Koloniale Loterij A. D Hellem-Degryse Le jour de Tan au japon BEHOUD UWEN GLIMLACH Eerste Snede 19S8 ALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRACULA. De Drie Koningen Ster VOORDRACHT Gemeente Vlamertinghe AANBESTEDING VAN DEN REINIGINGSDIENST DER GEMEENTE o II y a toujours un peu de mélancolie dans nos adieux a l'année qui s'en va mais les regards ont tót fait de se tourner vers celle qui vient et qui, dans les plis mystérieux de sa fraiehe robe, nous apporte peut-être le bonheur et, en tous cas, nous en réserve l'illusion. La pauvre ame humaine vit de rêves sous toutes les latitudes. Que de banalité, que d*hypocrisie parfois même, dans l'usage des visites et l'échange de bristolsLe premier de l'an, sans doute, n'a que l'importance que nous lui attribuons. II y a belle lurette que les philosophes nous ont appris que le temps et l'espace ne sont que des catégo- ries de l'entendement. C'est notre imagination seule qui attache aux divisions chronologiques une signification faste ou néfaste dans la plu part des pays. Ce dernier jour de l'année est le prétexte de grandeS réjouissances. Pour échapper un peu au terre-a-terre de la vie moderne, dé- nuée de toute poésie, prenons notre vol vers le Japon, pays du charme, de la grace et de la cou leur. Nous ne ferons aucun étalage de sentiments pro-nippons paree qu'il nous arriva, en 1910 d'être assis, a une table de banquet, entré deux hauts fonctionnaires. Cela rappellerait trop la vantar- dise, de certain chroniqueur parisien d'un grand quotidien bruxellois qui se targuait, a date fixe, d'avoir été assis a la table soit d'un évêque, soit d'un ambassadeur ou d'un prince exotique. Abstraction faite de toute politique, le Japon reste pour nous le pays des nobles traditions, le pays des usages empreints de poésie ou de grace enfantine, enfin le paradis des fleurs et des plan- tes d'ornement anémones, camélias, lys, glaïeuls, glycines, lotus, gardénias et chrysanthème, la fleur nationale dont il existe des variétés admi- rables. Dés la veille du jour de l'an, raconte un voya- geur, M. Melcy, toutes les maisons japonaises sont nettoyées et même exorcisées, c'est a dire qu'a l'heure de minuit les chefs de familie, revê- tus de leurs plus riches habits, doivent parcourir tous leurs appartements, tenant de la main gauche une petite table de laqué sur laquelle est posée une boite de fèves róties. lis y puisent par poignées, pour en jeter un peu ga et la dans chaque pièce, en répétantSortez, démons Entrez, richessesPeu après, il s'élève dans la cour de chaque demeure une flamme trés vive qui part du sol et dure a peine quelques minutes. C'est un faisceau de büchettes de bois aspergées d'eau bénite et qui doit, selon la direction que prend la flamme, présager aux assistants la bonne ou la mauvaise fortune pour l'année qui s'ouvre. On n'oublie pas non plus en cette nuit mémo- rable, de parer l'autel domestique des dieux du bonheur. Un coin de la pièce est réservé a cet usage dans chaque habitation bourgeoise. L'autel est fait d'un échafaudage de bois de cèdre recou- vert d'un tapis rouge. II sert de piëdestal a deux idoles en bois qu'accompagnent deux lampes allumées. En avant d'elles sont posés trois guéri- dons minuscules en laqué chargés des prémices de l'année. Le tout est complèté par deux grands Chandeliers de bronze, portant des cierges énor- mes brülant en l'honneur des dieux. Dans toutes les cuisines, les mitrons ont pétri, mis au four et surveillé la cuisson des innom- brables gateaux de riz qui doivent être donnés en étrennes aux ouvriers et aux domestiques. Tout le monde enfin a fait ses différents prépara- tifs pour pouvoir, le lendemain, se livrer a la gaité, aux rires et aux divertissements de toutes sortes. Toutes les classes de la société observent ce jour comme la plus grande fête du pays, des gar- gons avec leurs cerfs-volants et des fillettes avec leurs jeux de raquettes, les amuseurs publics qui animent les rues décorées de pins et de bambous, les maisons ornées au-dedans et au-dehors, tous les habitants dans leurs vêtements de fête et mangeant des gateaux de riz (mohi), buvant du vin (sorké) font que le nouvel an est la plus exhubérante des fêtes du Japon. Pour finir sur une note poétique citons ces vers d'Emile Trolliet. Salut a ce berceauSalut a cette année Qui se léve a son tour sur l'éternel chemin, Et, vierge encore de mal, et