DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE TOERISTISCHE KRONIEK GEMEENTERAAD VAN YPER DE HEER LEON VANDERMARLIÈRE Deken van het Nationaal Verbond der Hoefsmeden benoemd PLUS DE QUALITÉ CERCLE «LES AMITIÉS AGENDAS DE BUREAU ET DE POCHE POUR 1938 Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. In de Ardennen worden in den winter verscheidene eigenaardige kennissen gehouden. Zoo had reeds enkele dagen geleden, namelijk op 26 November, ter gelegen heid van St Katharina. te Houffalize, de bekende Foire de la Jeunesse plaats. Het is een der oudste overblijfselen van de Ardensche gebruiken en wordt druk bijgewoond door de dorpelingen en bezoekers uit de omstreken. Wanneer de jongelui elkaar ontmoeten en hunne keus is vastgesteld, dan bieden zij elkaar noten aan. waarna er gedanst wordt tot laat in den nacht Ongeveer dezelfde kermisgebruiken hebben plaats te La Roche op St Niklaasdag en te Bastogne op Kerstmis. De eigenaardigste is echter die van Arlon en het is wel de moeite waard hierover wat langer uit te wijden. Hier heeft, op den eersten Donderdag van December, de <c foire aux amoureux plaats. Het is dan marktdag en de jongelui komen er met hun ouders in bepaalde wel bekende herbergen samen, wel te verstaan indien zij trouwlustig zijnDe tusschenpersoon is de Hei- ligsmandie tracht de paartjes te kiezen zoo dat ze overeenkomen Dat hij hiervoor zijn best doet hoeft niet gezegd, 's Avonds zijn dan ook alle danszalen vol met gekoppelde paren Op den eersten Donderdag van Januari nu. heeft een nieuwe markt plaats, de de foire aux accordailles De «heiligsman» heeft niet op zijn lauweren gerust. Op zijn stok heeft hij zooveel spijkers geslagen als er zaken waren en heeft van 's anderendaags, na de eerste marh^, de kandidaten bij hunne toekomende gebracht. Indien er een klein feest maal plaats heeft dan is de zaak op goeden weg en schikkingen worden genomen met het oog op de ver dere gebeurtenissen. Zijn er echter maar eierpanne- koeken gebakken dan is dit teeken dat de onderhande lingen zullen afspringen. Komt het dan tot trouwen dan is de heiligsman op het trouwfeest aanwezig als de man die het zaakje heeft opgeknapt. Voor de eerste maal zien de jongelieden terug op de tweede markt, de verlovingsmarkt. De overeenkomst bepaalt verder dat de bruiloft moet plaats hebben voor Aschwoens- dag. Niet iedereen trouwt op deze wijze te ArlonMaar groot is toch hun getal en men vertelt dat de jonge paartjes er niet minder gelukkig om zijn Een andere folkloristische gebeurtenis heeft plaats op Oudejaarsavond te Harre, in het Noorden van de provincie Luxemburg. Het is het St Sylvestervuur. Het oude jaar wordt voorgesteld onder de gedaante van een zonderling aangedoste reuzenkop. Deze wordt tentoon gesteld tijdens het réveillon «-banket in de groote eet zaal van de Ermitage. Te middernacht, na de gebruike lijke nieuwjaarswenschen. wordt de pop, het oude jaar, in stoet naar een galg gedragen. Deze staat te midden van een grooten houtstapel die dadelijk wordt aange stoken. Het oude jaar maakt plaats vor het nieuwe Allerlei springbussen zijn in de pop verscholen en ont ploffen tijdens het opbranden. Rond den brandenden vent worden dan rondedansen gehouden. Dit eigenaardig gebruik dagteekent, zegt de overlevering, nog uit den tijd der Galliërs en werd maar alleen in het gehucht St Antoine van de gemeente Harre bewaard. Vele onzer lezers zullen verbaasd hebben opgekeken wanneer zij enkele weken geleden de cijfers vernamen van de toeristen die het Belfort hebben bestegen. Dit was een zeer respectabel cijfer als we het vergelijken met andere bezienswaardigheden van groote steden. De kathedraal van Straatsburg in den Elzas heeft in de maanden Juni en Juli 18.000 bezoekers gehad die den toren beklommen. Het totaal zal wel wat grooter zijn dan te leper, maar er is dan ook heel wat meer te zien. namelijk het heerlijke gezicht op de vallei van den Rijn. De meeste toeristen, zegt een berichtje klom men maar tot aan de eerste verdieping, op het plat form van 66 m. hoogte weinigen deden de volledige bestijging van den toren die tot 142 m. reikt. Van de kerk gesproken, moeten wij vermelden dat deze een zeer curieus astronomisch uurwerk bezit. Bij ieder uur en vooral 's middags is er telkens een groote menigte samen voor dit wonderuurwerk, dat sedert vele eeuwen met een voorbeeldige juistheid werkt. Op slag van twaalven verschijnen de twaalf apostels, de eene na de andere, groeten voor Ons Heer, terwijl de haan drie maal kraait, en met zijn vleugels slaat. Reysiger. Zittingen van Maandag 6 December 1937, om 18 uur en van Dinsdag 7 December 1937, om 18 uur DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen van 12 en 19 November 1937. 2. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slag van pacht. 3. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slag van pacht Openbare verpachting van een huis. 4. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verpachting van een huis. 5. Commissie van Openbaren Onderstand Op bouw van een gesticht voor betalende ouderlingen als ook huisjes voor behoeftige oude gezinnen. 6. Commissie van Openbaren Onderstand Be grooting over het Dienstjaar 1938. 6bis Commissie van Openbaren Onderstand Alcoven -Sint Antoniusgesticht Aanbesteding Goedkeuring. 7. Autobusbienst Yper-Le Bizet Vernieuwing der machtiging Advies. 8. Verkeer Politieverordening. 9. Stadsschouwburg Verwarming Aanbeste ding Goedkeuring. 10. Beiaard en uurwerk Oorlogsschade Re geling. 11. Lagere- en Bewaarschool O. L. V. Van Thuine Aanneming. 12. Zwemkom Verbeteringswerken Aanne- mingsprijs Herziening. 13. Nijverheidsschool Inrichting van een Cur sus van vakteekenen voor metaal- en mekaniekbewer- kers. 14. Heropbouw der Hallen. 15. Stad Yper Kunstaffiche Premie. 16. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1937 Wijziging. 17. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1938. 18. Taksverordening op het slachtrecht Hernieu wing voor een jaar. Er is onzen stadgenoot, den Heer Leon Vandermarlière, meester-hoef- smid, een schoone onderscheiding te beurt gevallen. Tijdens de- alge- meene vergadering van den Lande- lijken Bond der Belgische hoefsme den, Zondag voormiddag in de Hoofdschool voor Staatshoefsmede- rij te Anderlecht gehouden, werd hij tot deken van den Bond aan gesteld in vervanging van den heer Maes, overleden. Op deze vergadering waren be nevens afvaardigingen uit Frank rijk, Nederland en het Groot Her togdom Luxemburg, nog aanwezig de Heeren senators Criquelion en Limage, M. Boes, algemeen inspec teur aan het Ministerie van Land bouw en vertegenwoordigende den heer Minister Pierlot, M. Lacoste, algemeen commissaris der Regee ring, M. Bosmans, bestuurder stichter van de Hoofdschool voor Staatshoefsmederij, de heeren dok ters Luys en Langhendries enz. Nadat de heer Langhendries een rouwhulde had uitgesproken aan de nagedachtenis van den overleden deken, M. Maes, werd M. Galle, van Dilbeek, tot voor zitter gekozen en gansch het bestuur van den bond vernieuwd. Vervolgens overhandigde de heer Lacoste, verte genwoordiger van Minister Pierlot, het halssnoer voor deken aan onzen stadgenoot, den heer Leon Vander marlière. Verders werden tijdens de algemeene vergadering nog verscheidene kwesties van beroepsbelangen be sproken. 's Avonds had in de groote zalen van het Hotel Cos mopolite te Brussel een prachtig banket plaats, waarop de hierbovenvermelde personaliteiten aanwezig waren en tijdens hetwelk verscheidene redevoeringen werden gehouden en heildronken ingesteld. De verkiezing van den heer Vandermarlière tot de ken van den Landsbond der hoefsmederij is een bewijs van zijn groote vakkundige kennissen en beroepsbe kwaamheid. De nieuwe deken heeft trouwens reeds een lange praktijk van zijn beroep. In 1877 geboren, ging hij op 14 jarigen ouderdom op stiel. Den 6 Juli 1903 be haalde 'hij een eersten prijs aan de school voor hoef smederij te Brugge en den 16 Augustus daaropvolgende veroverde hij de eerste plaats in het examen van de Hoofdschool voor hoefsmederij van den Staat te Brus sel. Na den oorlog werd hij in 1922 door den Staat aan gesteld voor het geven van praktische lessen van hoef smederij. Hij was steeds een voorstaander van de be- roepsvereeniging en is secretaris