ONTPLOFT.. Georges Sonneville toeristische kroniek Commissie van Openbaren Onderstand van Yper AANNEMERS LANDBOUWERS en PARTICULIEREN BEMINT UW PROF I JT Voor uwe betonnen grafkelders, afsluitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U in volle vertrouwen bij Bruggesteenweg, 96 YPER Gewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen. (239) O JAARVERSLAG In zitting van Dinsdag 28 December 1937, werd door den Heer Remi Bouquet, Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand van Yperr lezing gegeven van het volgende jaarverslag Mijne Heeren, Nu opnieuw een jaar ten einde loopt en vooraleer Nieuwjaarin te treden, meen ik dat het zijn nut heeft eerst nog even een blik te werpen over de dagen die voorbij zijn om de balans te kunnen maken over de werking van ons Bestuur. Gedurende het verloopen jaar, heeft de Commissie 54 maal vergaderd tegen 51 maal in het jaar 1936. A. Hulpverleening en Liefdadige werking I. Aan de behoeftigen en de noodlijdenden onzer stad heeft het Bestuur volgende hulp en steun verleend gedurende 1937 al 66.000 eetmalen werden uitgedeeld, met eene waar de van 132.000 fr., 't zij 2 fr. per eetmaal bl 42.435 brooden met eene waarde van 84.870 fr., 't zij 2 fr. per brood cl 47.769 lit. melk, met eene waarde van 66.876 fr., 't zij 1.40 fr. per liter d) eene totale som van 200.000 fr. werd uitbetaald in de maandelijksche gelduitdeelingen el er werd voor 127.000 fr. kolen aangekocht en aan de behoeftigen uitgedeeld. Het getal ondersteunde gezinnen bereikte 438, met een gezamenlijk getal van 2290 personen. Ten einde de misbruiken zooveel mogelijk te bekam pen, hebben wij een nieuw inlichtingsbulletijn opge steld, dat door al de behoeftigen moet onderteekend worden; wij hebben terzelfdertijd een grondig onder zoek ingesteld naar den staat van behoeftigheid van alle ondersteunden. Sedert de herziening wordt er nog volgende hulp ver strekt a) 8.900 fr. in geld per maand364 familiën bekomen wekelijks kolen; cl 810 brooden worden uit gedeeld per week en d) 80 liters melk verleend per dag. Wanneer men in acht neemt dat vóór de herzie ning, het barema der hulpverleening nog eenigszins werd verruimd, dan moet men besluiten dat ons Bestuur op een te groote schaal werd bedrogen, dit ten nadeele van hen die in werkeli^ken noodtoestand verkeeren. De bestendige controle over al de ondersteunden is dus een werk van dringende noodzakelijkheid. De nieuwe werkgeleider bureelbediende, wiens bijzonderste taak als bureelbediende zal bestaan in dit bestendig toe zicht, zal hier dan ook aan ons Bestuur en aan de be hoeftigen groote diensten bewijzen. Ik zeg ook aan de behoeftigen, want naarmate de misbruiken zullen uit geroeid worden en naarmate we het bedrog kunnen ontdekken, zullen wij aan de eigenlijke armen een mil deren steun kunnen verleenen. II. De werkdadigheid van ons Bestuur heeft zich echter niet beperkt tot de hulpverleening in geld en in natura. a) In onze Knechtenweezenschool worden er op dit oogenblik 45 wees- of verlatene kinders opgevoed en onderwezen in het jaar 1936 bereikte dit getal 44. Door het ontslag van twee onderwijzers, zijn wij ver plicht geweest twee nieuwe leerkrachten te benoemen Mijnheer Capoen werd als hoofdonderwijzer en Mijn heer Coulembier als bewaker aangesteld. Ons Bestuur heeft zijn steun verleend aan het Baskische Kinder werk door 5 Spaansche kinderen in ons gesticht op te nemen. b) In het St Antoniusgesticht te Loker groeit het aan tal leerlingen regelmatig aan. Op dit oogenblik krijgen 66 leerlingen in dit gesticht een verzorgde opvoeding, terwijl in 1936 het aantal leerlingen 52 bedroeg. c) Het gesticht Nazareth telt thans 51 kostgangers. d) In het St Jan's Godshuis en De Belle verblijven er op dit oogenblik 61 oude vrouwtjes. e) In ons Hospitaal