d'espoir couronnée, Escorte en souriant les pas du genre humain SERPY. terwijl U denkt aan uwe kans en koop heden reeds een biljet der van de O De schoonste en grootste keus der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders. o De folklore en de legende zijn nog niet op het punt verloren te gaan, ondanks het mechanismus en het moderne koortsachtige leven. Wij zullen slechts als bewijs aanhalen de onderwerpen van een groot getal onzer schouwburgstukken en wel voornamelijk het stuk dat verleden jaar gespeeld werd in den Koninklijken Nederlandschen schouwburg van Antwerpen En waar de Ster bleef stille staan de Kerstmis legende van Felix Timmermans. Laat ons eens onderzoeken of hetgeen men al gemeen de legende der ster noemt, wel eene le gende is en of op die dichterlijke en eenvoudige buitenzijde er geen ernstige wetenschappelijke grondslag bestaat. In 't begin dezer eeuw, was er een geleerd Ster renkundige van het Observatorium van Edin- burg, Dokter Anderson, welke in het firmament eene nieuwe ster ontdekte, welke nog niet ge kend was, welke stilaan vergrootte, tot den om vang van een sterrenbeeld der tweede grootte, en vervolgens van lieverlede verdween in het lucht ruim. Professor Anderson dacht alleenlijk te doen te hebben met eene gewone bijplaneet van Per- sée. Dwaling riep de professor Tuttle, van New- haven uit. Ik ook heb deze bemerkt welke gij eene Perseide noemt en welke gij beweert nooit aan de mensChen verschenen te zijn. Dwaling, zesmaal dwalingzeg ik u. Mijne berekeningen hebben mij toegelaten in de kortstondige bezoek ster eene oude kennis onzer vaderen te ontdek ken, de ster zelf, welke de Drie Koningen naar Bethleem leidde, welke herverscheen in 316, in 633, in 950, in 1267 en welke Tycko-Brahé, voor de laatste maal bemerkte in 1584. De tussehenruimte vereisdht voor de periodische herverschijning der ster is 317 jaar, voeg 317 bij 1584 en gij ver krijgt 1901. Hetgeen te bewijzen viel. Wie had gelijk, Professor Tuttle, of Professor Anderson En toch indien het Professor Tuttle wareAls het echt is dat onze blikken na twintig vervlogen eeuwen, hadden kunnen be wonderen deze zoete aangekondigster der nieuwe tijden, hoe gretig zouden wij haar gezocht heb ben aan het firmament en godvruchtig gegroet hebben tusschen al hare medezustersMaar Mr Tuttle heeft ons maar zijne ontdekking kenbaar gemaakt nadien, als de Drie Koningen Ster ver dwenen was. Maar mag men twijfelen aan de goede trouw van een geleerd sterrenkundige SERPY. De beroemde geneesheer, Dr Eug. Delille-Lagae (natuurarts) van Maldegem, zal op Zondag 16" Januari, te 3 uur namiddag, in de zaal Majestic, Rijsselstraat, 65, te Yper een voordracht komen geven met lichtbeelden en passende film over DE TRAGEDIE VAN DEN MENSCHELIJKEN DARM ONDER MISVOEDING. De toegang is kosteloos. Bericht aan de Inwoners der Gemeente Er zal op Donderdag, 20 Januari 1938, om 5 uur namiddag, in openbare zitting van den gemeente raad overgegaan worden tot de voor een termijn van drie jaar. Van 1 Januari 1938 tot 31 December 1940. Aanbiedingen moeten schriftelijk ingediend worden aan het College van Burgemeester en Schepenen, ten laatste Maandag 17 Januari 1938, vóór 9 uur voormiddag. Alle gewenschte inlichtingen "zijn te bekomen op het secretariaat. Namens den Gemeenteraad Bij bevelDe Burgemeester, De Secretaris, Fl. Bouton. O. Lignel. MAATSCHAPPIJ DE OUDE Verecnigde Hofbouwliefhebbers Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. Gesticht in 1894 Verslag der Algemeene Vergadering tan 7 November 1937. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbeselaere, voor zitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het ver slag der vergadering van 3 October 1.1. Dit verslag wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De Heer voorzitter verwelkomt en stelt den Heer Lagast, Staatsvoordrachtgever, aan de leden voor die bij enkele minuten vijn voordracht zal geven. De Heer voorzitter wakkert de leden aan deel te ne men aan de betooging die zal plaats hebben op 11 No vember 1937, en waarin onze Maatschappij met vaan del en een afvaardiging zal vertegenwoordigd worden. Vijf nieuwe leden worden voorgesteldHeer Wy- bouw van Beveren bij RoeselaereHeer Buincau van Houthem bij Komen Heer Vermeersch, van Voorme- zeele Heer Donche Maurice, voorgesteld door den heer Voorzitter en Mijnheer Louis Six, van Voormezeele, voorgesteld