POLITIEKE UITZICHTEN OFFICIEELE TEKST VAN DE RECEERINCSVERKLAKiNC i i— rwriwi O Dinsdag werd in Kamer en Senaat de Re- geeringsverklaring voorgelezen in het Fransch door Eerste Minister P. E. Janson, en in het Nederlandsch door Minister De Man. Ingezien het groote belang dat deze Regeerings- verklaring heeft voor de verdere Politiek van ons land, publieeeren wij hieronder, zonder huidig kommentaar, den officieelen tekst van de Regee- ringsverklaring. De regeering die voor u verschijnt, is ontstaan on der den drang van gemeenschappelijke bekommerin gen om het patrimonium der grondwettelijke vrijhe den te verdedigen, om in ordeiijKheid een sociale edel moedige en vooruitziende politiek te voeren en om met alle passende maatregelen, in den onschendbaren Bel gischen Staat, den cultureelen opbloei van de twee taalgemeenschappen te bevorderen en de rechten wel ke de bestaande wetgeving aan elk van haar leden toe kent te doen eerbiedigen. Deze regeering zal als voornaamste taak hebben de verdere uitvoering en afwerking van het programma dat in de verklaring van 24 Juli 1936 werd vastgelegd en waaraan een aanzienlijke meerderheid steeds haar goedkeuring heeft gehecht. Zoodra het parlement de begrootingen goedgekeurd en aldus zijn voornaamste opdracht vervuld heeft, zul len wij samen den wetgevenden arbeid hervatten die noodig is voor de uitvoering van de volgende hoofd punten SOCIALE VOORUITGANG De regeering wil het werk dat vroeger reeds ver richt werd verbeteren en aanvullen. Een wetsontwerp tot instelling van de verplichte ver- zesering tegen werkloosheid zal eerlang ingediend wor den. De oplossing van dit vraagstuk zal de herziening van de verzekerheidsvoorwaarden voor zekere catego ries van arbeiders tot gevolg hebben. De bestudeering van het vraagstuk der invaliditeits verzekering, die opgedragen werd aan de bevoegde af- deeling van den Hoogen Raad voor arbeid en sociale voorzorg, loopt ten eindeeen wetsontwerp desaan- gaande zal ingediend worden zoodra genoemd organis me met zijn taak klaar is. De kwestie vari de verzekering tegen ziekte zal ter studie worden gelegd. De regeering zal aan de Kamer vragen onverwijld haar goedkeuring te hechten aan het door den Senaat teruggezonden wetsontwerp, waarbij de wet op de ou derdomspensioenen wordt gewijzigd. Dit wetsontwerp verbetert aanzienlijk het algemeen regime der pensioe nen. Zonder de publieke financies nog meer te bezwa ren, zal de regeering naar het middel zoeken om ge leidelijk recht te laten wedervaren aan de belangheb benden die op verhooging der pensioenbedragen aan dringen. De kwestie van de verlaging van den pen- sioensleeftijd zal, tegelijk en in verband met het vraag- stuk der invaliditeitsverzekering, bestudeerd worden. De vorige regeering had in principe besloten de be handeling van het vraagstuk der pensioenen van allen aard, aan een koninklijken commissaris op te dragen Wij zullen den titularis aanstellen. Tevens zullen wij de noodige maatregelen treffen om de vereenvoudi ging van de toepassing en de samenordening der sociale wetten te laten onderzoeken. De regeering zal de methodische en voorzichtige toe passing voortzetten van de wet van 9 Juli 1936, waar bij de duur van de arbeidsweek op veertig uur mag gebracht worden in de nijverheidstakken waar het werk onder gevaarlijke, ongezonde en moeilijke voor waarden geschiedt. Het regime van het betaald verlof zal aangepast wor den met inachtneming van wat de ondervinding op dit gebied heeft geleerd. De regeering zal maatregelen treffen om de arbeids inspectie te verscherpen, namelijk inzake zedelijkheid in tiet arbeidsmidden. De actie ten bate van de volksgezondheid zal verder doorgevoerd worden. ECONOMISCHE POLITIEK De regeering zal met verdubbelde krachten ijveren om de levensduurte binnen redelijke perken te houden. Zij verwijst naar de ministerieele verklaring van 24 Juli 1936 betreffende de bedrijfsorganisatie. Een wets ontwerp werd opgemaakthet werd tot onderzoek voorgelegd aan de groote economische en sociale