5 PLANTEN EN DIEREN Op wandel in November. Verzorging van onze Kamerbloemen. Om afgesneden bloemén lang te bewa ren. Boomen met een grooten ouderdom. Hoeveel diersoorten zijn er Hoe leert men een speur- of waakhond lekkernijen weigeren Hoe bevordert men het ruien der huis vogels Indien men vogels vangt voorzien van een vogelring. PAPIER GOMMÉ EN ROULEAUX Gevonden en Verloren Voorwerpen L'Epilogue d une affaire sensationnelle a Ypres Burgerlijke Stand van Yper o De twee Hollandsche Natuurvrienden en Natuurpro- pagandisten E. Heimans en Jac. P. Thiisse vertellen ons in hun Wandelboekje (Tiende Uitgave) wat er zooal in de natuur te zien is, gedurende de maand No vember. Zoolang het nog niet vriest, komen langs dijken en wegen steeds nieuwe bloemen te voorschijnin deze maand vooral grassen, o. a. raygras, thimothee en vossenstaart. Allerlei zaden ontkiemen, 't staat onder de heggen vol van kiemplantjes van koekoeksbloemen, kleefkruid en gouwe, kruiskruid, ooievaarsbek en voor- jaarsvroegeling. In 't Oosten van ons land komen nu de groenvinken, geelgorzen en kuifleeuweriken rondloo- pen op de straten tusschen de huizen. In het Rietland wordt nu 't ruigt gesneden, het ge lend riet in 't diepere water blijft staan, totdat de ijs vloer zonder gevaar betreden kan worden. De oranje elzenvruchten zijn nu rijp en vallen uit de zwarte prop pen in 't water, waar ze een poos blijven ronddrijven. De sijsjes echter buitelen om de elzentakken en halen menig vruchtje te voorschijn. Soms worden ze daarbij geholpen door prachtige barmsijsjes, die ook raad we ten met de gevleugelde berkenvruchtjes. In bosch en heide komen steeds nieuwe paddenstoe len te voorschijn, de groene bladmossen en levermos sen en de bonte korstmossen komen tot weelderige ont wikkeling. Het grijze fijn vertakte rendiermos, dat op de heide en in de duinen 's zomers kraakt en afbrok kelt onder den voet, vormt nu een zacht en buigzaam tapijt. De bekermosjes krijgen op hun rand mooie don kergroene of vuurroode knopjes en het platte leermos vormt groote plakken op den bodem, aan de boven zijde donkergroen, aan den onderkant lichtbruinleer- kleurig. De laatste bladeren vallen neer, alleen de jonge loten van eikenhakhout of beukenhagen blijven het dorrend blad behouden tot in het voorjaar. De meezen hebben zich vereenigd tot groote troepen, waar in ook winterkoninkjes, boomklevers en kruipertjes voorkomen. Soms zijn daar ook groene of bonte spec1" ten bij en ook wel de kleine bonte specht, die niet veëi grooter dan een musch is. Deze zeer eenvoudige, door eenieder begrijpelijke, en tevens hooge wetenschappelijke uiteenzetting van wat wij zooal gedurende de maand November in de natuur kunnen zien en opmerken, zal hopelijk voor al onze lezers en lieve lezeressen een krachtige opwek king zijn, om er eens op uit te trekken het veld en het bosch in om met open oogen eens rond te zien in de specifieke Novembernatuur. Inderdaad over het algemeen loopen wij veel te on-interesseerd langs de levende heggen en wegen, velden en bosschen. De sfeer van onze huiskamer wordt stemmig en ge zellig door bloemen en planten, onopgesmukt, op tafel of in de vensterbank, of op het buffet of dressoir, of op een stil plaatsje te zetten. Daarbij gaan we niet overdreven te werk wij zorgen er voor dat het ge heel sober en harmonisch gehouden wordt. Aldus zul len wij vreugde beleven aan de mooie en frissche kleu ren van de bloemen en de planten. Maar onze kamerbloemen en planten vragen een ver zorging, een eerbiediging van hunteere