2 Onderstand vraagt dus dat de gemeenteraad een gunstig vies zou willen uitbrengen over'het princiep van het uwen van deze huisjes en van dit gesticht Het sche- pencc lege is t akkoord om op dit voorstel in te gaan ten eir.de de Commissie van Openbaren Onderstand toe te laten de verdere modaliteiten te vervullen. Het be- ste.c, lastenboek en plan dezer gebouwen zullen wij dan later geroepen worden goed te keuren. M. Verbeke. Ik heb al die overwegingen, die daar in de beraadslaging van den Openbaren Onderstand vervat zijn, ook overwogen en ik heb alzoo vastgesteld dat men den wagen vóór de paarden spant. Immers, het bestek en de plans zijn reeds opgemaakt, en nu vraagt men ons het princiep te willen stemmen, nadat men het nift noodig geoordeeld heeft ons te raadplegen vooraleer het werk aan iemand toe te vertrouwen. M. Lemahieu. De vraag is thans te weten of gij tegen het princiep zijt van het bouwen van dit gesticht. Later zullen wij hier dan nog het plan ervan moeten goedkeuren. M. Delahaye. Het princiep werd hier vroeger reeds besloten. M. Verbeke. Niemand..die ietswat met kristelijke gevoelens bezield is. zal het princiep weigeren. Die vraag stelt zich niet. Doch wat ik aanklaag is dat men eerst achter de schermen is aan 't konkelen gegaan om alles te regelen en af te handelen, en ons slechts achter na naar ons advies komt vragen. M. Lemahieu. Zoo er bachten de schermen gekon keld werd. dit kan ik niet zeggen. M. Van Alleynnes. De gemeenteraad heeft reeds in Juni laatstleden het princiep van dit werk aangenomen. Taans moet er dus gestemd worden over de toelating om het werk uit te voeren. De plans zijn daar en moe ten dus onderzocht worden. M. Van der Mersch. Het princiep van het oprich ten dezer gebouwen werd door den gemeenteraad reeds aangenomen in Juni 11., dat is waar. doch nu moet de beslissing van den Openbaren Onderstand, die de op richting besluit, door den raad goedgekeurd worden. Eens dat die beraadslaging goedgekeurd is. dan zal ons ook het plan voorgelegd worden. M. Lemahieu. De beraadslaging van den Open baren Onderstand dagteekent nog maar van den 23 November 1937. het is dus nog niet lang geleden. M. Van Allevnnes. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating om die werken te mo gen uitvoeren. M. Van der Mersch. Het is de beslissing dit werk uit te voeren die ons nu voorgelegd wordt. M. Lemahieu. De plans, het bestek en het lasten- ;ohier zullen later nog moeten onderzocht worden. M. Verbeke. Die kwestie is onafscheidbaar. Wij zouden thans het werk moeten goedkeuren en men heeft ons niet geraadpleegd vooraleer de plans ervan op te maken. M. Lemahieu. Dit is niet heelemaal juist. De plans ziin daar en de raad zal ze nog moeten onderzoeken en desnoods er wijzigingen aan voorstellen. Ik denk dat het misschien beter ware die zaak voor nadere inlich tingen te verschuiven. M. Van der Mersch. Wij zouden nu over de door de Commissie van Openbaren Onderstand genomen be raadslaging moeten stemmen De raad heeft vroeger enkel zijn advies gegeven. Ik vraag dus dat wij dezen avond nog over het voorstel zouden stemmen. M. Leuridan. Er is veel grond van waarheid in het geen mijn collega, de Heer Verbeke. daar komt te zeg gen. Wij hebben hier destijds een vraag ontvangen van den Openbaren Onderstand aangaande het bou wen van dit gesticht voor ouderlingen en wij hebben alsdan in theoretischen zin dankbaar onze voldoening over dit ontwerp uitgedrukt. Doch zonder te kunnen steunen op een beginselgoedkeuring van onzentwege heeft de Openbare