RAPH -Tailor LEON GRILLET Vereenigde Hofbouwliefhebbers Beursorders CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet TOERISTISCHE KRONIEK Comptant en Termijn WISSEL C O U P O N S ONDERSCHRIJVING EN REGELING VAN TITELS. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Yper Vlaamsche Toeristenbond Tak leper vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Rapk PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER MAATSCHAPPIJ DE OUDE Wij vernemen dat de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer van leper hare jaarlijksche al- gemeene vergadering heeft gehouden. Hiernaast in dit blad verschijnt over deze vergadering eenig nieuws. leper en Fransch - Vlaanderen hebben steeds zeer drukke betrekkingen gehad zoowel op het gebied van de materieele zaken als op dat van de geestelijke. Alhoewel deze betrekkingen sedert de scheiding van deze twee loten van denzelfden stam sterk verminderd zijn, kunnen wij tusschen onze bevolking en deze van het noorden nog zoo veel overeenkomsten vaststellen. Het is dan ook zeer jammer dat zoo weinig menschen van al hier de schoone streek van Fransch-Vlaanderen kennen. Moesten wij onlangs tot onze groote ver bazing niet vaststellen dat groote menschen van bijna 50 jaarnog nooit Kassei hadden gezien. En nochtans wie eens deze schoone lieve stadjes in het uiterste-noorden van Frankrijk heeft gezien, voelt er zich telkens weer naar aan getrokken. Daarom willen wij hier in het kort eens onderzoeken wat er zoo al voor interessants is in de voornaamste dier plaatsjes. Om te begin nen Belle Belle is de oude Vlaamsche naam van wat thans in de officieele taal van Frankrijk Bailleul heet. Belle is een schoone die zich vermeit in het groen van de weelderige landouwen van het Noorden, die haar leden uitstrekt aan den voet van die schoone rij heuvels die wij sedert enkele jaren hebben leeren kennen. De geschiedenis zegt ons niet hoe oud Belle is, maar toch weten wij dat de plaats bestond ten tijde van de overrompeling van onze streken door de Romeinen werd later door de plaats geen heirbaan getrokken die liep van Kassei naar Doornik, over Belle, Nieuwkerke, Wulvergem, Meesen en Wervik Haar gansche geschiedenis hier verhalen gaat niet en daarom vergenoegen wij ons met de spreuk aan te halen waarop Belle fier gaatBailleul, huit fois détruite, huit fois renait de ses cendresNiettemin is Belle ge worden een der doode steden zooals Vlaanderen er in den loop der eeuwen zoovele heeft zien ont staan (leper Sedert het verdrag van Nijmegen behoort Belle bepaald tot Frankrijk (1678). Wat er nu nog te zien is Vooreerst het Stad huis met het Belfort, volledig hersteld naar het vooroorlogsche door den bekenden Rijselschen architect L. Cordonnierhet heeft een prachtig belfort met een carillon van 35 klokken. Het klokkenspel is nog steeds hetzelfde dat enkele ja ren voor den wereldkrijg door Meester Jef De- nijn van Mechelen werd heringericht. In het stadhuis zelf, dat eigenlijk de oude lakenhalle is. geeft een monumentale trap met vier groote glasramen toegang tot de drie groote zalen de Raadzaal, de Ontvangstzaal en de Trouwzaal. Al le drie geven uit op de Groote Markt. Vlak naast dit merkwaardige gebouw is de St Vaastkerk zij is gansch nieuw en biedt een zeer mooien aanblik. Merkwaardig zijn vooral de tal rijke glasramen welke in een rijke kleurensym- phonie de kerkelijke geschiedenis van Belle doen herleven. Op 50 m. van de St Vaastkerk trekt een nieuwe gevel met het wapen der stad de aandachthet is het De Puydt-Museum. Stichter van dit mu seum was de heer. Benoit, de Puydt, in leven grif fier van het vredegerecht te Belle. Kunstkenner en kunstverzamelaar had hij op het laatst van zijn leven een merkwaardige collectie bijeenver- gaderd, die hij, samen met zijn huis aan zijn ge boortestad afstond in 1859. Veel is van deze verzameling door den oorlog verloren gegaan, maar wij mogen nochtans nog met zekerheid verklaren dat het een ongemeen rijke verzameling is van oudheden schilderijen, meubels, glaswerk en vooral porselein en gleis- werk. De moeite waard om te gaan bewonderen Is er verder nog wat Zeker, maar de plaats ontbreekt ons om alles hier mede te deelenga echter niet naar huis vooraleer de talrijke nieuw- herstelde gevels te hebben bewonderdvergeet vooral niet het zeer sierlijke gebouwtje van de Kantschool dat naast het oorlogsgedenkteeken werkelijk te pronken staat. Belle is een mooi stadje, aangenaam hersteld na den grooten oorlog. Belle heeft elk jaar ver scheidene feestelijkheden die ons gelegenheid te over verschaffen om even tot daar te gaan. Waar om zouden wij aan deze zwijgende uitnoodiging geen gevolg geven, als wij overtuigd zijn dat ons bezoek nog langen tijd in onzen geest zal blijven voortzweven Reysiger. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN WISSELAGENT CORRESPONDENT BIJ DE BEURS VAN BRUSSEL Meenenstraat, 31, YPER Telefoon 144 Wettelijke borgsom neergelegd bij de Nationale Bank van België Op Vrijdag 29 October 1937 had de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van het Bestuur der V.V.V. plaats. In den loop van het seizoen 1937 werden 13.675 brochures van Yper, 234 affiches alsook een groot aantal propagandamateriaal verspreid. Uitgebreide propaganda werd gevoerd met En geland, Nederland en Frankrijk. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer beslistte in overleg met het Schepencollege gra tis-toegangskaarten te verleenen aan reisleiders en journalisten, een vermindering toe te staan van 25 aan groepen van minstens 20 samen- reizende personen. Het is onmogelijk een volledig statistiek op te stellen van al de toeristen die Yper gedurende de zomermaanden bezochten. Enkele gegevens hieromtrent zijn Een en twintig radio- en speciale treinen brach ten een totaal van 8369 bezoekers naar Yper ge durende de maanden Mei-Augustus. In den loop van het jaar 1936 telde het Belfort 4903 bezoekers, in 1937 telde het Belfort 12.470 bezoekers. De verhooging van 1937 bij 1936 is dus 154 Er wordt ook nog een volledige herinrichting voorzien voor het Belfort, wat alleen de bezoekers kan ten goede komen. Volgens ingekomen inlichtingen kan de Ver eeniging evenwel het aantal bezoekers tusschen 1 April en 1 November op meer dan 150.000 schatten. Een volledig plan van toeristische documenta tie en signalisatie werd ontworpen en heeft een begin van uitvoering gekregen. Verder werd nog een akkoord gesloten tus schen de drie V.V.V.Belle, Yper en de West- Vlaamsche Bergen om de toeristische aktie in het gewest te stevigen. Tijdens deze zitting werden ook de rekeningen van het dienstjaar 1937, dat eindigde op 31 Oc tober, algemeen goedgekeurd. Zondag 21 NovemberBezoek aan tiet Belfort, onder leiding, met uitleg over het uurwerk en het klokkenspel. Vergaderen te 2 uur aan den ingang van den toren. Aantal deelnemers beperkt toe gangsbewijzen afhalen bij den vertegenwoor diger. Zondag 28 November (en niet 14 Nov.) Auto- uitstap naar Fransch-Vlaanderen met bezoek aan Belle en Kassei. Te Kassei geschiedt het bezoek volledig onder de leiding van onzen stadsgenoot, den heer Tack. Prijs der deelneming 15 fr., alle onkosten inbegrepen. Vertrek te 9.30 u. op de Groote Markt. Inschrijven bij den vertegenwoor diger. Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. Verslag der Algemeene Vergadering en Tentoonstelling van 3 October 1937. De algemeene vergadering wordt te 15 uur onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbe- selaere, voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag der vergadering van 5" September 1.1. Dit verslag wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Voorzitter geeft kennis aan de leden van den uitslag der deelname onzer maatschap pij in de Wederlandsche Hofbouwtentoonstelling te Yper, waar wij de volgende prijzen behaalden: Diploma van de groote gouden medaille met ge- lukwenschen van de jury, 300 fr. premie, alsook een eereprijs. De Heer voorzitter bedankt de leden voor hunne medewerking en aanbrengsten tot het welgelukken der tentoonstelling. Mijnheer Bey- ens, het woord krijgende, bedankt in naam der Maatschapij den Heer voorzitter, die steeds on vermoeid de leiding nam, ons door dezen schoo- nen uitslag het grootste genoegen verschafte en en ons ook een onvergetelijken dag deed beleven. De heer Voorzitter geeft dan kennis aan de le den dat er op Zondag 7 November, te 3 uur, in ons lokaal, een voordracht over den Tuinbouw zal gegeven worden door Mijnheer Lagast, Tuin bouwkundige en Staatsvoordrachtgever. Alle vriendei} en liefhebbers worden vriendelijk tot deze leerrijke voordracht uitgenoodigd. De schrijver geeft lezing van den uitslag der hofbezoeken 1937 die luidt als volgtHeer Bey- ens behaalt 26 p. H. Balduck 26 p. H. Verwarde C. 25 p. H. Sinaeve Jules 23 p. H. Vanacker Jules 21 p H. Verwarde H. 18 p. H. Lamps 19 p.; H. Woussen Jules 18 p. H. Fournier 18 p. H. Buseyne 17 p. H. Vandenbussche 17 p. H. De- jonghe M. 17 p.H. Depoorter J. 16 p. H Ver sa vel A 16 p.H. Deboozer 15 p. H. Widock 15 punten H Woussen Alph. 13. Vier nieuwe leden worden voorgesteld Heer Jules Nouwynck en Aug. Rogier-Bartier, voorge steld door den heer Voorzitter H. Leclercq Hen ri, voorgesteld door M. Beyens, en Mijnheer Stas, voorgesteld door den H. C. Verwarde. Juryleden HH. Balduck, Ameel, Wybouw en M. Lamps, secretaris. Deze Heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking H. Bey ens behaalt 15 p. H. J. Sinaeve 7 p. H. Wous sen J. 7 p. H. Fournier 4 p. H Woussen Alph. 8 p. H. Lecluse 6 p. H. Deboozer 4 p H. Pienen 5 p. H. Vandeputte 9 p.H. Verwarde H. 8 p. H. Lamps 9 p. H. Widock 5 p. H. Seca 4 p.H. Dekeerschmaker 5 p. H. Verwarde C. 9 p. H. Vanbeselaere 2 p. H. Buseyne 4 punten. Een schoone tombola, geschonken door den Heer J. Sinaeve, ondervoorzitter, alsook eenige aanbrengsten worden vervolgens onder de tegen woordige leden verloot. De Heer voorzitter bedankt de leden voor hun ne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten en de algemeene vergadering en tentoonstelling worden te 17 uur gesloten. Op Zondag 7 November 1937 ALGEMEENE VERGADERING 1. Lezing van het voorgaande verslag. 2. Mededeelingen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht gegeven door Mijnheer La- gast, Tuinbouwkundige, over den tuinbouw. 5. Beoordeeling der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, A. Versavel. V. Vanbeselaere. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4