werden er in 1937 1002 zieken verzorgd waarvan 487 betalenden, tegen 932 in 1936 met 462 betalenden. In ons Hospitaal werd dees jaar een biologisch labo ratorium ingericht om bij middel van microscope en andere moderne instrumenten den aard der ziekten vast te stellen. Het getal zieken die regelmatig naar het Dispensa- rium, ter raadpleging, gaan, heeft dees jaar merkelijk toegenomen, zoodat het noodzakelijk is geworden een afzonderlijke dag voor de zieken van stad en voor de zieken van den buiten te bepalen. Ten einde zich te schikken naar de ministerieele om zendbrieven, heeft de Commissie, in hare zitting van 7 December 1937, het princiep van de vrijheid van ge neesheer erkend voor de betalende patiënten. f> In het Moederhuis, werden er 124 moeders opgeno men tegen 112 in het jaar 1936. B. Beheer van de Goederen. Wij kunnen hiermee ons overzicht betreffende de hulpverleening en liefdadige werking eindigen om een blik te werpen op den arbeid van ons Bestuur in zake beheer van eigendommen en gestichten. 1. Dees jaar hebben wij door den aankoop van eene hofstede te Poperinghe gelegen, groot 12 Hectaren, onze landelijke eigendommen uitgebreid. Deze aankoop werd gedaan om de gelden te herbeleggen voortkomend van de verkochte perceelen bouwgrond. Op de hofstede uitgebaat door M. Leuridan, werd het huis tot op den grond afgebroken en een gansch nieuwe woning gebouwd. Door ons bezoek aan een twintigtal hofsteden, heb ben wij kunnen bestatigen dat over het algemeen onze landelijke eigendommen in goeden staat werden onder houden. Zooals telken jare hebben wij een bezoek gebracht aan de bosschen en met genoegen hebben wij besta- tigd dat de bosschen jaarlijks verbeteren, dank aan de toewijding van onzen brigadier-boschwachter. II De voltooiing onzer gestichten werd dees jaar ook neerstig en volgens een bepaald plan doorgezet. 1) In het Hospitaal werd de mechanische wasscherij uitgebreid en heringericht. Er werd overgegaan tot het bouwen van zonnebad kamers. 2) De Hoogere Overheid heeft ons besluit om over te gaan tot het bouwen van 30 alcoven op de derde slaap zaal van het St Antoniusgesticht reeds goedgekeurd. zoodat de werken reeds aan gang zijn en pinnen enkele weken zullen voltooid wezen. 3) In het Belle Godshuis werd een eetzaal met faience tegels bezet en geschilderd thans worden de gangen voltooid. Wij hebben insgelijks een besluit genomen, de kre dieten ervoor werden voorzien, om in den loop van toe komend jaar te kunnen overgaan tot het inrichten van een museum boven de zittingszaal van de Commissie. Ons Bestuur heeft dees jaar afscheid genomen van Mijnheer Jules Vanraes, Secretaris, en van Mijnheer Georges Lernould, bouwmeester van de Commissie. Beiden zijn na een lange en verdienstelijke loopbaan op rust gegaan. Wij hebben er aan gehouden om deze twee Heeren te huldigen om de vele diensten, die zij aan de Commissie hebben bewezen. Hun werd dan ook het recht toegekend den titel van eere-secretaris en eere-bouwmeester te dragen. Wij hebben dan ook het geluk gehad Mijnheer Helle- buyck, doctor in de rechten, als secretaris in ons mid den te verwelkomen, die ons zijn volle toewijding heeft beloofd aan de taak, die hem werd toevertrouwd. Een nieuwe werkgeleider-bureelbediende is aan ons Bestuur verbonden, wiens werk en opdracht nauw keurig werd bepaald. Heer Vollemaere werd tot dit ambt benoemd. Er werd dees jaar ook overgegaan tot het bouwen van een nieuw bureel voor den Heer secretaris, ten einde de diensten op het Secretariaat degelijk en ratio neel te kunnen inrichten. Wij zouden dit jaar doorgemaakt hebben zonder al te groote kommer en zonder onheil, hadde ik niet de plotse ziekte te vermelden van den Heer Ronse, Be stuurder van ons bloeiend hospitaal... Ik moet U niet in herinnering brengen de