Onderstand verder doorgedraafd en zonder meer reeds overgegaan tot het opmaken der plannen. Deze eenzijdige richting, die aan de zaak ge geven werd. heeft onder de Ypersche bouwkundigen een grondige kentering teweeggebracht en ik wil hier even dit boekje eens openslaan. De Heer Verbeke heeft volkomen gelijk zich tegen die eenzijdige richting te verzetten. In beginsel waren wij allen t'akkoord wan neer in Juni laatstleden ons advies over dit zeer nut tig en zeer loffelijk werk gevraagd werd. Doch, van zcodra dit plan ontstaan is. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand zich dan aanstonds tot de Yper sche bouwmeesters gewend en onder vorm van prijs kamp het opmaken van een voorontwerp van dit ge sticht uitgeschreven. Hiervoor werd in de plaatselijke bladen de noodige ruchtbaarheid gemaakt en als be looning heeft de Commissie, zoo ik mij nog goed her inner. de volgende premiën uitgeloofd voor het eerste niet goedgekeurd ontwerp 500 fr.. voor het tweede beste maar niet goedgekeurd ontwerp 400 fr. en voor het derde 300 fr Ik geloof wel dat mijn cijfers juist zijn. M. Van der Mersch. Ja. M. Leuridan. Vanwege den Yperschen Bouwmees terskring werd de aandacht der Commissie van Open baren Onderstand gevestigd op de abnormale en on voldoende vergoedingswijze voor zulk zwaar werk als het opmaken van een plan voor een werk waarvan het bestek op twee millioen geraamd wordt. Aan de Com missie van Openbaren Onderstand werd bewezen dat het niet zijn kan dat deskundigen zulken zwaren ar beid verrichten voor zulke geringe vergoedingen, doch de bouwmeesters hebben het ongelijk gehad zich toch te laten overklappen om aan die voorwaarden het werk te doen. Dat is een missing geweest van hunnentwege. Er werden vijf ontwerpen ingediend, waarvan er een behouden werd en vier verworpen. Het ware zeer be langrijk na te gaan op welke wijze het behouden ont werp uitverkoren werd. Profaan als ik ben in dergelijke zaken, weet ik toch, zooals iedereen, de beteekenis van het spreekwoord schoenmaker blijft bij uwe leest en hier in dergelijke belangrijke zaak was het wel de moeite waard het product van die bouwkundigen, die een ontwerp inzonden, te laten goedkeuren door per sonen die boven hen staan en een nog grooter bevoegd heid in zulke zaken hebben. Hier te Yper echter heeft men dit niet noodig geacht en, in het geval dat ons bezig houdt, bestond geheel de jury uit weliswaar zeer achtenswaardige en verdienstelijke personen maar die echter in zake bouwkunde al even onbevoegd zijn als uw dienaar. Het is belachelijk een zoo geringe vergoeding toe te kennen aan vier verschillige ontwerpen die een greote som werk hebben gevergd en die misschien wel gedeeltelijk als vade-mecum gediend hebben voor het uitkiezen en opmaken van het bepaald ontwerp. Onge twijfeld heeft de jury nut getrokken uit het lange werk der vier mededingers om het definitief ontwerp te ver beteren Tot hiertoe is het altijd het gebruik geweest een vergoeding van een ten honderd op den prijs van het bestek te verleenen aan de indieners van een voor ontwerp. Hier in dit geval ware dit een som van 20.000 fr. geweest, die zou moeten ten goede komen aan iemand die een voorontwerp heeft ingediend, zelfs al werd het niet goedgekeurd. De Ypersche bouwmeesters hebben zich echter laten beklappen om het werk toch te doen voor die kleine vergoedingen van 400 en 300 fr. Om dit zoo mogelijk weer goed te maken zou ik willen dat de gemeenteraad een wensch zendt naar de Commissie van Openbaren Onderstand. Onlangs nog heb ik gezien