Rudolf CLAEYS Etarsg de Ziflebeke Zillebeke-Vijver M' Vandendriessche 3 24, Adj. Masscheleinlaan, 24 i E P E R GEZWOREN LANDMETER EXPERT Onderhandelingen voor VERKOOP INGEN SCHATTINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN Tc!. 86 YPRES Pêcha autorisée pendant toute l'année. Dcgus-taficn d'Kuitres Moules et Anguilles. CUISINE RÉPUTÉE. Tel. 86 YPER Visscherij heel het jaar door. Oester-, Paling en Mosselverbruik. VERMAARDE KEUKEN. Une Nouveauté Sensationnelle Pratique et Hygiénique DENTISTE de Stuersstraat, 7 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. zijn bereid dit welwillend te onderzoeken en, ten einde later de meerderheid het middel te geven om aan deze vraag zoo noódig te voldoen, zijn wij van gedacht het overschot der begrooting naar het bedieningsfonds te verzenden, waaruit er dan zal kunnen geput worden eens dat de toelage gestemd is. Ik denk daar niet verder meer te moeten op aandringen. De reden waarom wij de verdaging vragen, is dat wij wenschen te weten waarop de mutualiteiten zidh steunen om deze vraag te doen en welken weerslag dit voorstel op de stads- begrooting zal hebben. Wij zijn bereid dit niet op de lange baan te schuiven. Vanmorgen af reeds zullen wij de noodige documentatie vragen aan de verschillige mutualiteiten en zullen wij ook inlichtingen nemen in andere steden. Van zoodra wij in 't bezit zijn van al de noodige gegevens, zuflen wij dan de afgevaardigden der verschillige partijen van den gemeenteraad, en voornamelijk deze die zich vooral met de mutualiteits kwestie bezig houden, bijeenroepen om tot een over eenkomst te geraken. Ik stel thans dus voor dat de vraag zou verdaagd worden en dat het boni van 20.000 fr. naar het bedieningsfonds zou verzonden worden. M. Van Alleynnes. Ik kan niet verstaan waarom gij het voorstel niet kunt aannemen. Al de verschillige mutualiteiten zijn reeds bijeengekomen om die zaak te onderzoeken. M. Vanderghote. Maar wij hadden daar geen me dezeggenschap. M. Van Alleynnes. In plaats van dit krediet aan stonds bij het artikel der mutualiteit te voegen, zoudt gij het nu willen inschrijven bij iets dat voor een ander doel dient. M. Vanderghote. Het bedieningsfonds is een re serve waarin niet kan geput worden zonder de toe stemming van den gemeenteraad. De som van 70.000 fr., die aldus met ons voorstel in het bedieningsfonds zou beschikbaar zijn, moet dienen voor de uitvoering der beraadslagingen die de gemeenteraad later neemt als wijziging der begrooting. M. Van Alleynnes. Ik wensch dat het krediet recht streeks bij het artikel der mutualiteit zou geschreven worden. Naderhand zal het dan uit het onderzoek blij ken hoe deze som moet gebruikt worden. Ik dring dus aan en vraag de vermeerdering van de toelage die in een bepaald artikel voor de mutualiteit voorzien is. Ik stel voor nu het voorziene krediet van 25.000 fr. op 45.000 fr. te willen brengen. M. Leuridan. Vermits u beweert dat zulks op het zelfde neerkomt, waarom geeft gij ons dan geen vol doening M. Van der Mersch. Neen. dit is niet hetzelfde. Het voorstel van den Heer burgemeester is redelijk. De toe lage aan de mutualiteiten werd vroeger vastgesteld door den gemeenteraad. Thans wordt de verhooging ervan gevraagd en. wij zijn met den besten wil bezield om dit te onderzoeken, doch wij hebben niet de minste be wijsstukken. Alleen de brief van den Heer Van Alleyn nes berust in den bundel en dit is alles. Het is dus enkel na de vergadering van het comiteit, die de zaak zal onderzoeken en die een beslissing moet nemen, dat wij zullen weten hoeveel er juist moet gegeven worden. M. Leuridan. Het verder onderhandelen met de mutualiteiten over "de modaliteit van het gebruik der gevraagde toelage zal het cijfer niet wijzigen, gezien de berekening ervan gedaan werd door deskundigen, na melijk door de vertegenwoordigers der verschillige vereenigingen die in de zaak betrokken zijn, en dat zij na onderzoek en in gemeen overleg de noodige som op 20.000 fr. hebben vastgesteld. M. Van der Mersch. Wij zijn gansch bereid iets te doen voor de mutualiteiten. M. Van Alleynnes. Welnu, schrijf dan die gevraag de som in de begrooting. Ik vraag