Geparfumeerd BAL 3de BAL MUSETTE Harmonie YPRIANA 3 Het Sinte Ceciliafeest Stad Yper Zaal Lapiere Zondag 12 December 1937, om 5 uur COTILLON DER COIFFEURS STAD YPER O Na het zoo prachtig en welgeslaagd ccncert, ver leden week aan de eereleden aangeboden, heeft de Harmonie Ypriana deze week, ter gelegenheid van den naamdag der H. Cecilia, patrones der muzikanten, drie dagen naeen gefeest en gevierd. Zondag was het de groote dag voor de muzikanten, Maandag was het de beurt aan de kinderen hun deel in de blijdschap te hebben en Dinsdag was de algeheeie vreugdedag, daar het groot Sinte Ceciliabal, dien dag gegeven, al de leden zonder eene uitzondering dier schoone maat schappij vereenigde. De feestelijkheden van Zondag werden door een uit zonderlijk mooi weder begunstigd. Er was zonne bui ten, doch er was vooral ook zonne in het hart der muzikanten. Om 10 u. 's morgens kwamen zij in hun lokaal bijeen en, het hoeft niet gezegd, allen waren zooals altijd stipt op post. Gevolgd door de ijverige bestuursleden dier prachtmaatschappij, trokken de mu zikanten, onder het geleide van hun sympathieken sous-chef, M. Georges Van Egroo, op naar de woning van M. Aimé Gruwez, den zoo geliefden en populairen voorzitter der Harmonie Ypriana, en weldra weergalm den door de stad de vreugdige klanken van enkele op wekkende stapmarschen. Aan De Puppengekomen werden, van zoodra de vriendelijke en joviale voorzitter samen met de vlag der Harmonie op den dorpel zijner woning verscheen, de Groet aan de Vlagdoor de klaroenen geblazen en het Nationaal lied door de Harmonie uitgevoerd. Na een hartelijken feestgroet aan zijne beminde muzi kanten en na menigen handdruk aan al de hem om ringende vrienden, nam de Heer Aimé Gruwez zijn plaats in achteraan het muziek en zette de stoet zich opnieuw in beweging. Het tweede bezoek der muzikanten was voor hun ge- ëerden en verdienstelijken chef, M. Frangois Deridder. Al door de Stuersstraat trok men tot aan het begin der Maloulaan, waar ter eere van den chef, vóór dezes woning, een dreunende Brabangonne gespeeld werd terwijl aan Mevr. Deridder, als feestgeschenk, een prachtigen bloemenruiker werd aangeboden. De bestuursleden van Ypriana werden hierop ten huize van M. Deridder ontvangen en vervolgens trok de Harmonie, ditmaal onder het geleide van haar chef, al spelen verder door de Statiestraat, waar nog een kleine halte gehouden werd, Tempelstraat, Boterstraat en Vandenpeereboomplaats naar St Maartenskathe- draal om er, te 11 u. 30, de Sinte Ceciliamis bij-te wonen DE SINTE CECILIAMIS Bij het binnentreden der kerk was het, aan de aan wezigheid alleen van zoo buitengewoon veel geloovi- gen. dadelijk te zien dat er iets gansch bijzonders op til was. De bestuursleden der beide afdeelingen van Ypriana, harmonie en symphonie, met de Heeren Ar- mand Donck, eerevoorzitter, en Aimé Gruwez, voor zitter, aan het hoofd, namen plaats vooraan in de kerk op de hen voorbehouden stoelen. Bij hen voegden zich nog de Heeren Vanderghote, burgemeesterVan der Mersch, schepen Maertens, politiecommissaris en an dere 'overheden. Door een delicate attentie van den Zeer Eerw. Deken Vermaut, was het Sinte Ceciliabeeld, geplaatst aan een der steunpilaren van het oksaal, zoo als voorgaande jaren gepint, bebloemd en verlicht. Doch wat vooral den luister dezer H. Mis verhoogde, was de zoo gewaardeerde medewerking der Symphonie Ypriana die, onder het bestuur van M. Georges Van Egroo, haar geprezen chef, en met begeleiding van het groot orgel, bespeeld door M. Hanoulle, een drietal mu ziekstukken uitvoerde Aangrijpend was de muziek van den Yperschen toonkunstenaar H. Moerman. Hoe vroom stemde ons zijn Chant Funèbre die, echt meester lijk uitgevoerd, door al de aanwezigen zoo stil