Het Ypersche - 2"' Bijvoegsel - La Région d'Ypres Rudolf CLAEYS Op de Hoogte M' Vandendriessche Gemeenteraad van Yper VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. bijzondere dagen. Zon aan. Om eens na te denken. 24, Adj. Masscheleinlaan, 24 I E P E R GEZWOREN LANDMETER EXPERT Onderhandelingen voor VERKOOPINGEN SCHATTINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN Docr plaatsgebrek verschuiven wij het vervolg van ons mengelwerk tot aanstaande week. Ervaringen inzake Aardstralen DENTISTE de Stuerssfraat, 7 YPER Telefoon: 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. iH i v - is»:*? M" :ih van 18 tot 24 December 1937 Zaterdag 18 December Gratianus. Zondag 19 DecemberFausta, Nemesius, Noë, Ti- moleon. Maandag 20 December: Ammianus, Liberatus, Filo- gonus. Dinsdag 21 December Thomas. Woensdag 22 DecemberFlavinus, Florus, Virginia, Zeno. Donderdag 23 December: Servulus, Victoria. Vrijdag 24 December: Deiphina, Irmina. Zaterdag 25 DecemberEugenia. Zendag 26 December Stephanus. Zaterdag 18 December: Quatertemper. Dinsdag 21 December: De Winter begint. Zaterdag 25 December Kerstdag. Opgang Ondergang Zaterdag 18 Dec. 7 u. 41 15 u. 53 Zondag 19 Dec.7 u. 42 15 u. 54 Maandag 20 Dec.7 u. 43 15 u. 54 Dinsdag 21 Dec.7 u. 43 15 u. 54 Woensdag 22 Dec. 7 u. 44 15 u. 55 Donderdag 23 Dec. 7 u. 45 15 u. 56 Vrijdag 24 Dec.7 u. 45 15 u. 56 M Volle Maan17 December te 18 u. 52 m. Laatste Kwartier24 December te 14 u. 20 m. Nieuwe Maan 1 Januari te 18 u. 58 m. Eerste Kwartier 9 Januari te 14 u. 13 m. Volle Maan 16 Januari te 6 u. 53 m. Mprdenkingen 18 December 1803Overlijden te Weimar van den Duitschen schrijver Johann Gottfried von Herder. Hij werd geboren in 1744. Was predikant te Riga ver bleef tot in 1790 te Straatsburg waar hij kennis maak te met Goethe, die onder zijn invloed Stürmer und Dranger werd. Later vestigde hij zich te Weimar, waar hij op 18 December 1803 overleed. Als geniaal mensch heeft hij op het geestesleven van de XIXC eeuw een grooten invloed gehad. Hij schreef kritische werken, en verzamelde de volksliederen (Stimmen der Völker). 19 December 1925 De Belgische grondwet van 1831 wordt in het Nederlandsch vertaald. 20 December 1830De gevolmachtigden van Frank rijk. Engeland, Oostenrijk, Rusland en Pruisen waren andermaal te Londen vereenigd, om de noodige pro- tokol vast te leggen, waardoor België definitief van Holland werd gescheiden. Hoe Willem van Oranje, ko ning der Nederlanden, ook tegen deze beslissing op kwam, het vonnis was en bleef geveld 21 December 1375 Overlijden te Certaldo, in Italië, van den Italiaanschen dichter Giovanni Boccaccio. Hij werd in 1313 te Parijs geboren, alwaar hij hoogleeraar was voor het verklaren van Dante. Hij is de vader van het klassiek Italiaansch proza. Zijn beroemdste werk is IL DECAMERONE(Tiendagenwerk), een reeks van 100 meestal grof-zinnelijke verhalen, die hij in 10 dagen door een vroolijk gezelschap van 7 jonge man nen en 3 jonge vrouwen, tijdens de pest van 1348. op een villa bij Florence laat vertellen. 1639 Geboorte van den Franschen klassieken too- neelschrijver Jean Racine, die in 1699 te Parijs over leed. Met Corneille en Molière is hij een der grootste Fransche tooneelsehrijvers. Zijn werk munt uit door waarheid in het schilderen der hartstochten, en door volmaaktheid in den vorm. Onder zijn talrijke werken zijn vooral bekend het blijspel LES PLAIDEURS. en de tragedies ANDROMAQUE, BRITANNICUS. IPHI- GENIE. PHEDRE, ESTHER, ATHALIE. 1811 Overlijden te Parijs van den Franschen treurspeldichter Marie-Joseph Chénier, geboren te Kon- stantinopel in 1764 broeder van den vermaarden dich ter André Chénier. die in 1794 te Parijs onthoofd werd onder het schrikbewind. 22 December 1878 Dood van den taalkundige Kyde Clarke, die naar wordt beweerd 40 talen sprak en er 100 verstond. 23 December 1909Bij zijne troonsbestijging legt Koning Albert den grondwettelijken eed ook af in het Nederlandsch. Dit was de eerste maal sedert België's bestaan. 