DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 ALLERHANDE NIEUWS BOLDERSNIEUWS Muziekkring YPRIANA BARBIER DE SÉVILLE CERCLE «LES AMITIÉS» HANDBOOGSCHIETINGEN LIGGENDE PERS Yper - Vriendenschietingeri Société Royale de St-Séba$tien Leest en verspreidt HET YPERSCHE MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING YPF.R. Inbraak. Zondag laatst, terwijl de kan- Utnruer Debuigne samen met zijn familie, om 5 u. na middag, naar de kinema was gegaan, heeft een onbe kende van zijne afwezigheid gebruik gemaakt om in te breKtn in het huis door hem bewoond, Dixmudesteen- steenweg. De dief is bij middel eener ladder en na eene ruit gebroken te hebben langs achter in het huis ge drongen. Na al de slaapkamers doorzocht te hebben, verliet de kerel het huis al langs den keldervenster. Bij hunne thuiskomst 's avonds bestatigden de bewoners dadelijk den diefstal en stelden vast dat, benevens den spaarpot hunner twee dochtertjes, ook nog een schoone verzameling oude muntstukken in zilver en goud ver dwenen was. De rijkswacht werd verwittigd en opende een onderzoek dat, naar we hopen, spoedig den ge- wenschten uitslag zal opleveren, te meer daar alles er op schijnt te wijzen dat de diefstal gepleegd werd door iemand die met de gewoonten van het huis vertrouwd was. Rijwieldiefstallen. Te veel wielrijders begaan de onvoorzichtigheid 's avonds in den donker hun rijwiel onbeheerd aan een of anderen gevel te laten staan. Zoo moesten Woensdag avond nog twee personen het te hunnen nadeele ondervinden hoe weinig geraadzaam het is, in deze tijden vooral, hun rijwiel buiten te laten slaan. Vanlimburg Joseph, die korts vóór 8 u: 's avonds zijn velo geplaatst had aan den gevel der woning van zijn broeder, wonende Maarschalk Haiglaan, vond hem daar een tiental minuten later niet meer terug. Een ander, de genaamde Vandermeersch Roger, die zijn velo om 8 u. tegen den gevel van een winkel op de R. Colaertplaats gezet had. bestatigde om 9 u. dat ook zijn fiets reeds vertrokken was. De velodieven schijnen dus weer zeer bedrijvig te zijn, doch het be hoort vooral aan de wielrijders zelf aan de dieven zooveel gelegenheid tot stelen niet meer te geven en een waakzaam ook in 't zeil te houden. ELVERDINGHE. Aanranding. Toen de 50 jarige Meeuws Valère. boschwachter, Maandag middag van zijn werk terugkwam werd hij aangevallen door een Kerel die hem zoo geweldig met een stok sloeg tot hij bewusteloos ten gronde bleef liggen. Het zijn voorbij gangers die den ongelukkigen boschwachter vonden en een geneesheer verwittigden. Deze diende Meeuws de eerste zorgen tce, waarna hij hem naar het hospi taal van Yper deed overbrengen, alwaar men vaststelde cat verschillige ribben gebroken waren. De toestand van het slachtoffer, dat gehuwd is en vader van een talrijk kroost, is zorgwekkend. De dader van deze laffe aanranding wordt ijverig opgezocht. PLOEGSTEERT. Zwaar verkeersongeval. Aan de wijk De Seule, op de grensscheiding van Belle'en Ploegsteert, werd de auto van Arm. Hostelet, 24 jaar oud. handelsreiziger te Lambersart, Zaterdag avond aangereden door een groote vrachtauto der firma Co- iaert. van Steenbeke, en gevoerd door Jean Bollen, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De botsing was zoo hevig dat de auto van M. Hostelet onderste boven in een gracht bezijden de baan geslingerd werd. M. Hostelet, die verschillige ribben gebroken en de longen doorboord had, werd in bedenkelijken toestand naar een kliniek overgebracht. DIXMUDE. Valschmunters aangehouden. Naar aanleiding van talrijke klachten die bij het parket van Veurne toekwamen, werd er den laatsten tijd door de speurbrigade een streng onderzoek ingesteld aangaande een valschmunterszaak. In gansch de streek van Veur- ne-Ambacht en vooral op de marktdagen waren regel matig valsche bankbriefjes van 50 fr. aan den man ge bracht die, alhoewel wat ruw gedrukt, toch gemakke lijk met de