groe peeringen van het land. Dit enkwest is geëindigd. De regeering zal bij de Kamer een wetsontwerp indienen, waarbij aan de beroepsvereenigingen een statuut wordt verleend. De regeering zal zonder uitstel, in den geest en vol gens de formules van de regeeringsverklaring van 1936, de bestudeering voortzetten van het regime van de wa- penfabrikatie en van de nijverheidstakken of onderne mingen .waarin geen vrije mededinging meer geldt en feitelijke monopolies tot stand kwamen. Een wetsont werp tot beteugeling van machtsmisbruik op econo misch gebied zal ingediend worden. Wij zullen de vrije ontwikkeling van de verscheidene takken der economie bevorderen door onze pogingen om hun binnenlandsche en buitenlandsche afzetgebie den uit te breiden en door het maximum van doeltref fendheid te bezorgen aan de instellingen, die door de vorige regeering ingeleid en opgericht werden om nij verheid en handel aan te moedigen en te leiden. Ten voordeele van den middenstand zal de regeering de politiek voortzetten welk door het vorig kabinet werd gevoerd. Zij zal de actie aanmoedigen van de in stellingen voor krediet aan den middenstand en voor beroepskrediet, welke door onlangs genomen beslui ten werden gecoördoneerd en verbeterd. Zij zal verder de saneering der mededingingsvoor waarden tusschen kleine en groote verkoopsonderne- ming'en en tusschen handelaars en ambachtslieden na streven. Bij de opmaking van het programma tot fiscale vereenvoudiging en van het ontwerp der bedrijfsorgani satie zal er rekening gehouden worden met de bijzon dere belangen van de kleine en middelbare onderne mingen Wij zullen inzonderheid aandacht wijden aan de ver betering van de beroepsopleiding der toekoms|tige handelaars en ambachtslieden. De gezamenlijke econo mische bedrijvigheid van de kleine en middelbare on dernemingen en van den ambachtstand zal bestudeerd worden door een Economisch Instituut voor den mid denstand, dat wij zinnens zijn op te richten. De wijziging van de benaming van het ministerie van Economische Zaken vereischt maatregelen tot reorga nisatie vart dit departement opdat het de belangen van den middenstand doeltreffender kunne vrijwaren. Inzake landbouw, zal de regeering zich laten leiden door de beginselen die vastgelegd zijn in de ministe rieele verklaring van Juni 1936 en waarvan zij de toe passing verder zal doorvoeren. De landbouw dient in de bezorgdheid der openbare machten de plaats in te nemen die hem toekomt Zon der daarom andere gewettigde belangen te mogen ver dringen, heeft de landbouw recht op eenzelfde bezorgd- heid als de andere nijverheidstakken, waaronder hij een eersterangplaats bekleedt. De technische vooruit gang van den landbouw zal krachtig aangemoedigd worden. Maar, voor het oogenblik wordt deze zijde van het landbouwvraagstuk beheerscht door de noodwendig heden van economisehen aard. Wij zullen ons terdege inspannen om onze buitenlandsche afzetgebieden te ver ruimen. Onze pogingen zullen er vooral op gericht zijn de binnenlandsche markt volkomen te veroveren. De regeering zal niet uit het oog verliezen dat elk duurzame bedrijvigheid van den landbouw onderge schikt blijft aan de rentabiliteit van de verschillende dierlijke en plantaardige producten. Wat openbare werken betreft, zal met de uitvoerin gen doorgegaan worden. De regeering zal eveneens de coördinatie van het verkeerswezen voortzetten. Zij zal de hulpverschaffing aan het scheepsbouwbedrijf behou den. Zij zal trachten onverwijld klaar te komen met de codificatie van de luchtvaartreglementatie en met de verbetering van de diensten van het vliegwezen. De toe ristische politiek zal intenser worden gemaakt. De re geering zal zich gansch bijzonder bezig houden met het inrichten van het arbeidersverlof. HERVORMINGEN DER INSTELLINGEN Op het programma blijft ook staan de bestudeering van de door het vorige bewind aangekondigde hervor mingen der instellingen. De regeering zal bij de Kamers aandringen op ?en spoedige afhandeling van het wets ontwerp betreffende den