IN SINT MEDARD POLITIEKE UITZICHTEN M' James-lgodt Gemeenteraad van Yper 2 CASTKOF DE ZON OSCAR MOLEIN - GILLIOEN Boterstraat, 37 YPER Mejuffer LOCCHE BINNENLAND BUITENLAND wachten in 't gevang op dezelfde straf, omdat er in de streek waar zij aangesteld werden geen groenten en aardappelen genoeg werden opge bracht. En verders ontdekt men bijna alle dagen een ander komplot om menschen te kunnen aan houden en uit den weg ruimen. Er zijn in de Russische Unie tien republieken. Reeds in 5 daarvan werd de voorzitter afgesteld en aangehouden, beticht als volksvijand of spi- oen in acht republieken werd de voorzitter van den Raad der Volkskommissarissen achter slot gezet of weggemaakt enz. Het is dus in werkelijkheid een uitroeiing die be tracht wordt van allen mogelijken tegenstand te gen het Kremlin en het veroordeelen, verbannen of dooden van al wie ook maar een schaduw zou kunnen werpen op den Dictator, of zijn plaats en stand zelfs maar in schijn zou kunnen bedrei gen. Mooi tooneel inderdaad, als men ons dat wil ten geschenke geven. A3. BERICHT Met ingang van 1 Januari aanstaande zal het Statiestraat YPER uitgebaat worden door (292) Heeft de eer de bevolking en haar geachte klanten te bedanken om het vertrouwen dat zij steeds in haar gesteld hebben en laat hen weten dat zij haar zaken overgelaten heeft aan die deze voortaan met evenveel zorg zal voort zetten. Daarenboven zal Mejuffer Logghe een groote keus van volgende artikels in magazijn hebben Sacochen Lederen- en Stoffen Handschoenen Kousen Zokken Cravatten en Manshemden. Het maken van stoffen knoopen, point-clair, plisseeren, en ook het herstellen van parapluie's wordt in het huis zelf gedaan en is dus eigen werk. De talrijke klanten zullen voorts op een trouwe en spoedige bediening mogen rekenen. Oud Huis IGODT. (290) IWWWWWWWWWWWWW* WHWUWHUIIHIi» o (Het vervolg van het verslag der zitting van 13 December verschijnt op ons bijvoegsel). Donderdagmorgen 23 December 1937. 'S LANDS FINANCIËN GEMEENTEFIN ANCIEN VOORBEREIDINGEN TOT DEN GEMEENTEVERKIE ZINGSSTRIJD VERRASSINGEN VERWACHT. Het Finantieele Vraagstuk wordt in de Pers druk ge- kommenteerd. Wij hebben het voorzien: wij verbazen er ons geenszins over. Integendeel wij verwachten ons aan eerstdaagsche scherpe tegenstellingen, die bij on bedacht beleid tot de ontbinding van onze huidige Re geering zouden kunnen leiden. De zaak wordt duister voorgesteld, de motieven die aangevoerd worden kunnen wij niet klakkeloos als de echte beweegredens onderschrijven. Inderdaad, wij kunnen niet gelooven dat men zich ernstig kan ver zetten tegen sociale verbeteringenverhooging van het ouderdomspensioen, verhooging der wedden van on derwijzers. enz... enz... Wij vermoeden dat machtige Oomes stokken in de Regeeringswielen willen steken, om aldus de kaderwet, welke met 1 Januari in wer king moet komen, te boycoteeren. Aldus zou heel het finantieel manoeuver moeten herleid worden tot een onderduimsche reaktie van de machtige financiers die weldra kontrool zullen moeten aanvaarden op hun mil- lioenen-winsten, die weldra uit tientallen hooge kumul- posten zullen moeten verdwijnen. Want wij blijven bij onze vaststelling van verleden weekDe menschen die ons in de Regeering vertegenwoordigen, kunnen er toch niet onverantwoordelijk toe overgaan diegenen te treffen die reeds hun deel betalen of het lastig hebben. Veeleer meenen wij dat zoo er nieuwe belastingen moe ten geheven worden, om de algemeene belangen van ons land te dienen, de groote monopolies en trusts die in deze kritische tijden nog millioenen verdienen nieuwe en scherpere kontrool zullen krijgen, om de cijns vast te