K0FFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaer s Devolder - KortrijK IN SINT MEDARD Te koop in alle goede winkels, - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat. Yper. M James-lgodt EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE Le Barbouitiage des inscriptions francaises dans !es F land res Beiges HEI OPHANGEN DER PRIJZEN IN WINKELS EN UITSTALRAMEN Boterstraat, 37 YPER Mejuffer LÖGGHE Het Kerstfeestje in de Rijksmiddelbare School te leper Nous lisons sous ce titre dans Le Journal de Roubaix Quelques-uns de nos lecteurs nous prient d'in- sérer la lettre ouverte suivante qu'ils adressent a leurs amis des Flandres beiges Nombreux sont les Frangais du Nord, pour qui la Belgique est une seconde patrie. Nous y trouvons un pays magnifique. des monuments admirables. un accueil toujours aimable et nous nous plaisons a venir passer chez vous le temps de nos loisirs. Vous ne vous en plaignez pas, nous en sommes sürs. Si nous y trouvons notre plaisir, vous y trou- vez votre profit et nous y gagnons de part et d'autre de mieux nous connaitre et de mieux nous apprécier. Mais, entre amis, la franchise est de règle. Laissez-nous done vous dire, franchement, que quelque chose chez vous nous a péniblement sur- pris. Le voyageur qui arrive sur la place d'Ypres et-ce n'est pas seulement le cas d'Ypres voyait naguère sur vos murs les indications sui- vantes, indiquant les directions des routes Lille, Armentières et, en dessous, Ryssel Or. cette première indication est barrée ostensiblement d'une grande ligne blanche. Pour- quoi cela Nous le savons la ville que nous appelons Lille, vous l'appelez Ryssel, et nul ne vous con- teste ce droit. Par une attention courtoise, et que nous avons longtemps appréciée, vous teniez autrefois a nous montrer que vous n'ignoriez pas le nom frangais d'une ville frangaise et vous teniez a ce que tous ceux, Frangais ou Beiges, qui vous ren- daient visite et qui ignoraient votre langue, ne fussent pas pour cela privés des renseignements qui leur étaient utiles. II vous a semblé que cette attention était de trop. Vous revendiquez le droit de ne parler chez vous que votre langue. Nous pensons de notre cóté, qu'elle n'aurait rien perdu a se montrer accueillante mais nous reconnaissons sans 'hésiter que vous êtes maitres chez vous et parfaitement libres de n'inscrire sur vos murs que ce qui vous convient. Mais alors, pourquoi ne pas supprimer tout a fait une inscription qui vous déplait Pourquoi, la laissant subsister, lui faites-vous subir cette affligeante rature, qui semble vouloir dire Frangais, restez chez vous. Nous ne voulons plus vous connaitre. Que rien de frangais n'entre chez nous. Souhaitez-vous done tant ne plus nous voir Telle n'est pas, j'en suis sur, votre pensée. Peut-être des lenteurs administratives sont-elles seules la cause du maintien de cette rature, plus pénible encore, j'en suis sür, a beaucoup d'entre vous qu'elle ne Test a nous, Frangais. Car, si nous n'y voyons qu'une faute passagère contre le goüt, elle offense beaucoup d'entre vous d'une manière durable, dans leurs sentiments de politesse et d'amitié. Nous sommes certains, nous Frangais, vos amis, que eet état de choses ne saurait durer et que votre opinon publique voudra y mettre bon ordre. Les traditions de courtoisie et de large hos- pitalité qui furent toujours les vótres, celles aussi d'une vieille et solide amitié, nous en persuadent d'avance. Désormais, nous pourrons retourner chez vous sans que