Spanje te verzekeren. Maar Frankrijk wenscht dit spelletje niet lan ger goedsmoeds aan te kijkener bestaat nu nan elijk een hevige strooming in Frapkrijk, om Italië te dwingen zijn inmenging in Spanje op te geven. Aldus vertelt men nu te Parijs, in officieuse kringen, dat indien Italië niet ophoudt zijn in vloed in het Spanje van Franco te vestigen, Frankrijk de grens van de Pyreneeën zal open stellen. Moest dit gebeuren en alles laat' voorzien dat het zal gebeuren dan zouden alle vrijwil ligers voor de Spaansche Regeeringstroepen op nieuw over Frankrijk naar Spanje kunnen trek ken en ook alle oorlogsmateriaal zou alsdan ongestoord over Frankrijk naar Spanje mogen gestuurd worden. Is dat erg Eigenlijk minder erg dan wat Italië nu doet WEET GIJ DAT Het is de schoonste voor BRUILOFTEN en al andere ceremoniën. Het is de gemakkelijkste voor VERVOER van ZIEKE PERSONEN. Het is de meest CONFORTABELE voor LANGE REIZEN. Het is een CHRYSLER - PLYMOUTH 1937, 7 plaatsen. immers dan zou Frankrijk slechts lijdelijk toe zien, terwijl Italië het sturen van troepen en van oorlogsmateriaal naar Franco officieel propae gandeert en aktief in de hand werkt. Maar... de «Petit Parisien» laat zelfs door schemeren dat Frankrijk zich niet zou bepalen bij 't openen van zijn grenzen naar Spanje, dat Frankrijk ook aktief zou optreden. Indien dat werkelijkheid wordt zou dit hoogst waarschijnlijk een botsing met Italië beteeke- nen, en een inmenging van Engeland. Want Engeland is evenmin tevreden. Immers de kwestie van de Middellandsche zee is niet alleen nog steeds niet opgelost, doch dreigt nu te. verergeren. Frankrijk vreest zijn verkeer met Noord - Afrika, en zelfs met zijn koloniën in Indo-China bedreigd, door de mogelijkheid van een Italiaansche nederzetting op de Spaansche eilanden in de Middellandsche zee. Aldus wordt nu opeens ook de aandacht weer getrokken op Internationale koloniale belangen. Hoe staat het met de vijandelijkheden tus- schen Japan en China? Er wordt nog almaardoor hevig voort gevoch ten, zonder dat een oorlogsverklaring werd ge daan. Groote offensieven worden door de Chineezen en de Japanners voorbereid. Naar Japansche berichten zou het belangrijk ste treffen tot hiertoe van de Japansche en Chi- neesche legers op het front in Noord-China heb ben plaats gehad, namelijk in de streek van Tsjia Tsjwang, waar thans 200.000 man in het gevecht geworpen zijn. Alles zou er op wijzen dat Japan momenteel aan 't veroveren is. Maar in dat veroveren zien Sovjet Rusland en de Vereenigde Staten daarin beiden een enorm gevaar. Immers Japan is ingecirkeld tusschen Sovjet Rusland en de Vereenigde Staten. Kan Japan zich nu uitbreiden, dan zou het op som mige gebieden met zijn ontzettende dumping de wereldmarkt kunnen overheerschen. Aldus is het te begrijpen dat de Vereenigde Staten zich nu officieel tegen de Japansche in vasie in China hebben uitgesprokenzelfs ver klaren ze nu dat de aktie van Japan in China in strijd is met de bepalingen van de internatio nale verdragen, waaronder het Negen-mogend- heden-verdrag en het Kellogg-pakt. Uit Londen wordt in verband daarmede geseind dat Brussel aangeduid is als zetel van een Negen-Mogendheden-Konferentie, die het probleem Japan-China zou bespreken. Brussel werd daartoe als de meest geschikte plaats ge kozen, omdat, niettegenstaande België het ver drag medeonderteekend heeft, ons land geen rechtstreeksche politieke belangen heeft in het Verre Oosten. De datum voor deze belangrijke bijeenkomst staat nog niet vast, maar waar schijnlijk zou de vergadering nog deze maand plaats hebben. De toestand Van ons land te midden de inter nationale conflicten is betrekkelijk goed en ge ruststellend. Inderdaad de kommissies van bui tenlandsche zaken van Kamer en Senaat zijn voor morgen, Donderdag, bijeengeroepen, om kennis te nemen van een mededeeling van minis ter Spaak, in verband met een aangekondigde verklaring van de Duitsche regeering, waardoor de onschendbaarheid van ons Grondgebied zou verzekerd zijn. Aldus belooft Duitschland te allen tijde het grondgebied van België te eer biedigen, behalve natuurlijk, indien een gewa pend geschil waarbij het Rijk betrokken zou zijn, ons land aan een «militaire aktie» tegen Duitsch land zou deelnemen. Deze Duitsche verklaring is geen verdrag Bel gië behoudt dus zijn volledige onafhankelijkheid, en is zelfs niet eens gebonden door een verplichte onzijdigheid. Doch de aardrijkskundige ligging van België blijft ons toch waarschuwen, dat wij in deze