stellen, die zij aan de gemeenschap ver schuldigd zijn. Maar... dat zal beslist van geen leien dakje loopen Dat bleek ons allerduidelijkst uit een uiteenzetting wel ke wij persoonlijk van een Kabinets-Minister hoorden. Zelfs hadden wij bij momenten den indruk dat er ern stig gevreesd wordt dat de huidige Regeering weldra zou kunnen vallen. Wat dan?... Daar komt bij dat er door de Regeering beslist iets zal moeten gedaan worden om te gemoet te komen aan de geldelijke moeilijkheden waarin het grootste deel der Belgische gemeenten verkeeren. Inderdaad Brussel kondigt voor 1938 een tekort aan van veertig millioen, Luik gewaagt van twintig millioen, Antwerpen had verleden jaar een tekort van ruim veertig millioen, ook Gent zou nu ruim twintig millioen te kort hebben. Waar moet dat alles naartoe, zoo er niet eerstdaags bijstand komt. Bij de finantieele moeilijkheden, waaruit ernstige wrijvingen kunnen ontstaan, heeft men eveneens reke ning te houden van de voorbereidingen die nu reeds ge nomen worden, met het oog op de aanstaande Gemeen teverkiezingen. Inderdaad reeds nu wordt er door de Katholieken en door de Socialisten een aktieplan ont worpen om triomfantelijk uit den strijd te komen. De propagandisten van beide groote partijen worden on derricht en aangewakkerd om nieuwe leden bij te win nen de Socialisten eisehen er 100.000 nieuwe bro chures en vlugschriften worden reeds klaar gemaakt, huisbezoeken worden reeds afgelegd, de pers treedt stilaan in strijdkampagne, ministers voeren het woord tot hun menschen, tot hun partijgenooten, de mogelijke uitzichten worden grondig opgezocht en bestudeerd. De strijd zal heftiger dan ooit zijn, en kan het anders de Regeeringsaktie zal er die maanden geweldig onder lijden. Intusschen zoeken de Katholieken nog steeds te ver geefs alle geloovigen tot één sterk Christelijk Blok te vereenigener blijven moeilijkheden langs de zijde van de V. N. V.'s, de Dinaso's en de Rexisten. De Courantwaarin de opvattingen van de Ka tholieke Vlaamsche Volkspartij weerspiegeld worden, drukt erop dat onderhandelingen over koncentratie met het Vlaamsch Nationaal Verbond (V. N. V.) slechts mogelijk zijn wanneer deze partij een officieel, kort en ondubbelzinnig antwoord geeft, op de volgende vragen tl. Moet het Belgisch Staatsverband behouden of vernietigd wörden 2. Moet het demokratisch princiep onzer instellin gen behouden of verworpen worden 3. Moet de vrijheid van beroepsvereeniging behou den of afgeschaft worden 4. Is V. N. V. bereid om met een gemeenschappe lijke partijformatie in het Belgisch parlement voor de verovering van het Vlaamsche aandeel in dezen Staat op te treden, niet enkel door het ongenadig bekampen der Belgische regeering, waar het moet, maar ook door .steunverleening aan die regeering, waar het hoort Is het V. N. V. dus bereid de uitspraak van zijn LEIDERte verloochenen die blijft verklaren dat zijn partij nooit of nooit in een Belgische regeering zal treden Er is nóg een ander Politiek Uitzichtmen beweert dat de heer Van Isacker, minister van den Midden stand en van Ekonomische Zaken, als minister zal af treden, om vermoedelijk benoemd te worden tot voor zitter van de Nationale Maatschappij van Krediet aan de Nijverheid ter opvolging van Staatsminister Alois Vande Vyvere. Dit aftreden van een minister iets dat zoo goed als zeker is opent natuurlijk nieuwe uitzichten. Door wien zal Minister Van Isacker opge volgd worden Door een ander Katholiek Vlaming Zal hierdoor geen wijziging komen in de toekenning der portefeuilles Wordt anderzijds het gerucht niet verspreid dat heer Hoste, Minister van Onderwijs, even eens met ontslag