Etang de Zillebeke Zillebeke-Vijver Une prccieuse reproduction des Halles Aanbesteding voor het plaatsen der Centrale Verwarming in den Stadsschouwburg Aanbesteding voor het leveren en plaatsen van zetels in den Stadsschouwburg Tél. 86 YPRES Pêche autorisée pendant toute i'année. Dégustation d'Huitres Moules et Anguilles. CUISINE RÉPUTÉE. Tel. 86 YPER Visscherij heel het jaar door. Oester-, Paling en Mosselverbruik. VERMAARDE KEUKEN. TOERISTISCHE KRONIEK Het Groote Kunstconcert in den Stadsschouwburg te leper Willems - Fonds Afdeeling Yper OPENBARE AANBESTEDING Notre journal fut le premier a annoncer que le cadeau a offrir a S. M. britannique, a l'occasion de son couronnement, consisterait dans une re- production en argent et en or de nos Halles. Nous avons été admis l'autre jour a nous ren- dre compte de l'état d'avancement de eet impor tant travail d'orfèvrerie. Sa grande perfection, disons le bien vite, a été pour nous un vrai sujet d etonnement. La fagade de l'aile gauche des Halles, actuelle- ment terminée, nous fut tout d'abord présentée et, malgré l'échelle d'exécution forcément ré- duite a celle d'un objet d'art destiné a être placé sur un meuble, les moindres détails des portes, fenêtres et crénaux sont rendus avec une scru- puleuse fidélité. Sur cette plaque d'argent ciselé se détacheront en or massif, les minuscules figu rines des comtes et comtesses de Flandre. La oü nous avions cru ne voir apparaitre que des ma- gots lilliputiens, parmi lesquels Baudouin de Con stantinople aurait pü être confondu avec le der nier de ses successeurs, d'habiles ciseleurs se sont, au contraire, appliqués a rendre avec une minutie, tenant du prodige, les caractères essen- tiels des costumes de nos comtes et comtesses. Ce résultat ne fut point aisé, car les photos An tony ou autres même agrandies, ne parvenaient pas a donner une entière satisfaction. La con sultation d'ouvrages spéciaux, tels que ceux de Racinet et de Viollet-le-Duc, trancha cette diffi- culté. Le beffroi se profile noblement et surtout. ri- chement avec son dragon, ses aigles et même ses cloches en or massif. Le cadran, les statues, y compris la statue de N. D. de Tuine, sont égale- ment coulés et ciselés en ce précieux métal. Primitivement, il n'avait été question que de reproduire le beffroi et les deux ailes des Halles du cöté de la Grand'Place. A notre satisfaction, nous avons appris que c'est le vaste parallèlo- gramme tout entier qui sera reproduit avec le Nieuwwerk, la fagade, hélasbien pauvre de i'hótel de ville, et toutes les fagades des cours intérieures. Dans ces dernières nous aurons le plaisir de voir, d'ici quelque tempé, reconsti- tués en argent les deux superbes pans de bois du XV' siècle qui faisaient jadis l'admiration de tous les connaisseurs. Le comité, dont plusieurs personnes nous sont connues, aurait désiré pouvoir offrir ce don pré cieux a l'occasion de la prochaine visite de notre souverain a la cour d'Angleterre. La firme Wol- fers estime a bon droit que le travail pour être vraiment méritoire, ne peut-être accéléré et doit se recommander par une exactitude aussi scru- puleuse que possible. En cela, nous ne demandons pas mieux que de pouvoir l'aider dans la faible mesure de nos moyens. On compte que le travail entier pourra être terminé vers le mois de février prochain. Cet objet d'art ne manquera pas de faire sensation en Angleterre et donnera une notoriété plus grande encore a notre bonne ville qui regoit dé ja tant de touristes britanniques. Ce sera également un stimulant, espérons-le, pour notre administra tion pour faire activer le complet achèvement de nos Halles, y compris le Nieuwwerk, ce. pur joyau de notre Renaissance flamande. Nos lecteurs seront tenus au courant d'ici quel que temps, de certains détails encore a l'étude et que nous ne pouvons encore divulguer pour le moment. SERPY. STAD YPER 1) Rob. Lacante Zoon, te Yper 1) 66.953.fr. 2) 115.116.