de toelage aan de mutualiteiten op 45.000 fr. te brengen. M. Vanderghote. Indien wij nu reeds die som inschrijven, dan is zulks een bewijs dat wij reeds in princiep t'akkoord zijn om die som van 20.000 fr. te geven. Ik ben daarmede niet t'akkoord zoolang .wij de noodige stukken niet gezien hebben. De gemeenteraad vraagt zoo dikwijls de noodige bewijsstukken over een voorstel door het schepencollege gedaan, nu is het eens onze beurt om die inlichtingen te vragen. Laat ons dus, vooraleer wij beslissen, eerst controleeren. M. Van Alleynnes. Gij moogt gerust controleeren. M. Delahaye. Niemand zal mij verdenken vijandig te staan tegenover de mutualiteit, ik heb immers geheel mijn leven in de beweging gestaan. Wij zien dat tijdens die bijeenkomst een afgevaardigde der mutualiteiten de rekeningen heeft nagezien en ik vraag dan of het aan ons, bestuursleden eener mutualiteitsvereeniging, toe gelaten is, ons steunende op dit onderzoek, een voor stel te doen. Ik ben t'akkoord met het voorstel van den Heer Burgemeester als wij de belofte hebben van daar na in dit voorzieningsfonds te mogen putten. Wij, bestuursleden, hebben het recht de modaliteiten te on derzoeken. Ik denk dat iedereen daarmede zal t'ak koord zijn en vraag dat de nieuwe regeling reeds vanaf het begin van 1938 zou kunnen toegepast worden. M. Van Alleynnes. Het eenige wat ik wil is dat het krediet aanstonds ingeschreven worde, opdat wij alzoo de verzekering zouden hebben dat die som ter beschik king der mutualiteiten staat. M. Vanderghote. Maar, dit is ons verbinden. M. Van Alleynnes. Ja. Als gij de mutualiteit zoo genegen zijt, moet gij u van nu reeds verbinden. M. Leuridan. De Heer voorzitter wil dit krediet in een pot steken waarin er voor alle doeleinden kan geput worden. Het bedieningsfonds, zegt hij, is een voor raad die ter beschikking staat van den gemeenteraad. Die som kan dus voor alle doeleinden gebezigd worden en is bijgevolg zeer in gevaar voor iets anders gebruikt te worden. Men voelt dat aan zijn ellebogen. M. Vanderghote. Gij zijt wel zeer gevoelig aan uw ellebogen. Ik vraag de verdaging van dit punt. M. Van Alleynnes. En ik vraag de inschrijving van het krediet. M. Vanderghote. Er moet eerst over het voorstel van verdaging gestemd worden. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch, Pattyn, Seys, Biebuyck en Vanderghote; neende Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. M. Vanderghote. De kwestie is dus verdaagd. IV. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1938. M. Vanderghote. Verleden week tijdens het onder- zoek van den buitengewonen dienst werd er een kleine vergissing begaan. In de ontvangsten werd er, onder artikel 6 voor het oprichten der jeugdherberg en onder artikel 10 voor de op te nemen leening voor het subsi dieaandeel, tweemaal een som van 100.000 fr. bijge schreven. In onze haast hebben wij vergeten het her- beleg van een dezer twee sommen te voorzien. Ik stel dan voor nu ook nog een som van 100.000 fr. te willen bijschrijven bij artikel 14 der buitengewone uitgaven voor de teruggave der leening. Ik vraag dus artikel 14. zijnde de kasbewerking, van 560.000 fr. tot op 660.000 fr. te willen brengen. Dit is enkel een regularisatie. Indien er hiertegen geen opmerkingen zijn, is dit artikel alzoo goedgekeurd. In de buitengewone uitgaven dienen wij thans ook nog onder artikel 23 de buitengewone toelage van 1500 fr. aan den Provincialen Paardenkweekbond. die zooeven door den gemeenteraad gestemd werd. in te schrijven. En eindelijk stel ik nog een laatste wijzi ging voor aan artikel 21 der buitengewone uitgaven, na melijk voor aankoop van brandweermateriaal. Ik stel voor de voorziene som van 50.000 fr. op 45.000 fr. te brengen, wat dus een vermindering is van 5000 fr. Hier mede sluit de buitengewone dienst met een boni van 509 fr. 10. M. Leuridan. Tijdens de laatste zitting, een weinig vooraleer ik de zaal verliet, heeft de Heer Van Alleyn nes gesproken ten voordeele der ondersteuning van het Willemsfonds en van het Davidsfonds. Wat is er dan later daarmede gebeurd M. Vanderghcte. Dit werd verdaagd voor nader onderzoek. M. Leuridan. In verband