HET GROOT KUNSTCONCERT DER HARMONIE «YPRIANA» GEMEENTERAAD VAN YPER ténacité et sa persévéranee la mèneront a une bril jante fin d'étudescar elle possède ce don précieux, indispensable aux futurs viriuoses le sentiment, et a acquis par son travail, une technique solide. Elle a interprété Andante Sostenuto et Polacca du concerto pour violoncelie de Aug. Franchomme, avec fermeté et délicatesse. M. Constant Van Puyvelde, pianiste, élève de Mm'' Debacker, qui a obtenu un 2° prix avec distinction au concours de cette année, se trouve également au seuil dun avenir plein de belles promesses. Ses doigts véloces courent sur le clavier avec aisance et ne craignent aucune difficulté. II interprète Chopin avec beaucoup d'a-propos. Aussi avons-nous goüté avec grande satisfaction sa manière de jouer la Polonaise en la majeur Enfin Melle Dethoor et M. Van Puyvelde, qui ont obtenu chacun un second prix avec distinction au con cours de musique de chambre (Professeur M. Blomme) nous ont confirmé les promesses de leur beau talent en nous interprétant avec une certaine passion, l'Al- legro vivace de la 1'' sonate pour violoncelie et piano de L. von Beethoven. Après ia distribution des prix, Monsieur Van der Mersch rendit hommage au talent et au dévouement du Directeur, M. Lionel Blomme, et des professeurs qui ont fait de notre école de musique, une école de pre mière categorie. II rappela les succès obtenus, cette année, par les anciens élèves qu'ils ont formésM. Victor Legley, altiste, obtint un prix de virtuosité au Conservatoire Royal de BruxellesM. Jean Decadt, pianiste, un lr prix d'Harmonie au Conservatoire Roval de Gand et M'1"'' Béatrice Souvage, pianiste, un lr prix avec distinction aü Conservatoire de Bruges. II félicita les jeunes lauréats et leurs parents et remercia les membres du Bureau administratif qui apportent leur aide précieuse a la bonne marche de l'écoie. Puis il remit une médaille offerte par la ville a M' 1,-8 Antoinette Dethoor et Yolande Gaimant, qui obtinrent, la première un ll" prix avec grande distinc tion au concours de violoncelie. la seconde, un l1" prix avec distinction au concours du cours supérieur de soifège. Cette manifestation dune haute valeur artistique fut hélas 1 trop vite passée a notre gré. REPRESENTATION DE LA MASCOTTE Lundi soir, au Theatre Communal. La troupe du Théatre de Tournai qui nous a pré senté cette avenante et aimable opérette en 3 actes de Earn. Audran a enlevé sans peine les suffrages de tous nos concitoyens qui avaient eu l'heureuse idéé de venir l'entendre. A tous points de vue, ce fut une révélation. Ces ar tistes réunis, acteurs, choristes, danseuses et musi- ciens forment un tout homogène, dont la mélodie tan tót douce et passionnée, tantöt joyeuse et parfois même exubérante, voisine et s'accorde a merveille avec un esprit fin, une plaisante bouffonnerie et une choré- graphie gracieuse et bien ordonnée. La fraicheur des costumes et le bon goüt de la mise en scène complètent le charme qu'on subit du commen cement a la fin du spectacle. Nous sommes persuadés que Mru" Rose d'Orsay sera la Mascotte de la troupe et lui assurera a l'avenir le plus franc succès chaque fois qu'elle viendra a Ypres. Citons encore la charmante M1"" Fredo, l'excellent Baryton, M. Collard, le trés bon ténor, M. Tayles et les désopilants MM. Saint-Henry, et Nick-Lair. Nous devrions les nommer tous, mais la place nous manque. Bref. ce fut un beau spectacle, un succès Que les absents fassent leur mea culpa Mais qu'ils se réjouissent, cette belle troupe reviendra. LE GRAND CONCERT DE GALA DE L'HARMONIE YPRIANA Les divertissements les