— fr. 2) Werkhuizen Henin en Verlinde te Vorst 125.000 fr. 3) Dewilde-Desmedt Zoon, te Yper 55.472.80 fr. 4)Cam. Vanden'oerghe, te Yper 67.654.55 fr. 1) N. V. La Turner Beige te Gent 1" Variante 28.896,— Fr. 392 zetels 2" Variante 30.760,— Fr. 392 zetels 3'' Variante 32.101,— Fr. 392 zetels 4" Variante 37.518,Fr. 392 zetels 5' Variante 41.740,Fr. 392 zetels 6° Variante 45.680,Fr. 392 zetels 2) Leon Declercq te Yper 29.275,— Fr. 386 zetels 3) Fibrocit te Brussel I) 33.400 Fr. 380 zetels 35.300,— Fr. II) 35.300,Fr. 380 zetels 37.200,— Fr. III) 42.900— Fr. 380 zetels 44.800,— Fr. 4) N. V. La Garniture te Brussel 85.960,— Fr. 392 zetels De legitimatiekaarten (voor de Fransche tentoon stelling) zullen geldig zijn tot 25 November bij het binnengaan in Frankrijk, en tot 10 December bij het verlaten van Frankrijk. Reiskaarten met vermindering, op vertoon der legitimatiekaarten zullen tot 25 Novem ber worden verkocht voor het vertrek, en tot 10 De cember voor de terugkomst. Te Komen (Frankrijk) werd het feest van de Polle pels, la Fête des Louches dat reeds vijf eeuwen oud is en dat elk jaar in het kleine grensstadje een groote menigte volks trekt, weer met het gewone succes ge vierd. Men weet waarschijnlijk dat dit feest de her denking is van het historische of legendarische gebaar van den eersten Komenschen Heer die van uit den gekanteelden toren een pollepel wierp op het hoofd van een voorbijganger, om aldus zijn aanwezigheid als gevangene te melden. Op den lepel was na melijk zijn wapen gegraveerd zoodat men te weet kwam wie de gevangene was Zoo werd hij verlost. In werkelijkheid duurt het feest drie dagentwee dagen van volksvreugde en daarna de eigenlijke feest dag waarop het historische karakter tot uiting komt. Dan wordt namelijk de stoet gehouden waarin Jan van Komen, le seigneur a la louchefigureert, met zijn dame Johanna van de Klijtte, en Philippe de Comines, de beroemde kroniekschrijver, geboortig uit Komen. Verder zijn er nog de Komensche reuzen, Grand Gheloutéen Petite Charchiredie echter meer modern zijn. Bij het einde van den stoet heeft op de Groote Markt het traditionneele pollepelwerpen plaats. Van uit het Belfort werpen de burgemeester en de raadsleden de pollepels te grabbel naar het publiektwee groote eerst met strikjes versierd, die een premie zullen op brengen voor wie ze bemachtigtdan een duizendtal kleinere, die met de meeste hardnekkigheid zullen worden betwist, te meer daar men zegt dat hun bezit geluk bijbrengt. Het gegrabbel ontaardt natuurlijk wel eens tot ge vecht en blauwe plekken zijn wel eens de gevolgen er van! Maar toch blijft de vreugde heerschen in den strijd voor de gelukaanbrengende pollepels Tijdens het afgeloopen seizoen werd door den Bel- gisch-Luxemburgschen Dienst voor Toerisme een inte ressante brochure uitgegeven over de kleine miskende steden». De inleidende tekst die wijst op enkele min der bezochte maar daarom niet minder mooie plaatsjes in ons. land is van de hand van Eric de Haulleville die ons op prettige wijze de talrijke plaatsjes voorstelt. Hierop volgen dan 19 prachtige afbeeldingen als illus tratie op den tekstdrie er van zijn gekleurde afdruk ken van aquarellen van Nardo Lenaerts, terwijl de foto's genomen werden door den bekenden fotograaf E. Sergijsels. Elke