van den Gewestelijken Bond der hoefsmeden van Yper, Poperinghe en om liggende. Ter gelegenheid van zijn. benoeming tot deken van De heer Leon Vandermarlière, omringd van zijn familie, Maandag avond in zijn huis gekiekt. den Landsbond werd de heer Leon Vandermarlière, Maandag avond te 7 uur door de Ypersche Liberale Harmonie, waarvan hij ondervoorzitter is, plechtig ter statie afgehaald. Benevens de Liberale Harmonie, wa ren de vlaggen der Liberale Maatschappijen der stad aan den uitgang der statie opgesteld, omringd van een talrijke menigte, leden dezer maatschappijen en vrienden van den gevierde. Toen de trein uit Kortrijk ter statie binnenkwam en de heer Vandermarlière aan den uit gang verscheen, werd hij met een dreunende Braban- gonne begroet en met bloemen overladen. Talrijke vriendenhanden kwamen hem de hand drukken en har telijk gelukwenschen. Met het muziek en met de vlag gen vooraan werd de heer Vandermarlière vervolgens stoetsgewijze, en onder het spelen van opwekkende stapmarschen naar zijn woning, in de Rijsselstraat, be geleid. Aan het monument der Ypersche Gesneuvelden werd stilgehouden en had de gevierde het mooie gebaar er een der pas ontvangen bloemengarven neer te leg gen. In zijn woning in de Rijsselstraat, in zijn geliefde wijk St Pieters, had vervolgens een hartelijke ont vangst plaats. Nadat de heer L. Van Alleynnes, in korte doch welgemeende woorden, den Heer Vandermarlière had gelukgewenscht werd aan de aanwezige vrienden en de muzikanten een lekker glaasje en een fijnen cigaar aangeboden. Daarna stelde de stoet zich terug op en trok naar het lokaal Concordia waar de feestviering in vrienden kring werd voortgezet. «Het Ypersche» biedt aan den heer Vandermarlière en aan zijn achtbare familie, zijn meest hartelijke ge lukwenschen. IHHPIHW 19. Taks op de rijwielen Gebracht op 20 opcen tiemen op de provinciale belasting op de rijwielen. 20. Vernieuwing voor een jaar van I. A) 80 opcentiemen in plaats van 90 opcentiemen op de cedulaire belasting van den Staat. B) 80 opcentiemen in plaats van 90 opcentiemen op de inkomsten der roerende in België aangewende ka pitalen. C) 80 opcentiemen in plaats van 90 opcentiemen op Staatsbedrijfsbelasting. II. 25 opcentiemen in plaats van 28 opcentiemen op Staatsbedrijfsbelasting op wedden, loonen en pen sioenen. 21. Taksverordening op het straatgebruik Her nieuwing voor een jaar van 20 in plaats van 30 van de hoofdsom van Staatsgrondbelasting (voor de gebouwde eigendommen en de bouwgronden) en 10 in plaats van 15 van genoemde hoofdsom (voor de niet bebouwde eigendommen). 22. Mededeelingen. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PEK SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN Le Comité rappelle aux membres que c'est le Mercredi 8 Décembre, au Théatre Communal, que Monsieur Raoul FOLLEREAU que l'on a surnommé a juste titrele virtuose de l'impro- visation, viendra nous relater le magnifique voyage qu'il a accompli a travers le Sahara et le Hoggar et nous parler de la simple et grandiose épopée de celui qu'il appelle «premier CheValier des Sables, le Père de Foucauld LE COMITÉ. Un petit cochon de lait Pas joli, plutót laid Pourtant, a chacun, plait. Sa tendre et rose dhaire A nos palais est chère, Quant elle n'est pas chère. Eh bien les amitiés, Sans être eharcutier Allons Cherchez, Devinez La semaine prochaine Nous vous dirons la bonne aubaine Elle vous plaira, c'est chose certaine en vente au bureau de ce journal 34, RUE AU BEURRE, 34, YPRES Personne ne conteste l'habileté de la main d'oeuvre beige spécialisée. Tout le monde admet l'importance, au point de vue de la qualité d'une production. des multiples essais effectués aussi bien sur les matières premières qu'en cours de fabrication. Ce sont deux rai- sons pour lesquelles les Usines Philips Beiges de Lou- vain peuvent revendiquer. pour les appareils récepteurs qu'elles construisent. une qualité sans égale. Une autre raison. c'est que Philips étudie et fabrique lui-même, non seulement ses tubes de T. S. F., mais encore tous les éléments de ses chassis. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5