3 omdat ik zie dat gij daar een besparing doet en ook omdat er een boni is van meer dan een millioen. Waar om moet men hier ten achter blijven bij andere steden die veel bereidwilliger de mutualiteiten steunen dan wij Ik vraag dat men mijn voorstel ten minste zou onderzoeken, want het is van groot belang. De nood lijdenden moeten geholpen worden wanneer zij iets te genkomen en door ziekte getroffen worden. Nu de stad in een beteren financieelen toestand verkeert, vraag ik mij af waarom zij niet zou kunnen doen zooals elders. Is het niet mogelijk voor hen te doen wat reeds te Werviek. Kortrijk en elders gedaan werd M. Vanderghote. Wij zullen deze voorgestelde ver hooging in stemming leggen. M. Leuridan. Gij hebt vroeger met zeker opti misme gezegd dat de financies van stad uitstekend zijn. Dit blijkt althans uit uw verslag over de stadsrekening en nu ook nog door de vermindering der opcentiemen. Gij moet dus ingaan op het voorstel van den Heer Van Alleynnes. M. Vandergliote. Het is gemakkelijk te spreken van optimisme, doch er is een groot verschil tusschen een begrooting en een rekening. De laatste rekening sloot met een overschot van meer dan een millioen en nu in de begrooting ziet gij dat zij met een overschot be gint. De begrooting moet echter in evenwicht zijn en als gij er nu nog 20.000 fr. uitgaven bijstemt. dan zullen wij verplicht zijn de fiscale vermindering af te schaffen. M. Van der Mersch. Gij moogt niet vergeten dat er een verschil is tusschen de rekening en de begroo ting. >1. Leuridan. Ik vergeet het niet. Doch, wanneer gij het aan de muren hebt gehangen dat gij de opcen tiemen aanstaande jaar zoudt verminderen, was ik overtuigd dat gij dit gedaan hebt niet omdat gij voor het bang jaar der verkiezingen staat, maar omdat de financieele toestand het mogelijk maakt die verminde ring te doen. Welnu, dit optimisme is voor ons een re den om u te zeggengaat thans in op het voorstel van den Heer Van Alleynnes. M. Seys. Kunnen wij dit artikel niet voorbehou den tot de aanstaande vergadering >1. Van der Mersch. De opcentiemen worden reeds van 90 op 80 teruggebracht. M. Leuridan. Wij weten dat gij ze reeds van vroe ger had kunnen verminderen. M. Vanderghote. Wij kunnen toch dit voorstel niet stemmen als wij niet weten welke geldelijke gevolgen het zal hebben. M. Seys. Ik stel voor dit punt voor te behouden. Wij kunnen toch vandaag met de begrooting niet ge daan hebben. M. Vanderghote. Dit werd nochtans beloofd. M. Seys. Ik ben niet tegen het princiep der voorge stelde verhooging, doch wij kunnen die vraag voorbe houden om ze te onderzoeken. M. Leuridan. t'Akkoord. M. Van Alleynnes. Dan zal de Commissie moeten vergaderen om dit punt te onderzoeken. M. Vanderghote. Dit kan toch in de eerste acht dagen niet gedaan zijn. M. Leuridan. Als ge dit zegt. dan is het. Mijnheer de Voorzitter, dat gij de bedoeling hebt dit voorstel op een zijspoor te doen verzeilen. M. Vanderghote. Er bestaat een reglement die de tusschenkomst der stad in de mutualiteiten bepaalt. Dit werd tot op heden niet- veranderd en het werd ook nog nooit gevraagd 'het te doen, doch nu dat de begroo ting opgemaakt is, vraagt men al met eens om de toe lage der stad merkelijk te verhoogen. Dit is obstructie werk, opdat de begrooting niet meer in evenwicht zou zijn. M. Van Alleynnes. Ik doe thans het voorstel en vraag een som van 20.000 fr. meer in te schrijven. Daar door zijt gij nog niet verbonden die som uit te be talen. Later kunt gij dan daarover beslissen. M. Seys. Er kan ook nog later over dit voorstel gestemd worden. Wij moeten het toch eerst instudeeren. M. Leuridan. Goed, maar dit moet in de acht dagen kunnen gedaan worden. M. Van Alleynnes. Ik bedoel enkel dat hier nu ook zou gedaan worden zooals elders en om dit moge lijk te maken stel ik voor nu reeds een bijkomend kre diet van 20.000 fr. in te schrijven. Nadien zal het u dan niet mogelijk zijn u tegen het voorstel te verzetten om dat er geen krediet voorzien werd. M. Van der Mersch. Zulke vraag zou altijd schrif telijk moeten gedaan worden. De Heer Van Alleynnes die altijd vraagt dat wij alles schriftelijk zouden mede- deelen. doet het thans zelf niet. M. Van Alleynnes. Wij wachten nog steeds op uw beloofd verslag over de oorlogsschade. M. Vanderghote. Artikel 33 is verdaagd. 