hoogspanningstijden ook op onze hoede moeten blijven, en wij alle lage ophitsingen en verdacht makingen moeten doen stopzetten om de huidige regeering van nationale eendracht te steunen, en haar moeilijke taak op internationaal gebied te vergemakkelijken. Spectator. r YPER De werken der Noord-Zuidverbinding te Brus sel hebben reeds meer dan één waardevolle ont dekking gebrachtherinneren wij bv. maar aan de prachtige chrypte welke een jaar of zoowat geleden in de Goudstraat werd blootgelegd. Thans hebben de bladen ons gemeld dat bij het onderzoek naar de stevigheid van de grondvesten van de Sinter Goedele kerk, overblijfselen wer den blootgelegd van de vroegere Romaansche kerk, waarvan de oudheidkundigen reeds lang het bestaan vermoedden. Door de zorgen van de Opgravingsdiensten van de Koninklijke Musea en door de Oudheidkundige Vereeniging van Brussel werden thans deze opzoekingen voortge zet en zij hebben tot merkwaardige bevindingen geleid. Zoo heeft men reeds de grondplannen kunnen opmaken waaruit blijkt dat de primi tieve kerk een zijbeuk had van 3.20 m. en dat de middenbeuk tusschen de pilaren een breedte van ongeveer 8 m. had. Uit de overige vaststellingen blijkt ook dat het voorste gedeelte van de kerk direct moest geinspireerd zijn door de Rijn-Maas- landsche architectuur, in den zin van de O. L. V. kerk van Maastricht en van de S. Gertrudiskerk te Nijvel. In het Eeuwfeestpaleis te Brussel (Heysel) werd een nieuwe stichting opgericht, de Ciné- doc of documentaire bioskoop. De statistieken vermelden dat elk jaar, ter gelegenheid van de talrijke manifestaties die zich in de groote eeuw feestpaleizen afspelen, meer dan 2.800.000 per sonen deze gebouwen komen bezoeken. In het vervolg zal tijdens den duur van de eene of an dere manifestatie (Voedingssalon, Radiosalon, enz.) een reeks kostelooze filmvoorstellingen worden gegeven, in verband met den aard van het salon dat wordt gehouden. De films zullen spreken over toerisme, over handel, industrie, en alles wat met de verschillende takken van be drijvigheid overeenkomt. Te Dinant werd een comité samengesteld om een monument op te richten aan den uitvinder van het welbekende instrument, de saxofoon Dit werd namelijk uitgevonden door den Dinant- schen muziekkenner Adolphe Sax (1814-1894). Het gedenkteeken zal het werk zijn van twee Dinantsche kunstenaarsA. Daoust, beeldhou wer en E. Frankinet, architect. De Koninklijke Vlaamsche Opera te Antwer pen speelt op Zondag 17 October in namiddag- vertooning (2.30 u.) Lakméin avondvertoo- ning (19.30 u.) Lohengrin. Voor Zondag 24 Oc tober is dit respectievelijkWalsdroom en Lakmé. De Muntschouwburg te Brussel speelt op 17 October in namiddagvertooning Middernachts- droom (Le Songe d'une Nuit d'Eté), in avond- vertooning Rigoletto en La Grisi. Voor den 24 October is dit respectievelijk Rigoletto en La Grisi's avonds Louise. Van 16 October tot en met 1 November wordt te Antwerpen door het Comité der Antwerpsche Propagandawerken ingericht een tentoonstelling gewijd aan de Hygiene. Zij zal onder meer de volgende groepen bevattenvervalsching van eetwaren, strijd tegen verschillende ziekten kanker, tbc. strijd tegen de krotwoningen werken voor kinderwelzijn, volksgeneeskunde, folklore, kwakzalverij, enz. De tentoonstelling wordt gehouden in de stedelijke feestzaal. Meir. Op 22, 23, 24 en 25 October worden te Gent gastronomische dagen gehouden. Gent wil hier door zijn góeden naafn behouden van stad waar men goed kan eten. Gedurende die dagen zullen alle locale spe cialiteiten kunnen geserveerd wordenkabel jauw, Gentsche hutsepot, konijn met pruimen, waterzooi, Gentsche stoverij, enz. De groote Rijkstentoonstelling Scheppend Volk te Dusseldorp, welke tot nu toe is bezocht door ruim zes millioen personen, sluit op 17 Oc tober haar poorten. Aan den vooravond vindt nog een volksfeest plaats. De stad Konstanz aan het meer van dien naam zal het volgende jaar den honderdsten verjaar dag van de geboorte van Graaf Zeppelin, haar vermaarden zoon, vieren. Graaf Zeppelin werd te Konstanz, in het Inselhotel, geboren op 8 Juli 1838. Het Inselhotel dat zich op een klein eilandje bevindt in het meer van Konstanz. is het voor malige Dominikanerklooster, dat nog een zeer mooien kruisgang bewaart uit 1236 met oor spronkelijke fresco's. Aan de overzijde van het meer ligt Friedrichs- hafen waar de beroemde Zeppelinhallen zich be vinden en van waaruit de groote vluchten star ten. Reysiger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3