foto is een bladzijde groot wat een voornamen indruk maakt en werkelijk aanspoort om deze aanlokkende schoonheden te gaan bezichtigen. Van West-Vlaanderen werden drie opnamen weerge geven de Groote Markt te Diksmuide, het Belfort van Kortrijk en het Stadhuis van Damme, dit laatste in kleuren. Een zeer mooie en vooral suggestieve uitgave van een 36 tal bladzijden, die zeker haar doel, He klei nere plaatsen te doen bezoeken, zal bereikt hebben 1 Men kan ze aanvragen bij den O. B. L. U. T., De Brouckèreplaats, 48, te Brussel, alwaar ze gratis te be komen is. Op 7 November gaat te Scherpenheuvel, het bekende bedevaartoord ter eere van O. L. V., de beroemde Kaarskensprocessie uit. Zij dagteekent uit 1629 toen de pest heerschte te Scherpenheuvel en de bevolking O. L. V. aanriep om van de piaag bevrijd te zijnmet brandende kaarsen volgden de bedevaarders het won derbeeld van de H. Maagd. Daar nu de ziekte had op gehouden hielden de pelgrims hunne belofte, om na melijk elk jaar op denzelfden dag terug te keeren. De kaarskensprocessiewas ontstaan. Nu wordt deze processie jaarlijks door duizenden bedevaartgangers uit alle dorpen van Brabant, Limburg en Antwerpen bijgewoondnaar men zegt 80.000 in het jaar 1935. Uit Grootmoeders tijd Reiziger: (tot stationschef) Is de horloge van de wijs? StationschefHeelemaal nietMaar telkens er een trein vertrekt, doet de schok ze een kwartuur vóór- loopen. Reysiger. KOOPT NUTTIGE GESCHENKEN VOOR St- MAARTEN zooals Woordenboeken, Vulpennen, Passerdoozen, Pennedoozen, Kleurpotlooden, Schilderdoozen, Kleurboeken, Prentenboeken. Van al deze artikelen vindt U de grootste keus ter gekende DRUKKERIJ DU MORTIER, 34, Boterstraat, Yper. Deze merkwaardige vertooning ving aan met een J prestatie van Mijnheer De Hollander op accordeon. Het talrijk publiek komt onmiddellijk onder de be- I koring van dit prachtig spel. De vingers van den be- dreven kunstenaar trippelen over de toetsen van het orgel. Zachte melodiën ruischen. Stemmige orkestratie i ontlokt bewondering. De heer De Hollander gaat te recht door als een der knapste accordeonisten van ons land. Ook wordt hij geestdriftig toegejuicht. Mej. Irène Verhack, de bekende kunstzangeres onzer stad, beschikt over een soepel orgaan. Haar techniek is vaster geworden en zij beheerscht haar talent als een zangeres van gehalte. Haar vocalises zijn steeds nauwkeurig en pakkend. Zij heeft het publiek waarlijk meegesleept en verrukt. Met geweldig applaus uitte dit zijn voldoening. De heer Willy Vander Meirsch is een voorname kun stenaar. Hij is een virtuoos-violist-man. Hij speelt in grooten stijl. Zijn techniek is een wonder. Welke fijn heid van aanvoelen Welke diepte in de expressie Bij de meest geslaagde nummers onderlijnen wij een merkwaardige vertolking van Ravel. Het succes van meester Vander Meirsch, was ongemeen groot. Een bijzondere vermelding voor Mevrouw Vander Meirsch die haar echtgenoot op treffende wijze bege leidde op den vleugel. Het applaus werd beide kunstenaren niet gespaard. De heer Jean Decadt heeft in den laatsten tijd een opvallende en ernstige vaardigheid mogen boeken. Zijn interpretatie van Chopin was allermooist, merkwaardig gepunctueerd, en ongemeen soepel, ondanks de ver scheidenheid van rhythmen en thema's. De kunstenaar die een speciale vereering heeft voor den fijnen De bussy heeft ons getoond dat hij ook andere bronnen van kunstontroering weet te kapen. Hij wordt zeer mild bedeeld met applaus en terecht. De heer V. Legley is een geluksvogel. De Muse heeft haar beschermenden vleugel over hem uitgestrekt. De meest ingewikkelde moeilijkheden van