341 Toelage aan het Beschermingscomiteit voor zede lijk verlaten kinders, 360 fr. 35) Toelage aan den Bond der Kroostrijke Gezinnen, 450 fr. M. Vanderghote. Artikels 36 en 37 worden voor behouden. 38) Vergoeding aan den inenter, 1.500 fr. 39) Ontsmettingskosten. 800 fr. 40) Onderhoud van het kerkhof, 5.000 fr. 41) Begrafenisdienst, 20.000 fr. M. Van Alleynnes. Hoe komt het dat er een som van 42.554 fr 80 in de rekening van 1936 geschreven staat en er nu slechts 20.000 fr. voorzien wordt M. Vanderghote. Dit is omdat wij alsdan gereed schap hebben aangekocht, wat de uitgaven verhoogde. M. Leuridan. Ik geloof dat het dit jaar was dat er een nieuwen lijkwagen werd gekocht. M. Vanderghote. Indien wij moesten zien dat deze som dient verhoogd te worden, zullen wij dit in de aanstaande zitting vragen. 42) Onderhoud van het gereedschap en verscheidene kosten. 5 000 fr. 43) Vergoeding aan den geneesheer - lijkschouwer, 2.500 fr. 44 i Dienst der zwemkom, 8.000 fr. 45) Ontleding van water, 600 fr. 46) Reinigingsdienst, 97.000 fr. M. Leuridan. Ik zou hier een oogenblik willen .wijzen misschien zal het een vermeerdering van kre diet voor gevolg hebben, doch 't is noodig op een vraag die ik hier vroeger deed betrekkelijk de uitbrei ding van den reinigingsdienst langs den Meenensteen- weg. Aan het waterkasteel worden de bewoners door dezen dienst zeer slechts bediend en zij zien zich daar verplicht hun vuilnis dievelings in den donker al over een anders veld te dragen om aldaar op eigen verant woordelijkheid een put te vullen. Er werd mij hier vroeger beloofd dien toestand te verbeteren en zulks is meer dan noodig. M. Vanderghote. Ik geloof dat er middel is om daaraan voldoening te geven. In den gewonen dienst zijn er altijd kredieten waarvan iets kan afgenomen worden. M. Leuridan. Mijne vraag is wann'eer die verbete ring in de practijk zal toegepast worden en wanneer de vuilniskar werkelijk zal verder rijden. M. Vanderghote. Wij zullen dit eens onderzoeken. M. Leuridan. Dit moet zoo rap mogelijk gedaan worden. De menschen dezer wijk moeten daar over iemand anders veld loopen en de vuilnis wordt er uitgestort op een wijze die niet beantwoordt aan de noodige vereischten. M. Vanderghote. Artikel 47 wordt voorbehouden. 48) Betaalde verlofdagen aan stadswerklieden. frank 5.000. 49) Verzekering tegen arbeidsongevallen. 5.000 fr. 50) Onderhoud der groote verkeerswegen, 10.000 fr. 51) Onderhoud der kleine buurtwegen, 21.000 fr. 52) Ondertioud der bestrating. 35.000 fr. 53) Reinigen der waterloopen, 7 000 fr. 54) Onderhoud van wandelingen en hovingen, frank 40.000. 55) Straatherstellingskosten, 9.000 fr. 56) Woningvergoeding aan den pastoor of desser- vant, 6.300 fr. M. Vanderghote. Artikelen 57 tot en met 75 be treffen de uitgaven voor het lager onderwijs en bedra gen de gezamenlijke som van 1.362.661 fr. 50. M. Leuridan. Artikel 65 voor wat is dat M. Van der Mersch. Dit is voor de bibliotheek der stadsmeisjesschool van de Rijselstraat. M. Van Alleynnes. Voor de twee grootste artikels van dit hoofdstuk komt dezelfde som ook weer in de ontvangsten, gezien de wedden der onderwijzers door den Staat betaald worden. 76) Nijverheidsschool, personeeluitgaven, 69.992 fr. 77) Nijverheidsschool, materieeluitgaven, 12.500 fr. 78) Huishoudklas, personeeluitgaven, 19.140 fr. en art 79) materieeluitgaven. 3.560 fr. 80) Leerwerkhuis, personeeluitgaven, 42.724 fr.. en 81) materieeluitgaven, 7.400 fr. 82) Verzekering van het onderwijzend personeel en van de leerlingen. 