1872Overlijden van den Franschen schrijver Théophile Gauthier, geboren in 1811. Hij was voorstan der van De Kunst voor de Kunsten voorlooper der Parnassiens, en dichtte o a. Emaux et Camées 24 December 1800Napoleon wordt tot eersten Ma gistraat persoon of eersten Consul benoemd, doet de Constitutie van het jaar VIII afkondigen. Een man van verstand acht niets te gering. Tegen domheid strijden de goeden zelfs vergeefs. (Schiller). Weest uw gebreken bewust, ten einde ze niet door vreemden te leeren kennen. (Verboden Nadruk). p. b. De heer J G. Mieremet, van het Eerste Nederland- sche Bureau voor Wichelroede- en Bodemonderzoek in Wassenaar, zou aan een Hollandschen Reporter frap pante gevallen verteid hebben over Zonderlinge Aard stralen, die invioed zouden hebben op onze gezondheid. Daarover schrijft deze reporter het volgende in zijn blad Treffende staaltjes vertelde de heer Mieremet In de Paaschvakantie onderzocht hij de Prins Mauritsschool in Den Haag. In een bepaalde klas geKomen vond hij een harde aardgasbestraling. Dit is weer een andere soort stralen, dat voornamelijk zenuwrheumatiek, asth ma. aandoeningen van de slijmvliezen tengevolge zou hebben. Het geheeie looppad van den onderwijzer en een paar rijen banken waren erdoor bestraald. 't Is goed, dat de onderwijzers veel van klas verwisselen, zei de heer Mieremet, want indien iemand hier lang was. zou hij asthma kunnen krijgen. Verbaasd keek het tijdelijk hoofd der school hem aan. Dit is juist de eenige klas, zei hij, waar de onder wijzer niet verwisselt. Hij staat hier al acht jaar en... hij heeft al vijf jaar asthma. Ook de kinderen in deze klas bleken veel ziek te zijn, het aantal absenten was hier altijd het grootst. Er werd toen natuurlijk een stralenvrije klasuitgezocht. De kinderen om de veertien dagen van plaats laten verwisselen, zoodat ze niet onder invloed van mogelijke straling kunnen komen, acht de heer Mieremet voor alle scholen gewenscht. Een Dame in Delft, die sinds 2 1/2 jaar hevige rheu- matiek in de voeten had, liet hem roepen. Haar huis bleek echter zuiverNaar haar beroep informee rend. bleek dat zij onderwijzeres was. die reeds drie jaar lang in dezelfde klas stond. De school werd onder zocht en onmiddellijk kon de plaats worden aangewe zen. waar zij zich meestal bevond. Het hoofd en de collega's lachten, toen zij toestemming verzocht naar een andere klas te mogen verhuizen. Maar eenige maan den later kon zij reeds drie uren achtereen loopen zon der pijn Een bekende schrijfster in ons land, die reeds eenigen tijd last had van zoowel pijn als gevoelloosheid aan de eene zijde van het liéhaam. verzocht eveneens een onderzoek. Het bed stond vrijmaar op de plaats waar haar bureau stond, bleek een stralenbundel te loopen. welke in de vele uren, dat zij ervoor zat te schrijven, voortdurend één zijde van haar lichaam beïnvloedde. Het bureau is verplaatst, de klachten zijn verdwenen. En zoo zijn er vele gevallen, door doctoren gecontro leerd. Ook elke tuinman weet, dat op bepaalde plaat sen van den aardbodem vele planten absoluut niet wil len gedijen. Zijn er dus stralen, die invloed hebben od het leven op aarde, het woord leven in den ruimsten zin genomen Er is veel dat in deze richting wijst. Wat heeft dat allemaal te beduiden wenscht u mij misschien te vragen. En u zou misschien ook nog wel graag willen vernemen hoe men die aardstralen kan waarnemen Op deze laatste vraag kunnen wij alvast antwoorden Bij middel van een wichelroede Dient daaraan geloof gehecht Misschien wel Inderdaad, een Duitsch ingenieur, de heer G Leh- mann te Oberhasslau bij Zwickau, heeft met de wichel roede merkwaardige ervaringen opgedaan. In zijn werkkring heeft hij tot taak de storingen op te zoeken en te verwijderen die in de groote interlocale elec- trische leidingen optreden. Welnu hij stelde vast dat deze storingen, welke meerendeels het gevolg van on weer zijn, slechts voorkwamen op zeer bepaalde gedeel ten der leidingen, waar steeds opnieuw schade werd aangericht. Er werd alles gedaan zoo schrijft men om de toestanden op die plaatsen