dat men elders minder joodachtig te werk ging dan het hier het geval is geweest. Voor het bouwen van een nieuwe kerk te Ukkel werd er ook een prijskamp uit geschreven en daar werden de volgende vergoedingen aan de deelnemers uitbetaald. Voor de geprimeerde werken werd er aan den eersten een premie van 15.000 frank toegestaan, aan den tweede 10.000 fr., aan den derden 6000 fr.. en aan de drie deelnemers, die vierde ex aequo gerangschikt werden, werd aan elk de som van 3000 fr gegeven. En deze vergoedingen werden gegeven ook voor een werk van twee millioen, dus juist zooals hier. Dit is redelijk en dit beantwoordt ten volle aan de in dergelijke zaken normale gebruiken. Hier echter is de Openbare Onderstand veraf van zulke vrijgevigheid ten opzichte van de deelnemers aan den prijskamp te hebben getoond. Daarom vraag ik dat de raad aan den Openbaren Onderstand den wensch zou overmaken om tusschen de vier niet geprimeerde deel nemers de som van 1 zijnde 20.000 fr., te verdeelen, ten einde alzoo een billijke vergoeding te geven aan de vier op zij gezette maar zeer verdienstelijke ont werpen. waaraan ieder deelnemer gedurende minimum een maand slag om slinger heeft gewerkt. M. Lemahieu. Het opmaken van de plannen heeft aan de bouwmeesters voorzeker veel tijd gekost, doch ik kan maar moeilijk het voorstel van den Heer Leuri dan aanvaarden, om reden dat de bouwkundigen de door de Commissie van Openbaren Onderstand gestelde voorwaarden kenden en hun toestemming ervoor ge geven hebben, gezien zij het plan hebben opgemaakt wel wetende welke geringe sommen ei voor de niet goedgekeurde ontwerpen uitgeloofd waren. Wanneer dit plan werd opgevat en de voorwaarden van den prijs kamp werden vastgesteld, dan zetelde ik toen op dat oogenblik nog niet in de Commissie van Openbaren Onderstand. De Ypersche bouwmeesters hebben allen, behalve een. een plan opgemaakt, wat dus wel een bewijs is dat zij de som, door den Openbaren Onder stand uitgeloofd, aanvaardden. In princiep echter ben ik t'akkoord om te verklaren dat de voorziene premiën te gering zijn. M. Leuridan. Ik vraag dat de gemeenteraad in dien zin een wensch zou stemmen. M. Seys. Ik ben het ook met den Heer Leuridan eens om te zeggen dat de toegekende sommen niet vol doende zijn, doch in plaats van hier een som vast te stellen zou ik liever eerst zien in hoever de Openbare Onderstand op onzen wenk zal ingaan om een grooter vergoeding te verleenen. Volgens mij ware het dus beter nu geen som te bepalen, doch wanneer wij zien dat het aanbod van den Openbaren Onderstand nog niet voldoende is, dan zouden wij later dan nog eens daarvoor kunnen aandringen. M. Leuridan. In 't vooruitzicht van den tegenstand dien mijn voorstel hier had kunnen ontmoeten, had ik nog een tweede voorstel, namelijk om aan den Open baren Onderstand te vragen de eerst vastgestelde ver goedingen door tien te vermenigvuldigen, wat 3000 fr. zou uitmaken in plaats van 300 fr. enz. M. Seys. Het ware beter het bepalen der premie aan den Openbaren Onderstand over te laten Wij zul len die uitgaaf dan toch in de begrooting moeten goed keuren. M. Leuridan. Ja, het ware misschien nog beter dit over te laten aan de vrijgevigheid van den Openbaren Onderstand. M. Van der Mersch. Ik vraag dat wij vandaag nog zouden stemmen over het princiep der oprichting van de ontworpen gebouwen. Te Brussel zal misschien be sloten worden de Orec met 1 Januari aanstaande af te schaffen, zoodat er vlug dient gehandeld te worden wil de Openbare Onderstand nog van de thans verleende