plus impatiemment attendus et suivis avec la plus grande assiduité par le public Yprois, sont sans contredit, ceux que nous offre le cercle musical «Ypriana». Et ma foi, ce n'est pas sans raison. Tout d'abord cette société est administrée par un comité d'élite qui ne ménage ni son temps, ni son argent pour donner de l'éclat a ses fêtes et qui, de plus, possède l'art d'attirer vers lui toütes les sympathies. Ensuite, les membres exécutants de la section Har monie et ceux de la section symphonie, bien que n'étant que des amateurs, ne font qu'accroitre d'année en année la valeur artistique des concerts qu'ils nous donnent. En effet, ils prodiguent a leurs chefs respectifs MM. Francois Deridder et Georges Van Egroo, le meilleur de leur talent avec un dévouement précieux et désin- téressé, tant dans la préparation et la mise au point que dans l'exécution même des oeuvres qu'ils nous font entendre. Voila bien, pensons-nous, les plus belles Lettres de créance que puisse faire valoir une société pour être accréditée dans chaque familie. Est-il bien nécessaire de dire après tout cela que, malgré l'heure hative (7 h. 45, c'est un peu tót) de nombreuses notabilités et une foule d'amateurs de belle musique ont répondu a l'invitation au Grand Concert de Gala, offert par la section Harmonie Une soirée comme celle-ci en vaut deux. La première partie réservée a l'Harmonie constitue a elle seule, un programme de concert. La majesté des Dieux de l'Olympe et leurs passions violentes exprimées avec emphase par Saint-Saëns, dans son Déjanire furent rendus avec puissance et solennité. Phèdre ouverture amusante et passionnée de Massenet nous enveloppa de son charme dans une interprétation d'un beau coloris. Se lasse-t-on d'entendre Lakmécette oeuvre élé gante et distinguée de Delibes Décernons tout de suite une mention spéciale aux solistes MM. H. Beun (piston) et E. Coffyn (tuba) qui possèdent une grande purêté de son et savent lui donner l'ampleur voulue. D'ailleurs tout l'orchestre fut a la hauteur de sa tache. Quant a la Rapsodie Slavede Friedemann, im- prégnée de ce rythme qui reflète tour a tour la nostal gie et l'exubérance de la race dont elle emprunte le nom, elle fut enlevée avec brio, malgré sa tournure parfois capricieuse. Les clarinettistes firent preuve d'une certaine vir tuosité dans l'exécütion de La première Valsede Durand ils furent heureusement secondés par toutes les parties. Les derniers accords de cette valse entrainante mar- quèrent d'un trait d'or la fin de la première partie du concert. Nous adressons nos plus sincères félicitations au talentueux chef M Frangois Deridder, ainsi qu'a sa belle phalange d'artistes. Mais qu'allons-nous dire de la sélection en quatre tableaux du Barbier de Sévilleopéra-comique de Rossini. Nous l'avouons trés humblement, nous sommes plu tót embarrassés. Si d'habitude notre plume aime taquiner le feuillet bianc qu'elle noircit avec volupté, pour le moment elle hésite a continuer sa course, car elle craint de ne pas pouvoir s'élever a la hauteur de grands artistes tels que M "1 Isa Carli, cantatrice du théatre Royal de Liége, et MM Andrien. baryton, Boyer, basse, Claudel, ténor et Richard, tous quatre, artistes du Théatre Royal de la Monnaie. Faut-il énumérer ici toutes les qualités de ces voix divinement belles qui s'abandonnent avec passion aux caprices du chant. Nous disons caprices, car Rossini, créateur enthousiaste, poussé par la chaleur de son imagination a semé dans la partition du Barbier de Séville, des fantaisies exquises, telles que la cavatine de Figaro, l'air du comte, la cavatine de Rosine, son duo avec le