nauwkeurig te on derzoeken en baat het niet, het schaadt ook niet er werden o. a. een paar wichelToedeloopers ter hulp geroepen, die inderdaad op alle zwakke plekken de aan wezigheid van onderaardsche stroomen constateerden. Ongeloovig als hij was, liet Ingenieur Lehmann op die plaatsen boringen verrichten waarbij inderdaad wa ter te voorschijn kwam, terwijl op de andere plaatsen, waar zich volgens de wichelroedeloopers geen water i bevond, zelfs diepe boringen geen water opleverden. De onderaardsche stroomen bevorderden dus het in- slaan van den bliksem. En deze stroomen werden ont- j dekt bij middel van de wichelroede. Is daar een wetenschappelijke uitleg voor I Wij beantwoorden deze vraag met een paar andere vragen Is het niet mogelijk dat deze vreemde stroomingen in de aarde een resultaat zijn van aarde-magnetisme Kunnen de ijzerhoudende lagen in den bodem wellicht optreden als de geleiders van die stroomingen Hoe stonden wij een twintig jaar geleden tegenover de uit vinding van radio-golven Ongeloovig. sceptisch, schou derophalend Ligt daarin niet een beweegreden tot welwillende afwachting wat de wetenschap er in de eerste toekomst over ontdekken zal J.V.W. O Verslag der zitting van 13 December 1937 De zitting wordt te 18 u. 15 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch. schepenen Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mi- chiel, Coutelle. Vergracht, Van AUeynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 6 December 1937. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslag, waar na het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Commissie van Openbaren Onderstand Op bouw van een gesticht voor betalende ouderlingen als ook huisjes voor behoeftige oude gezinnen Plans, bestekken, lastenkohier. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring der plans, van het bestek en het lastenkohier ons door de Commissie van Openbaren Onderstand voorgelegd voor het oprichten van een gesticht voor betalende ouderlingen alsook voor het bouwen van huisjes voor behoeftige oude gezinnen. Het schepencollege heeft vandaag een onderhoud gehad met de Heeren leden der Commissie van Openbaren Onderstand en hen gevraagd om zooveel mogelijk de lijnrichting, welke hier tijdens de laatste zitting werd aangeduid, te eerbiedigen. Daar er nog verschillige veranderingen aan het plan te bren gen zijn, stelt het schepencollege voor het thans voor gelegde plan enkel als voorontwerp aan te nemen De Commissie van Openbaren Onderstand heeft zich hier mede t'akkoord verklaard. M. Biebuyck. Ik ben ook t'akkoord dit plan als voorontwerp goed te keuren, op voorwaarde nochtans dat men het noodige zou doen om de lengte van den gang, die van het eene gebouw naar het andere 115 m. lang is, te verminderen door bijvoorbeeld een andere schikking der gebouwen of door het bijvoegen van een verdiep. M. Van AUeynnes. Ik weet niet of men nog veel veranderingen aan het plan kan doen. Dit plan werd immers reeds goedgekeurd door de heeren bouwmees ters van de provincie en van het ministerie van volks gezondheid. Dit zijn twee organismen die breed tus- schenkomen in de kosten van het werk en ervoor groote toelagen verleenen. Zij hebben dus een zekeren voor rang en zoo men nu nog het plan verandert dan zou het kunnen gebeuren dat dit plan hun niet meer aan staat en zij dan zeggen dat zij voor dit werk geen toe lagen meer geven. Ik spreek hiervan bij ondervinding, want ik heb vroeger reeds, tengevolge eener wijziging die naderhand nog aan een plan gebracht werd. groote moeilijkheden gehad om de toegestane toelagen te be komen. Daarom houd ik eraan uwe aandacht daarop te vestigen. M. Leuridan. Onze houding in deze zaak hangt af van een voorafgaandelijke kwestie die weliswaar een ondergeschikte zaak betreft, maar toch van belang is. namelijk het gevolg dat gegeven werd aan onze inter pellatie betreffende de deelname der Ypersche bouw meesters in den door de Commissie van Openbaren On derstand uitgeschreven prijskamp voor het opmaken van een