Het Ypersche - 2 Bijvoegsel - La Région d'Ypres DHellem-Degryse Op de Hoogte Jules TIMPERMAN VAN WEEK TOT WEEK WETENSWAARDIGHEDEN Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon Maan. Herdenkingen. Week-Intentie Volharding. sALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER ^'^Dickebuschsteenweg, 156, YPER Leest ^ere Pryzen voor Behangers en Schilders. De Verjaring van den Wapenstilstand. President Woodrow Wilson. De Hoogdagen der Vlaamsche Letter kunde en het N. I. R. SNOECK'S ALMANAKKEN 1938 ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat-, 34 YPER Wat zijn Nobelprijzen?... 24, Groot-e Markt Koning Albert YPER TEL. 295 een nieuwe Auto-Taxi ter beschikking zijner kalanten stelt. ll - 11»:* w< v Week van 6 a 12 November 1937 Zaterdag 6 November Leonard, Winocus. Zondag 7 Nov.: Ernest,Engelbertus. Maandag 8 Nov.Godfried. Dinsdag 9 Nov.Theodoor, Estella. Woensdag 10 Nov.Triphon, Nymphea. Donderdag 11 Nov.: Martin, Menas, René. Vrijdag 12 Nov.Livinus. Zaterdag 13 Nov.Stanislas. Zondag 14 Nov.Alberik. Donderdag 11 November Wapenstilstand. Opgang Ondergang Zaterdag 6 Nov.6 u. 46 16 u. 22 Zondag 7 Nov.6 u. 48 16 u. 21 Maandag 8 Nov.6 u. 50 16 u. 19 Dinsdag 9 Nov.6 u. 51 16 u. 17 Woensdag 10 Nov.6 u. 53 16 u. 16 Donderdag 11 Nov.: 6 u. 55 16 u. 15 Vrijdag 12 Nov.6 u. 56 16 u. 13 Nieuwe Maan3 November te 4 u. 16 m. Eerste Kwartier 11 Nov. te 9 u. 33 m. Volle Maan 18 Nov. te 8 u. 9 m. 6 Nov. 1771Geboorte te Praag van Senefelder, uit vinder van de lithographie. 1792Na de overwinning te Jemappes door de Franschen, komt België onder Frankrijk's juk. Kort daarop volgden de plunderingen. 1836Dood van Karei X te Goritz broeder van Lodewijk XVIverjaagd door de Juli-omwenteling. 7 Nov. 1659 De vijandelijkheden tusschen de Span jaards en de Franschen eindigen door den slag der Duinen, nabij Duinkerke, alwaar Frankrijk door En geland werd ondersteund. Het grootste deel van Vlaan deren viel in de macht van Frankrijk, en Filip IV haastte zich met Lodewijk XIV den vrede te teekenen, gezegd der Pyreneeën, omdat hij geteekend werd in het Fazanteneiland aan den voet der Pyreneeën. 1822Overlijden van Berthollet, die met Lavoi sier en Guyton, de noodige omwenteling bracht in de scheikunde. Hij schreef over de wetten der scheikun dige affiniteit. Werd geboren in 1748. 8 Nov. 1576De 17 Nederlandsche Provinciën van Noord en Zuid vereenigen zich door de Pacificatie van Genttot verweer tegen de Spaansche dwingelan dij. 1793: Opening te Parijs van het Museum de Louvre. 1894Overlijden te Parijs van den Franschen schrijver Louis Figuier, vulgarisator der wetenschap pen. Hij schreefLes merveilles de la Science L'Année Scientifique 9 Nov. 1799 Napoléon Bonaparte, die geroepen was om later Keizer der Franschen te worden, werd den 15 Aug. 1769 te Ajaccio, op het eiland Corsica, geboren. Nauwelijks 9 jaar oud werd hij in de krijgsschool aan vaard. In October 1799 kwam hij van Egypte terug, alwaar hij het geluk en den tegenspoed had leeren kennen, en hij besloot het landsbestuur van Frankrijk te veranderen. Den 9 Nov. wierp hij het Directorium omver, joeg den raad der 500 uiteen, die het Direc torium bijstonden, en liet zich tot eersten consul van Frankrijk uitroepen. 1803 Geboorte te Eekloo van dichter Karei Lode wijk Ledeganck. 10 Nov. 1830De gevolmachtigden van Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, Rusland en Duitschland kwamen te Londen bijeen, op verzoek van Willem van Oranje, om de ingewikkelde Belgische kwestie te regelen (4n Nov.). Zij stelden op 10 November 1830 een bestand voor dat aanvaard werd door het Voorloopig Bestuur van België. 