HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Zielmissen 18 JAAR, N 35 27 NOVEMBER 1937 18 ANNÉE, N 35 27 NOVEMBRE 1937 BIJVOEGSEL De Pelder van St Andries Muziekkring YPRIANA De Ste Ceciliafeesters AGENDAS DE BUREAU ET DE POCHE POUR 1938 ONDERSCHEIDINGEN In de Justice - School Aan de Vuurkruisen van Yper en Omliggende Bond der Gebrekkigen en Verminkten Nouvelles OEuvres d'Art a la Cathédrale d'Ypres IN HET DAVIDSFONDS Dichter André Demedts te leper Geestelijke Voordrachten Plechtige Octaaf in St Maartens Zondagrusf- Repos Dominical SUPPLEMENT Dinsdag a. s., 30 November, feest van St Andries, wordt volgens oud gebruik in St Maartenskathedraal een praalbaar opgesteld welke men bedekt met het baarkleed dat vervaardigd werd voor de begraving der negen schepenen van Yper die tijdens een volks oproer, den 29 November 1303, op St Andriesavond, inde schepenkamer vermoord werden. Vroeger tijds werd er ieder jaar ter nagedachtenis dezer vermoorde schepenen een rouwdienst opgedra gen. op denwelken het magistraat van Yper aanwezig was. Met de fransche omwenteling werd deze dienst, in 1794, afgeschaft en later hernam de geestelijkheid van St Maartenskathedraal het gebruik telken jare, op den verjaardag dier tragische gebeurtenis, het baar kleed ten toon te stellen. Dit oud gebruik, dat tot op heden toe steeds trouw is bewaard gebleven, herinnert dus aan een bloedige bladzijde van de geschiedenis van Yper, waarover wij in de Ypriana van Alphonse Vandenpeereboom, de volgende bijzonderheden vinden. Den 4 April 1303 rukte Willem van Juliers, die zich te Yper hield, op naar St Omaars, doch vooraleer deze plaats aan te vallen, moest eerst het dorp Arques, dat door den vijand was versterkt geworden, ingenomen worden. De Franschen moesten voor het aanvallend le ger wijken, doch op het oogenblik dat de Yperlingen hun overwinning vierden, waren zij verplicht een ander korps van Vlamingen ter hulp te snellen dat, nabij de vijvers van Schauwbrook, overvallen werd door vijanden die zich in het bosch van Ruholt ver scholen hadden. Dit korps had reeds duizend man ver loren en bij de aankomst der Yperlingen begon een verwoed gevecht dat in het voordeel der Vlamingen eindigde. Van de acht honderd Yperlingen, die aan den veldslag van Arques deelnamen, bleven er echter maar twee honderd meer over. Deze overval van Schauwbrook werd aan het verraad der Leliaerts toegeschreven en wanneer de twee hon derd Yperlingen in hun stad terugkwamen, bereikte de verbittering van het volk haar toppunt. Door enkele maatregelen slaagde men er in de uit barsting der volkswoede eenigen tijd te verdagen, doch den 29 November van hetzelfde jaar, den vooravond van het St Andriesfeest, hadden er op de markt van Yper talrijke en dreigende samenscholingen plaats. Het stedelijk magistraat kwam bij hoogdringendheid bijeen om de noodige maatregelen te nemen ten einde, zoo mogelijk, den oproer te dempen. Doch het volk brak de poorten open, rukte de schepenkamer binnen en op de kreten van smyt dood smyt dood alle de leliegezindenwerden 21 burgers vermoord, waar onder negen schepenen die warenMichiel Paeldinc, Andries Van Acker, Frans Debeir, Niklaas De Velle- maecker, Jan Copsen, Jacob Baerdonc, Jan Peper, Bartholomeus Morin en Niklaas Van Loo. Daar hunne onschuld weldra erkend werd, werden deze vermoorde schepenen in St Maartenskerk, in de kapel der geloovige zielen en in die van St Elooi. nabij het zuidportaal onder zware zerksteenen begraven. In 1788, toen men den nieuwen vloer legde, werden ook de zes nog overgeblevene grafzerken weggenomen. Voor de begraving werd een baarkleed vervaardigd in rood satijn, op den boord waarvan de wapenschil den der negen slachtoffers alsmede dit der stad Yper geborduurd waren. Dit baarkleed werd in 1628 hersteld, tijdens den wereldoorlog kon dit kleed van de vernie ling gered worden en 't is nog steeds denzelfden pelder, dien men den pelder van St Andries noemt, die ieder jaar op 30 November de praalbaar bedekt en die de Yperlingen nu Dinsdag aanstaande terug in de gele genheid zullen zijn eens te zien. Wij raden al de Yperlingen aan dezen pelder, die nog maar door weinigen gekend is, eens te gaan be zichtigen. Zondag 28 November, te 11 i uur yi Sint- Maartenskerk, H. Mis tot zielelafenis der Yper- sche muzikanten gesneuveld voor 't Vaderland en der overleden werkende leden. De mis zal op geluisterd worden door de afdeeling Sympho- nie die met de medewerking van M. Hanoulle en onder leiding van M. Van Egroo zal uitvoeren: 1. Chant Funèbre H. Moerman 2. La Mort d'Ase Grieg 3. Veni Créator Ed. Lalo Na de mis optocht door de stad. Om 1 uur Banket in 't Hotel Skindies. Maandag 29 November, om 4 uur, in Oud Yper Prachtig kinderfeest. Komieke cinemafilm, aangeboden door M. Brus- sin, uitbater der Cinema en voorstelling met ge heel nieuw programma door Oro Johny en Jenny John. Men vergete niet de kaarten voor het kinder feest vóór de vertooning bij den voorzitter te laten invullen. Dinsdag 30 November, om 8 uur, in Oud Yper Cecilia Bal met groot orkest en kostelooze tombola. Prijzen voor de tombola worden door den voor zitter der harmonie. M. Gruwez, met dank aan vaard. en vente au bureau de ce journal 34, RUE AU BEURRE, 34, YPRES De heer G.