echte te verwarren waren. Het onderzoek leverde echter geen uitslag op, tot wanneer de gerechts dienaars verleden week toevallig op het goede spoor werden gebracht. In een herberg te Loo wilde een verbruiker het door hem bestelde glas bier bij middel van een briefje van 50 fr. betalen. Op een vraag der herbergierster of hij geen pasgeld bezat, gaf de verbruiker enkele ontwij kende antwoorden en betaalde ten slotte toch zijn ge lag. Zijne houding echter kwam de herbergierster vreemd voor en de dochter des huizes had de gelukkige ingeving het nummer der rijwielplaat van den onbe kende op te nemen. Dank aan deze inlichting kon de eenzelvigheid van den verdachte nagegaan worden en Maandag laatst kwam het parket van Veurne te Dixmude een huiszoe king doen bij Deburghgraeve Pamphiel, aannemer, wonende Tuinwijk. Weldra ontdekte men in dezes wo ning een gansch materiaal om valsche biljetten te ver vaardigen, en moest de verdachte de hem ten laste ge legde feiten bekennen. Zijne vrouw, die boodschappen was gaan doen, werd op de markt te Dixmude door de gendarmen aangehouden toen ze bezig was valsche briefjes uit te wisselen. Hun achttienjarige zoon, die hun behulpzaam was in het vervaardigen der biljetten, werd eveneens aangehouden. Allen werden in het ge vang. ter beschikking van den Heer onderzoeksrechter, opgesloten. PASSCHENDAELE. Doodelijke aanrijding. Ver leden week Donderdag, rond 17 u., gebeurde er langs de baan Passchendaele-Oostnieuwkerke, op het ge hucht Vierkavenhoekeen erge aanrijding die het leven kostte aan een der slachtoffers. De genaamde Omer Ostyn, 57 jaar oud, en Maurice Deweerdt, beiden wonende te Zonneöeke, kwamen pe? velo van hun werk huiswaarts gereden, toen zij plots, rechtover het Duitsch krijgskerkhof, omvergereden werden door een auto met aanhangwagen, die uit de tegenovergestelde richting kwam en links van de baan reed. Een andere wielrijder, de genaamde Michel Ter- mote, die hen enkele meters voorafreed, kon de auto vermijden door zich ijlings in de gracht te werpen. Geburen, die de botsing gehoord hadden, kwamen dadelijk toegesneld om de slachtoffers hunne hulp te bieden. Deweerdt had slechts enkele lichte verwon dingen opgeloopen aan het aangezicht, doch slechter wa> net gesteld met zijn makker Ostyn die de borstkas was ingedrukt, den linkerschouder gebroken had en bewusteloos was blijven liggen. De E. H. pastoor van Passchendaele diende 03tyn de laatste H.H Sacra menten toe en een ontboden geneesheer kwam hem v zorgen, doch niets mocht baten. De ongelukkige, die een weduwe en twee kleine kinderen nalaat, bezweek korten tijd nadien aan de gevolgen zijner opgeloopen verwondingen. Het lijk werd, na de noodige vaststellingen door de rijkswacht van Moorslede, naar het doodenhuisje in bet St Jozefsgesticht van Passchendaele overgebracht De voerder van de aanrijdende auto had zijn weg voortgezet zonder zich om het gebeurde te bekomme ren, doch kon naderhand, dank aan de verstrekte in lichtingen, ontdekt worden. De verdachte persoon, René Demuynck, veekoopman te Becelaere, werd Vrijdag morgen door de Rijkswacht van Zonnebeke onderhoord en 's namiddags te 3 u. stapte het Parket van Yper ter plaats af voor de hersamenstelling van het droevig ongeluk. MEESSEN. Aanhouding. Verleden week Woens dag werd de genaamde Denys Maximiliaan. herbergier en verzekeringsagent, door de rijkswacht aangehouden en naar het gevang van Kortrijk overgebracht. Over enkele weken was Denys, wegens valschheid van geschriften inzake verzekeringen, door de Recht bank van Yper veroordeeld geworden tot vier maal 1 maand gevang en vier maal 700 fr. boete. Overlaatst nu had de deurwaarder Nuytten opdracht aan Denys een dagvaarding te overhandigen om als getuige te verschijnen, doch wanneer hij hem de dagvaarding gegeven had, zegde Denys dat hij den Procureur des Konings eens zou neerschieten en het Justitiepaleis van Yper in de