dreigt zoo hij geen nieuwe kredieten ontvangt INTERNATIONALE ONRUST NAAR EEN ER KENNING VAN ITA LIE'S SOEVEREINITEIT OVER ETHIOPIË NIEUWE WENDING VAN DEN SPAAN- SCHEN BURGEROORLOG. Er zijn feiten die een duidelijker taal spreken dan veel getheoretiseer en ellenlange redevoeringenwij bedoelen dat het ons zorgwekkend voorkomt dat er sedert 1932 ruim tachtig percent meer bewapenings uitgaven gebeurden. Ter overtuiging citeeren wij hier onder een paar cijfers die door de betrokken landen zelf werden opgegeven, en die begrijpelijker wijze nog onder de waarheid blijven, als munt wordt de oude Amerikaansche gouddollar genomen. Welnu, de wereld uitgaven voor de bewapening waren in 1932 4,3 milliard in 1933 4,5 milliard in 1934 5,1 milliard in 1935 5,6 milliard in 1936 5,8 milliard in 1937 7,1 milliard De bewapeningswedloop gaat dus steeds crescendo, het laatste jaar zelfs met een zeer grooten sprong. Ergo, vooral Europa is er het ergst aan toevolgens de jongste zoojuist gepubliceerde statistieken van den Volkenbond, zouden er voor Europa 80 percent meer bewapeningsuitgaven zijn sedert 1932, het jaar van de... ontwapeningskonferentie. Het ziet er dus allesbehalve geruststellend uit!... Overigens de huidige gespannen internationale toe stand bewijst dit overduidelijk. Nu weten wij waarom Japan China wil veroveren Japan wil de Vereenigde Staten van Azië scheppen op den voet van de Vereenigde Staten van Europa, welke Briand heeft betracht. En het gaat er met vuile voeten door, zonder zich in het minst te bekommeren over de Europeesche wenschen. Inderdaad Noord-China is reeds onderworpen, en de veroveringstocht gaat nu verder naar Zuid-China berichten geven reeds Han- kau en Kanton als het volgend doel van de Japanners aanHankau werd reeds door de bevolking ontruimd. Vroegere jaren sprak men over het mogelijke «gele gevaar dat zoo gevreesde gele gevaar is er nuEn geland ziet reeds zijn kolonie Hong Kong bedreigd. Amerika blijft bij zijn besluit zijn strijdkrachten in China te laten, om aldaar zijn eigen belangen desnoods persoonlijk te kunnen behartigen. In Spanje is een kentering in den burgeroorlog ge komen de Regeeringstroepen hebben nu voor het eerst sedert vele maanden opnieuw een schitterende overwin ning behaald, door de teruginname van de stad Teruel. Daarmede zouden de Nationalisten ernstig gestuit zijn in hun veroveringen en duurt de burgeroorlog dus nog steeds voort, zonder vaststaande uitzichten. Over deze herovering der Regeeringstroepen zal in de eerste da gen veel kommentaar gegeven worden. En... wat wij verleden week vreesden is nu aan het gebeurende erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Ethiopië komt op het programma, dank zij een initiatief van Nederland, die de medeonderteeke- naars van het verdrag van Oslo zal voorstellen een be- middelingsaktie bij de andere Westersche mogendheden te ondernemen ten voordeele van een erkenning van Italië's soevereiniteit over Ethiopië. Op het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken is een dergelijk schrijven van de Nederlandsche Regeering reeds toege komen. Dus deze kwestie zal in de eerste dagen be sproken worden. Dit wordt een zeer gevaarlijk twist punt in het Parlement. Duitschland blijft aandringen op de teruggave van zijn koloniën. In de Italiaansche bladen, die onder toe zicht van de Regeering staan, gaat men heftig te keer tegen Frankrijk. In Duitschland is LUDENDORFF overleden. Te Sint Paul, in den Amerikaanschen Staat Minnesota is Woens dagmorgen FRANK B. KELLOGG, de ontwerper van het anti-oorlogspakt overleden. Twee groote figuren waarover de geschiedenis nog lange jaren zal spreken. Spectator. 