-R. Deduytschaever, bewaarder der hypotheken te Yper werd tot ridder in de Leo poldsorde benoemd. De gulden medaille der Orde van Leopold II werd verleend aan de heeren Camille Chris- tiaen, bestuurder en Leon Vandermarliere, lid van de Liberale Harmonie. De zilveren medaille der Orde van Leopold II werd verleend aan de Heeren Polydor Rennet, I Alfons Luyten en Gabriel Dedecker, leden van de Liberale Harmonie. Aan allen onze hartelijkste gelukwenschen. Wij vernemen dat Juffrouw Vefhalle, bestuur- j ster der Justice-school, na een lange en verdien stelijke loopbaan, met 1 Januari a. s. op rust gaat. Onze vrienden van Antwerpen,richten op Zondag 28 November, in samenwerking met de Verstandhou ding der Oudstrijdersvereenigingen van Antwerpen een GROOTSCHE BETOOGING in, voor: 1) de afschaffing van de afhouding van 10 t.h. op de Frontstreeprente 2) de heropening der termijnen. Te 10 uur Meeting in het Rubens Paleis. Te 11 uur Optocht door de stad. Vuurkruisen op uw post Vertrek uit Yper om 6.30 u. Terug om 7.30 u. De Senaat komt zooeven de afschaffing van de 10 t.h. afhouding op de frontstreeprente te weigeren en heeft het ontwerp naar de Commissie verzonden Niemand in België ondergaat nog eene afhouding van 10 t.h niemand, buiten de dragers van de front streep. De betooging van Antwerpen zal een krachtdadig protest van verontwaardiging zijn tegen het besluit van den Senaat. Voor de verovering onzer rechten Voor rechtvaardigheid Allen te Antwerpen. Namens het Federaal Bestuur. De Gebrekkigen en Verminkten welke ingeschreven zijn in den bond van leper en die begeeren afslag te bekomen op hun fietsplaat kunnen zich wenden In het Zweerd», Groote Markt, 2, leper, van 11 tot 12 uur, voorzien van een getuigschrift van den dokter en een uittreksel van hun geboorteakte, ten laatste tot den 4 December 1937. Deze afslag wordt enkel toegestaan aan de gebrekkigen die 30 gebrekkig zijn en die een fiets noodig hebben om zich te verplaatsen. Het Bestuur. On peut admirer depuis quelques jours a l'intérieur de la Cathédrale de St Martin 1) Une lampe de Sanctuaire, en fer forgé, don géné- reux de M. Ie président Georges Tack. De style gothi- que, elle est posée sur une tablette de marbre noir accrochée a la cloture du choeur, prés de l'Autel majeur. 2) Une crédence en pierre polie aux sculptures ogi- vales, disposée dans la chapelle de St Joseph. D'autre part un premier envoi d'Angleterre compre- nant une partie du magnifique Vitrail de la grande Rosace du portail sud vient de nous parvenir. Cet envoi est accompagné d'un cadre monumental en forme de stéle, formé d'un bois d'érable sycomore. Sur la tablette de ce bois précieux est peint le texte anglais aux armoiries richement polychromées du futur King Albert Memorial offert par les anciens combattants Britanniques. Ce cadre exposé Dimanche dernier a la Cathédrale fut trés admire. Un second envoi comprenant l'autre partie du vi trail est attendu en Janvier prochain. Le vitrail de la rosace, hommage touchant de nos alliés anglais a la mémoire du regretté Roi Albert de Belgique sera placé après 1'hiver, Wie er niet was op dezen avond belegd door de Ieper- sche Davidsfonds-afdeeling, heeft een eenige kans ver keken, om een ruim overzicht te krijgen over de jong ste letterkundige stroomingen in ons land, en de gele genheid een jonge veelbelovende dichter te hooren spreken voor zijn volk. Het onderwerp was van brandende actualiteit«Onze jongste Vlaamsche RomanletterkundeWie ziet niet onmiddellijk daarachter oprijzen namen van schrijvers als Walschap en Roelants b. v. Wie zou er kunnen spreken over de romanletterkunde in Vlaanderen, zon der het kiesche en soms netelige geval Walschap aan te raken Dat de aandacht zich voornamelijk rond dit vraagstuk concentreerde, hoeft wel niet gezegd. Dich ter André Demedts heeft het weten te behandelen met een klaarheid en een mildheid, welke hem veel sym pathieën zal hebben bezorgd. Na de evolutie te hebben geschetst van de letter