lucht zou doen vliegen. Van zoodra deze bedreigingen door het gerecht gekend waren, werd tegen Denys een aanhoudingsmandaat afgeleverd. Vrij dag verscheen deze voor de Raadkamer, die zijn aan houdingsmandaat voor een maand bekrachtigde. GHELUWE. Erge val. De 23 jarige Vanacker Daniel, fabriekwerker, wonende te Gheluvelt. kwam Vrijdag avond, rond 6 u. 30, per velo van zijn werk terug, toen hij dicht nabij Gheluwe verblind werd door de lichten van een uit de richting van Yper komende auto. wat voor gevolg had dat hij tegen de borduur- steenen der tramlijn reed en zwaar ten gronde viel. De wielrijder werd erg aan aangezicht en schouder gekwetst en moest zich door een dokter laten verzorgen. ZILLEBEKE. Aanrijding. Vandenberghe P., handelaar, wonende te Yper, Maarschalk Frenchlaan, kwam Maandag namiddag, rond 3 u., per auto van uit de richting van Gheluvelt gereden. Gekomen aan den Zandberg, wilde hij er even stilhouden, alswanneer hij plots langs achter aangereden werd door een auto die volgde en gevoerd was door Mahieu Leon, van Westou- tre. Het voertuig van Vandenberghe had het achterste ingedrukt en ook het stuur gebroken, terwijl de auto van Mahieu langs voren deerlijk gehavend was en namelijk den radiator ingebeukt, alsmede den schok- breker en de lichten gebroken had. Gelukkiglijk zijn er geen persoonlijke ongevallen te betreuren. HOOGSTADE. Verkeersongeval. De heer A. Bouckilioen, electrieker te Veurne, kwam Dinsdag, rond 6 u., met zijn auto van Yper gereden naar Veurne. Ge komen aan het gehucht St Rickiers, bij Hoogstade. brak het stuur. Na eerst een boompje omvergereden te heb ben. kwam hij met den flank tegen een ander dikken boom om alsdan in het veld terecht te komen. De stuurder is licht gekwetst. Edoch, een bijzittend vriend moest in allerijl naar het gasthuis van Veurne gevoerd worden. De auto is totaal buiten gebruik. De bollingen van het kampioenschap herbeginnen op Woensdag 3 November a. s. De Katholieke Kring ont moet dien dag in eigen tra het peloton van de Statie. Er wordt veel volk verwacht om deze eerste match bij te wonen, die een aanduiding moet geven omtrent de sterkte en de kansen der ploegen. Hieronder herhalen wij den kalender der matchen 3 November Katholieke Kring Statie. 10 NovemberBascule Coo. 17 NovemberPostje Katholieke Kring. 24 NovemberStatie Bascule. 1 December Coo Postje. 8 December Katholieke Kring Bascule. 15 DecemberPostje Statie. 22 December Coo Katholieke Kring. 29 December Bascule Postje. 5 JanuariStatie Coo. Het is op Donderdag 25 November a. s. dat de Mu ziekkring Ypriana zijn eerste KUNSTCONCERT geeft, en voor den inzet van het winterseizoen 1937-1938 heeft hij voor iets puiks gezorgd. Onder de leiding van haar talentvollen chef, M. Fr. Deridder. zal de Harmonie werken uitvoeren van be roemde meesters, als Saint-Saëns, Friedeman, Durand, Massenet en Delibes. Daarbij vergast het Bestuur van den Muziekkring Ypriana zijn talrijke eereleden nog op een galaver- tooning die ongetwijfeld in eenieders smaak zal vallen. Met de medewerking van Mevr. Isa Carli en van M.M. Richard. Boyer. Andrien en Claudel, allen eerste rolhouders uit den Koninklijken Muntschouwburg van Brussel, en onder leiding van M. Vincent, pianist- zanrmeester aan zelfden schouwburg, zal de de zoo vermaarde opera comique van ROSSINI opge voerd worden. Een echt buitenkansje dus voor de liefhebbers. Geen wonder dat de Muziekkring Ypriana, die telken jare vier groote concerten geeft, een kinderfeest en twee bals inricht, met dergelijke feesten zoozeer de gunst der bevolking heeft en van langs om meer eere leden telt. Alwie nog wenscht zich als eerelid dezer schoone Ypersche maatschappij te laten inschrijven, mag zich j wenden tot den voorzitter, M. Aimé Gruwez, Boter- straat, 2, Yper. Hoe meer eereleden de maatschappij telt, hoe mooier de feesten zullen zijn die zij inricht. Nous voici revenus a la saison des longues