't Is alleen Pacha Chicorei die de hoogste onder scheiding bekomen heeft op den Voedingswaren- wedstrijd Parijs 1937. Dank aan hare onge ëvenaarde kwaliteit heeft de Jury haar het Diplo ma van Uitmuntendheid toegekend. Verslag der zitting van 20 December 1937 De openbare zitting wordt te 18 u. 40 geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Vanderghote, burgemeester- voorzitter; Lemahieu. Delahaye en Van der Merseh, schepenenPattyn, Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes. Leuridan en Verheke, raads leden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 13 December 1937. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces-ver- baal, waarna het zonder opmerkingen wordt goedge keurd. II. Provinciale Paardenkweekbond van West- V laanderen Prijskamp 1938 Aanvraag om toelage. M. Vanderghote. Dit punt behelst een aanvraag om toelage die wij ontvangen hebben vanwege den Pro vincialen Paardenkweekbond van West-Vlaanderen. Deze bond vraagt ons een toelage ten einde aanstaan de jaar, namelijk op 10 Maart 1938, hier je Yper een succesvollen prijskamp voor hengsten en merriën te kunnen inrichten. Het schepencollege stelt voor een toelage van 1500 fr. te verleenen. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. III. Toelage Mutualiteiten Stichting Commissie. M. Vanderghote. Betreffende de aanvraag om toe lage voor de Mutualiteiten hebben wij, in datum van 14 December 11., schriftelijk het voorstel ontvangen dat de Heer Van Alleynnes hier tijdens de laatste zitting gedaan heeft. Volgens dit schrijven werd er gevraagd dat de stad onder meer 5 fr. per jaar en per lid zou geven voor den geneeskundigen dienst. Nadien echter werd, na onderzoek door verschillige mutualiteitsver- eenigingen, dit voorstel gewijzigd en den 18 December ontvingen wij een tweeden brief, waarin gezegd wordt dat 'er niet kan ingegaan worden op het eerst gedane voorstel en waarin thans het volgende gevraagd wordt Benevens de tusschenkomst der stad ten bedrage van 5 in de uitgaven, die behouden blijft, zou de stad nog een som van 2 fr. 50 per lid moeten geven voor den geneeskundigen dienst en van 0 fr. 50 per kind tijdens werkonbekwaamheid door ziekte. Volgens voornoemd schrijven zou de stadstoelage aldus overeenstemmen met de toelage der provincie. Het schepencollege stelt voor die kwestie te verdagen voor verder onderzoek. Wij steunen onze vraag van verdaging op het feit dat wij nog niet in 't bezit zijn van de noodige documen tatie en dat wij dus maar moeilijk den financieelen weerslag van dit voorstel op de stadsbegrooting kun nen vaststellen. Deze vraag zou eerst in gemeen over leg met de vertegenwoordigers der mutualiteitsver - eenigingen moeten onderzocht worden, en daarom stel ik voor dit punt te verdagen. Ten einde echter van nu reeds blijk te geven van onze sympathie tegenover de mutualiteiten, welke ook de beslissing moge wezen die tijdens de bespreking dezer kwestie zal genomen wor den. stel ik voor het overschot van de begrooting van meet af te verzenden naar het bedieningsfonds, waar het dan ten dienste zal blijven van de mutualiteiten indien er later een gunstig besluit getroffen wordt. M. Van Alleynnes. Ik ben het met dit voorstel niet eens. Ik heb gevraagd de stadstoelage aan de mutua liteiten met 20.000 fr. te verhoogen en deze som te ne men op de besparing die de stad zal verwezenlijken door het feit dat de lasten der Middelbare School thans geheel en gansch door den Staat zullen gedragen wor den. Na verloop der laatste gemeenteraadszitting heb ik het op mij genomen de afgevaardigden van de ver schillige mutualiteiten van stad bijeen te roepen. Zij zijn allen opgekomen en ik ben hen daarvoor dank baar. Daar tijdens die vergadering werd er vastgesteld dat ongeveer 5600 personen, waaronder gerekend zijn de gezinshoofden, de vrouwen, de kinderen en de ascen denten. bij een mutualiteit tegen ziekte verzekerd zijn. Er werd daar ook uitgerekend dat, moest de stad op het eerste voorstel ingaan, dit voor haar een obkost van 28.000 fr. 