DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 5 TOERISTISCHE KRONIEK DE PROPACANDATREIN TE YPER Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Kerstmis nadert en met dit feest ook al de eigenaardige gebruiken er aan verbonden. Het Kerstfeest wordt in alle landen van de wereld gevierd, maar er zijn streken waar nog oude volksgebruiken plaats hebben, die als het ware de overblijfselen zijn van de middeleeuwsche mysteriespelen. In al hun naïeveteit vormen deze dan ook voor den toerist een aantrekkelijkheid van eersten rang. Frankrijk, Duitsehland en En geland hebben merkwaardige kerstgebruiken een paar mogen hier wel worden vermeld. In het Fransche departement der Zee-Alpen wordt te Cannes elk jaar de Nachtwake der Her ders gehouden. Het is een der meest typische ge beurtenissen welke de traditie in Provence heeft levendig gehouden. Het is een soort oratorium of muziekdrama waar op naieve wijze, in het Pro- vengaalsc'h, de twijfel, de onrust, het geloof, de vreugde van den wonderen kersttijd wordt' uit gedrukt. Het muzikale gedeelte omvat een inte ressante collectie van Kerstliederen van toon dichters tusschen de 14° en de 19" eeuw. De ver tegenwoordigers van alle omliggende dorpen ko men aan de kribbe de specialiteiten van de streek offeren de herders bieden het schoonste lam der kudde aan. Vooral de aankomst van de herders, gekleed met hunne lange ruwe regenmantels en verlicht door de flikkerende lantaarnen, alsook de eigenaardige kapsels van jonge zoowel als oudere vrouwen, maken dit feest tot iets zeer bijzonders. Het is meer dan een eenvoudige mid dernachtsmis; het is werkelijk een stukje folklore dat rechtstreeks van de Middeleeuwen tot ons schijnt gekomen te zijn. In Duitsehland worden in dezen tijd kerst kribben tentoongesteld. Zij stellen meestal de ge boorte Christi in den stal met de herders en de dieren, vaak ook met de Drie Koningen voor. Dikwijls is het een zelf geknutselde kribbe, vaak een kunstwerk uit Oberammergau. In het Erz- gebirge waar het houtsnijden een volkskunst is, ziet men dikwijls Kerst-bergenwaarop de gansche Heilige Familie, omgeven door de men- schen uit het Erzgebirge zelf, wordt getoond. Naast den Kerstboom staat hier ook meestal de Pyramide of Permetteen met kaarsen ver sierd houten gestel, hetwelk, verdeeld over meer dere verdiepingen, ontelbare houten figuurtjes draagt. Door de warmte der kaarsen wordt de pyramide aan het draaien gebracht. Zoo bereidt de bevolking zich alom, op vroo- lijke of op ernstige wijze, voor op de komst van het heilig feest. Op alle pleinen en in alle sta tions staan Kerstboomen met brandende kaarsjes. In talrijke gemeenten wordt de Kerstnacht inge luid met groot rumoer, waardoor de booze gees ten moeten worden verdreven. Aan de oevers van de Königssee een meer in Opper-Beieren beginnen de jonge mannen reeds acht dagen voor het feest met het Kerstschieten. De echo van de schoten wordt eiken dag sterker. Bovendien lui den tevens de klokken der kerken. Te Berchtes- gaden beginnen de schutters op Kerstavond om tien uur te schieten, om slechts op te houden wanneer om middernacht de klokken het begin van de kerstmis aankondigen. Nu Kerstmis aan de deur staat en allerwegen het overbekende lied Stille Nacht, Heilige Nachtzal worden gezongen, is het misschien niet van belang ontbloot een en ander er over te vertellen. De melodie van dit lied werd langen tijd aan Michael Haydn, en later ook aan Jos. Aiblinger toegeschreven. Over den dichter wist echter niemand iets te zeggen. In 1870 kwam er echter klaarheid in de zaak en men ontdekte dat de verzen geschreven werden door een katholie ken geestelijke Josef Mohr, gestorven in 1848, en die te zijnertijd hulppriester was in de St Niko- laïkerk te Oberndorf, in de streek van Salzburg verder dat de melodie was van Franz Gruber, (1787-1863) leeraar en organist in het kleine plaatsje Ainsdorf bij Oberndorf. Ook over het welbekende liedje O Tannen- baum is er een en ander te vertellen. Hierover echter