2 GEMEENTERAAD VAN YPER gekeurd Oe Raad, Gezien het Belfort en een deel der Lakenhalle thans heropgebouwd zijn Gezien er officieuse geruchten verspreid worden betreffende een mogelijke verzaking van Regeeringswege aan den heropbouw van de twee oostervleugels der Halle Gezien de noodzakelijkheid voor Stadsbe stuur krachtdadig zijn wil door te drijven om hei vaderlijk Kunsterfdeel, dat door den oorlog vernietigd werd, geheel en al te doen heroprijzen; Gezien de geschied- en oudheidkundige en artistieke belangrijkheid der Lakenhalle, die het merkwaardigst burgerlijk gebouw in gothieken trant in Europa was en tevens een roemvol zin nebeeld der Gemeentelijke vrijheden en der economische grootheid van Vlaanderen in de middeleeuwen Gezien dit weergaloos erfgoed, de eeuwen door, met de toewijding, de kunde en het geld der leperlingen in eere werd gehouden Gezien de noodzakelijkheid zich dringend voordoet het prachtig bouwkundig geheel, ge vormd door het overheerlijk burgerlijk gebouw met de Sint-Maartenskerk, te herstellen, geheel, dat de karaktertrek vormde dezer Gemeente, eene der eerste Belgische Kunststeden Gezien er in het herbouwen der andere open bare en private gebouwen insgelijks rekenschap werd gehouden van het bijzonder aanzicht dat aan Yper zijne artistieke en oudheidkundige schoonheid verleende. Gezien het onvervreemdbaar recht der Stad leper op den volledigen heropbouw der halle noch kan noch mag in het gedrang gebracht wor den. om gelijk welke nevensbeschouwing «Drukt met den grootsten aandrang den wensch uit dat de Regeering voor de Stad leper, het prin ciep zou handhaven van het algeheel herstel der Lakenhalle met het Nieuwwerk, deze werken on verwijld aanvatten en binnen den kortsten ter mijn doorvoeren, vermits toch de wet op de oor logsschadevergoedingen reeds sedert 18 jaren deze verplichting aan den Belgischen Staat heeft opgelegd «Beslist dezen billijken rechtseisch, door mede deel ing aan de pers, aan het oordeel der openbare meen ing in binnen- en buitenland te onderwer pen Wij hopen vast dat het hierbij niet blijven zal en dat allen zonder onderscheid, voornamelijk al onze volksvertegenwoordigers, senatoren en an dere overheden of personen die eenigen invloed bezitten, en ook onze Handels- en Nijverheids kamer zich aan de zijde van het stadsbestuur zullen scharen en het uit al hun macht steunen zullen, opdat wij hier niet een half herstelde, een verminkte Halle, maar in den kortst mogelijken tijd een volledig herstelde Halle, het getrouwe evenbeeld van het kunstgebouw dat weleer Yper's grootheid en roem uitmiek, met fierheid aan de duizenden bezoekers, die hier telken jare komen, zouden kunnen toonen. Verslag der Zitting van 25 October 1937 De zitting wordt te 18 u 15 geopend. Zijn tegenwoor digde Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter; Delahaye, schepenPattyn, Jvr. Cornillie, Biebuyck, Michiel, Coutelle. Vergracht. Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsledenVersailles, secretaris. I. - Proces-verbaal der zitting van 27 September 1937. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver baal der zitting van 27 September 11., waarna dit ver slag zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. II. Commissie van Openbaren Onderstand Af stand van grond uit ter hand aan den Belgischen Staat. M. Vanderghote. Dit punt betreft een aanvraag der Commissie van Openbaren Onderstand om een perceel grond aan den Belgischen Staat uit ter hand te mogen afstaan. In hare zitting van 5 October heeft de Com missie besloten de noodige machtiging te vragen om, voor het verbreeden der baan Nr 65. tusschen den steenweg naar Boesinghe en de Kaai, 2 a. 03 ca. grond te nemen uit perceel sectie A Nr 19g, gelegen te Yper, Oude Veurnestraat, aan den Staat af te staan. Deze grond is thans in pacht gehouden door Jules Neels, en heeft volgens schatting van den Heer Ontvanger der Registratie een waarde van 6 fr. den vierkanten meter. De afstand zou geschieden mits den prijs van 10 fr. den vierkanten meter. Aangezien de vergoeding aan den pachter toekomende door den Staat rechtstreeks aan den pachter zal uitbetaald worden, gezien de eigen dom der Commissie van Openbaren Onderstand door dezen afstand geen minderwaarde zal ondergaan, ge zien de Staat bereid is de som te betalen van 2030 fr. voor aankoop van den grond, 345 fr. voor herbeleg- gingskosten en 332 fr. voor het verplaatsen van haag en duiker, 't zij de totale som van 2707 fr., en gezien tijdens het gedane onderzoek van commodo en incom- modo er ook geen opmerkingen tegen dezen afstand gemaakt werden, besluit de Commissie de toelating te vragen om dezen grond, eener grootte van 2 a. 03 ca. aan den Belgischen Staat uit ter hand te mogen afstaan mits de gezamenlijke som van 2707 fr. Het schepencol lege stelt voor hierop een gunstig advies te willen uit brengen. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja. III. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verkooping van twee iepen. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in zitting van 14 September U. beslo ten de toelating te vragen om twee iepen, eener dikte van 2 m. tot 2 m. 15 en staande op de hofstede Phlypo te Poperinghe, openbaar te mogen verkoopen. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies te verlee- nen. Eenparige instemming. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verpachting van een woonhuis. M. Vanderghote. In hare zitting van 14 September 1937 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand hare beraadslaging van 7 September herzien, waarbij de pacht van een woonhuis, gebruikt door Joseph Vynckier, vernieuwd werd voor een termijn van 3, 6 of 9 jaren ingaande den 15 Februari 1938. Gezien het overlijden van den Heer Vynckier en gezien zijne weduwe de pacht niet wenscht voort te zetten, besluit de Commissie dit huis, gelegen in de Casselstraat, Nr 5, openbaar te verpachten. Het schepencollege stelt voor deze beraadslaging goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ia. De Heer schepen Lemahieu komt op dit oogenblik de raadszaal binnen. V. Commissie van Openbaren Onderstand Le gaat. M. Vanderghote. In zitting van 14 September 11. heeft de Commissie van Openbar.en Onderstand be raadslaagd over een legaat dat te haren voordeele ge daan werd. Bij publiek testament heeft Vrouw Sylvie Waterbley aan de Commissie van Openbaren Onder stand van Yper tien aandeelen der maatschappij Kilo Moto afgestaan onder voorwaarde van gebruik dezer som tot onderhoud van haar neef Camiel Moerman. Deze aandeelen hebben volgens beursnoteering van 8" September 1937 een waarde van 4325 fr. en de op brengst ervan bedraagt 150 fr. 's jaars. Gezien Camiel Moerman geboren werd den 30 December 1903 en dus enkel 34 jaar oud is, en gezien de last voor de Com missie van Openbaren Onderstand te zwaar is, besluit zij dit legaat niet te aanvaarden. M. Leuridan. Het gebeurt niet dikwijls dat men geld weigert. M. Vanderghote. Ik stel voor een gunstig advies te verleenen op de beraadslaging van den Openbaren Onderstand. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Le mahieu die zich, als lid der Commissie van Openbaren Onderstand, onthoudt. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Overdracht van pacht. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in zitting van 28 September 1937 be sloten in te gaan op de vraag van Pieter Vanslam- brcuck, die zijn pacht van 3 ha. 71 a. 30 ca. land, gele gen te Langemarck en begonnen den 1 October 1934 om te eindigen den 30 September 1943, wenscht over te dragen aan Marcel Vanslambrouck. Daar deze laat ste waardig is als pachter aanvaard te worden, wordt de pacht van dit land aan hem voor den nog loopenden termijn en onder al de bestaande voorwaarden over gedragen. Het schepencollege stelt hierop eveneens een gunstig advies voor.. Dit punt wordt met dezelfde stemming als zooeven aangenomen. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verkooping van houtgewas. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 5 October 1937 heeft d,e Commissie 'van Openbaren Onderstand besloten de kappingen, geschat op 700 fr. en voortko mende van de verbeteringswerken uit te voeren in 1937 en 1938 in de bosschen gelegen te Zillebeke en Wyt- schaete, openbaar te verkoopen. De Heer schepen Lemahieu spreekt enkele woorden in 't oor van den Heer voorzitter, waarop deze hem een stuk uit het dossier laat zien. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt dit punt goedgekeurd. Alleen de Heer schepen Lemahieu ont houdt zich. M. Leuridan. Is er een geheim dossier M. Vanderghote. Neen, de Heer schepen Lemahieu dacht dat de voorziene opbrengst der kappingen de som van 7000 fr. bedroeg in plaats van 700 fr. Het is echter een ontgoocheling voor hem. VIII. Commissie van Openbaren Onderstand Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag ge durende het jaar 1938. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft besloten den prijs van den onder houdsdag in haar verschillige gestichten als volgt vast te stellen voor het jaar 1938 in het O. L. Vrouw gast huis 15 fr.in het moederhuis 25 fr.in het Oudeman nenhuis Nazareth 7 fr. 80; in het Belle Godshuis 5.50 fr;. in het St Janshospitaal 5 fr. 50in de KnecHtenweezen- school 8 fr. 50 en in het St Antoniusgesticht te Locre 7 fr. 70. Het schepencollege stelt hierop een gunstig advies voor. Algemeene instemming. Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich. IX. Commissie van Openbaren Onderstand Proces-verbaal van nazicht der kas 3° kwartaal 1937. M. Vanderghote. Ik heb de eer verslag te geven over het nazicht der kas van den Openbaren Onder stand gedaan voor het 3e kwartaal 1937, De ontvangsten zijn de volgende overschot der rekening 1936, 525.542,93 frank, ontvangsten voor 1937, 795.737 fr. 37, en voor- loopige ontvangsten 292 fr. 10, 't zij een gezamenlijk bedrag van 1.321.572 fr. 40. Als uitgaven hebben wij 2.084.770 fr. 62 voor 1937 en 17.872 fr. 15 als voorloopige uitgaven, of een totaal van 2.102.642 fr. 77. Dit maakt dat er een tekort is van 781.070 fr. 37, wat overeen stemt met de rekeningen. X. Nijverheidsschool Rekening 1936 Begroo ting 1938. M. Vanderghote. De rekening der Nijverheids school voor het dienstjaar 1936 sluit als volgt: gewone ontvangsten 68.634 fr. 80 en gewone uitgaven 66.187.59 frank, zoodat er dus een verschil is van 2.447 fr. 21. M. Van Alleynnes. Ik zie in de rekening dat er nevens de globale som der jaarwedden van den be stuurder en van het leeraarskorps geschreven staat zie de hierbijgevoegde omstandige opgave. Die opgave heb ik echter in den bundel niet gevonden en ik zou dan ook voorstellen de goedkeuring dezer rekening te willen uitstellen totdat wij van deze ontbrekende in lichtingen kennis krijgen en het ons alzoo mogelijk is de rekening volledig te onderzoeken. Ik dring hiervoor zooveel te meer aan, daar ik zie dat de uitgave voor de wedden van 54.000 fr. in de rekening 1936 tot op 66.000 fr. gebracht is in de begrooting voor 1938. Voor de begrooting der Muziekschool, die het voor werp uitmaakt van het volgende punt onzer dagorde, worden de wedden afzonderlijk aangeduid, en dit zou hier eveneens voor de Nijverheidsschool moeten ge daan worden. M. Vanderghote. Deze gegevens komen eveneens voor in de begrooting der Nijverheidsschool. M. Van Alleynnes. Bij de rekening staat wel ver meld zie hierbijgevoegde omstandige opgave, doch dit stuk is niet erbij. M. Vanderghote. Willen we dit punt verdagen De kwestie is echter dat de begrooting in 't kort dient neergelegd te worden en wij dit dus niet lang mogen uitstellen. Daarbij de opgave der wedden is in de be grooting aangegeven. M. Van Alleynnes. Ik vraag dat de gemeenteraad de rekening niet zou goedkeuren vooraleer inzage te hebben van al de stukken. M. Vanderghote. Wij zullen dan de rekening ver dagen en overgaan tot de bespreking der begrooting voor het jaar 1938. De begrooting der Nijverheidsschool bedraagt voor het dienstjaar 1938 in uitgaven de som van 82.492 fr., waarin onder meer voorzien wordt 66.092 fr. voor de wedden van bestuurder en leeraars, 3100 fr. voor het administratief personeel, 200 fr. voor bestuurskosten, enz. De ontvangsten, zijnde de toelagen van Staat en provincie, het aandeel der stad en het overschot der rekening van 1936, beloopen eveneens tot de som van 82.492 fr. Het schepencollege stelt voor dit goed te keuren. De begrooting wordt eenparig gestemd. XI. Muziekschool Begrooting 1938. M. Vanderghote. De begrooting der Muziekschool sluit voor het dienstjaar 1938 in ontvangsten en uitga ven met de som van 63.450 fr. Het schepencollege stelt voor die begrooting goed te keuren. Algemeene instemming. XII. Stadsbibliotheek Rekening 1936 Begroo ting 1938. M. Vanderghote. De rekening van het jaar 1936 sluit als volgtontvangsten 4.854 fr. 30 en uitgaven 4.852 fr. 15, wat een overschot laat van 2 fr. 15. Indien er hierop geen bemerkingen te maken zijn, zoo vraag ik de rekening te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. De begrooting der stadsbiblio theek voorziet voor het jaar 1938 in gewone ontvangsten en uitgaven de som van 4000 fr., 't zij dezelfde som" als verleden jaar. De beheerraad der