natuur. Men mag ze niet telkens veranderen van plaats, niet te veel aanraken en er geen onnoodige proefnemingen mee doen Het is uit den booze ze de eene week overvloedig water te geven, en de daarop volgende geen. Het is verkeerd ze bloot te stellen aan sterke temperatuurs wisselingen. of aan tocht. Het is nadeelig ze veelvuldig te verpotten. Kamerplanten mogen in geen geval te veel water krijgen, zoodat het water in het bakje blijft drijven: daardoor gaan noodzakelijk de wortels der plant rotten. Het is aan te raden telkens kleine beetjes water toe te dienen, er zorg voor dragende dat de bovenaarde nooit kurkdroog aanvoelt. Men verpot een plant eerst wan neer de wortels onder uit het gat van de pot groeien. Dan neme men een andere poreuze aardewerken pot, die 3 a 4 cm. grooter in doorsnee is. Eenmaal per maand kan een kleine dosis verdunde kamerplanten- mest gegeven worden, welke bij ieder bloemen-hande- laar te verkrijgen is, er goed zorg voor dragende dat men de bladeren niet in aanraking brenge met de scherpe vloeistof. Afgestorven stengels en bladgedeelten worden regel matig met een vliemmesje afgesneden men gebruike daartoe geen schaar, daar men daarmede de levende cellen samendrukt. Uitgebloeide planten zal men op een minder zonnig plaatsje en met minder waterbe diening, dan wanneer zij bloeien, tot rust laten komen. Er blijft weliswaar nog een rijke keus bestaan tus schen de late zomerbloemen, en de herfstbloemen met hun volle donkere tonen, om onze woonkamer warm. stemmig en gezellig te versierenreine-marguerite. chrysanten, dahlia's, asters, enz... Maar de zomersche overvloed van bloemen is nu voor een heel tijdje voor bij. Zoodat men, nu meer dan ooit, trachten moet om de afgesneden bloemen zoolang mogelijk frisch te hou den. Dit is echter een niet-gemakkelijk probleem voor veel bloemliefhebbers. Immers hun courante middeltjes om den duur der bloemenbewaring wat te lengen namelijk bij het bloemenwater wat suiker of houts kool, of zelfs een geneeskundige pil voegen baten weinig. Het eenige resultaat daarvan blijkt hierin tfe bestaan dat de verrotting van het water wat tegenge houden wordt Daardoor verontmoedigd, stellen veel bloemlief hebbers zich de vraag Bestaat er wel een probaat middel om den bloeiduur van afgesneden bloemen aan merkelijk te verhoogen Wel ja. bestaat er zoo'n middel, dat tevens goedkoop en door eenieder kan toegepast worden Wij meenen dat deze vraag anders moet gesteld wor den, en wel als volgtWelke bloemen zijn zeer snel uitgebloeid, en welke bloemen blijven lang in bloei Hoe wordt de bloeiduur van afgesneden bloemen ver minderd Merkt u de nuanceering in deze vragen Want-in feite gaat het degelijk daarover: wat moeten wij doen om de afgesneden bloemen het langst in frisschen bloei te houden?!... Dit interessante probleem kunnen wij door eenige zeer praktische wenken een bevredigende oplossing geven. Nuttigheidshalve doen wij het in een vragenden en antwoordenden vorm. Welke bloemen hebben een korten bloeitijd Alle kollebloemen, lischbloemen. stanhopea's en tigridia's. Welke bloemen hebben een langeren bloeitijd De asters, chrysanten, orchideën, dahlia's, rozen, tulpen, narcissen, anjelieren, giadioien, leucathemen. Wanneer worden de bloemen het best afgesneden, om de huiskamer te versieren Bij voorkeur 's morgens heel vroeg, wanneer ze nog bedauwd zijn en de bla deren en stengels dus nog zeer veerkrachtig zijn. Wij plukken de bloemen echter nooit bij regen, daar bij regen alle tuinbloemen een onooglijk uitzicht