1.250 fr. 83) Medisch schooltoezicht. 15.000 fr. 84) Verzekering burgerlijke verantwoordelijkheid der stad. 2.528 fr. 85) Subsidiën aan de vrije scholen, voor de klassen. 46.700 fr., en art 86 subsidiën voor schoolgerief. 20.657 frank. 87) Vergoeding aan de personen belast met het geven van Godsdienstcursussen. 3.000 fr. 88) Fonds der meestbegaafden, 4.704 fr. 89) Schoolsoep, 10.650 fr. 90) Toelage aan de St Jozefs Vrije Beroepschool. 10.000 fr. M. Delahaye. De beheerraad der St Jozefs Vrije Beroepschool heeft gevraagd om die toelage wat te zien vermeerderen Over vijf jaar telde die school 72 leerlin gen en kreeg alsdan een stadstoelage van 10.000 fr. Nu dat de sdhool ingevolge de onderrichtingen van het Mi nisterie zoo grondig omvormd en verbeterd is, dat zij een ingenieur, een technieker en bekwame leermeesters heeft aangesteld, worden haar lessen door 151 leerlin gen gevolgd. Wij zien dat er thans overal met grooten bijval zooveel gedaan wordt voor het verbeteren en uitbreiden van het technisch onderwijs. Wij hebben eens onderzocht wat elders voor het beroepsonderwijs gedaan wordt en wij zijn tot de volgende bestatiging ge komen. Yper geeft een toelage van 10.000 fr., Brugge daarentegen besteedt er 175.000 fr. aan. Kortrijk 168.000 frank. Waereghem 103.000 fr. en daar zijn minder leer lingen dan hier, Thielt 60.000 fr., Roeselaere 45.000 fr. en Isegbem 35.000 fr. voor 121 leerlingen. Overwegende dat de Staat voor ongeveer 80 in de uitgaven voor het beroepsonderwijs tusschenkomt, vraagt de beheer raad der school, ten einde het technisch onderwijs nog te kunnen verbeteren, enkel een verhooging der toelage van 5000 fr. Ik denk wel dat al de raadsleden met mij overtuigd zijn van het nut van het technisch onderwijs. Van al de leerlingen die de beroepschool verlaten is er geen een werkloos, het zijn al geschoolde werklieden die de eene meesterknecht, de andere zelf ambachts man wordt. Ik stel dus voor het voorziene krediet van 10.000 fr. op 15.000 fr. te willen brengen.' M. Van Alleynnes. Vooraleer dit te stemmen zou ik vragen dat de begrooting dier school ons voorgelegd worde. Indien ik mij goed herinner zijn de toelagen van den Staat voldoende om bijna al de uitgaven te dekken. M. Vanderghote. Wij zullen die begrooting vragen. M. Van Alleynnes. Die kwestie zou hier thans evengoed als de andere Craag, door mij hier gedaan moeten verschoven worden. M. Delahaye. De ingenieur die in St Jozefs Be roepschool aangesteld is ontvangt voor het oogenblik slechts 1100 fr. per maand van den Staat. Welke inge nieur zou dit voor die som willen doen, als de stad niet tusschenkomt De andere steden geven overal elders 20 bij, en hier wordt enkel maar een vermeerdering van 5.000 fr. gevraagd om de school toe te laten de 'thans aangestelde bekwame technici te behouden. Het is het Ministerie die de school verplicht heeft technici als leeraars aan te stellen. Ik begrijp niet hoe er hier daartegen oppositie kan zijn, als men ziet dat overal elders het beroepsonderwijs zoo mild gesteund wordt. Ik vraag dat de raad thans een som van 5.000 fr. zou willen bij stemmen. M. Leuridan. Ik ben geneigd dit voorstel te stem men, alhoewel wij op partijgebied wel iets tegen die school hebben. Nu uit hetgeen de Heer schepen Dela haye zegt, blijkt Tiet dat het is om het onderwijs inge volge de ministerieele onderrichtingen te verbeteren. Om die reden zullen wij dan ook voor deze maal ons gedachtenverschil van kant zetten en de gevraagde toe lage stemmen, maar wij vragen dat de vrije beroep school nooit meer het misbruik zou maken zekere ge dachten aan anderen op te dringen. M. Van Alleynnes. Ik vraag om dit punt uit te stel len zooals de andere kwestie aangaande de mutualiteit, en ik vind dat de twee voorstellen evengoed voor den raad moeten gebracht worden. M. Van der Mersch. Waarom moet die kwestie ver schoven worden Voor de andere vraag was er nog geen voorstel ingediend