volgende week. De Fransche statistieken melden dat in 1937 meer dan 900.000 vreemdelingen in Frankrijk ge reisd hebben. Dit is te zeggen een vermeerdering van 112 vergeleken bij de cijfers van het vorige jaarhierin zijn natuurlijk begrepen al de be zoekers van de Parijsche tentoonstelling 787.574 legitimatiekaarten werden aan deze vreemdelin gen uitgereikt. Het hoogste cijfer werd bereikt door de 177.000 Engelschen, dan volgen 92.800 Noord-Amerikanen, 88.500 Belgen, 79.500 Duit- schers, 51.800 Zwitsers, 49.100 Nederlanders, enz. De kwestie van de heropening of de definitieve sluiting van de tentoonstelling in 1938 is nog niet beslist. Wij meenen dat zij nog heel wat stof zal doen opwaaien. Reysiger. De propagandatrein, die door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen sedert het begin van November is ingericht en reeds in de voor naamste steden van Vlaanderen vertoefde, heeft Maandag laatst hier ook een dag in de statie Van Yper stilgehouden. Om 11 u 's morgens had de officieele opening plaats, waarop aanwezig waren de Heeren Lema- hieu, eerste schepen, Seys en Coutelle, gemeente raadsleden, Versailles, stadssecretaris, H. Ver meulen, voorzitter, en J. Tahon, ondervoorzitter der Handels- en Nijverheidskamer van Yper, als mede een zeker aantal bestuurders en oversten van de versühillige scholen van Yper. De Heer Paelinck, afgevaardigde der N. M. van Belgische Spoorwegen, verwelkomde de over heden en bedankte ze voor hun vereerend bezoek en hunne belangstelling. Hij deed vervolgens in enkele woorden het doel uiteen dat door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen met de zen propagandatrein beoogd wordt, namelijk de aangebrachte verbeteringen op gebied van snel heid, comfort, gemak en veiligheid van het spoor wegverkeer doen uitsdhijnen en ook in voeling komen met het publiek om zijn wensohen en verlangens te kennen. De Heer Lemahieu verontschuldigde den Heer burgemeester, die belet was, en bedankte den Heer Paelinck voor zijne vriendelijke ontvangst en hartelijke woorden. Verder drukte de Heer Lemahieu den wensch uit dat de Nationale Maat schappij weldra zal overgaan tot het oprichten der nieuwe statie en dat dit gebouw hier ook, zoo als het door de Spoorwegmaatschappij elders be- trac-ht en gedaan wordt, in den trant der streek zal opgetrokken worden. Vervolgens werd, onder het geleide van den Heer Paelinck die heel dienstwillig allen ver- eischten uitleg verschafte, het bezoek aangevan gen van de verschillige wagens die dezen goed opgevatten propagandatrein uitmaken. Zoo werden achtereenvolgens bewonderd tal rijke foto's van verschillige stations en bijgebou wen, van stoom-, electrische en motortreinen, als ook tal van schetsen en diagrams die de bedrij vigheid van het spoorwegvervoer op alle gebied, de snelheid van het vervoer en de betrekkingen met alle landen van Europa duidelijk mieken. Om zich eens een denkbeeld te vormen van het belang van ons spoorwegnet en van de diensten die het bewijst, halen wij hier enkele cijfers aan die daar door een der tabels waren aangeduid. Het aantal vervoerde reizigers per jaar beloopt tot 190.000.000. 70.000.000 tonnen zware goederen worden jaarlijks per spoor vervoerd. Het aantal agenten in dienst beloopt tot 82.000, de lengte der sporen tot 7.700 km., het aantal stations en an dere aanhoori^heden tot 1530, het aantal reizi gerstreinen tot 3.600 en goederentreinen tot 1550 per dag. Daarvoor beschikt de spoorweg over 3675 locomotieven, 67 motorwagens, 6886 rijtuigen en 104.795 goederenwagens. Het bedrag der wedden bedraagt jaarlijks de ronde som van 1.300.000.000 frank en de betaalde pensioenen bereiken de som vah 400.000.000 fr. Verder werden er aan de bezoekers ook nog verschillige typen van containers getoond die kosteloos aan huis worden besteld en afgehaald en waarin klein vee en allerhande waren voor den geringen prijs van 15 c"1™ per km. op het spoor vervoerd en ook kosteloos ten huize zelf van den bestemmeling, dus zonder de minste overlading