toelagen genieten. De gemeenteraad heeft vroeger zijn advies over het werk gegeven, doch heeft er nog niet over gestemd. Ik ben verder ook volledig t'akkoord met de uiteenzetting van den Heer Leuridan, doch niet met de door hem aangeduide cijfers. M. Biebuyck. Is er van de verworpen plans ge bruik gemaakt geweest voor het opmaken van het defi nitief plan Deze vraag is van belang. M. Lemahieu. Het grondplan van de ingediende ontwerpen werd nagezien en zoo werd gezien dat het plan. dat nu goedgekeurd werd, het meest" en het best dat benaderde wat de Openbare Onderstand wenschte, zoo voor de samenvatting en schikking der verschillige gebouwen als voor de gemakkelijke in richting. Later werd er daarover besloten na ondervra ging van en na inlichtingen bij de bouwmeesters geno men te hebben. Gij moet niet denken, M. Leuridan, dat de Commissie van Openbaren Onderstand zoo maar goed kome het uit een der ingediende ontwerpen heeft goedgekeurd zooals het was. Zij heeft daarvoor de hulp ingeroepen van den Heer ingenieur Verbeke van den technischen dienst der provincie, van een deskun dige van het Ministerie van Volksgezondheid die hier voor tweemaal is gekomen, en ook nog van den Heer ingenieur-bouwkundige Coomans. die toen nog in leven was. M. Leuridan. De Heer Coomans was mede-onder teekenaar van het protest der Ypersche bouwmeesters M. Delahaye. De Heer Coomans werd gevraagd nadat de plans reeds opgemaakt waren om zijn advies erover te geven. M. Van der Mersch. Doch hij was geen lid van de jury. M. Leuridan. De Heer Coomans bevond zich toch onder deze die een klacht indienden Zijn wij daar over t'akkoord M. Lemahieu. Ja. Het ware misschien best de zaak te verdagen M. Leuridan. Het blijkt duidelijk uit de uiteen zetting van den Heer voorzitter dat het werk van al de bouwmeesters, die een ontwerp indienden, benuttigd werd en het goedgekeurd plan van het hier te Yper op te richten gesticht bevat ongetwijfeld elementen aangebracht door de vijf ontwerpen. M. Lemahieu. Dit is misschien mogelijk. De Com missie van Openbaren Onderstand is niet zeer bevoegd in bouwzaken, maar zij is te rade gegaan bij den pro vincialen technischen dienst en bij het Ministerie en het is alleen na hun advies ontvangen te hebben dat er door den Openbaren Onderstand gestemd werd. Ook de Heer Coomans was volledig t'akkoord met het grond plan en met de fagade van het goedgekeurd ontwerp. Dit belet hiet dat wij. zoo de raad het begeert, de zaak kunnen verschuiven Ik denk wel dat de Openbare Onderstand zal t'akkoord zijn om voor de niet aange nomen ontwerpen een betere vergoeding te geven. M. Van Alleynnes. De Heer Leuridan wenscht al leen maar dat wij bij de Commissie zouden aandrin gen opdat zij een grootere premie zou willen verleenen. Wij kunnen dan, gezien allen ermede t'akkoord zijn, eerst over het princiep der oprichting van die gebouwen stemmen en daarna over den wensch van den Heer Leuridan. M. Lemahieu. Ik stel dan voor een gunstig advies uit te brengen over het princiep voor het bouwen van een gesticht voor betalende ouderlingen alsook van huisjes voor behoeftige oude gezinnen. Al de raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heer Lemahieu, die zich nogmaals onthoudt. M. Lemahieu. En nu leg ik den wensch van den Heer Leuridan ter stemming om een betere vergoeding toe te kennen aan de bouwmeesters voor het werk dat zij gedaan hebben. Deze wensch wordt met dezelfde stemming aange nomen. M. Van Alleynnes. Het is wel verstaan dat wij bin nen acht dagen hierop zullen terug komen om het plan s*ri. Op den Voedingswarenwedstrijd Parijs 1937 deed de Jury haar uitspraak, natuurlijk over de kwaliteitAlleen, onder al de merken van chi- corei, heeft Pacha het diploma van uitmuntend heid bekomen. en het lastenkohier goed te keuren. Die zaak is drin gend, gezien de Orec niet lang meer nog toelagen zal verleenen. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Be groeting ever het dienstjaar 1938. M. Lemahieu. De Commissie van Openbaren On derstand heeft bij haar begrooting een brief gevoegd waarin gezegd wordt dat de begrooting voor 1938 maar weinig verschilt van de voorgaande begrootingen en waarin cok de voornaamste wijzigingen aangeduid en verrechtvaardigd worden. De Heer voorzitter geeft lezing van dezen brief en vervolgt dan Ik denk dat het nutteloos is gansch de begroo ting te overzien. Iedereen heeft ze kunnen onderzoeken, gezien zij hier reeds lang genoeg is neergelegd. De ge wone dienst voorziet in ontvangsten de som van frank 2.836.741,04 en in uitgaven de som van 2 676,500 fr., wat een batig slot laat van 160.241 fr. 04. De tweede af- deeling der begrooting, zijnde deze voor orde, sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 58.700 frank. De buitengewone dienst voorziet in ontvangsten 2.021,891 fr. 45 en in uitgaven 2.182.700 fr.. latende een nadeelig slot van 160.808 fr. 55. De iandbouwuitbating voorziet de sommen van 170.100 fr. als ontvangsten en 167.500 fr. als uitgaven, of een overschot van 2.600 fr. De aigemeene ontvangsten bedragen de som van frank 5.087.432 fr. 49 en de algemeene uitgaven de som van 5.085.400 fr.. wat een overschot laat van 2.032 fr. 49. Ik stel voor deze begrooting goed te keuren. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden. Alleen de Heer Lemahieu onthoudt zich. VIbis. Commissie van Openbaren Onderstand Alcoven St Antcniusgesticht Aanbesteding Goedkeuring. M. Lemahieu. In zitting van 9 November 1937 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand overgegaan tct de opening der aanbiedingen ingekomen voor het maken en placeeren van dertig alcoven in het Sint- Antoniusgesticht te Locre. Het lastenkohier dezer aan besteding bepaalde dat de inschrijvingen per aanbe- voien brief moesten ingezonden worden. Twee inschrij vingen hebben aan deze -voorwaarden niet voldaan en werden dan ook niet aanvaard en geopend. Vijf in schrijvingen waren regelmatig toegekomen, namelijk deze van Joseph Tytgat met de som van 37,400 fr. Lcuis Tyteca met 40.965 fr. 88 Maurice Hollebeke met 35.950 fr., en Delhem Henri, met 40.870 fr. De Com missie heeft besloten het werk toe te kennen aan Mau rice Hollebeke mits den prijs van 35.950 fr. Ik stel voor dit goed te keuren. Algemeene instemming. De Heer Lemahieu onthoudt zich. VII. Autobusdienst Yper-Le Bizet Vernieuwing der machtiging Advies. M. Lemahieu. Het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen verzoekt ons een advies te willen uitbren gen aangaande de vraag van Cousin Jean, van Ploeg- steert, die de vernieuwing vraagt van zijn vergunning voor den autobusdienst Yper-Bizet die op 24 April 1940 vervalt. Daar er tijdens het gedane onderzoek van com- modo en incommodo hiertegen geen bezwaren werden ingediend, stelt het schepencollege voor een gunstig ad vies over deze vraag uit te brengen. Dit wordt eenparig gestemd. VIII. Verkeer Politieverordening. M. Lemahieu. Ingevolge een brief ontvangen van den Heer Claeys, Hoofdingenieur van Bruggen en We gen, werd een besluit genomen waarbij het verkeer van alle voertuigen vanaf 29 November tot