geweest, doch voor die kwestie hier berust er een brief in den bundel en al de stukken hebben ter inzage van de raadsleden gelegen. Wanneer de Heer Van Alleynnes dezen namiddag gekomen is om de bundels te onderzoeken, heeft hij dezen brief kunnen zien. M. Seys. Heeft het schepencollege die vraag reeds onderzocht en is het van oordeel dat de gevraagde som daarvoor beschikbaar is M. Vanderghote. Ja. M. Seys. Zoodat er dus volgens u volledige waar borg is dat zulks het evenwicht der begrooting niet in gevaar zal brengen M. Leuridan. Voor u, M. Seys, hebt gij misschien uwe geruststelling met te vernemen dat het schepen college de zaak onderzocht heeft. Voor ons echter is dit> niet voldoende en wij zijn daarmeê geenszins ge rustgesteld. M. Vanderghote. Ik stel voor de gevraagde ver hooging van 5000 fr. te stemmen. M. Van Alleynnes. Ik wensch dat de zaak verdaagd worde. M. Vanderghote. Wij zullen dus eerst over het voorstel van verdaging van den Heer Van Alleynnes stemmen. Stemmen ja de Heeren Michiel, Coutelle. Vergracht en Van Alleynnes neen de Heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie. de Hee ren Seys, Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Vander ghote. M. Vanderghote. Dit voorstel is dus verworpen. Thans vraag ik een bijkomende toelage van 5.000 fr te willen verleenen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Bie buyck. Vergracht; Leuridan. Verbeke en Vanderghote.; neen de Heeren Michiel, Coutelle en Van Alleynnes. 91) Toelage aan de huishoudklas der Mariaschool. 3.500 fr. M. Michiel. Ik vraag de stemming over dit artikel. De raadsleden stemmen ja. behalve de Heeren Mi chiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. die zich onthouden. 92) Toelage aan het Leerwerkhuis der H. Familie, 1.000 fr 93) Toelage aan de Beroepschool der Mariaschool, 1.000 fr. Deze twee laatste artikelen worden afzonderlijk en met dezelfde stemming als zooeven goedgekeurd. M. Vanderghote. Artikelen 94 en 95, betrek heb bende op wedden, worden voorbehouden. 96) Muziekschool, materieeluitgaven, 14.400 fr. 97) Toelage aan de Stadsbibliotheek, 7.000 fr. 98) Vergoeding aan den huisbewaarder, 1.000 fr. 99) Toelage aan stadsmuseum, 5.000 fr. 100) Vergoeding aan leerling-beiaardier, 7.000 fr. 101) Propaganda- en inlichtingsdiensten, 25.000 fr. 102) Auteursrechten, 1.000 fr. M. Leuridan. Wat is dat M. Vanderghote. Dit is ingevolge een abonnement dat wij bij een maatschappij van auteursrechten heb ben. M. Leuridan. Ik stel voor staking van betaling te houden. Zulk gebaar uitgaande van een openbaar be stuur zal indruk maken. De auteursrechten zijn een dieverij en ik stel voor de betaling dezer som te schor sen tot wanneer er door de wet een regeling getroffen is. M. Van der Mersch. Ik ben t'akkoord met het voor stel om niet meer te betalen, doch ik kan met de woor den van den Heer Leuridan niet instemmen. De stad zal deze som niet uitbetalen, wij hebben dit reeds geschre ven en indien gij wilt zal ik u het dossier geven. M. Leuridan. Dit krediet is hier dus enkel theore tisch. 103) Toelage aan muziekmaatschappijen, 4.000 fr. 104) Bijzondere toelage aan de Harmonie Ypriana, 5.000 fr. M. Michiel. Ik vraag de stemming hierover. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote neende Heeren Michiel, Coutelle, Leuridan en Verbekeonthouden zichde Heeren Vergracht en Van Alleynnes. 105) Paardenprijskampen. 1.500 fr. 106) Geitenprijskampen. 