raad van State, aan de op richting en ontwikkeling waarvan zij het grootste be lang hecht. De regeering zal onverpoosd de administratieve her inrichting voortzetten. Zij zal alle maatregelen treffen, opdat het koninklijk besluit van 2 October 1937 worde toegepast. Zij zal geleidelijk de herinrichting der de partementen voorbereiden. Zij zal behoorlijke be- stuurslokalen laten inrichten en bouwen. De modali teiten voor de verhooging der wedden van het lager onderwijzend personeel zullen bestudeerd worden en een ontwerp zal ingediend worden, De alge- meene wederaanpassing der loon- en weddeschalen van het Staatspersoneel zal onderzocht worden. Het programma der regeering op dit gebied zal steeds be heerscht worden door twee met elkaar verbonden hoofdbeginselen de hoedanigheid van onze openbare diensten verbeteren en geen anderen maatstaf dan de verdienste in aanmerking nemen voor aanwerving en loopbaan van het personeel. CULTUREEL VRAAGSTUK EN DE VERHOUDINGEN TUSSCHEN VLAMINGEN EN WALEN. De ministerieele verklaring van 24 Juni 1936 was daaromtrent zeer kort. Iedereen zal het ermede eens zijn dat zulks thans niet het geval mag zijn Dat het cultureel vraagstuk en dit der verhoudingen tusschen Vlamingen en Walen, actueel zijn, zal wel door nie mand geloochend worden. De regeering wil ze dan ook oplossen. Zij is vast besloten alle maatregelen te treffen die er toe kunnen bijdragen 's lands eenheid te handhaven en den nationalen geest door de eendracht tusschen de twee taalgemeenschappen te verstevigen. Door die zorg gedreven wil zij rekening houden met al de noodwendigheden die voortspruiten uit het be staan onzer twee groote culturen, en er naar streven die twee culturen hun vrije ontplooiing te laten nemen. In de centrale besturen, zoowel als in de parastatale instellingen, zal zij er voor waken dat een billijke ver houding tusschen de agenten van beide taairegimes in acht genomen worde. De koninklijke commissaris voor de administratieve hervorming zal van dit principe uitgaan bij de orga nieke groepeering van het personeel volgens de taal rollen en bij de inrichting van de ondergeschikte uit- voerings- en toezichtsdiensten in eentalige secties. Deze herinrichting zal de onontbeerlijke eenheid van bestuur en rechtspraak eerbiedigen. In het Ministerie van Openbaar onderwijs zullen twee Cultuurraden met raadgevende bevoegdheid opgericht worden. Die raden welke in de opvatting van de re geering een zeer actieve rol te vervullen krijgen, zul len, onder het toezicht en het gezag van het hoofd van het departement, de onderwijs- en cultuurvraagstukken, met inachtneming van het taalkarakter en den geest van elk landsdeel onderzoeken. Op het gebied der academies zal de regeering bin nen kort een hervorming verwezenlijken, waarbij aan de geleerden onzer twee groote nationale culturen de gelegenheid geboden wordt hun bedrijvigheid in een Zelfstandig kader te ontwikkelen. De regeering is vast besloten de eenheid van ons nationaal leger te handhaven, wat namelijk eenheid van opleiding en eenheid der kaders van het officieren korps omvat. Zij is van meening dat die eenheid geenszins zou aangetast, maar integendeel versterkt worden, door het aannemen van een wet, waarbij aan ons leger een defi nitief taaistatuut geschonken wordt op de volgende grondbeginselen 1. De soldaat ontvangt zijn geheele opleiding in zijn moedertaal 2. Te dien einde worden de soldaten, voor'zoover de organisatienoodwendigheden van het leger het moge lijk maken, ingedeeld in eentalige eenheden waarvan de omvang in bepaalde gevallen zou kunnen gaan tot de divisie 3. De officier moet werkelijk de taal kennen van de eenheid waarvoor hij wordt aangeduid. Onze militaire onderwijsinstellingen behooren dus derwijze heringe richt te worden dat de toekomstige officieren een vol ledige opleiding in hun moedertaal kunnen ontvangen, terwijl er nochtans de hand aan gehouden wordt dat zij werkelijk de andere nationale taal kennen. 