11 Nov. 1918 Te Rethondes werd de wapenstilstand, van den Grooten Wereld Oorlog 1914-1918, geteekend, en onderhandelingen voor den vrede werden aange knoopt, waarbij President Wilson met zijn 14 punten en zijn Volkenbond op onoverkomelijke moeilijkheden botste. 12 Nov. 1863 Voor het eehst wordt in de Belgische Kamer de grondwettelijke eed afgelegd in het Vlaamsch. door den Antwerpschen afgevaardigde Johan-Alfred De La et. De overwinning is hem, die de meeste volharding aan den dag legt.» (Napoleon). J (Nadruk Verboden). P. B. ge Du ziel lan< Hl gang klaai# verd kunne 0 niet. Ohoonste en grootste keus der streek van belastir, BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM schappt eenkonr BALATUM en STRAGULA. en hoogren van BALATUM enz., buitengewone prijzen. Dit jaar is het negentien jaar geleden dat een einde werd gesteld aan den Wereldoorlog van 1914-1918de herdenking op Donderdag 11 November e. k. weerspie gelt zich in het programma van den Vlaamschen zen der van het N. I. R. in tal van concerten en gesproken uitzendingen welke hier overzichtelijk worden opge somd 9 uur (Fono) o. m. Heldencantate van L De Vocht door het Caeciliakoor en een Orkest 9 u. 15Bioscooporgelrecital door Jos. Vaes in het Roxy-Theater te Antwerpen o. m. Potpourri 1914-18 en Soldatenmemories, beide in bewerkingen door den or gelist 10 u. 50Gesproken reportage van de plechtigheid aan het Graf van den Onbekenden Soldaat door Pol Heyns. 12 u. 30Concert door het Radio-Orkest onder leiding van Paul Douliez o. m. Liedjes van den Poilu (Sala- bert) Heldenmarsch (Saint-Saëns) en Le chant du depart (Méhul) 13 u 30 (Fono) o. m. Old Soldiers (Potpourri) en Steps of Glory (militaire muziek) 14 u. 15(Fono) Onder de vlag der verbondenen, een reeks marschen van verschillende regimenten. 15 uurVocaal concert door het koor Trinitas van Leuveno. m. Voor wereldvree van Lebrun, en In Memoriam van Vilain 18 uur (Fono) Ouverture 1812 van Tschaikowsky. 20 u. 45 President Woodrow Wilson, luisterspel van Hermynia zur Muhlen, uit het Duitsch vertaald door Fic Collet. Regie Gust De Muynck. Ter gelegenheid van den Wapenstilstand zal op Don derdag 11 November, te 20 uur 45, onder regie van Gust De Muynck, in de reeks Zij speelden een groote rol, het luisterspel President Woodrow Wilson opge voerd worden. Dit werk van de hand van Hermynia zur Mühlen, werd uit het Duitsch vertaald door Fic Collet. Woodrow Wilson werd tweemaal tot President der Vereenigde Staten gekozen hoewel hij bij het uitbre ken van den Wereldoorlog besloot de onzijdigheid van zijn land te bewaren, werd hij door de omstandigheden genoopt zijn besluit te herroepen. Na den Wereldkrijg deed hij zich kennen als een der sterkste en meest liefdevolle voorstanders van de Volkenbondsgedachte, waarvoor hij zijn befaamde veertien puntenont wierp zijn leuze was toen Er mag in de toekomst geen staat meer zijn die onzijdig blijft, wanneer een anderen onrecht geschiedt Het kort luisterspel van Hermynia zur Mühlen brengt ons nader tot deze figuur en teekent de reactie welke zijn optreden zoowel bij de geallieerden als bij de overwonnenen teweegbracht. Op 13, 14 en 15 November e. k. zullen voor de eerste maal, op initiatief van de Vereeniging van Vlaamsche Letterkundigen hoogdagen worden ingesteld met het doel in breeden