POLITIEKE UITZICHTEN Vande Lanoitte's Koffies zijn de beste! 4 DE NIEUWE DRIELEDIGE REGEERINC IS GEVORMD INTERNATIONALE BETRACHTICEN TOERISTISCHE KRONIEK Woensdagavond, 24 November 1937. Eindelijk hebben wij dezen morgen een nieuwe Regeering gekregen, en dan nog wel tegen alle j gegronde verwachtingen in een DRIELEDIGE!... Dit heuglijk nieuws, na één-en-dertig dagen gespannene en verwarrende verwachtingen, stemt ons gelukkig. Dit nieuws geeft ons immers de verzekering dat de drie groote politieke partijen van ons land persoonlijke betrachtingen onder geschikt gemaakt hebben aan het algemeene Nationale belang: de heropbloei van ons ekono- misch leven, de versteviging van geheel ons be drijfsleven. Deze waardevolle bestatiging zal bij ons alle komende ophitsingen en verwarrende verdacht makingen, van enkele reactionnaire, fascistische en Vlaamschhatende elementen, in de schaduw plaatsen. Inderdaad wij hebben recht tot optimisme, tot werkelijk vertrouwen in de nieuwe regeering: want ze is toch het resultaat van lange en diepe overwegingen resultaat, dat ons geenszins tot een overhaastig besluit, tot een éénzijdige be schouwing der vele mogelijkheden kan herleid worden. Resultaat dat de goedkeuring bekwam der drie grootste, der drie sterkste politieke par tijen van ons land. Wij, als leeken in zake poli tiek, leeken die de overweldigende groote ver antwoordelijkheden en de vele te overkomen moeilijkheden van een Staatsleiding praktisch niet kennen, wij leeken moeten vertrouwen stel len in onze Staatsleiders die in het verleden reeds bewijs leverden van verdienstelijke op bouwende kracht, en die tevens de goedkeuring bekwam van de overgroote meerderheid der be volking. Het is dan ook onze vurigste wensch dat in de eerstkomende dagen, de enkele mislukte minis ter-pretendenten verstandig genoeg zullen zijn om zich aan den meerderheidswil te onderwerpen; en het aldus mogelijk te maken dat de nieuwe regeering Dinsdag aanstaande gunstig door Ka mer en Senaat aanvaard wordt. Hoe is de nieuwe Regeering samengesteld? Eerste-Minister, P. E. Janson (lib.) Financiën, H. Deman (soc.) Buitenlandsche Zaken en Buitenlandsche Han del, P. H. Spaak (soc.) Openbare Werken en Werkverschaffing, J. Merlot (soc.) Arbeid en Sociale Voorzorg, H. Delattre (soc.); Posterijen, Telegrafie en Telefonie, D. Bou- chery (soc.)i- Volksgezondheid, A. Wauters (soc.) Justitie, Ch. du Bus de Warnaffe, (kath.) Ekonomische Zaken, Ph. Van Isacker (kath.) Landbouw, H. Pierlot (kath.) Koloniën, E. Rubbens (kath.) Verkeerswezen, H. Marck (kath.) Openbaar Onderwijs, J. Hoste (lib.) Binnenlandsche Zaken, O. Dierckx (lib.) Landsverdediging, Luitenant-Generaal Denis, (lib.). Wat valt ons vooral op in deze samenstelling Ten eerstenatuurlijk dat ze drieledig is, zoo als wij het reeds hooger enthousiast verklaar den. Aldus worden de Rexisten, de Vlaamsch- Nationalisten en de Kommunisten, nu nog steeds door de groote partijen als onbeduidend in macht en gevaarlijk in opzet voor de welvaart van het Land genegeerd. Ten tweededat wij nu zes Socialistische mi nisters hebben, tegen vijf Katholieke en vier Liberale. Ten derde dat de meeste leden uit de afgetre den Regeering Van Zeeland nu ook deel uitma ken van het nieuwe ministerie. Op de vijftien huidige ministers zijn er slechts vier nieuwe fi guren de heeren P. E. Janson zelf, die de lei ding overneemt, uit de handen van den heer Van Zeeland, en verder de heeren du Bus de War naffe en Dierckx, die reeds van vroegere regee ringen hebben deel uitgemaaktten slotte de heer Marck, ondervoorzitter van de Kamer en voorzitter van de Kristen demokratische Kamer- groep, die voor het eerst een portefeuille in han den neemt. De ministers die verdwijnen zijn dus, buiten eerste-minister Van Zeeland, de hee ren De Schrijver, M. H. Jaspar en Maistriau. Ten Vierde dat wij nu in ons land voor het eerst sedert 1884, weze sedert ruim vijftig jaar, een niet-katholieke Eerste-Minister hebben. Welke zijn, in verband met de nieuwe Regee ring, onze politieke vooruitzichten?.,. 1. Dat de huidige Regeering. Dinsdag aan staande voor Kamer en Senaat een korte regee- ringsverklaring zal afleggen, die hoogstwaar schijnlijk zal neerkomen op de voortzetting van het werk der vorige opbouwende regeering. 