hebben, dat door afsnijding niet verbetert. Rozen worden afge sneden wanneer de knoppen neiging toonen om open te gaan gladiolen, wanneer de onderste bloem begint te bloeienreukerwten, wanneer de twee onderste bloemen opengebloeid zijn, de derde begint te bloeien, en de vierde nog in knop staattulpen, narcissen, en de prachtige Bermudes-lischbloemen worden even eens vroeg afgesnedenalle papaverachtigen worden afgesneden wanneer ze nog in knop staan. Hoe worden de bloemen afgesneden Steeds met een vliemmesje, en schuinsweg om de opslorpingsopper vlakte van de stengels zoo groot mogelijk te krijgen. We zullen de bloemen nooit met een schaar afknippen, door dat men dan de stengelcellen toeknijpt, en de ademhaling ervan verhindert. Wat doet men met de afgesneden bloemen Men verwijdert onmiddellijk de onderste stengelbladeren met het vliemmesje, en men wachte niet lang om de stengels in frisch water te dompelen. Men verversche regelmatig ieder morgen het water, dat de kamertem peratuur moet hebben, men verwijdert de verslensde bladeren, bloemen en stengels. Men behoede de afge sneden bloemen voor overdreven zonnebelichting, toch ten, overdreven warmte, giftige gassen, en een te droge atmosfeer Wie deze verschillende belangrijke voorzorgen neemt, zal met veel kans de bloemen zoolang frisch kunnen bewaren, als hun aard het toelaat. Maakt u verder geen begoochelingen over andere bloeiverlengingsmogelijk- heden. De eik is gekend om zijn groote ouderdomsmogelijk- heid. Maar tegenover veel boomensoorten zou hij toch nog diep in de schaduw staan. Immers we lezen dat de vijgenboom 250 jaar leeft, de olm 450, de cypres 350, de perenboom 400. de lorkeboom 575, de kastanjeboom 600, de oranjeboom 630, de plataan 720, de ceder 800. de linde 1150, de sequoia 1500. de olijfboom 5000. en de adamsonia, 7000 tot 9000 jaar. Een natuuronderzoeker te Berlijn heeft, na jaren ernstige studie, een overzicht gemaakt van de bekende diersoorten. Volgens hem zouden er meer dan 400.000 diersoorten zijn, terwijl het plantenrijk er slechts 150.000 zou tellen. Er zijn meer dan 280.000 insekten- soorten, 13.000 vogelsoorten, 12.000 visschen en 3800 kruipdieren, waaronder 1.640 soorten slangen. Er zou den meer dan 50,000 soorten weekdieren gekend zijn. Wie een speur- of waakhond bezit weet hoe noodig het is dat hij alle lekkernijen (vleesch, klontjes suiker of wat ook) van vreemdfin weigere. Immers het ge beurt niet zelden dat waakhonden door inbrekers ver giftigd worden. Hoe gaat men met de jonge honden te werk Zulks gebeurt met een korte stok. Men vraagt aan een kennis of een gebuur dat hij een stukje lekker-ruikende lever aan uw hond zou aanbieden. Het jonge dier zal er onbedacht naar snappen. Op datzelfde oogenblik moet de kennis of de gebuur hem een droge stokslag geven onder de kin. Verrast zal uw jonge hond achter uit springen, en wellicht grollen. Dat is het moment om hem degelijk op te hitsen metAanvallen Aan vallen!...» of het Fransche woordje «Attaque! Attaque!...» Men hitst hem op tot men ziet dat hij werkelijk zou willen bijten. Deze oefening moet men twintig, vijftig keer herhalen, met verschillende per sonen. Uw hond zal weldra nijdig worden op alle vreemde personen, en in geen geval nog happen naar een lekkernijtje. In geen gevgl zullen wij gebruik maken van che mische producten die door den handel aangeprezen worden, daar de uitbaters daarvan in eerste plaats een degelijke winst beoogen. zonder zich te bekommeren om het gezondheidslot der gevangen gehouden vogels. Men