kring de aandacht te vestigen op onze dichters en schrijvers en op hun arbeid. De Vlaamsche zender van het N. I. R. die medewerkt tot het welslagen van -dit lofwaardig streven," heeft reeds ter inleiding lezingen uitgezonden welke gehouden werden door Felix Timmermans, Maurice Roelants, Ernest Claes, Johan Daisne en René Berghen, en zal in den loop der week van 7 tot 13 November de micro aan de volgende personaliteiten ter beschikking stellen Vrijdag 12 November 13 u. 05: Aug. Van Cauwelaert, de gekende Vlaamsche dichter en hoofdredacteur van Dietsche Warande, spreekt over dit letterkundig tijdschrift dat een groote rol heeft gespeeld en nog speelt in de letterkundige be weging in Vlaanderen. 18 uurProf. R. Verdeyen handelt over het onder werp Vlaamsche Literatuurgeschiedenis als weten schappelijk vak. Tijdens deze lezing zal spreker aan- toonen dat de literatuurgeschiedenis aanvankelijk zui- zer historisch was, doch in den loop van de XIXe eeuw den invloed heeft ondergaan van verschillende geeste lijke stroomingenfilosofische, sociale, moreele, esthe tische en biologische, waarvan in de Vlaamsche litera tuurgeschiedenis de sporen zijn terug te vinden. Hij wijst op het Teit dat door deze studie geleidelijk^ een bevredigende verklaring kan gegeven worden niet al leen van het nationale, maar ook van het algemeen menschelijke literaire verschijnsel. 19 u. 50 Dr Maurits Sabbe, hoofdredacteur van de Vlaamsche Gids, houdt een lezing over dit maandblad dat sinds jaren de spreekbuis is van talrijke letter kundigen. 19 u. 55Ernest Van der Hallen, hoofdredacteur van Volk, brengt de Vlaamsche luistergemeenschap (nqder) in kennis met dit tijdschrift. In het programma voor Zaterdag 13 November zijn niet minder dan zes spreekbeurten voorzien 13 u. 05Interview met den heer De Wit over het Congres der Tooneelliefhebbers te Brussel. 16 uurWat bloeit en groeit er in onze na-oorlog- sche poëzie. De volgende Vlaamsche dichters dragen voor uit eigen werk Ward Vervarcke. Karei Jonck- heere, Jan Melis, Marcel Coole, Blanka Gijselen, Karei Leroux. Marnix Van Gavere. Jan Vercammen, Albe, Paul Rogghe, Drojine, Daan Boens, André Demedts, Gabrielle Demedts. 18 u. 20: Lezing door Dr Rudolf A. Schroder. (Duitsch land). 18 u. 40: Lezing door Giacoma Prampolini. (Italië). 19 u. 50René Verbeeck, hoofdredacteur van Vor men, spreekt over dit tijdschrift. 19 u. 55 Dr Godelaine handelt over De Limburgsche schrijvers. KOOPT NUTTIGE GESCHENKEN VOOR St- MAARTENzooals Woordenboeken, Vulpennen, Passerdoozen, Pennedoozen, Kleurpotlooden, Schilderdoozen, Kleurboeken, Prentenboeken. Van al deze artikelen vindt U de grootste keus ter gekende DRUKKERIJ DUMORTIER, 34, Boterstraat, Yper. zijn te koop Groote Snoeck's Almanak 4,95 Snoeck's Boerenalmanak 2.95 Snoeck's kleine Almanak 1.00 De jongste dagen konden wij in de dagbladen ver scheidene mededeelingen lezen over het toekennen van nieuwe Nobelprijzen voor Natuurkunde, voor Schei kunde, voor Geneeskunde, voor Letterkunde en voor den Vrede. Rond de toekenning van deze prijzen worden er verscheidene vooraanstaande personaliteiten als de mogelijke winnaars verondersteld, naar waarde verge leken, en druk gecommenteerd. Voor een niet ingewijde doet dit misschien wel wat vreemd aan, daar hij niet weet waarin deze prijzen bestaan, hoe ze toegekend worden en van welke inter nationale geestesbeteekenis ze zijn. Dit OP DE HOOGTE «-praatje over de Nobelprij zen, moge deze oningewijden de