plan. Onze houding is aan deze kwestie vast gekoppeld en ik zou dan ook hier graag vernemen zoo het schepencollege reeds de Commissie van Openbaren Onderstand ertoe heeft kunnen bewegen de aanvulling van het voorziene eereloon der aan den prijskamp deel nemende bouwmeesters te beslissen. M. Vanderghote. Wij hebben hierover nog geen antwoord vanwege de Commissie van Openbaren On derstand ontvangen. Wij moeten toch wachten totdat het proces-verbaal onzer laatste zitting goedgekeurd worde en zij er kennis van kan nemen. M. Leuridan. Het is de moeite waard dat ik aan gaande die kwestie hier thans nog een paar aanvullin gen doe met betrek op hetgeen er door den dienstdoen- den voorzitter, den Heer Lemahieu, tijdens de laatste zitting gezegd werd. Ik heb namelijk een paar terecht wijzingen te doen. Vooreerst heeft de Heer Coomans nooit zijn oordeel willen vellen over het werk der an dere Ypersche deelnemers wier plan niet was weer houden geworden. De Heer schepen Lemahieu heeft er, ten tweede, ook op gedrukt dat de profane jury niet onbesuisd een der haar voorgestelde plans heeft góed- gekeurd, maar zich daarvoor omringd heeft van het advies van de bouwmeesters der provinciale en cen trale lichamen. Volgens ingewonnen inlichtingen blijkt het dat zulks niet waar is. Er werd enkel beroep gedaan op deze heeren nadat een der ingediende ontwerpen reeds was uitgekozen en voorgesteld, zoodat deze hee ren dus niet over de waarde van het werk der andere deelnemers werden geraadpleegd. Het is dus onjuist te beweren dat de andere deelnemers op zij werden ge zet omdat het advies der technici eensluidend was om trent een enkel der ingediende plannen, zij hebben nooit kennis gehad van de andere. Ik zou eens willen weten op welke data de bezoeken en raadplegingen dezer heeren plaats hadden. Ik verhoop wel dat de Commissie van Openbaren Onderstand de algemeen heid zal inzien waarmede de gemeenteraad hier de her ziening der aan de bouwmeesters uitgeloofde vergoedin gen wenscht te zien geschieden en dat deze eenparig heid zal volstaan om de Commissie van Openbaren Onderstand op haar besluit te doen terugkeeren. M. Lemahieu. Ik zou hier tijdens deze bespreking het woord niet nemen daar ik deel uitmaak der Com missie van Openbaren Onderstand, doch de Heer Leu ridan beweert dat ik hier verleden week zou gezegd hebben dat deze heeren geraadpleegd werden vóór het aannemen van het plan. Dat heb ik niet gezegd. Ik heb gezegd dat het advies van andere bouwmeesters inge wonnen werd nadat dit plan door de Commissie was aangenomen geworden, dat dit het plan was dat, voor wat de geschiktheid der lokalen en den dienst betreft, het meest dat benaderde wat de Commissie wenschte. Ik heb ook niet gezegd dat de Heer Coomans deel uit- miek van de jury. Doch eens dat de keus gedaan was. dan werd den Heer Coomans geraadpleegd en werd ook het advies gevraagd van den Heer ingenieur Verbeke van den technischen dienst der provincie alsmede van de Heeren van Brussel, die het plan hebben verbeterd. Het is dus op aanwijzing dezer Heeren dat het geko zen plan verbeterd werd. M. Leuridan. De Heer schepen bevestigt dus ten volle mijne stelling, wanneer ik beweer dat gezagheb bende buitenstaanders niet geoordeeld hebben over het werk der op zij geschoven deelnemers die een ontwerp indienden. Het besluit van afwijzing werd dus uitge sproken door een jury die in dergelijke zaken totaal vreemd was. De Heer schepen bevestigt mijne meening en dit is hetgeen, ik hier nog wilde doen opmerken. M. Van AUeynnes. Ik dring aan om zoo spoedig mogelijk een oplossing te bekomen, ten einde, zoo wij hier de zaak nogmaals discuteeren. niet te laat te ko men om de toelagen te verkrijgen. De kwestie door den Heer Leuridan opgeworpen betreft een heel andere zaak. namelijk het verkiezen van den bouwmeester die voor het werk werd aangeduid. Deze kwestie gaat niet te zamen met deze van het plan dat ingediend werd en dat reeds officieus door de hoogere overheid is goed-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 9