2. Dat de huidige regeering door Kamer en Senaat zal goedgekeurd worden. 3. Dat, nu de heer Marck in de regeering treedt als minister van Verkeerswegen, hij als ondervoorzitter van de Kamer zal opgevolgd worden door den heer De Schrijver of heer Hen drik Heyman. 4. Dat in de eerste dagen en in de eerste we ken een heftige anti-regeeringsgezinde kampagne zal gevoerd worden door fascistische en Vlaamschhatende e le m e n t e n, die heimelijk slechts één wensch koesteren de ontbinding van België om Vlaanderen aan Nederland te verbin den, en Wallonië aan Frankrijk. In verband met den stand der zaken, die de vorming der huidige regeering voorafging, heeft het zijn nut nu nog de ernstige beschouwing te overwegen, welke de kristen - demokratische Gazet van Antwerpendaags voordien nog schreef«Uit het feit dat tusschen de gemeen schappelijke ontvangst van de afgevaardigden der drie partijen en de voortzetting der bespre kingen ten Paleize, een zoo lange tusschénruimte werd gelaten, mag wellicht als volgt verklaard worden de Koning heeft de partijen een ruimen bedenktijd willen geven, opdat zij hun defini tieve houding zouden kunnen bepalen, vóór de vijfde kabinetsvormer zijn taak aanvangt. Men achtte het niet uitgesloten dat, moesten de Liberalen hun exclusieve tegen den heer De Man handhaven, de Koning deze laatste opdracht zou geven om een tweeledige regeering te vormen tenminste, in de mislukking van de vier vorige kabinetsvormers, mag het bewijs gezien worden dat de pogingen om een drieledige regeering tot stand te brengen, zijn uitgeput. Deze beschouwing treedt heelemaal onze vroege re zienswijze bij, en geeft ons dan ook de overtui ging dat de Liberalen inzake programma nu ook inschikkelijker zullen moeten optreden dan dit voorheen het geval was, willen zij in de Regee ring blijven. Daarin zien wij dan ook een basis tot het wellukken der huidige regeering. Im mers wij hebben liet nu inderdaad beleefd wat wij in onze vorige POLITIEKE UITZICHTEN hebben voorzien dat heer Janson niet alleen als informateur maar ook als formateur op trad en eerst mislukte, en aldus een drieledige regeering onmogelijk werd. Eindelijk hebben de groote partijen zich daarvan eveneens reken schap gegeven, en zijn dan toch tot een akkoord gekomen. Wij hopen dat dit akkoord blijvend zal zijn tot na de aanstaande Gemeente-kiezingen, waaruit de nieuwe sterkte van de verscheidene partijen zal blijken. Hoe zijn de buitenlandsche politieke uitzichten? Meer dan ooit krijgen de Koloniale Vraagstuk ken een overwegende beteekenis niet alleen Hit- Ier stelt duidelijker zijn eischen, maar ook Mus solini toont er zidh zeer ijverig in, zoodat het ons geenszins moet verbazen, als wanneer wij weldra daarover zeer ernstige bijzonderheden vernemen. In Frankrijk heeft de Veiligheidsdienst en de Politie ontdekt dat de Cagoulardseen echte samenzwering tegen de republikeinsche instel lingen is de ontdekking van een groote hoeveel heid wapens en van verscheidene dokumenten hebben uitgemaakt dat de schuldigen een bur geroorlog in Frankrijk beoogden, om daarna een diktatuur in te stellen die het herstel van de monardhie moest voorafgaan. Zelfs lagen de plannen reeds klaar, om bij een te geven sein zekere ministers en parlementsleden aan te hou den. Uit Sjanhaï wordt gemeld dat de opmarsch van de Japansche troepen naar Nanking zoo snel geschiedt, dat op sommige plaatsen de bevoor rading met vliegtuigen moet geschieden. Betreffende den Spaanschen Burger-Oorlog blij ven de uitzichten allertreurigstniets wijst er op dat het einde der massale bloedvergieting na bij is. Integendeelde persdienst van de Spaan- sche Regeering wijst er nadrukkelijk op dat er geen sprake is van vredesonderhandelingen, of van onderhandelingen over wapenstilstanden Generaal Franco is slechts bereid de vrijwilli gers terug te zenden mits een aantal voorwaar den die moeilijk door de tegenpartij zullen aan vaard worden. Aldus blijven aldaar de verwarde toestanden heerschen. Spectator. Gedurende vele eeuwen is de Christkindles- marktop de vroegere Hauptmarkt (thans A. Hitlerplatz) te Neurenberg