gewenschte toelichting daarover verstrekken. Wat zijn Nobelprijzen Het zijn vijf prijzen welke bij erfenisbesluit van wijlen den Zweedschen Industrieel Alfred Nobel, ieder jaar in de maand October of November uitgereikt worden aai, hen die in het afgeloopen jaar, aan de menschheid het grootste nut hebben bewezen. Drie eerste prijzen worden toegekend aan hen, die de hoogste internationale verdiensten hebben op het gebied van Natuurkunde, Scheikunde en Geneeskunde een eerste prijs wordt daarbij toegekend aan den let terkundige die het beste werk geschreven heeft, dat zich door verheven, ideale doelstellingen kenmerkt eindelijk wordt een vijfde eerste prijs toegekend aan hem, die zich de grootste verdienste verwierf op het gebied der verbroedering der volkeren, de afschaffing of vermindering der staande legers, en de tot stand- koming van vredescongressen. Door wie worden deze prijzen uitgereikt De vier eerstgenoemde prijzen worden uitgereikt door de Zweedsche Akademie van Wetenschappen, het Ka- rolinische Medische Instituut en de Zweedsche Aka demie de Vredesprijs door een Comité van vijf per sonen, door het Noorsche Storting te benoemen. Er is dus een garantie dat ze niet willekeurig aan den eer ten den besten worden toegekend. Daardoor hebben deze prijzen ook een internationale faam, doordat de overwinnaar onmiddellijk in de internationale belang stelling van alle intellectueelen komt te staan. Nadat de bevoegde groepen de laureaten uitgeroepen hebben, wordt dan enkele weken later een plechtigen zitdag gehouden waarop de prijzen gewoonlijk door den Zweedschen Koning worden uitgereikt. Welk bedrag vertegenwoordigen deze prijzen Dit bedrag varieert van jaar tot jaar, doch wordt tegenwoordig geschat op ongeveer 170.000 kronen, per prijs. Dit bedrag vormt ieder jaar de rente van het grootste deel van Alfred Nobel's vermogen, dat onge veer 32 millioen Zweedsche Kronen bedroeg, en na zijn dood tot de oprichting van de Nobelprijs-Stichting ver maakt was. Door deze eeuwige Nobel-Stichting, welke door de Zweedsche Regeering officieel erkend werd. zijn drie instituten opgerichthet Nobel-Instituut van de Zweed sche Akademie de Akademie van Wetenschappen, en het Noorsche Nobel-Instituut. De twee eerste zijn te Stockholm gevestigd en de derde te Oslo. Zijn er Belgen die reeds een Nobelprijs hebben ge wonnen Ja in 1909 won A. Beernaert, de Oostendsche Staats man (1829-1912) den Vredesprijs, samen met den Franschman P. d'Estournelle de Constant; in 1911 won M. Maeterlinck den Nobelprijs voor Letterkundeen in 1919 J. Bordet voor Geneeskunde. Wie is Alfred Nobel, stichter van den Nobel-Prijs Hij is, zooals hooger reeds gezegd, een Zweedsch in dustrieel. Hij werd den 21 October 1833 te Stockholm ge boren, en overleed 10 December 1896 te San Remo, in den ouderdom van ruim 63 jaar. Toen hij pas 27 jaar oud was vond hij ontplofbare stoffen uittusschen de jaren 1863 en 1867 vond hij de formule tot het vervaar digen van dynamiet, in 1875 nitroglycerine en in 1887 ballistiet uit. Weldra richtte hij in verscheidene Euro- peesche en Overzeesche landen groote munitie-fabrie ken op, en won er groote schatten geld mee. Jef VAN WYNSBERGHE. WEET GIJ DAT. Het is de schoonste voor BRUILOFTEN en al andere ceremoniën. Het is de gemakkelijkste voor VERVOER vaa ZIEKE PERSONEN. Het is de meest CONFORTABELE voor LANGE REIZEN. Het is een CHRYSLER - PLYMOUTH 1937, 7 plaatsen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9