en met een minimum kosten van ver pakking, worden besteld. Vervolgens had men nog een prachtige meta len blokwagen van 2" klas, langs binnen gansch met Congoleesch limbahout bekleed, een omni buswagen van 3" klas, een veewagen, een iso thermwagen, een ferrywagen, en verschillige tank- en goederenwagens. Tijdens het bezoek van dezen trein werden door de aanwezige personaliteiten enkele wen- schen- uitgedrukt, waaronder deze voor een be tere en sneller verbinding met Brussel, Brugge en Oostende, voor de verbetering van het mate riaal der lichte treinen en voor een prijsvermin dering voor het verzenden van kleine postcolli van 5 kg. op geringen afstand. De Heer Vermeu len, voorzitter der Handelskamer, drukte even eens den wensch uit dat de Nationale Maat schappij van Spoorwegen aanstaande jaar aan de Ypersche Handelsfoor zou deelnemen. De Heer Paelinck beloofde al deze wenschen aan het Bestuur over te maken, waarna het offi cieel bezoek omstreeks 12 u. ten einde liep. Gansdh den namiddag werd deze propagan datrein, niettegenstaande het zeer ongunstig we der, goed bezocht en vooral de scholen kwamen in groot getal deze leerrijke tentoonstelling be zichtigen. Allen die dezen trein bezochten hebben zich er kunnen overtuigen van al hetgeen de maatschap pij doet om het verkeer te verbeteren en van al de voordeelen die het spoor zoowel voor het rei zigers- als voor het goederenvervoer biedt. Allen zullen dan ook ongetwijfeld den besten indruk van dit bezoek bewaard hebben. 's Avonds is deze trein van hier naar Deinze vertrokken om van daar dan verder zijne reis door gansch België te vervolgen. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 21 November 1937. De heer Voorzitter opent de vergadering om 2 1/2 uur en verontschuldigt de heeren Dethoor, Clinckemaille en Jules Casier, bestuursleden, die belet zijn de vergadering bij te wonen. Hij verleent het woord aan den d.d. secretaris, om lezing te geven van het verslag der vorige vergadering, hetwelk goedgekeurd wordt. MededeelingenDe prijsuitdeeling der ten toonstelling zal plaats hebben op Zondag 26 De cember (2" Kerstdag), om 2 1/2 uur, in het lokaal der maatschappij. De gewone maandelijksche ver gadering zal toch doorgaan op Zondag 19 Decem ber, alwaar men het lidgeld voor 1938 zal ont vangen en de uitbetalingen doen voor de aan brengsten en de hofbezoeken. VoordrachtOp initiatief der Westvlaamsche Pomologische Vereeniging geeft de heer Voor zitter Casier eene goed bestudeerde voordracht over het aanleggen der boomgaarden hij handelt over de afwatering van den grond, de oriëntatie, de beschuttingen, plantingen, onderhoud en be mesting, en weet de aandacht te boeien geduren de een uur. Aanbrengsten Menigvuldige aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt beloond: Aan Hebben Henri, 5 punten voor vijf soorten peren Aan Gustave Crepeele, 2 punten voor Ber- gamotte peren Aan Arthur Leupe, 2 punten voor een lot olifant porei en gekrulde selder Aan Ali- door Pauwels, 2 punten voor een lot selder Pascal. Nieuwe ledenWorden als nieuwe leden voor gesteld Bollaert Cyrille, Basculestraat, 48, te Yper, en Hof Jacques, Lange Thouroutstraat, 30, te Yper, door Leonard SoenenVandenabeele Jacques, Pannenhuisstraat, 32, te Yper, door Jules Vereecke Decramer Valère, Yperleestraat, 54, door Georges RiemVictoor Joseph en Paul, Slachthuisstraat, door Hector Casier. Tombola Eene welvervulde tombola bestaande uit fruitboomen en sieraadplanten en geleverd door M. Firmin Lepercq, wordt onder de aanwe zigen uitgeloot en de vergadering sluit om 5 uur. Zondag 19 December 1937, om 14 1/2 uur in het gewoon lokaal Au Saumon ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing verslag vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Uitbetaling aanbrengsten. 5) Tombola. Zondag 26 December (2' Kerstdag), om 14 1/2 u. in hetzelfde lokaal BUITENGEWONE VERGADERING DAGORDE Prijsuitdeeling der Hofbouwtentoonstelling. De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 5