bibliotheek heeft echter den wensch uitgedrukt een bijkomende toelage van 3000 fr. te ontvangen, zoodat het bedrag der be grooting van 4000 fr. tot op 7000 fr. zou gebracht wor den. M. Leuridan. In verband met de uiteenzetting die ik hier omtrent een maand geleden over de stadsbi bliotheek heb gedaan, ben ik blij dat er thans ten voordeele der bibliotheek een verhooging in 't voor uitzicht wordt gesteld, verhooging die bijna de helft bedraagt van hetgeen vroeger voorzien was of gelijk staat met de verdubbeling der toelage. Dit is een eerste stap tot de verbetering der bibliotheek ten einde haar waarde te vermeerderen, en ik meen dat ik hieraan, door mijne vroegere tusschenkomst, een klein stootje gegeven heb. Wanneer er goed geplaatst geld is, dan is dit wel hetgeen besteed wordt aan de geestelijke opvoeding en ontwikkeling van het volk. M. Vanderghote. Voor het inschrijven dezer bij komende toelage van 3000 fr. in de aanstaande begroo ting, stel ik voor een som van 2000 fr. te voorzien voor den aankoop van boeken en een som van 1000 fr. voor het inbinden van boeken. Ik stel dus voor dat die som van 3000 fr. gegeven worde voor een bepaald doel. M. Leuridan. Dit is maar een kwestie van reken- plichtigheid die zonder belang is. De uitslag blijft de zelfde, namelijk dat er een som van 3000 fr. meer zal besteed worden dan vroeger aan de stadsbibliotheek, en dat is het voornaamste. M. Vanderghote. Ik stel voor het bedrag der be grooting van 4000 fr. tot op 7000 fr. te verhoogen. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. XIII. Leeningen bij het Gemeentekrediet van Bel gië 1) voor het plaveien van de koer der Staats middelbare schoola) 32.000 fr. voor stadsaandeel op langen termijnb) 11.000 fr. voor het subsidieaandeel in afwachting der uitbetaling. 2) voor de verbete ringswerken aan het huis van den bestuurder van stads- jongensschoola) 24.000 fr. voor stadsaandeel op lan gen termijnb) 51.000 fr. voor het subsidieaandeel. 3) voor voetpaden Zonnebekesteenweg en Meenensteen- wega) 44.500 fr. voor stadsaandeel op korten termijn; b) 15.500 fr. voor het subsidieaandeel. 4) voor voet paden Zonnebekesteenweg KL deel, Brugge- en Dicke- buschsteenweg, Kalfvaarta) 114.000 fr. voor stads aandeel op korten termijn b) 38.000 fr. voor het sub sidieaandeel. 5) voor voetpaden Dickebuschsteenweg nc deel en Vlamertinghesteenwega) 130.000 fr. voor stadsaandeel op korten termijnb) 43.000 fr. voor het subsidieaandeel. M. Vanderghote. Dit punt betreft het aangaan van v-erschillige leeningen bij het Gemeentekrediet van Bel gië voor het financeeren van werken van openbaar nut, waarvan de eene reeds in uitvoering zijn en andere binnen kort zullen uitgevoerd worden. De eerste voor gestelde leening is voor het plaveien van de koer der .Staatsmiddelbare school. Hiervoor wordt voorzien een leening van 32.000 fr. voor 'het stadsaandeel, aan te gaan voor een termijn van 30 jaar, en een leening van 11.000 fr. voor het subsidieaandeel in afwachting van de uitbetaling der voor dit werk aan de stad toeko mende toelagen. Deze laatste leening wordt aangegaan voor een termijn van hoogstens 5 jaar. Het schepen college stelt voor deze leeningen goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Voor de verbeteringswerken aan het huis van den Bestuurder der stadsjongensschool wordt voorgesteld, ten eerste, een leening van 24.000 fr. voor het stadsaandeel aan te gaan voor een termijn van 30 jaaf en, ten tweede, een leening van 5LO00 fr. voor een termijn van hoogstens. 5 jaar in afwachting der uit betaling van de ons toegekende subsidies, die zich ver- deelen als volgt18.000 fr. van den Dienst voor Werk verschaffing en 33.000 fr. als toelagen van Staat en provincie. Ik stel voor ook deze leeningen te willen goedkeuren. Eenparige instemming. M. Vanderghote. De leeningen voor het aanleggen van voetpaden langs den Zonnebekesteenweg en Mee- nensteenweg worden alle twee aangegaan op korten termijn, 't is te zeggen voor een duur van hoogstens 5 jaar, en bedragen de som van 44.500 fr. voor het stads aandeel en van 15.500 fr. voor het subsidieaandeel. Dit werk is sinds enkele dagen in uitvoering. Ik stel voor dit eveneens goed te keuren. Deze leeningen worden zonder opmerkingen gestemd. M. Vanderghote. Het vierde punt betreft de leenin gen aan te gaan voor de verbetering der voetpaden van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2