en inge togen beluisterd werd. Zingen is tweemaal bidden, zegt men, en waarlijk zulke heerlijke muziek in die ge wijde plaats vérheft de ziel, doet ze trillen van aan doening. Vervolgens hoorden wij nog van hen het ge kende stuk Ase's dood van Grieg en Veni Creator van Ed. Lalo. De uitvoerders, zoowel muzikanten als orgelist, doch vooral M. Van Egroo, die hier als orkest leider de maat gegeven heeft van zijn kunde en zich met alle eer van zijne moeilijke taak heeft weten te kwijten, verdienen ons aller besten dank. Wat ook ten zeerste de aanwezige geloovigen bewoog was den groet door de klaroenen gebracht aan het Allerheiligste tij dens het plechtig oogenbiik der Consecratie. Het mach tig klaroengeschal, dat plots die indrukwekkende stilte kwam onderbreken, en de tonen der Brabangonne, die zich vervolgens bij het Te Velde kwamen vermen gen, vervulden als 't ware de hooge beuken der kathe draal. Mochten wij nog dikwijls zulke ontroerende en heilzame stonden genieten DE OPTOCHT Na afloop dezer kerkelijke plechtigheid vormde de Harmonie Ypriana zich opnieuw in stoet en, verge zeld door een groote menigte, begaf zij zich al spelen naar de Rijselstraat tot vóór de woning van M. Armand Donck-Vermeulen, waar, ter eere- van den gevierden en beminden eerevoorzitter van Ypriana en zijner acht bare familie, een hartelijke aubade gebracht werd. Ter wijl de muzikanten zich even in Het Zilveren Hoofd gingen verfrisschen, werd het bestuur van Ypriana ten huize van M. Monck ontvangen en werd daar. namens al de werkende leden, door het jongste lid der Har monie een allermooisten bloemenkorf aan Mevr. Donck- Vermeulen aangeboden. Nadien trok de Harmonie, steeds onder het uitvoe ren der schoonste stapmarschen van haar repertorium, nog door verscheidene andere straten der stad en bracht hier en daar een bezoek aan muzikanten-herbergiers, tot men ten slotte, rond 1 u. 30. op de R. Colaertplaats bij het Hotel Skindies aanlandde. HET BANKET Het is in het groot Hotel Skindies, dat sedert lang reeds om zijn goede keuken, zijn befaamden kelder en zijn verzorgden dienst overbekend is, dat het laatste en het niet min belangrijkste deel der zoo goed inge zette Sinte Ceciliafeesten zich zou afspelen: namelijk bet banket waarnaar allen zoozeer verlangen en dat voor bestuur, muzikanten en eereleden een uitstekende gelegenheid is om eens hartelijk te verbroederen en de KOSTELOOZE TOMBOLA Het schitterendste WinterfeestIngang 3 Fr. (230) O ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 om 7 uur, in LAPIERE'S ZAAL, Hondstraat gegeven door de Maatschappij De Jonge Accordeonisten met het welbekend orkest MUSETTE onder leiding van den virtuoos - accordeonist ALBERT DE HOLLANDER. Ingang3 Frank. reeds bestaande vriendschapsbanden nog inniger samen te snoeren. Ruim een honderdtal dischgenooten vervulden de ruime en gezellige eetzaal en, niettegenstaande de fraai versierde en weelderig opgeschikte tafels, gevoelde eenieder zich spoedig thuis midden al deze verheugde muzikanten en goede vrienden. De eeretafel was voorgezeten door den Heer Arm. Donck, eerevoorzitter van Ypriana, met aan zijn rech terzijde den Heer Vanderghote, burgemeester van Yper, en aan zijn linkerzijde den Heer Aimé Gruwez, voor zitter der Harmonie. Daarnevens hadden wij nog de Heeren Vergracht, commandant, Dr Dochy en Seys, luitenanten van het stedelijk brandweerkorps notaris D'Huvettere. voorzitter der Symphonie Ypriana Maur. Bagein, ondervoorzitter der Harmonie en al de be stuursleden van beide afdeelingen van Ypriana, onder ander de Heeren Remi Bouquet. Raymond Cardinael, Fl. Vandevoorde, Ed. Gruwez, Paul Donck, Joseph Boone, C. Cornillie, G. Mahieu, F Dethoor. Fr. Deridder, chef der Harmonie en G. Van Egroo, chef