's jaars zou uitmaken. Om die reden werd dit voorstel seffens herleid en komen wij thans met een nieuw ontwerp voor den dag om een toelage van 2 fr. 50 per lid te geven. Juist berekend ware dit voor de stad een uitgave van 14.000 fr. De toelage van 0 fr. 50 per kind ten laste van een ziek lid werd ge raamd op een uitgave van 4100 fr. Dit maakt een totaal van 18.100 fr., zoodat wij dus nog een groote marge ge laten hebben, ten einde de gevraagde toelage van 20.000 fr. niet te overschrijden. Ik vraag dat men niet langer zou aarzelen dé gevraagde toelage te verleenen. Zij werd uitgerekend volgens den huidigen toestand der mutualiteiten, zoowel voor wat betreft het aantal leden der verschillige maatschappijen als op de door haar gedane uitgaven. Ik zie niet in waarom dit punt zou moeten verdaagd worden en ik verhoop wel dat iedereen zal willen bijdragen om de mutualiteiten te helpen in haar lastige taak de huisgezinnen te helpen die door ziekte getroffen worden. Voor wat de tus schenkomst in de operatiekosten betreft, wij hebben ingezien dat zulks moeilijk ware. Het zou te ver gaan en te groote ortkosten voor de stad meêbrengen. Ook zijn wij zinnens op de toelage van 2 fr. 50 per lid het noodige geld te vinden om de operatiekosten door de mutualiteit zelf te kunnen doen afdragen. Het gebruik der gevraagde toelage en al de gewenschte gegevens zijn gemakkelijk na te gaan, daar de stad steeds nauw keurig het juist ledenaantal van ieder maatschappij kan vragen. Ik vraag dan dat gij zoudt ingaan op die vraag die het evenwicht uwer begrooting niet zal hinderen. M. Michiel. Ik treed ten volle het voorstel van den Heer Van Alleynnes bij en, gezien de Heer voor zitter de kwestie wenscht te doen verdagen, vraag ik hem of dit is omdat hij een ander voorstel te doen heeft. M. Leuridan. Verleden week reeds heb ik mijne instemming met het voorstel van den Heer Van Alleyn nes betuigd. Ik heb ook de ziekenbond onzer organisatie aangezet zich op de vergadering, door den Heer Van Alleynnes bijeengeroepen, te doen vertegenwoordigen, wat dan ook is geschied, zoodat ik thans ook het gewijzigd plan, door al de mutualiteiten voorgesteld, volmondig bijtreed. M. Vanderghote. Het gebruik der besparing, die de stad verwezenlijkt heeft doordat ze geen lasten dei- Middelbare school meer te dragen heeft, is reeds ge daan. Deze besparing is reeds opgeslorpt door de meer dere uitgaven die voor de verhooging van wedden en loonen van stadsbedienden en werklieden ingevolge den index en ook voor de compensatiekas zijn moeten gedaan worden. Het is ook een feit dat het steeds de oppositie is, die zich tegen de inkomsten van stad ver zet. die nieuwe uitgaven voorstelt. Doch dit daar ge laten. De eenige reden waarom wij thans de verdaging van dit voorstel vragen, is dat wij, bij gebrek aan de noodige gegevens, den weerslag ervan niet kunnen onderzoeken. Het schepencollege heeft toch het recht de statistieken en de andere stukken na te zien. Wil weten ook niet welken weerslag deze vermeerdering van toelage hebben zal op den toestand zelf der mutua liteiten. Er wordt ons thans gevraagd een som van 20.000 fr. te willen besteden aan een bepaald punt. Wij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2