kunde in de laatste vijftig jaar, en ons aldus den ach tergrond te hebben geschilderd waaruit de hedendaag- sche letterkunde is te voorschijn gekomen, behandelde de Heer Demedts de jongste verschijnselen Zoo zien we uit het Expressionnisme van na den oorlog, die in een droomwereld was gaan leven, waar broederlijkheid en vrede zouden heerschen, de Realistische school, als reactie, geboren worden. De oorlog had de oogen der menschen niet geopend, zooals velen droomden en dach ten. en de broederhaat was niet geluwd. De realisten waren tot dit bittere besef gekomen, en zouden de menschen en de dingen dus gaan bekijken en beschrij ven zooals ze in werkelijkheid zijn, In deze sfeer is het werk van een Walschap, een Zielens, een Matthys e. a. gegroeid. Walschap wordt als één der grootste fi guren van de Realistische school genoemd. Zooals_ ge zegd heeft dichter Demedts het geval Walschap 'niet ontweken, en de manier waarop hij dit kiesche vraag stuk heeft behandeld strekt hem ter eere. Hij heeft het onder meer bekeken van uit het standpunt van den Katholieken lezer. We kunnen niet zeggen dat het werk van Walschap onkristelijk is. Wel worden toestanden en menschen er in uitgebeeld op soms brutale wijze. We weten dat Walschap om enkele van zijn werken fel bestreden is geworden Maar we weten ook, dat hij zich met verbetenheid heeft weten te verdedigen waar zijn godsdienstige overtuiging in twijfel werd getrok ken. En we mogen dan wel in overweging nemen, of een schrijver die werkelijk niet Katholiek zou zijn, zijn Katholiek zijn met zulke overtuiging zou verdedigen Het jongste werk van Walschap getuigt intusschen van een wending in den goeden zin. Na de vraag gesteld, en bevestigend te hebben be antwoord, of het werk van onze Vlaamsche Roman schrijvers wel in dienst staat van het volk, besloot de Heer Demedts zijn leerzame uiteenzetting, met een op roep voor meer en betere waardeering van het werk van onze Vlaamsche schrijvers. We droomen allen van een groot volk, met groote schrijvers en kunstenaars. Laten we beseffen dat een schrijver slechts die groot heid zal weten te bereiken, wanneer hij zich door zijn volk gesteund voelt. De Iepersche Davidsfondsafdeeling mag zeker wor den geluk gewenscht, om het vele geestelijk genot dat ze ons verschaft. Het optreden van den Heer André Demedts is dit eens te meer komen bewijzen. Mochten alle Ieperlingen dit leeren begrijpen, en waardeeren. Aan dichter Demedts zeggen, we tot weerziens I D. Op initiatief van het Ypersche Davidsfonds wor den vier geestelijke voordrachten ingericht. Zij zullen plaats hebben, op eiken Dinsdag van den Advent, om 8 u., in de kerk der EE. Paters Carme- lieten. Op 30 November zal het onderwerp «IN DE KERK, ALLES VOOR GELDbehandeld worden door E. P. Nuyens, Predikheer. De reeks «Geestelijke Voordrachten» is voorbehou den aan de mannen. Vrouwen en kinderen worden niet toegelaten. De jaarlijksche Octaaf ter eere van Sinte Barbara, patrones van de goede dood, begint op Zondag 28 No vember te 3 u. Vespers en Lof, waaronder openings sermoen. Van Maandag 29 November tot Vrijdag 3 December zijn de oefeningen geschikt als volgt: 's morgens, on der de H. Mis van 7 u., korte onderrichting; 's-avonds, onder het Lof van 6 u., groot sermoen. Al de onderrichtingen en sermoenen zullen gehou den worden door een flinken predikant, E. Pater Smet. Redemptorist uit Roeselaere. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 28 November, om 8 i uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules PLATTEAU-DECONINCK (211) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 28 November, om 9 uur, in de Paterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Jean NEYS, geboren Antoinette Kaestecker. (224) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 5 December, om 8 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Aug. DOLFEN-LANNOO Groote Markt, 2. (227) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 5 December, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Germaine LOGIER echtgenoote van Heer Jerome Provoost. (225) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 December, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters, tot zielelafenis van Heer Edmond D'HAEYER-GRYFFON vanwege de confrérie van den H. Jozef. (226) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 December, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Camille OOGHE. (236) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 28 November Dimanche 28 Novembre van 8 tot 12 nnr en van 13 tot 19 nar

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9