der Sympho nie Ypriana, vérders nog de Heeren Maertens, politie- -commissaris, A. Butaye, advokaat, C. Schmidt, toezie ner der Commissie van Openbaren Onderstand, Matte- laere. gewezen vredegerechtsgriffier, enz. Na een welkomwoord van den Heer voorzitter liet eenieder zich de zoo verscheidene als overvloedige voorgerechten lekker smaken. Onnoodig hier over gansch de spijskaart uit te wijden, want dit ware ge noeg om allen, die het geluk niet hadden dit keurig banket bij te wonen, te doen watertanden. Zeggen wij alleen dat alles, de soep, de-koeitong, het gebraad, de groenten en het nagerecht, om ter fijnst en smakelijkst was. Ook de dranken waren uitmuntend en iedereen liet ze zich wel bevallen. In een woord het was een echt festijn waarop er naar hartelust gesmuld en gesmekt werd en dat eens te meer de goede faam van het Skin dies hotel bevestigt. De eigenaars van dit hotel ver dienen dan ook allen lof en dank voor de uitstekende zorgen die zij, zooals altijd, aan dit Ceciliabanket be steed hebben. Dat het er plezierig toeging, dient ook wel niet ge zegd te worden, immers daar waar muzikanten ver- eenigd zijn is men verzekerd zich niet te vervelen. M. Edouard liet van tijd tot tijd eens de vingers over het klavier glijden en dit was voldoende om aanstonds aller stemmen te hooren. Ook gaf hij een kleine repeti tie van de vermaarde quadrille die op het bal van Ypriana telken jare en dank vooral aan den nog immer jongen Felix zoo'n overweldigend succes kent. Tusschenin de gerechten hoorden wij ook verschil- lige aanspraken, waarvan de reeks door den Heer Ar mand Donck, eerevoorzitter, volgender wijze geopend werd. Mijne Heeren, Naar oude en loffelijke gewoonte stel ik U voor uw glas te heffen op de gezondheid van Zijne Majesteit den Koning Dank aan Zijn wijs bestuur, zijn wij er tot op heden in geslaagd ernstige hinderpalen te onltwijken. Drukken wij den wensch uit dat het nog langen tijd alzoo zou mogen wezen en dat Zijne Majesteit nog menige jaren aan onze genegenheid zou bewaard blijven. Deze woorden werden rechtstaande aanhoord en de Brabangonnedie als besluit van dezen heildronk door den Heer Remi Bouquet op het klavier werd ge speeld. werd door een oorverdoovend applaus begroet. Dan vervolgde de Heer Donek zijne rede en drukte zich uit als volgt Achtbare Heeren, Ik ben bijzonder verheugd hier aan mijne zijde te mogen begroetenden Heer Burgemeester, den Heer Commandant van het Brandweerkorps alsmede zijne luitenanten, en ook nog de Heeren eereleden. Hunne tegenwoordigheid in ons midden is een blijk hunner genegenheid, waaraan wij zeer gevoelig zijn, en verhoogt in groote mate den luister van dit schoone Sinte Ceciliafeest. Zij is tevens een aanmoediging en een bewijs dat de moeite, die al de werkende leden der Harmonie Ypriana zich in den loop van dit jaar hebben getroost, haar doel bereikt heeft? te weten aangenaam te zijn aan de Ypersche bevolking. Het js in dezen gedach- tenloop dat ik de gelegenheid waarneem om, in dezen gemoedelijken vriendenkring, onze gemeenschappelijke gevoelens te bevestigen die, ik ben ervan overtuigd, in de toekomst nog zullen vergrooten en sterker worden. Doch aan wien hebben wij dezen prachtigen uitslag te danken, tenzij aan de onverdroten toewijding van een onvermoeibaren Voorzitter, die noch zijn tijd, noch zijn moeite spaart en die voor geen enkele opoffering achter uit deinst, wanneer het er om gaat zijne Harmonie te zien bloeien en aan zijne vrienden muzikanten aange naam te zijn. Mijn beste vriend Aimé Gruwez, gij zijt de ziel onzer Harmonie en wij zullen U nooit genoeg dankbaar zijn voor de ontelbare diensten die gij dagelijks bewijst. Geholpen door een uitstekend Comiteit, onder het welk de beste verstandhouding