hiermede zou ik thans aan dit voorstel ook nog een andere vraag willen kop pelen, namelijk de vraag die nu ook door den Vlaam- schen Toeristenbond is gedaan geweest. Uit uw ant woord op de vraag van den Heer Van Alleynnes heb ik meenen te mogen besluiten dat gij, Mijnheer de voorzitter, tegenover die vraag nog al gunstig gestemd waart. Ik vraag dan dat ook de aanvraag van den Vlaamschen Toeristenbond door u in aanmerking zou genomen worden. M. Vanderghote. Thans bespreken wij den buiten gewonen dienst en die toelagen moeten in den gewonen dienst komen. Zijn er geen andere opmerkingen De buitengewone diepst sluit dus met een overschot van 509 fr. 10. In den gewonen dienst moet artikel 36 van de uitgaven, op voorstel van een lid. met 500 fr. ver hoogd en op 16.000 fr. herleid worden ingevolge de ver- hooginp van den index. Dan hebben wij artikel 33 be treffende de toelage aan de mutualiteitsvereenigingen. Dit artikel werd verleden week voorbehouden en moet dus nog goedgekeurd worden. M. Van Alleynnes. Ik vraag dit artikel op 45.000 fr. te willen brengen. M. Leuridan. Daarover moet gestemd worden. M. Van der Mersch. Neen. In princien zijn wij t'akkoord iets meer voor de mutualiteit te doen. maar wii moeten dit eerst kunnen onderzoeken. M. Leuridan. Gij zijt er door een zijdelings ma- noeuver in gelukt dit voorstel af te weren. Nu echter biedt zich voor ons de gelegenheid om daarop terug te komen en wij nemen die gelegenheid waar. M. Vanderghote. Wij zullen dan maar tot de stem ming overgaan. M. Michiel. Zoo rap niet, Mijnheer de Burgemees ter. De afgevaardigden der mutualiteitsvereenigingen zijn reeds bijeengekomen om de zaak te onderzoeken. Thans zegt gij dat gij nog inlichtingen wenscht te vra gen, doch de inlichtingen, die men u geven zal, zullen dezelfde zijn als die welke gij nu reeds kent. M. Van der Mersch. Wanneer het schepencollege een voorstel doet, dan wenscht de raad dit te mogen onderzoeken. Welnu, wij ook willen thans het voorstel van den raad eerst onderzoeken. M. Vanderghote. Op welke basis werd er gerekend om de toelage te vragen Wij bezitten geen cijfers en weten niet op wat de vraag gesteund is. M. Leuridan. Vermits al de betrokken maatschap pijen. waaronder ook uwe mutualiteit vertegenwoordigd was. het eens zijn, is dit voor u niet voldoende M. Vanderghote. Er is een verschil tusschen het schepencollege en de mutualiteiten. Ik stel voor te stem men. Stemmen ja de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes. Leuridan en Verbeke; neen de Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch. Pattyn, Seys, Biebuyck en Vanderghote. M. Vanderghote. Artikel 33 der gewone uitgayen blijft dus behouden op 25.000 fr. Artikel 140 der uitga ven. zijnde de voorziene geldafneming voor het stijven van het bedieningsfonds, wordt met 20.000 fr. verhoogd en van 50.000 fr. tot op 70.000 fr. gebracht. M. Leuridan. Dit is een farizeërstrek. M. Vanderghote. Ik stel voor deze verhooging van 20.000 fr. goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt nog voor in de gewone ontvangsten een artikel 24bis in te schrij ven voor de belasting op de reklamewagens, waarvoor een opbrengst van 500 fr. voorzien wordt. Dit is voor de taks op de radiowagens, die vroeger door den ge meenteraad goedgekeurd werd. Artikel 49, opbrengst der grondconcessies op de begraafplaats, werd ook nog niet gestemd omdat er hiervoor thans maar 40.000 fr. voorzien wordt, terwijl dit 61.500 fr. in 1936 opbracht. Dit verschil komt voort uit het feit dat er in 1936 nog verschillige vergunningen, zoowel eeuwige als tijdelijke, bestonden, terwijl het nu het eerste jaar is dat er nog enkel eeuwige vergunningen zullen toegestaan worden en wij nog niet weten of er daardoor niet minder ver gunningen zullen zijn dan vroeger. Zijn er daarop geen bemerkingen te maken Artikel 49 is dus goedgekeurd met de som van 40.000 fr. Onder artikel 70 werd er een som van 2000 fr. voorzien als opbrengst van het bezoek aan de casematten. Het schepencollege stelt voor die som met 1000 te verhoogen, ten einde den gewonen dienst in evenwicht te sluiten. Dit jaar reeds, met het geen de uitbater der casematten