4. Al de schikkingen moeten getroffen worden, opdat de onderwijsinstellingen zoohaast mogelijk een vol doend aantal officieren aan de hand doen om aan de eenheden kaders in overeenstemming met de vereisch- ten van hun taairegime te bezorgen. In het wetsontwerp betreffende de bedrijfsorganisa tie, zal rekening gehouden worden met de levenseischen van de twee cultureele groepen. OPENBAAR ONDERWIJS Op schoolgebied, inbegrepen het technisch onderwijs, zal de politiek van bevrediging en verdraagzaamheid worden voortgezet. De vorige regeering had in haar programma de be studeering van de kwestie van de verlenging van den leerplicht opgenomen. Wij zullen voor dit vraagstuk een oplossing zoeken die rekening houdt met de drin gende noodzakelijkheid om de algemeene en technische ontwikkeling onder jonge lieden te verhoogen en de jeugd te leiden met inachtneming van 's lands econo mische noodwendigheden. Wij zullen trachten de waarde van ons onderwijs hoo- BERICHT De PACHA CHICOREI heeft het genoegen hare ontelbare vrienden te berichten dat zij het Diploma van Uitmuntendheid, n. m. de hoogste onderscheiding, bekomen heeft op den VOEDINGSWARENWEDSTRIJD PARIJS 1937. ger op te voeren en wij zullen aan de Schoone Kunsten de noodige aanmoediging schenken. ZEDELIJKHEIDS- EN GEZINS VRAAGSTUKKEN Om de openbare zedelijkheid te vrijwaren zal de re geering al de administratieve en wettelijke schikkingen nemen die daarvoor noodig zouden blijken. De regeering zal zich door het voorbeeld van de vorige regeering en haar verwezenlijkingen laten lei den om de initiatieven te steunen en aan te moedigen die ten doel hebben de kroostrijke gezinnen te bescher men en den eerbied voor den familiegeest te bewaren, waarvan het weldoend karakter aan elkeen opvalt en toebehoort. De regeering die verlangt in te gaan op de verzuch tingen der jeugd, zal er naar streven alle maatregelen te bevorderen die geschikt zijn om de menschelijke waardigheid hoog te houden en aan de jongeren de volle ontplooiing van hun persoonlijkheid te waarbor gen. Gansch bijzonder getroffen door de verspreiding van de speelzucht in alle lagen der bevolking, is de regee ring, onder meer, zinnens, de speculaties op grondstof fen welke zulk nadeel berokkenen aan den regelmatigen handel, te treffen en te beteugelen, alsmede zonder uit stel maatregelen te overwegen zulks bij wijze van voorbeeld om de misbruiken inzake sportpronostie- ken. die trouwens de rechtmatige belangen van den kleinhandel schaden, te onderdrukken en te voorkomen. De regeering zal ook het initiatief nemen tot het indienen van een wetsontwerp, dat er toe strekt sneller en doeltreffender sancties te voorzien tegen laster, eer roof of beleediging. Zij zal, met het verlangen tot een spoedige oplossing te komen de reeds ver gevorderde studies hervatten die op de hervorming van de wetgeving inzake Naamlooze Vennootschappen slaan en bestemd zijn om een stren ger en onafhankelijker controle over de echtheid van balansen en winst- en verliesrekeningen in te voeren en ook om de verantwoordelijkheid der beheerders doeltreffender te maken. De regeering zal de Kamer vragen met het onderzoek van het wetsontwerp nopens de onvereenigbaarheden gedaan te maken. BUITENLANDSCHE POLITIEK EN LANDSVERDEDIGING Bij onlangs gehouden debatten konden de richtsnoe ren nader bepaald worden die deze regeering, gelijk de vorige, inzake buitenlandsche politiek zich voorneemt te volgen. België zal voortgaan met het voeren eener onafhanke- lijkheidspolitiek overeenkomstig zijn zending in Europa. Die politiek zal realistisch zijn in dezen zin, dat geen enkele gelegenheid zal verwaarloosd worden om 's lands veiligheid te verstevigen. Zij zal niet egoïstisch zijn in dezen zin dat de regeering, getrouw aan de principes uit het pact van den Volkenbond, steeds bereid zal zijn om aan elk opbouwend vredeswerk mede te werken. Dergelijke politiek eisdht een sterk België. Onze militaire krachtinspanning zal gehandhaafd worden. Het vroeger vastgesteld programma zal integraal ver wezenlijkt werden. De regeering zal gebruik