door den H. Beyens. Mijnheer Lagast, het woord krijgende, gaat over tot een uiteenzetting nopens de fruitteelt. Spreker geeft, ten bate der toehoorders die hem met groote aandacht volgen, uitleg over zijne persoonlijke ondervindingen. Verder duidt Mijnheer Lagast de beste manieren aan om fruitboomen te kweeken, ten einde aan de liefheb bers een goeden uitslag te verzekeren, gezien de plaats meestal beperkt is. Deze voordracht, die zeer in den smaak onzer leden valt. wordt van harte toegejuicht. Mijnheer Vanbeselaere, voorzitter, bedankt den heer Lagast voor zijne leerrijke voordracht en drukt de hoop uit hem nog menigmaal in ons midden te mogen aan- hooren. De heer Voorzitter geeft dan eenige middelen om de groenten tijdens de gure winters te bewaren en te be vrijden. Verder geeft de Heer Voorzitter de stellingen voor het drogen van tabak met de goede soorten die best passen in onze streek, ten einde een winstgevenden uitslag te bekomen. Deze uiteenlegging wordt dan ook met aandacht gevolgd en warm toegejuicht. Worden als juryleden aangeduid H.H. AmeelLe- cluse Wyboo en Lamps secretaris. Deze Heeren over handigen vervolgens den uitslag hunner werking Heer Balduyck behaalt 8 p.H. Depoorter 2 p.H. Beyens 5 p.H. Fournier 2 p.H. J. Sinaeve 9 p.H. Woussen Alphonse 4 p.H. Buseyne 2 p.H. C. Verwarde 2 p. H. Verwarde Henri 2 p.H. Vandeputte 2 p. H. Wi- dock 2 p.en H. Woussen Jules 5 punten. Mijnheer Beyens, schatbewaarder, doet een oproep aan de leden die met hunne bijdrage zouden ten ach ter zijn, opdat zij deze zonder uitstel zouden betalen. Een sehoone tombola, geschonken door Mijnheer Bal duyck, alsook eenige aanbrengsten worden vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. De heer Voorzitter bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten, waarop de algemeene vergadering te 17 uur gesloten wordt. Verslag der Algemeene Vergadering van Zondag 5 December 1937 De algemeene vergadering wordt te 15 uur geopend onder het voorzitterschap van den Weledelen Heer Graaf de Laubespin. Eerevoorzitter. De schrijver geeft lezing van het verslag der verga dering van 1 November 1.1. Dit verslag wordt met alge meene stemmen aangenomen. Heer Vanbeselaere, voorzitter, bedankt onzen Eere voorzitter voor zijne tegenwoordigheid en voor het be lang dat de Weledele Heer in onze maatschappij stelt. Mijnheer Beyens, schatbewaarder, alsook de heer Fournier, belet zijnde, worden verontschuldigd. Daar wij aan de laatste algemeene vergadering van het jaar 1937 gekomen zijn. bedankt de heer voorzitter het bestuur alsook de leden voor hunne werkzaamhe den in den schoot der Maatschappij, die steeds meer en meer bloeit. Een nieuw eerelid wordt door den heer voorzitter voorgesteld, te weten Heer Van der Mersch, advokaat te Yper. Dit nieuw eerelid wordt met algemeene stem men aangenomen. Heer Balduck, bestuurslid, schenkt vervolgens 12 boekjes aangaande den hofbouw aan den Heer voor zitter, wat alzoo onze verzameling vergroot. De Heer Balduck wordt dan ook van harte bedankt. De Heer voorzitter geeft een voordracht nopens het kweeken der aardbeziën, het gereedmaken van den grond, de manier van planten, hun bemesting alsook het plukken der aardbeziën die voorzichtig dienen behan deld te worden, ten einde zooveel mogelijk hun han delswaarde te bewaren. Deze voordracht, met groote aandacht gevolgd, wordt geestdriftig toegejuicht. Worden als juryleden aangeduid: H.H. Balduck, C. Verwarde, F. Buseyne, Lamps, secretaris. Deze Heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werkingH. A. Woussen behaalt 4 p.H. J. Lecluse 1 p. H. Widock 3 p. H. J. Woussen 3 p. en H. Verwarde 2 punten. Een sehoone tombola, geschonken door de maatschap pij, alsook eenige aanbrengsten worden vervolgens on der de tegenwoordige leden verloot. De heer Voorzitter bedankt de leden voor hunne te genwoordigheid en hunne aanbrengsten en de alge meene vergadering wordt te 17 uur gesloten. Op Zondag 9 Januari 1938 ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1- Lezing van het voorgaande verslag. 2. Uitbetaling der punten en bijdragen 1938. 3. Mededeelingen (overhandigen Eereteeken Eerste klas aan H. Lecluse Jules, ondervoorzitter). 4. Aanvaarden van nieuwe leden. 5. Voordracht. 6. Beoordeeling der aanbrengsten. 7. Prijsloterij. De Schrijver. De Voorzitter. A. Versave!. y. Vanbeselaere.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5