rien vienne blesser notre re- gard de Frangais, et, toujours respectueux de vos sentiments de race, nous n'y trouverons plus rien qui puisse choquer les nótres. Les Frangais ignorent que la modification des plaques indicatrices est le fait de l'application de la nouvelle loi linguistique, que beaucoup dha- bitants, et surtout les commergants, déplorent et voient appliquer a regret. D'ailleurs tous les frangais savent combien ils sont les bienvenus a Ypres et ailleurs, tout comme les Yprois et tous les Beiges le sont en France. De wet van 30 Juli 1923 en het Koninklijk Be sluit van 18 October 1923, leggen aan de klein handelaars de verplichting op, de verkoopprijs op eene zichtbare en ondubbelzinnige wijze, op de in hunne winkels te koop gestelde waren te hechten, door middel van een etiket. Daar er thans betreffende de toepassing dezer opgeiegde verplichtingen een streng toezicht wordt uitgeoefend, hebben wij het gepast geoor deeld, ten gerieve der kleinhandelaars, hier den 1 tekst dezer wetsbesluiten te herinneren KONINKLIJK BESLUIT genomen ter uitvoering van de wet dd. 30 Juli 1923, betreffende het ophangen der prijzen van de allernoodzakelijkste koopwaren. ALBERT, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden, Heil. Gelet op de wet van 30 Juli 1923, betreffende het ophangen der prijzen van de allernoodzake lijkste koopwaren Overwegende dat de kooper in de gelegenheid dient gesteld, zichzelf te vergewissen van de za kelijke waarde der te koop aangeboden koop waren, zoowel binnenshuis als aan de toonven- sters, zonder daarvoor van den handelaar afhan kelijk te zijn Op de gemeenschappelijke voordracht van on zen Minister van Justitie en van onzen Minister van Nijverheid en Arbeid Wij hebben besloten, en Wij besluiten Artikel 1. Dit besluit is toepasselijk op na- vermelde koopwaren Voeding: meel, gewoon brood, plaatbrood, ga letbrood. vierkant brood, lang brood, melk, boter, margarine, kaas, eieren, koffie, suikerij, suiker, zcut, peper, vleesch, spek, reuzel, versche of in gemaakte visch, azijn, spijsolie, rijst, thee, cacao, voedingsdeegappelen, peren, kersen, pruimen, aalbessen, aardbeziën, sinaasappelen, vijgen, pi sangs (versche of ingemaakte); aardappelen, to maten, selderij, chicorei, kooien, latuw, peën, prei, uien, erwten, boonen (versche of inge maakte), tafelbier. Kleedingsstukken en onderhoudNavermelde geweven kleedingsstoffen wollen, halfwollen of katoenen stoffen, linnen, tijken, calico kleedings stukken met bovenvermelde geweven stoffen ge maakt of te maken, regengoed, hoeden, petten, boorden, cravaten, sjerpen, foulards, bretellen, gordels, korsetten, kous- en sokhouders, kousen, sokken (wollen of katoenen), schoeisels, schoei selreparaties, handschoenen, knoopen, paraplus, wol, naaigaren, naalden en spelden, klompen, klompenleertjes, bottineveters, schoensmeer, zeeppoederzeep, zwarte zeep, sunlight zeep, stijfsel, blauwsel. VerlichtingPetroleumlampen, gloeikousjes, lampglazen, petroleum, bougies, lucifers, elec- trische lampen. VerwarmingKachels, keukenfornuizen, kom foren en andere verwarmingstoestellen, koolbak ken, steenkool, brandhout. AllerleiBraadpannen, kopjes, gewone tafel glazen, gewone faïenceborden, lepels en vorken, gewone tafelmessen. Artikel 2. Elke kleinhandelaar, die onder dit besluit vallende koopwaren te koop aanbiedt, is ertoe verplicht, de verkoopprijzen van elke koop waar, op zichtbare en ondubbelzinnige wijze op te hangen. Deze bepaling is insgelijks toepasselijk op den handel