de techniek wor den door hem speels overwonnen. Zijn prestatie is een goochelen met moeilijke teksten. Het publiek heeft hem een ovatie van belang gebracht. Ovatie, die zijn aan wezige ouders met rechtmatigen trots in ontvangst mochten nemen, als zijnde voor een groot deel naar hen gericht. Er was in dit feest gading voor alle smaken. Het genre-lied werd beoefend door M. Desmedt, en op welke wijze De heer Desmedt is op dreef Zijn guitig en toch beheerscht spel pakt als een slot. De ontroe ring die hij schept in het edel lied Ik ken een lied in de ballade De Witte Rozen in zijn volksliederen over De Jordaan is vast en sterk, en werkt na. Op dit oogenblik nog wil ons de gepaste mimiek en de sympathieke verschijning van dezen kunstenaar amateur niet verlaten. Hij mocht een onverdeelden bij val van belang in ontvangst nemen. Voor dit maal heeft de geest wel begrepen wat het hart zoo diep mocht roeren Nadat de heer Tordeur, in naam van het Comité, Mej. Verhack en Mevr. W. Van der Meirsch met bloe men had bedacht en bij zijn lof aan de kunstenaren den grondslag en de doelstrevingen van de kunst had toegelicht, namelijk de genialiteit, de volkskunst in haar uitgespreid domein, de verzedelijking der massa en de toenadering der volkeren, ging er een dankbaar ap plaus op van het instemmend publiek. De heer Tordeur wees er tevens op dat de kunstenaar recht heeft op onze bewonderende liefde en een sociale rol vervult die in heel de geschiedenis merkbaar is en de basis was van beschaving. Deze grootsche kunstprestatie, gevolgd met een reli- gieusen eerbied door een zeer voornaam en zeer aan dachtig publiek, zal een grooten indruk nalaten in onze stad. De schaar merkwaardige en overtuigde kunstenaren zal later optreden met een nieuw programma en meer bepaalde doeleinden op kunstgebied. Zondag laatst had in Concordia alhier een kostelooze Filmvertooning plaats die een waar succes mag ge- heeten worden. Een zeer talrijk en zeer aandachtig publiek was opgekomen. De heer Voorzitter der plaatselijke afdeeling bracht voor de opening een roerende hulde aan de nagedach tenis van wijlen heer C. Braekman, voorzitter van de West-Vlaamsche afdeelingen, die met een ongewonen ijver en met de meeste onbaatzuchtige toewijding den socialen invloed van het W. F. in onze provincie heeft uitgebreid. Vervolgens werden de volgende filmen afgerold Onze renners Klucht Lente en Zomer Zichten uit Veurne en omstreken Klucht Moderne Bakke rij De Poperingsche brandweer. Deze zitting was ten zeerste leerrijk en de kluchten hebben een zeer aangename atmosfeer verspreid. Het dient gezegd dat de Afdeeling leper van het W. F. zeer bloeiend is. Haar ledental groeit gestadig aan. Haar bibliotheek werd dit jaar verrijkt met een stel boekenrekken en meubels. Het getal boeken, die alle van letterkundige waarde zijn. klom tot over 1200. Gij die het volksonderwijs genegen zijt. Gij die in de verspreiding van kuituur een stoffelijken voorspoed voor het volk beoogt, -wat deedt ge voor het W. F. Niets!... Handel onmiddellijk. Maak u lid. Zend een gift van boeken aan het Comité. Commissie van Openbaren Onderstand, Yper VAN HET MAKEN EN PLACEEREN VAN DERTIG ALCOVEN IN CONGOLEESCH LIMBA HOUT voor het St Antoniusgestieht te Loker. Plan en lastenkohier zijn te bekomen tegen vijf franken in het Secretariaat van den Open baren Onderstand te Yper. Opening der aanbiedingen op Dinsdag 9 No vember, om 3 uur namiddag. Alle werken zullen opgedaan, geplaatst, ver nist en ten volle voltooid worden na verloop van 45 werkedagen na het gegeven bevel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5