zorge integendeel voor een meer natuurlijke sfeer: een ruime plaats die geschikt is tot vliegen en vrije be weging, zooveel mogelijk het natuurvoeder evenaren, ze veel badgelegenheid verschaffen, en zorgen voor een overvloed aan graanvoeder. Indien men bij toeval gezonde vogelen vangt, die voorzien zijn van een vogelring. dan zal men als rede lijk mensch, eerlijk vogelvanger of als natuurminnaar of als sympatisant der wetenschap al de inschriften van den ring opteekenen. de vogel met ring opnieuw vrij laten, en de opteekeningen opsturen aan het adres van den Heer Bestuurder van het Natuurhistorisch Muzeum, Vautierstraat, 31, te Brussel. Immers deze vogelringen dienen uitsluitend tot het wetenschappelijk onderzoek van het vogelleven trek. levensduur, te volgen trekwegen, (heen en terug), af standen en tijdsbepalingen, gezelschappen, enz. enz. Deze ringen dienen dus geenszins om de vogelen te be schermen. maar enkel en alleen om het leven van die vogels te bestudeeren. Deze wetenschappelijke proeven mogen door niemand van ons ondermijnd worden door die enkele vogels uit het onderzoek weg te nemen. In tegendeel wij zullen ons gelukkig voelen, er een of meer exemplaren te kunnen van vangen, om de gege vens ervan aan het hooger adres te sturen, en die vo gels dan verder hun leventje te laten leiden, ter be vordering der wetenschap. (Nadruk Verboden). OOM PIET. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL. 34. RUE AU BEURRE. 34, YPRES. o Gevonden. Vrijdag 22 October, is een jonge, wit- en rosharige hond toegekomen bij M. Libbrecht Julien, die hem ter beschikking van den eigenaar houdt. Zaterdag 23, een huisdeursleutel. Zondag 24, dcor M. Cailliez Maurice, een kleine porte- monnaie. Door M. Bartier Willy, een rechter dameshandschoen. Door M. Hoet Urbain, een sajetten sjerp. Door M'' Moniez Jeanne, een stopsel van naphtaver- gaarbak. Door M' Bogaert Julie, een paternoster in een lederen zakje. Door M. Bories Michel, een kinderregenscherm. Maandag 25, door M' Devriendt Marie, een bruin lederen manshandschoen. Door M. Deproost Gilbert, een vulpen. Door M. Kerrinckx Jacques, een bruin lederen kin derhandschoen. Verloren. Donderdag 21 October, door M. Pil André, een boekentasch inhoudende schoolboeken. Zaterdag 23, door M. Louage Edgard, een bruin lede ren dameshandschoen. Un événement inattendu est venu troubler la belle quiétude qui règne ordinairement dans la paisible ville d'Ypres et a mis sa population en émoi. Voici les faits. II y a un an environ, une usine métal- lurgique de la ville changeait de propriétaire et on lisait en grandes lettres sur la facade l'inscription bi- lingue métiers a tisser automatiquesL'usine re- prenait une belle activité et tous étaient heureux. Chacun se réjouissait de l'aubaine pour- notre popula tion ouvrière qui trouvait du travail sur place. Tout marchait pour le mieux quand un beau matin le parquet vient instrumenten L'usine est cernée et occupée par les gendarmes et la police judiciaire. Songeons... L'administrateur général est étrangerEspagnol Est-ce la clef du mystère Sans doute, on devait y fabriquer des munitions,... des mitrailleuses. On ne découvre rien. Cependant l'administrateur gé néral est gardé au secret. La consternation se lit sur la figure de tous les ouvriers. Ils disentCe n'est pas possible. Notre patron est trop brave, trop honnête homme. II en sortira blanc comme neige. Nous avons confiance. Quelques jours se passent. Toujours rien. Le secret est bien gardé. Tous deviennent impatients. Enfin