comte, l'air de la calomnie, etc. Tous ces airs guillerets servis par ces voix souples au timbre clair, justes et agiles, agrémentées d'une dic tion nette, vous enveloppent de leur grace et vous enchantent. M,,M> Carli, fut une Rosine tendrement amoureuse et gentiment espiègle, M. Andrien, un Figaro subtilM. Claudel, un comte Almaviva, trés sentimentalM. Boyer, un Docteur Bartolo, trés sympathique et M. Richard, un don Basile, désopilant dans son astuce. Enfin, le notaire, Monsieur?... faut-il le dire, faut-il le taire Bah disons-le, car tout le monde Ta reconnu sous sa belle perruque, Monsieur Albert Boone était le digne partenaire de ces grands artistes. Bref, l'interprétation du Barbier de Séville a rem- porté un franc succès. Elle nous aurait plu davantage si le comique de cer- taines scènes n'avait pas dépassé certaines limites. Rassurez-vous, cette petite observation ne diminue en rien la valeur des interprétes qui nous le reconnais- sons une «fois de plus, sont de trés grands artistes. Notre opinion fut d'ailleurs confirmée. par l'enthou- siasme du public, lorsque M. Aimé Gruwez. remit une gerbe magnifique a Mmc Isa Carli entourée des héros de la fête et de M. Vincent, le trés sympathique accom- pagnateur qui mérita sa part d'applaudissements. Un mot d'éloges aussi pour MM. Edouard Gruwez et Albert Boone qui ont soigné la mise en scène avec une rare dextérité. GAIRED. De reeks der kunstconcerten van Ypriana werd Donderdag avond succesvol ingezet. Sedert jaren staat dit eerste concert in onze stad aangeteekend als The great Eventvan 't Winterseizoen. Met veel belang stelling wordt er dan ook telken jare naar deze muzi kale gebeurtenis uitgezien. Er wordt immers geen moeite gespaard, noch van wege den bestuurder en zijne muziekschaar, noch van wege de bestuursleden, om van dien avond een echten kunstavond te maken. - De eereleden waren buitengewoon talrijk opgekomen en tal van overheden hadden er aan gehouden dit galaconcert met hunne aanwezigheid te vereeren. Een fijn uitgelezen programma werd opgedischt en gedurende vier uren was het voor de gelukkige toe hoorders eene ware begoocheling. Eens te meer dient er gezegd dat de afwezigen ongelijk hadden Onder de vaste leiding van den talentvollen bestuur der. Heer Frangois Deridder, viel de Harmonie <t De- janire van Saint-Saëns, aan en liet de buitengewone verscheidenheid, van zuiver classicisme doordrongen, en de kunstige samenstelling van Saint-Saëns's muziek kennen. Het openingstuk uit Phèdre van Massenet, volgde. De fransche toondichter, die zoo hartstochtelijk de liefdepassie wist te doen gevoelen, werd meesterlijk vertolkt. Dan volgde eene fantasie uit Lakmévan Leo Delibes waar de solisten, de Heeren H. Beun voor piston en E. Coffyn voor tuba, de gezangen, van eene overgroote fijnheid, in deze bekoorlijke hindoesche idylle verlevendigden. Voorwaar puike uitvoering. In nummer vier van 't eerste gedeelte, hoorden wij een homerisch poëem, met in schijn onvereenbare deelen de Slavische Rapsodievan Friedemann en om te eindigen de bekende melodieuse Eerste Walsvan Durand. Onder een daverend applaus nam het eerste deel van dit programma een einde. Deze verschillige meesterwerken werden door het Ypersch muziekkorps met rijk gekleurde juistheid ver tolkt, en het ware overbodig verder uit te wijden over de muzikale kennissen van den Heer Deridder en zijne kunstschaar. Bravo, Heer Deridder en Leve de Har monie Ypriana Na de tusschenpoos was 't de apotheose de volledige selectie van De Barbier uit Sevilla kluchtspel-opera van Rossini. Het publiek had de illusie, hier in ons klein Yper, eene vertooning