gedreven door venters en door markt kramers. Artikel 3. Wat den kleinhandel betreft, geldt het ophangen der prijzen te gelijk 1° Voor de in de toonvensters uitgestalde koopwaren 2" Voor die, binnenshuis zelf, te koop aan geboden. In voorkomend geval, geldt daarenboven het ophangen der prijzen, voor de koopwaren die aan den ingang mochten uitgestald zijn. De prijzen dienen geschreven op etiketten, aan de koopwaren zelf, waarop ze betrekking hebben, gehecht. Één etiket volstaat, voor de op dezelfde plaats gegroepeerde koopwaren, die, èn van denzelfden aard, èn van dezelfde hoedanigheid èn van de zelfde maat of denzelfden vorm zijn. Artikel 4. Voor al de koopwaren die ten huize van den klant worden aangeboden of waar- meê er wordt geleurd, dienen de prijzen, zicht baar voor het publiek, opgehangen eenvoudig onder den vorm van een langs buiten aan de voertuigen gehechte tabel. Ter markt geschiedt het ophangen, op de m artikel 3. lid 5 en 6 vermelde wijze. Artikel 5. Voor koopwaren, die gewoonlijk per gewicht of per maat kunnen verkocht wor den, zooals brooden, vleesdh, oliën, weefsels, steenkool, petroleum, dienen de prijzen voorafge gaan of gevolgd van de vermelding, op de etiket ten of op de tabellen, van het gewicht of de maat waarop ze betrekking hebben. Artikel 6. Buiten de ambtenaren van de ge rechtelijke politie, zijn de opzieners en de hulp opzieners der inlandsche levensmiddelen, er toe bevoegd, de inbreuken op bovenvermelde artike len vast te stellen. Artikel 7. Inbreuken op de bepalingen der artikels 1 tot 5 worden gestraft met de bij artikel 3 der wet dd. 30 Juli 1923 voorziene straffen. Artikel 8. Dit besluit treedt in werking den vijftienden dag na dien der uitgifte ervan in den Moniteur Beige. Artikel 9. Onze minister van Nijverheid en Arbeid, en Onze minister van Justitie zijn, elk wat hen betreft, belast met de uitvoering van dit besluit. (Aanstaande week geven wij de bijzondere be palingen inzake het ophangen der prijzen van het vleesch en de melk). Heeft de eer de bevolking en haar geachte klanten te bedanken om het vertrouwen dat zij steeds in haar gesteld hebben en laat hen weten dat zij haar zaken overgelaten heeft aan die deze voortaan met evenveel zorg zal voort zetten. Daarenboven zal Mejuffer Logghe een groote keus van volgende artikels in magazijn hebben Sacochen Lederen- en Stoffen Handschoenen Kousen Zokken Cravatten en Manshemden. Het maken van stoffen knoopen, point-clair, plisseeren, en ook het herstellen van parapluie's wordt in het huis zelf gedaan en is dus eigen werk. De talrijke klanten zullen voorts op een trouwe en spoedige bediening mogen rekenen. Oud Huis IGODT. (290) O TOMBOLA Een groot aantal mooie prijzen van het zoo schitte rend geslaagd Kerstfeestje in de Rijksmiddelbare School werden door hun prijswinnaars nog niet afgehaald. Te hunnen gerieve willen wij hier de lijst der over blijvende nummers laten volgen, met de bede de prij zen te komen afhalen op het bureel van den Heer Direc teur, ter schole, uiteindelijk vóór Zaterdag 15 Januari. Na dien datum wordt het schoone lot prijzen, eigen dom der school. 2204 1767 1853 2597 67 2279 1603 2843 219 2803 474 867 723 2519 779 110 872 2202 2814 833 2871 1517 1254 1955 1750 2945 475 2581 792 2486 887 1441 1275 2879 2094 1114 1826 250 1969 793 2407 2085 1728 2898 2976 782 814 865 277 2099 2685 Vertegenwoordiger voor Yper, Poperinghe en omatreken M. VANDERMEULEN, 122, Dickebuschstw YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3