vele en groote diensten, die de heer Ronse heeft bewezen aan de behoeftigen en aan ons Hospitaal. Wij hebben hem allen gekend als gewe tensvollen dokter, als bekwamen en vaardigen heelmees ter, als een goed mensoh. Hij heeft door zijn rusteloozen strijd en zijn onvermoeibare werkkracht aan ons Hos pitaal de faam gegeven, die het thans geniet. Uitgeput door overwerk en studie is hij genoodzaakt geweest on middellijk verlof te nemen om zijn verzwakt gestel te herstellen. Onze Commissie zag zich dus plots beroofd van haren bestuurder en heelmeester. Een groote tegenslag voor waar Wij zagen ons dan ook verplicht onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen om den genees- en heel kundigen dienst van het Hospitaal te verzekeren. Wij hebben inlichtingen genomen en de noodige voet stappen gedaan om een jonge en bekwame kracht als bijgevoegde heelkundige en geneesheer aan ons Hospi taal te verbinden. Wij denken erin gelukt te zijn en hopen dat hij de faam, die de Heer Ronse aan ons Hos pitaal heeft gegeven, zal weten hoog te houden. Intusschen wenschen wij vurig dat de Heer Ronse spoedig zal hersteld en genezen zijn en dat hij weldra opnieuw zijn hooge gaven zal kunnen wijden aan de zieken en de kranken. Ik mag dit kort overzicht niet sluiten zonder U, Mijne Heeren, uit ganscher harte te bedanken voor uw gewaardeerde medewerking in het vervullen van mijne taak van voorzitter. Door dezen geest van samenwerking en goede ver standhouding, werd mijne taak van voorzitter verlicht. Mijn dank gaat ook aan de Heeren Secretaris, Ont vanger, bedienden en gansch het personeel gehecht aan ons Bestuur, alsook aan de Heeren geneesheeren van onze gestichten, voor de stiptheid en de nauwkeurig heid, waarmede ieder van hen zijn taak heeft waar genomen. Onze erkentelijkheid gaat vooral naar de Eerwaarde Oversten en Zusters onzer gestichten, die zich dagelijks opofferen voor het welzijn en geluk van onze minbe- deelde medemenschenik ben gelukkig hier hulde te kunnen brengen aan hun nederigen maar zeer gewaar- deerden arbeid. Wij zullen voort, zooals in het verleden, trachten ge wetensvol ons ambt te vervullen en met bijzonder zuinigheid te werk gaan ten einde het erfgoed van den Arme. door milde en menschlievende personen nagela ten, onaangeroerd te bewaren en hetzelve met wijs be leid te beheeren tot voordeel der noodlijdende klas der bevolking. Dit is mijn wensch en ik ben overtuigd, Achtbare Collegas, dat gij mijn verlangen deelt. heeft men de drie beste ontwerpen uitgekozen en nu zal weldra door een volksstemming moeten worden beslist, welke worst de beste is. Op den vastgestelden dag zullen de gasten van restau rants en bierlokalen deze worsten kosteloos voor gezet krijgenzij krijgen tevens een stembiljet, waarop zij mededeelen moeten, welke worst het meest in hun smaak is gevallen. Bovendien moe ten zij een naam voor die worst voorstellen. Wie den besten naam vindt krijgt als prijs een mand vol lekkernijen Reysiger. —O Vele handelsfirma's zoeken door het uitgeven van allerlei premies hun klanten te voldoen of een nieuwe kliënteelte vormen. Een der meest gebruikte middelen hiervoor is het uitgeven en verspreiden omstreeks Nieuwjaar van kalenders gewone maar ook zeer artistiek gedrukte. Heel wat groote zaken voegen hier het aangename bij het nuttige en geven kalenders uit die waarlijk een pronk zijn voor de huiskamer of het bureau. Wij ontvingen enkele kalenders waar wij even de aandacht willen op vestigen omdat zij onzes in ziens een uitstekende toeristische propaganda uit maken. De eerste is een prachtuitgave door de be kende brouwerij Younger Co Ltd te Edinburg in Schotland hij bevat 6 bladen die elk een rijk gekleurde reproductie dragen van een tableau voorstellend een episode uit de geschiedenis van