maken van de mogelijkheid die haar geboden wordt door den zeventien-maanden-diensttijd, om zich gansch bijzon der bezig te houden met de zedelijke, intellectueele en beroepsontwikkeling der militianen. Aanzienlijke uit slagen werden trouwens op dit gebied reeds bereikt. KOLONIALE POLITIEK Inzake koloniale politiek zal de regeering geen en kele krachtinspanning nalaten om de sociale, zedelijke en economische werkzaamheden te harmonieeren en te coördineeren. die België in staat moeten stellen in Afrika de zending te vervullen welke het op zich heeft genomen. Terwijl zij verder zal gaan op den ingeslagen weg inzake blanke kolonisatie, zal zij het echter als haar voornaamsten plicht blijven aanzien de inland- sohe bevolking te beschermen en tot een hooger sociaal peil te verheffen. Bij gebrek aan de metropolitaansche hulptoekenning door den crisistijd gewettigd, zal de regeering noch tans niet nalaten financieel tusschen te komen om de Kolonie te helpen het hoofd te bieden aan de lasten, die zij voor het gemeenschappelijk belang van België en Kongo op zich neemt. BEGROOTINGSEVENWICHT De vorige regeering heeft in de maand September een begrooting in evenwicht ingediend. Mogelijke wijzigingen in de economische conjunctuur en verscnillende door de Kamers aangenomen maatre gelen, sedert het indienen der begrootingen, zouden er ons kunnen toe brengen sommige gegevens van het vraagstuk opnieuw onder de oogen te nemen. In alle geval zal in de regeeringspolitieK de onwan kelbare wil voorzitten om het begrootingsevenwicht in stand te houden. Wij zullen geen enkelen nieuwen budgetairen last aanvaarden, zonder dat wij de zekerheid hebben daar aan het hoofd te kunnen bieden. Wij stellen er prijs op de uitvoering van het pro gramma inzake fiscale vereenvoudiging, zooals dit door de vorige regeering werd voorbereid, voort te zetten in het kader der niervoren uiteengezette beginselen. De regeering geeft zich rekenschap van de noodza kelijkheid om de grondige bestudeering van het finan cieel statuut der gemeenten voort te zetten en tot een goed eind te brengen. Zij zal er naar streven, zooveel als het eenigszins mogelijk is, de gemeenten met den moeilijksten budgetairen toestand te hulp te komen. Inzake de kredietinstellingen, zal de regeering de voltooiing en de versteviging nastreven van het werk dat reeds door middel van de kaderwet van 10 Juni 1937 verwezenlijkt werd. Zij zal er zich inzonderheid op toeleggen een maxi mum van doeltreffendheid te geven aan de nieuwe instellingen, die krachtens deze wet ten gunste van den middenstand en de landbouwers werden opgericht. De bedrijvigheid van deze instellingen zal uitgebreid worden met de medewerking van de vrije instellingen, die hunnerzijds aangemoedigd zullen worden. De h. Janson besluit Dit programma, dat in hoofdzaak werd overgenomen van de vorige regeering, is niet de onrijpe vrucht eener overhaastige improviseering. Het is de scherpomlijnde uitslag van een tegensprekelijke en methodische studie, in een geest van wederzijdsch begrijpen en gematigd heid ondernomen door de regeering welke vast beslo ten is een zeker aantal hervormingen te verwezenlijken, die onontbeerlijk geacht worden voor het welzijn van de natie, voor haar harmonische ontwikkeling, voor haar vredelievenden opgang naar meer rechtvaardig heid en ware vrijheid. Met loyaal te trachten het hier geschetste programma uit te voeren, waarvan al de leden van het kabinet de gevolgen hebben kunnen overzien vooraleer er hun instemming mede te betuigen, zal de regeering, noch naar reohts noch naar links afglijden. Haar eenige eer zucht is haar woord tegenover u en tegenover het land gestand te doen. Totdaar de officieele tekst van de Regeerings verklaring Janson. De verschillige besprekingen en interpretaties welke tot nu toe door de drie groote regeer ingspar tij en gegeven werden, laten vermoeden dat deze Regeeringsverklaring aan staanden Dinsdag de meerderheidsstemmen zal behalen. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2