bij te wonen die men slechts in den schouwburg van een groote stad kan zien. Mevrouw Isa Carli, kunstzangeres aan den koninklijken schouwburg te Luik, en de Heeren Andrien, baryton, Boyer. basse, Claudel, tenor en Richard, baryton, allen van den koninklijken Muntschouwburg te Brussel, had den hunne medewerking welwillend verleend. Met een paar onder hen had het publiek reeds vroeger op uit stekende wijze kennis gemaakt en dit waarborgde ons het beste. Ook zette die opvoering de kroon op 't feest. Het was een gelegenheid om de zuivere stem van Rosina naar waarde te schatten, en wat gezegd van de lenige stem van den besten Figaro, van het komisch spel van Dokter Bartolo in zijne moeilijke rol. van de machtige stem van Don Basile altijd even opgewekt, van den rijk bezielden graaf Almaviva, en zelfs van den plechtigen notaris, die zijn ambt met zooveel stipt heid vervulde 't Is onmogelijk al de bijzonderheden en al de schoon heden van deze selectie aan te stippen, want van 't be gin tot 't einde, was het een aanhoudend kunstopvoe ring. Toch werd bijzonderlijk gesmaakt de cavatine van Figaro, 't lied van den graaf, de cavatine van Rosina. haar duo met den graaf, het lied van den laster en zoo meer. Allen overtroffen zich en werden ten slotte langdurig toegejuicht Dit ten volle verdiend applaus*, richtte zich ook tot den Heer Vincent, die met zooveel gemak de moeilijke taak der begeleiding op 't klavier had waar genomen. 't Is een onvergetelijke prachtavond geweest dank aan de onverpoosde samenwerking van de bestuursle den met de uitvoerders. Een woordje van lof aan die heeren die, met zooveel bevoegdheid en offervaardigheid, menige uren hebben besteed tot het welgelukken der tooneelversiering en het bijeenbrengen van zoovele kleinigheden van groot belang, waaraan een oningewijde nooit zou denken. Aan de bestuursleden van Ypriana, en aan allen die hunne medewerking verleend hebben, onzen besten dank. en aan de uitvoerders van dit bekoorlijk pro gramma, onze welgemeende gelukwenschen. 0 Verslag der zitting van 19 November 1937. De zitting wordt te 19 u. 10 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voor zitter Lemahieu en Delahaye. schepenenJvr. Cor- nillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Ver gracht, Van Alleynnes en Verbeke, raadsledenVer sailles, secretaris. I. Staatsmiddelbare school Overdracht aan den Staat. M, Vanderghote. Zooals gij weet werd er den 17» Juli 1937 een wet gestemd waarbij de Staat, mits af stand door de stad van de gebouwen, de kosten van onderhoud, van verlichting en verwarming der Konink lijke Athenea en der Middelbare scholen draagt. Vol gens een omzendbrief, dien wij van het Ministerie van Openbaar Onderwijs ontvangen hebben, moet de be raadslaging van afstand der gebouwen vóór den 20" November genomen worden om ontslegen te zijn van de kosten van onderhoud, verwarming en verlichting. Daar de akte van afstand dus vóór den 20" November dient genomen te worden, stelt het schepencollege voor, ten einde een jaarlijksche besparing van 40 a 45.000 fr. in de begrooting te kunnen doen, de lokalen der Middel bare school aan den Staat af te staan in vollen eigen dom en zonder vergoeding. Wij stellen dan voor de volgende beraadslaging goed te keuren Gezien artikel twee der wet van 17 Juli 1937, waarbij de Staat het onderhoud der Middelbare scholen overneemt mits af stand der gebouwen door de steden waar dergelijke onderwijsinrichting bestaatgezien den omzendbrief in datum van 16 October 11. die bepaalt dat de over dracht vóór den 20 November 1937 dient gedaan te worden gezien artikel 76 der gemeentewet, en