500 fr. M. Michiel. Er is mij daar zooeven iets ontsnapt. In het voorgaande hoofdstuk voor kunsten, wetenschap pen en letteren zou ik graag nog iets willen bijgevoegd zien voor een ander kunstgroep, namelijk de tooneel- kring. Dergelijke kring ondervindt altijd de grootste moeilijkheid om de uitgaven met de inkomsten te dek ken. Ik vraag dan ook dat de stad iets voor deze maat schappijen zou willen doen, daar zij ook bijdragen voor de ontwikkeling en opleiding van het volk. M. Vanderghote. Die kwestie zou best in haar ge heel onderzocht worden ten einde in de aanstaande zitting een voorstel te kunnen doen. M. Leuridan. Yper is zeker wel een van de eenigste steden waar er nog geen toelage voor het tooneel be staat. M. Van Alleynnes. Ook op cultureelgebied zou er iets moeten gedaan worden, door namelijk een toelage te verleenen aan het Willemsfonds -en het Davidsfonds die ernaar streven een beschaafde vlaamsche taal hoog te houden. M. Leuridan. Dit is inderdaad een leemte die hier bestaat. Beide organismen hebben alle twee een zeer bedrijvig vereenigingsleven en verdienen ondersteuning. M. Van Alleynnes. Het is niet mogelijk dat de stad hiervoor niets zou doen. M. Van der Mersch. Wij zullen dit onderzoeken. M. Leuridan. M. Lemahieu is de toelage voor de geitenprijskampen nu reeds goedgekeurd M. Lemahieu. Wilt gij er nog 500 fr. bijdoen, mij is het goed. M. Vanderghote. Artikel 107 moet voorbehouden worden. 108) Bureelkosten van den burgerlijken stand. 6.009 frank. 109) Kosten der kiezingen, 16.000 fr. 110) Kosten van het wervingsbureel, 1.200 fr. M. Vanderghote. Artikel 111 wordt naar de ge heime fitting verzonden. 112) Kleedingskosten van het politiepersoneel. 15.000 frank. 113) Vergoeding aan de hulppolitieagenten. 3.500 fr. M. Leuridan. Is het uwe bedoeling weldra over te gaan tot de benoeming van nieuwe agenten M. Vanderghote. Ja. ik zal die kwestie in gemeen overleg met den Heer politiecommissaris onderzoeken. 114) Kosten van beroepsonderwijs aan het politieper soneel, 2.000 fr. 115) Kosten van het politiebureel. 10.000 fr. 116) Wedde van den cipier van 't nachtverblijf. 1.800 frank. 117) Wedde van den cipier van 't doortochthuis, I.100 fr. 118) Aandeel in de vergoeding aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. 2.500 fr. 119) Huizen van doortocht en plaatselijke politie, 200 fr 120) Onderhoud -van landloopers in de gemeente gevangenis, 1.500 fr. 121) Aankoop van zegels voor aflevering van identi teitskaarten aan vreemdelingen, 20.000 fr. 122) Toelage aan het Pompierskorps, 8.200 fr. 123) Onderhoud van het materiaal, 7.200 fr. 124) Openbare verlichting, 150.000 fr. 125) Aandeel in de lasten van de omslagkas voor het gemeentepersoneel. 77 500 fr. M. Van Alleynnes. Waarom werd dit bedrag ver hoogd M. Vanderghote. Omdat het aandeel der stad van 6 op 7 van de uitbetaalde wedden werd gebracht. Een deel hiervan wcrdt door het aandeel der stadsbedienden terugbetaald. Dit komt voor onder artikel 78 der ont vangsten waar 35.000 fr. ingeschreven staaf. De bij drage werd van 12 op 13 gebracht en het aandeel der stad beloopt nu 7 in plaats van 6 M. Van Alleynnes. Dit komt zeker ook wel voort omdat gij aangesloten zijt bij de provinciekas. waar de bijdragen veel hooger zijn dan bij de andere maat schappijen. M. Vanderghote. Dit betreft hier niet de familie vergoedingen, maar wel de pensioenen. 126) Aandeel in de lasten der omslagkas voor reke ning der afhangende inrichtingen, 22.700 fr. M. Vanderghote. Dit krediet wordt gedekt door een gelijke ontvangst. 127) Aansluiting van stadswerklieden aan de Lijf- rentkas. 3.500 fr. 128) Aansluiting van interimaire leerkrachten aan andere pensioenkassen, 1 000 fr. 129) Pensioenen aan gewezen gemee'ntebeambten, II.500 fr. 130) Delgingsfonds. 1.100 fr. 131) Annuiteiten voor leeningen op langen termijn, 317.815 fr. 24. 132) Annuiteiten voor op te nemen leeningen op lan gen termijn. 53.908 fr. M. Vanderghote. Dit is voor de leeningen die zul len aangegaan worden voor werken waarvan de uit voering besloten werd, zooals de verbetering der Elver- dinghestraat. der zwemkom, der Adjudant Massche- lein'aan. enz. 133) Terugbetaling van leeningen op korten termijn, 81 200 fr. 134) Interesten van leeningen op korten termijn, 19.561 fr. 50 135) Interesten van cp te nemen leeningen op korten termijn. 13.500 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 11