Ia grande nouvelle arrive. C'est pour vendredi après- midi Elle fait trainée de poudre. Tous sont impatients. La nuit tombait quand une limousine s'arrête a la grille de l'usine. C'est le patron. La sirène éclate mais son chant n'est pas celui qui annonce les heures du travail quotidien, c'est celui de l'allégresse, c'est la voix confondue de tous ces coeurs qui vibrant s'extériorisent en communiquant leur joie. Une jeune fille charmante lui offre une jolie gerbe de fleurs en lui témoignant le bonheur que ressentent ceux qui l'estiment. Un baiser au gentil minois. Le pa tron commence a être étreint par l'émotion. Sa gorge se serre. Et a ce moment, les portes du grand hall s'ou- vrent et ce sont les ouvriers. le visage illuminé de joie, qui s'avancent dans un ordre parfait témoigner a leur chef. qui se trouve sur le péristyle donnant accès aux bureaux, leurs sentiments d'attachement dévoué et re- mettre de magnifiques bouquets de fleurs. L'émotion est a son comble. Pourra-t-il parler Oui. Le chef se contracte, do- mine son émotion et dit en substance Mes chers ouvriers, je suis bien ému par la mani festation que vous avez organisée a mon retour et je vous promets qu'avec votre collaboration dévouée dans le travail, je ferai de notre usine, une des plus belles de Flandre, je serai toujours bon et généreux a votre égard. Les acclamations au patron fusent, cent voix sont la qui acclament leur chef. Mais ce dernier est vaincu par l'émotion et se retire dans ses bureaux et tous ces braves gens, le coeur content, regagnent leurs ateliers Manifestation toute de simplicité mais remplie de grandeur et de dignité. Et le mot de l'énigme Les ouvriers. aimant donner un nom aux pièces qu'ils fabriquent. avaient appeié mitrailleuse, un appareil spécial qui lance les navettes dans le métier a tisser et qui produit par ses chocs, le bruit de l'engin en question. F. V. C. B. van den 23 tot den 29 October 1937 GeboortenDejonckheere Michel, Lange Thourout- straat, 25, van Becelaere Van Renterghem Jules, Bruggesteenweg. 70. Geldof Gabrielle, Dickebusch- steenweg, 54. Luypaert Etienne. Recollettenpoort, 5, van Kortrijk. Lacante Roger, Rijselstraat, 4. HuwelijkEmilius Lesage. plafonneerder. en Cecilia Bouquet, herbergierster, beiden te Yper. OverlijdensHoet Emile, 58 j., meubelmaker, echtg. Martel Charlotte, Bruggesteenweg. 110. Norman John, 58 j„ werktoeziener aan de Britsche Kerkhoven, wed. Ghesquiere Bertha. Lange Thouroutstraat, 25, van Komen. Gheldof Helena. 72 j., z. bwed. Cat- teau Emile, Meenensteenweg. 57. Demarez Yvonne, 22 j.. z. b., ongehuwd. Poperinghesteenweg. 8. Loo- tens Ludovica, 82 j.. z. b., wed. Vermeersch Joannes- Baptiste. Meenensteenweg. 25 Ooghe Camiel. 66 i.. schoenhandelaar, echtg. Ceriez Irma. Statiestraat. 22. Lannoote Clemencia, ongehuwd. 75 j., Rijselstr.. 38. HuwelijksbeloftenGerard Desmet. koster, te Swe- veghem en Leonie Degroote. z. b.. te Yper. Albert Dewancker. rijwieimaker, te Zonnebeke en Germana Jacques, fabriekwerkster, te Yper. Lucien Debrau- were. autogeleider en Blanche Leconte, z. b.. beiden te Yper Armandus Devos. hotelbediende, te Yper en Marie Timmermans, z. b., te Brussel. Jules Van- delannoote. werktuigkundige, te Zonnebeke en Mar guerite Gouwy. z. b„ te Yper. BERICHT Het Bureel van den Burgerlijken Stand zal open zijn op Allerheiligen, 1 November en Allerzielen, 2 Novem ber. van 10 ure tot 11 ure voormiddag, voor de aan giften van geboorten en sterfgevallen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 11