gezien de wet van 17 Juli 1937 in voege treedt op 1 Januari 1938, besluit de gebouwen der Middelbare school, gele gen Mondstraat, Nr 17, en bekend op het kadaster sectie I, Nrs 97i en 97k, eener grootte van 32 a. 13 ca., en al het materiaal dezer school aan den Staat af te staan vanaf 1 Januari 1938, en deze beraadslaging aan de goedkeuring van den Heer Minister van Openbaar Onderwijs te onderwerpen. Is er iemand die daarover het woord vraagt M. Van Alleynnes. Ik zou vragen dat men, bene vens deze aanvraag van overname der gebouwen, ook de speciale formulieren zou vragen voor de herstelling der gebouwen, ten einde het dak der Middelbare school zoohaast mogelijk in orde te kunnen stellen, want zooals gij weet regent het thans in al de klassen. M. Vanderghote. De overdracht moet toch eerst goedgekeurd worden. M. Van Alleynnes. Gij zoudt toch de noodige her stelling zoo spoedig mogelijk moeten vragen, want de eerste zijn altijd het best gediend. M. Vanderghote. t'Akkoord. Volgens den omzend brief moeten er voor de groote herstellingen speciale formulieren aangevraagd worden. Dit zal gedaan wor den. Er zou thans ook nog een inventaris bij den bun del dienen gevoegd en verzonden te worden, doch wij hebben nog den tijd niet gehad om dien inventaris vol ledig op te maken. M. Van Alleynnes. Gij kunt hem achterna zenden. M. Seys. De Heer Biebuyck spreekt mij hier over het bevloeren van de koer der Middelbare school. Zijn de rekeningen daarvan nu reeds door den Staat be taald M. Vanderghote. Neen. M. Seys. Gij zoudt dan die rekeningen nu mis schien ook kunnen meê zenden. M. Biebuyck. Ik heb hier vroeger reeds die op merking gemaakt tijdens de goedkeuring van dit werk, M. Van Alleynnes. Die rekeningen kunnen ook nog achterna gezonden worden. M. Vanderghote. Ja, wij zullen ze achterna zenden, eens dat de overdracht goedgekeurd is. Die betaling kan dan nog altijd teruggevraagd worden. Indien er geen andere opmerkingen zijn, stel ik voor de over dracht te stemmen. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck. Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Verbeke. Alleen de Heer Vanderghote onthoudt zich. M. Vanderghote. Ik heb mij onthouden omdat ik niet aanvaarden kan dat de Staat den eigendom der gemeente onteigent. M. Van Alleynnes. Binnen tien jaar zult gij dit gebouw reeds terug gewonnen hebben. M. Vanderghote. Ik vraag thans zoo de raad er nog in zou willen toestemmen twee zaken bij hoogdringend heid goed te keuren, die ons door het provinciaal be stuur met de melding zeer dringend werden overge maakt. Het betreft de vellingen gedurende het jaar 1938 in de bosschen der Commissie van Openbaren Onder stand uit te voeren en de verbeteringswerken die in 1937 en 1938 in de bosschen van gezegde Commissie moeten gedaan worden. Dit is dus enkel een formali teit en zoo er niemand tegen opkomt, stel ik voor de hoogdringendheid te stemmen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Het eerste punt betreft de goed keuring van den Staat der vellingen gedurende het jaar 1938 in de bosschen van den Openbaren Onderstand uit te voeren. Deze vellingen bedragen voor Yper de som van 9.100 fr. Ik stel voor dit goed te keuren. Dit wordt zonder opmerkingen gestemd. Alleen de Heer schepen Lemahieu, lid der Commissie van Open baren Onderstand, onthoudt zich. M. Vanderghote. De verbeteringswerken uit te voeren in de bosschen van den Openbaren Onderstand bedragen de som van 27.669 fr Deze werken worden met dezelfde stemming als zoo even goedgekeurd. De openbare zifting wordt hierop te 19 u. 20 opge heven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3