heerscht. hebben wij I een macht verworven die de grondslag is van alle maat- 1 schappij. De jonge Commissie, zooals wij ze noemen, heeft reeds menige bewijzen van haar kunde gegeven en wij mogen op haar al onze beste verwachtingen stellen. Maar welke dankbetuigingen en gelukwenschingen zijn wij niet verschuldigd aan den chef, de spil van gansch onze inrichting? Onze uitmuntende chef Deridder heeft, door zijn talent en zijn ijver, een keurbende artisten weten te vormen, waarover wij fier gaan. En hoe aangenaam is het niet voor ai de leden van Ypriana deze luisterlijke concerten bij te wonen die telkens zoo hartelijk en geestdriftig worden toegejuichtMijn goede vriend Deridder, uwe lauwerkroon is wel verdiend en wij bewonderen uw werk. Aan U, mijn dierbare muzikanten, druk ik mijne innige gehechtheid uit voor uwen goeden wil en uwe grenzenlooze toewijding. Weest overtuigd van mijne achting en van de sympathie die uw eerevoorzitter U toedraagt Ik hef mijn glas op den bijval en op den bloei onzer schoone Harmonie Ypriana. Deze hartelijke woorden die. zcoals de muzikanten het ten andere bij ondervinding wel weten, zoo rechtzinnig en gemeend zijn, werden meermalen door luidruchtig handgeklap onderbroken en de langdurige toejuichin gen, die het einde dezer rede begroetten, bewezen vol doende hoezeer de Heer Donck door al zijn muzikanten geacht en bemind wordt. Dan kwam de Heer Aimé Gruwez aan de beurt en sprak nagenoeg de volgende woorden uit Achtbare Eerevoorzitter, Mijne Heeren en Beste Vrienden, Het schijnt mij alsof de woorden, die ons op dit tijd stip van het jaar uit het herte komen, als zooveel schoone bloemen zijn die men samen voegt om ze aan geliefde vrienden aan te bieden. Gij hebt daar zoo even de rede van onzen beminden eerevoorzitter ge hoord en gij zult met mij moeten bekennen dat hij mij nogal wel met bloemen beladen heeft. Hij heeft voorzeker ergens een nog door de zon begunstigd piekje of een door hem alleen gekende schuilplaats gevonden, waar hij ai die prachtige rozen is gaan plukken om er van dien schoonen krans te maken dien hij mij komt aan te bieden. De taak van voorzitter der Harmonie Ypriana is nochtans heel gemakkelijk wanneer men aan zijne zijde een man van raad en daad heeft als den Heer Armand Donck. Nooit te vergeefs gaan wij aan zijne deur kloppen. Nooit valt hem iets te zwaar of te lastig wanneer het zijne geliefde maatschappij Ypriana geldt. In hem vinden wij den wijzen raadsman die op het gepast oogenbiik tusschenkomt en alle moeilijkhe den van gelijk welken aard weet op te lossen. In hem begroeten wij het hoofd der maatschappij dat alle hinderpalen weet weg te nemen en voor geene moei lijkheden, al zijn er soms vgle, achteruit deinst. Ik ben gelukkig dat dit Sinte Ceciliafeest mij de gelegenheid biedt om in aller naam onzen besten dank aan onzen geliefden eerevoorzitter aan te bieden voor al hetgeen hij voor ons en voor Ypriana doet. Van den bloemenkrans, die mij aangeboden werd, wil ik ook nog een schoone roos uittrekken om ze op de borst te vesten van onzen sympathieken ondervoor zitter en kameraad Maurice Bagein. Wanneer wij het ongeluk hadden onzen betreurden ondervoorzitter, M. Arthur Weckesser, te verliezen, dan vroegen wij ons beangstigd af wie hem ooit zou kunnen vervangen. Gelukkiglijk heeft M. Bagein dit ambt willen aan vaarden en beter man daarvoor konden wij niet vinden. Hij is altijd tegenwoordig op al onze herhalingen, al tijd maakthij deel van onze uitstappen. Hij is een allerbeste ondervoorzitter die de voetstappen van zijn voorganger nauwkeurig bewandelt- Het is dan niet te verwonderen dat de taak van voorzitter zoo gemakke lijk is, als hij zoo goed en trouw door een uitstekenden eerevoorzitter en besten