er tot op heden heeft kunnen verwezenlijken, werd er een som van ongeveer 1500 fr. geïnd, zoodat 3000 fr. voor heel het aanstaande i jaar dus niet overdreven is. Artikel 70 wordt dan op 16.000 fr. gebracht, waarvan 13.000 fr. als opbrengst van het bezoek van het Belfort en 3000 fr. voor de case matten. Hiermede sluit de gewone dienst met een over schot van 630 fr. 21. Ik stel voor de begrooting nu in haar geheel goed te keuren. M. Leuridan. Op welk krediet zal de toelage voor het Willemsfonds, Davidsfonds en voor den Vlaamschen Toeristenbond genomen worden M. Vanderghote. Dit werd allemaal nog maar in beginsel bijgetreden. M. Leuridan. Het ware toch goed daarvoor nu reeds een krediet te voorzien. M. Vanderghote. Wij zullen daarvoor wel iets vin den. M. Leuridan. Voor paarden, geiten, enz. mag dit aanstonds gedaan worden. M. Lemahieu. Alles wat den landbouw betreft, zou zeker niet mogen ondersteund worden M. Leuridan. Gij moet dit in mijn richting niet zeggen, want ik heb steeds al de gevraagde toelagen voor paarden en geiten met beide handen gestemd. M. Lemahieu. Yper is de hoofdplaats van gansch onze landbouwstreek en zeker ook wel de eenige stad die zoo weinig voor den landbouw geeft. M. Van Alleynnes. Hebt gij niet steeds bekomen al wat ge vraagt M. Coutelle. Gij moet maar meer vragen, Mijnheer de schepen. M. Vanderghote. Ik stel voor over de begrooting te stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Seys, Biebuyck en Vanderghote neende Heer Van Alleynnesonthouden zich de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht, Leuridan en Ver beke. V. Leening van 700.000 fr. onder vorm van krediet opening bij het Gemeentekrediet van België voor 1938. M. Vanderghote. Ten einde gedurende de eerste maanden van aanstaande jaar, en dit tot wanneer de belastingen binnenkomen, aan de verplichte uitgaven van stad het hoofd te kunnen bieden, stelt het sche pencollege voor 1938 de vernieuwing voor van de lee ning van 700.000 fr. onder vorm van kredietopening bij het Gemeentekrediet van België. Dit is een gebruike lijke formaliteit en ik vraag ze te willen goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Vergracht en Vanderghote onthouden zich de Heeren Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. VI. Commissie van Openbaren Onderstand - Open bare verpachting van een woonhuis. M. Vanderghote. In datum van 16 November heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraad slaging getroffen aangaande een huis met 10 aren land dat door den pachter Zyde Albert, van Locre. verlaten werd. Dit huis, gelegen te Locre en er gekadastreerd sectie B nr 305, werd den 31 Januari 1930 in openbare verpachting aanbesteed voor een termijn van 9 jaar, beginnende den 1 October 1929 tot den 30 September 1938, mits den prijs van 600 fr. 's jaars. Volgens de pachtvoorwaarden blijft de pachter Zyde borg voor het betalen der pacht, doch gezien de moeilijkheden die dergelijke rechtsvervolgingen voor niet naleving der pachtvoorwaarden meebrengen, besluit de Com missie aan de hoogere overheid machtiging te vra gen om het huis opnieuw openbaar te mogen verpach ten. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt bijgetreden. Alleen de Heer sche pen Lemahieu onthoudt zich als lid der Commissie van Openbaren Onderstand. (Vervolg aanstaande week). Pour fermer une enveloppe on était obligé jus- qu'a présent d'humecter la patte gommée. Quel plaisir aujourd'hui de pouvoir fermer, sans humectage, instantanément et avec sécurité une enveloppe Colasec Cela ne nécessite que deux mouvements 1) Relever la patte inférieure 2) Rabattre la patte supérieure. Ceci met en contact les deux faces gommées et par simple pression, elles collent si bien qu'elles ne peuvent plus être séparées sans que les fibres du papier soient déöhirées. lever la patte inférieur Vous trouverez un grand choix de papeteries de tous formats et de toutes teintes, ainsi que des pochettes 5/5, pourvues d'enveloppes Colasec, a la Papeterie DUMORTIER, 34, rue au Beurre, a YPRES. Soyez moderne, suivez le progrès. N'employez plus que les enveloppes

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3