innig verbonden met het kerstfeest in Frankenland. Geen kind uit Neu renberg kon zich het Kerstfeest voorstellen zon der een bezoek aan de Kerstmarkt op het oude plein, omgeven met zijn oude huizen Reeds in oorkonden van de XVI' eeuw is de Christ- messe van Neurenberg vermeld. Later heeft de volksmond deze markt Christkindlesmarkt of eenvoudig Kindlesmarkt gedoopt. Op het einde van de verleden eeuw verdween deze markt plot seling van het oude plein gedurende lange jaren was zij nu verbannen naar het minder mooie eiland Schütt. Hier ging de oorspronkelijke be teekenis van de markt ook snel verloren. Tien jaar later verdween de Markt ook van dit eiland. Eerst in 1933 is de oude Christkindlesmarkt weer tot nieuw leven ontwaakt. Het mooiste hier bij was dat zij ook in haar historischen vorm naar haar oorspronkelijk verblijf is weergekeerd. Het is niet langer meer een goedkoope markt waar allerlei rommel wordt verkochtdoor kooplieden en ambachtslieden uit Neurenberg worden weer, getrouw aan de traditie, dingen aangeboden, wel ke met liefde en vlijt zijn vervaardigd en getui gen van de bekwaamheid der scheppers. En dat be- teekent heel wat in deze Speelgoedstad, welke juist om deze producten in alle landen van de wereld vermaard is Elk jaar op 4 December, Stc Barbara, wordt de Christkindlesmarkt ,met een indrukwekkende plechtigheid geopend. Van de galerij der Ma- rienkirche wordt door een kerstengel een kerst groet tot de stad gericht de kramen zijn nog onverlicht, kinderkoren zingen kerstliederen, de klokken der kerken luiden, de lichten in de kra men worden aangestoken. Sedert twee jaar staat midden op de markt een prachtige kerstkribbe aan de andere zijde wordt men begroet door een reusachtigen gouden engel, en verder nog een kerstman. En terwijl het vriendelijke licht der lantarens op de duizenden Kerstgeschenken valt, worden de oude gebouwen met schijnwerpers verlicht. Zoo is Neurenberg elk jaar een stralend sprookje van Duitsche kerstvreugde. Te Amsterdam wordt in 1938, van 5 tot 14 Mei, het 50 jarig bestaan herdacht van het Concert gebouw, waar de groote Meester Willem Mengel berg, van Europeesche vermaardheid, dirigent is. Ook in dezelfde stad wordt in de tweede helft van Mei herdacht het 100-jarig bestaan van den dierentuin ArtisTe dier gelegenheid wordt aldaar een congres gehouden van directeuren van dierentuinen. Dinsdag e. k., 30 November, wordt in de Sint- Maartenskerk een tombe- opgesteld met het his torische roode baarkleed of pelder. Over dit stuk lezen wij in de brochure van A. Bras J. Cor- nillie St Maartenskerk van Yper de volgende bijzonderheden Op St Andriesavond, 29 No vember 1303, brak alhier een volksoproer uit. De muiters gelukten er in, de deur van de schepen kamer in te beuken, alwaar het magistraat ver gaderd was en 9 schepenen werden er vermoord- Voor de begraving werd een baarkleed in rood satijn vervaardigd, op wier randen de wapen schilden der slachtoffers benevens dit van de stad geborduurd waren. Het werd hersteld in 1628. Telken jare, op 30 November brandde er vroeger ter gelegenheid van hun jaargetijde, een kaars op het graf van elkeen dier schepenen ook het baarkleed kwam te voorschijn en be dekte het praalbed. Het magistraat woonde den dienst bij en aan de offrande had men de gewoonte verscheidene malen te roepen komt offeren, mijnheeren, voor die heeren, die eertijds heeren waren. De jaar- dienst werd in 1794 afgeschaft, doch telken jare op 30 November werd het baarkleed nog ten toongesteld. De oudste toeristische gids voor Frankrijk, schreven onlangs de bladen, was die van den Engelschman Arthur Young, die Frankrijk be zocht van 1787 tot 1789 en die zijn indrukken neerschreef in een boekje getiteld Travels in France Een Fransch journalist meldt nu echter daj hij in zijn bibliotheek een ouderen gids be zit Voyage du Tour de la France geschreven door Henri de Rouvière. Dezen tour de la France deed de schrijver in 1703-1704het relaas er van werd gedrukt en uitgegeven in 1713 hetzij onge veer 75 jaar vóór den gids van Young. Het is van toeristisch oogpunt stellig een kostbaar boeksken! Reysiger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 4