Schotland. Footprints on the sands of time heet de kalender, wat wij vertalen door voet sporen in het zand van den tijd. Het is werkelijk een prachtige reclame voor het melancholieke Schotland met zijn talrijke legenden en zijn roemrijke geschiedenis. Een tweede kalender werd uitgegeven door de firma Société Anonyme de Rotogravure d'Art van Anderlecht. Deze firma welke zich gespecia liseerd heeft in het uitgeven van maand- en week bladen in héliogravure biedt ons een kalender aan die gansch gewijd is aan de voorstad Ander lecht, waar deze firma gevestigd is. Deze almanak heeft 12 bladen, verlucht met eerste-rangs foto's die ons uitnoodigen tot een bezoek aan Ander- lecht's heerlijke gebouwen en schilderachtige hoekjes. Merkwaardig zijn de foto's met het Era mus-huis, de toren van de St Guidokerk (Sinter Wijen, zooals men te Brussel zegt), en de stille hoekjes van het begijnhof. Twee foto's interes seeren ons in bijzondere mate omdat zij afbeel dingen zijn van het huis van onzen oud-stadsge noot en geschiedschrijver Van den Peereboom. Wij kunnen er niet genoeg de aandacht op vesti gen dat zulke uitgaven directe propaganda zijn voor de streek waarover zij handelen. In onze kroniek van 13 November laatst kon digden wij aan dat in de streek van Zwarte Berg, Katsberg en Kasselberg een nieuwe film was ge draaid geworden Ceux de la Douane Wij kun nen onze lezers die er belang in stellen mededee len dat deze film thans gedraaid wordt te Belle in de Cinéma Renaissance van Vrijdag 7 Januari af tot Donderdag 13, niet onder den oorspronke- lijken titel echter, daar deze door de censuur was geschrapt maar onder dien van Le Fraudeur Wij zijn er zeker van dat dit meer dan een onzer film-liefhebbers zal interesseeren. De wintertijd is voor den man-in-de-straat niet de tijd van het reizen, omdat hij in deze periode maar twee uitkomsten heeftofwel naar de berg streken gaan om er aan wintersport te doen of wel naar het zuiden (Frankrijk, Italië, de Middel- landsche-zeelanden, Noord-Afrika). Daar dit ech ter voor zijne beurs te duur is, blijft hij maar liefst tehuis en verdiept hij zich, indien hij vol bloed toerist en lezer is, in toeristische literatuur en reisverhalen. Daarom willen wij even de aan dacht vestigen op een collectie van zeer merk waardige uitgaven bezorgd door de firma De Sikkel» uit Antwerpen (Kruishofstraat, 223) in samenwerking met den Vlaamschen Toeristen bond. Deze reeks heet Steden en Landschap pen en bevat thans reeds 8 deelen de eerste twee zijn uitgeput, het zijn 1) De Kempen, 2) Mechelen. De overige zijn nog steeds te verkrij gen het zijn 3) De Haven van Antwerpen4) W est-Brabant5) Het Gelaat der Vlaamsche ste den 6) De Kust7) De Begijnhoven 8) De De- mervallei. Pi achtig en rijk geïllustreerd vormen deze uit- ga\ en welke allen verschijnen onder leiding van Piof. D Ir Stan Leurs, voorzitter van den VTB, een belangrijke reeks monografieën, die stellig c en toerist moeten interesseeren en hem zijn piachtige laamsche land beter moeten doen kennen. Zij zijn smaakvol uitgegeven en, bene- ens llUn degelijken inhoud, een sieraad voor elke bibliotheek. Wij kunnen dan ook niet anders dan deze reeks aan alle toeristen-boekenliefhebbers warm aanbevelen. Enkele Duitsche steden, zooals Francfort en Neurenberg, zijn vermaard om haar worsten Augsburg wil nu eveneens een dergelijke ver maardheid verwerven. Reeds achttien maanden ang voiden daarom deskundigen geraadpleegd. De vleeschhouwers der stad hebben een zeer moeVJ vraa§stuk op te lossen. Zij moeten een voisl met een bijzonderen smaak vervaardigen. eze worst zal den fijnproevers moeten behagen en bovendien in verschillende soorten moeten «oi den gemaakt. Na ontelbare proeven (Aervolg onderaan voorgaande kolom)-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4