ondervoorzitter geholpen wordt. Ik wil hier ook nog vriend Bagein bedanken voor de vele en schoone prijzen die hij'voor de tombola ge schonken heeft. Dit jaar is het niet alleen glas, maar 't is kristal. Ik bedank ook de leden van het Comiteit voor den steun dien zij mij onophoudend geven. Het is niet ge noeg lid te zijn van een comiteit en te zeggen al wat gij doet is wel. In ons comiteit zijn er geen leden met een vijs onder den kin gedraaid en langs eiken kant twee koordetjes. De voorzitter doet niet wat hij wil. Wanneer er iets dient gedaan te worden, dan nemen al de bestuursleden hun verantwoordelijkheid en dat is de macht eener maatschappij. Aan hen allen stuur ik mijn innigsten dank Nochtans ik zou toch nog een gansch bijzonder woordje willen zeggen van onzen penningmeester, die onder een wat ruw uitzicht een gouden hart verbergt. Hij is de rechte man op de rechte plaats en eens dat hij de platen in zijn bezit heeft, tracht dan maar er iets van los te krijgen. Een frank, dat gaat nog al redelijk, doch van zoodra de som ietswat hooger be loopt dan is het heel wat moeilijker. Hij is de beste onder de besten. Aan den vriend Raymond Cardinael zeg ikhartelijk dank. Hij zorgt voor een goede cagnotte en met hem is er geen gevaar dat Ypriana in failliet zal gaan Terwijl ik hier nu van financieele zaken spreek, zou ik ook nog eenige korte woorden willen richten tot de eereleden die hier aanwezig zijn. Ik bedank hen allen en ook deze die hier niet tegenwoordig zijn voor de hulp die zij ons op geldelijk gebied zoo welwillend ver- leenen. Velen onder hen geven elk jaar iets meer dan hetgeen zij als bijdrage moeten geven; anderen steken soms nog, buiten 'hunne bijdrage, in den president's handen een of ander 'briefje, en daar zijn soms briefjes bij van alle grootten en van alle kleuren. Welnu, aan al die eereleden vernieuw ik hier mijn welgemeend- sten dank en ik zeg hen dat die gelden uitsluitelijk ge bruikt worden om de kunst van ons muziek vooruit te helpen. Het is met een innige voldoening dat wij mogen be- statigen dat de Harmonie Ypriana van jaar tot jaar vooruitgang doet op kunstgebied. Onze concerten van verleden winter waren bijzonder wel gelukt. Het con cert van Paschen heeft veel bijval geoogst. Ypriana heeft dan ook nog deel genomen aan de feestelijkheden van 21 Juli, aan deze ingericht ter gelegenheid van de kroning der Engelsche Vorsten. De Harmonie luisterde ook de kermis van St Pieters op en gaf in De Panne een onvergetelijk concert. Niettegenstaande het on gunstig weder bleef het publiek daar tot het einde toe rond de kiosk staan luisteren. Wij hebben ook nog een overgroot succes beleefd te Kortrijk met het prachtig concert dat wij aldaar dit jaar hebben uitgevoerd. Ook het concert van Donderdag laatst ontving een onge- hoorden bijval. Er waren daar van 1000 tot 1100 per sonen aanwezig. Uw president was fier over u en over uwe uitvoering Het was een echt prachtconcert waar op vele vrienden van 't omliggende en onder andere van Waasten aanwezig waren. Een dezer laatste vroeg zelfs aan den chef wanneer zij ook eens zoo'n pro gramma op dezelfde wijze zouden kunnen uitvoeren. Het programma van dit concert behelsde nochtans veel moeilijkheden en dat gij het op zoo onberispelijke wijze hebt weten uit te voeren, met zooveel juistheid, met zooveel gevoelen, bewijst dat gij steeds zoekt naar de volmaaktheid, dat gij zoekt weer te geven hetgeen de toondichter heeft neergepend. Aan wien hebben we dien vooruitgang, dit succes te danken Eerst en vooral aan chef Deridder die het beste zijner krachten aan Ypriana geeft, die zijn beste talenten aan u allen tracht in te prenten. Ik wensch hem dan ook uit ter harte

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3