einde De cember 1937 verboden wordt op den steenweg Nr 65 tusschen den Wegwijzer en de Kaai, ten einde de aldaar besloten verbeteringswerken te kunnen uitvoeren. Het verkeer wordt afgeleid langs de Maarschalk Haiglaan en Yper-Hoekje naar den Wegwijzer. Thans dient dit genomen besluit goedgekeurd te worden. Al de raadsleden stemmen ja. M. Seys. Zullen wij ook nog morgen avond ver gaderen Ik zie dat de Heer schepen Van der Mersch hier al de bundels van oorlogsschade voor hem liggen heeft, om ons daarover verslag te geven. Dit zal een groot werk zijn en wij moeten het toch eens grondig kunnen onderzoeken. M. Van Alleynnes. Ik was juist van zin te vragen om morgen avond niet te vergaderen en de bespreking van het budget dezen avond niet te beginnen ten einde al de andere punten der dagorde te kunnen afhandelen. M. Van der Mersch. t'Akkoord. Wij hebben nog veel andere zaken te bespreken, doch de begrooting moet toch vóór 1 Januari 1938 goedgekeurd worden. Ik ben t'akkoord cm morgen niet te zetelen. M.'Van Alleynnes. Er zijn zooveel steden en ge meenten die de begrooting niet voor Juni gereed heb ben. M. Seys. Wij zouden Maandag aanstaande het on derzoek der begrooting kunnen beginnen. IX. Stadsschouwburg Verwarming Aanbeste ding - Goedkeuring. M. Lemahieu. Het woord is aan den Heer Delahaye, schepen van openbare werken, om deze kwestie Voor te dragen. M. Delahaye. Ten einde niemand te benadeeligen vraag ik aan den gemeenteraad bij de bespreking alle persoonlijke kwesties van kant te laten. Het betreft hier Ypersche stieldoeners die ingeschreven hebben, en ik vraag dus dat er geen namen zouden genoemd worden. M. Leuridan. lk verwacht het voorstel van toewij zing. doch indien er een beslissing genomen werd in de richting die ik vrees, ware het beter dit punt eerst naar de geheime zitting te verzenden, want ik zal ze niet kunnen bijtreden zonder er grondige kritiek op uit te oefenen. Als er dus geen namen mogen genoemd wor den, ware het beter dit in geheime zitting te bespreken. M. Delahaye. Het gaat er bijzonder om geen na deel aan de Ypersche stieldoeners te berokkenen. M. Leuridan. Dan is het best die kwestie in ge heime zitting af te handelen, tenzij de toewijzing een andere richting neme dan deze die ik vrees. Ik wil hier mijne zienswijze verduidelijken met te verklaren dat ik pleit voor het toevertrouwen van het werk aan den minst eischenden aanbieder. M. Seys. Het ware geraadzamer dit dadelijk in ge heime zitting te bespreKen. M. Biebuyck. Wij kunnen dit punt eerst in geheime zitting onderzoeken en daarna in openbare zitting er over beslissen. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. X. Beiaard en uurwerk Oorlogsschade Rege ling. M. Van der Mersch. Ik stel voor deze kwestie te onderzoeken samen met de andere oorlogsschade. Eenparige instemming. XI. Lagere- en Bewaarschool O. L. V. van Tuine Aanneming. M. Van der Mersch. Ook dit punt zou moeten uit gesteld worden, daar de bundel ervan nog niet volledig in orde is. XII. Zwemkom Verbeteringswerken Aan- nemingsprijs Herziening. M. Lemahieu. Het woord is aan den Heer schepen van openbare werken die zich speciaal met die kwestie heeft bezig gehouden. M. Delahaye. De verbeteringswerken der zwem kom werden, bij beraadslaging van 8 Maart 1937. door den gemeenteraad met algemeene stemmen goedge keurd en den 26 Juni 1937 werden ons hiervoor de ge bruikelijke toelagen door het departement van Volks gezondheid toegekend. De aanbesteding, die op 1 April

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2