soirées d'hiver. En province celles-ci sont bien souvent mono tones les divertissements y sont rares et fort peu variés. Que ne donnerions-nous pas, parfois. pour pou- voir nous évader durant quelques heures vers Tpne ou l'autre grande ville, oti le théótre n'est pas absent comme chez nous Le Cercle LES AMITIÉSfait actuellement un grand effort pour remédier a notre isolement. Pourvu de bien maigres moyens, il parvient cependant a nous gratifier de temps autre de plaisirs intellectuels conférences ou soirées dramatiques. Ces dernières, no- tamment, pourraient être plus nombreuses si les res sources augmentaient. II ne manque pas, en notre bonne ville d'Ypres, parmi les families qui ne sont pas mem bres de notre cercle, d'amateurs de bon théatre II suffirait peut-être d'un peu de propagande exercée par les sociétaires, chacun agissant dans son cercle d'amis, pour que nos ressources augmentent sensiblement, et permettent ainsi de multiplier nos appels a des trou pes d'artistes professionnels. Chaque soirée supplémentaire que nous pourrions organiser constituerait, pour tous, un avantage gratuit, puisqu'il serait obtenu avec la même cotisation Si chacun veut bien y aller immédiatement de son petit effort, les résultats ne tarderont pas a s'affirmer, et il est probable que nous puissions, sans tarder, en 'apprécier les bénéfices Arrivons-en enfin a dire quelques mots de la soirée de mercredi dernier. Elle fut vraiment bien réussie, tant au point de vue du choix de la pièceLa Souris» de Pailleron, que de l'interprétation par des profes sionnels de valeur. Un auditoire nombreux et choisi y assista, et nous avons pu juger, a ses applaudisse- ments nourris, qu'une fois de plus le cercle LES AMITIÉS avait fait oeuvre de bon goüt. R. D. N. B. Notre Comité sera trés reconnaissant aux présentateurs de nouveaux membres, qui sont cordiale- ment priés de joindre leur nom a celui de leurs can- didats. ATTENTION Le Bal de l'Armistice EST REMIS au Samedi 13 Novembre. Dès a présent les membres peuvent retenir des places, moyennant 1 fr. par personne et sur présentation de leur carte, chez le secré taire, 10, rue de Menin. La recette totale de la location sera versée au compte du monument Reine Astrid Les membres qui ne sont pas encore en pos session de leur carte peuvent la retirer chez M. Janssens, 5, Boulevard Maréchal French. Date prochaine a retenir Mercredi 8 Décem- bre Conférence. Le Comité. ZONDAG 31 OCTOBER 1937 Om 2 uurVLAMERTINGHE, bij Emeric Debruyne, in De Clairon Oppervogel 60 fr.Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kallen, elk 15 fr.4 hoekvogels van 15 fr Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 Om 2 i uur WYTSCHAETE, Café d'Anvers bij Floris BervoetOppervogel 35 fr. en een haasZijd vogels, ieder 10 fr. en een haas Kallen, ieder een haas. 6 hoekvogels, ieder een haas Kleine vogels 10 fr. Inleg 14 fr. Om 2 i uurZILLEBEKE - HOOGHE, bij Jules De- witte, In de SneppeOppervogel 80 fr. èn een haas Twee zijdvogels, ieder 30 fr. en een haas Twee kallen, ieder 15 fr. en een haas 10 primés van 5 fr. en een fazanthaan en 27 vogels van 12 fr. en een konijn voor 50 schutters. Inleg 22 fr. Boven de 50 schutters een vogel van 12 fr. en een konijn per schutter meer. MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 Om 5 j uur in de Verwarmde zaal der herberg AU SAUMON», COMBATSCHIETING. Inleg 5 fr. 50 te verschieten in vogels van 2 fr. 50 zooals gewoonte. Alle Maandag, om 5 j uur: POTJESCHIETING IN DE SAUMONvoor alle liefhebbers. Comme chaque année, la Société assistera a la Solennité Patriotique, organisée a la Toussaint, a la mémoire des Soldats Beiges et Alliés, tombés au champ d'honneur. Les confrères sont priés de se grouper autour du drapeau de la Société, a la Place Vanden Peereboom, en face de la Cathédrale, le Lundi 1 Novembre, a 10.45 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 14