PLANTEN EN DIEREN Eischt deze Merken Firmin LEPERCQ -VERSTRAETE Fabrieken te Basècles (België) - Fresnes (Nord) Frankrijk. Op wandel in Januari. Waarom nuttige vogels en insekten ver nietigen Waar blijven de vliegen 's winters Een zingende muis in Den Haag Onregelmatige Plantengroei Regelmatige Plantengroei CONTROLEBOEKEN VOOR BEENHOUWERS Dank zij hun homogenit it en hun wetenschappelijke toebe reiding. verzekeren de Volledige Meststoffen BATTAILLE, als ze rationeel toegepast worden, een regelmatige en overvloedige plantengroei. Voor uwe FRUITBOOMEN SIERSTRUIKEN ROZELAARS, enz. Wendt U tot de kweekerijen Dickebuschsteenweg 176 Pour vos ARBRES FRUITIERS ARBUSTES ROSIERS, etc. Adressez - vous a la pépinière Chaussée de Dickebusch YPER YPRES KOMT U OVERTUIGEN VENEZ -VOUS EN CONVAINCRE DOOR OOM PIET De twee vermaarde Hollandsche Natuurkundigen. E. Heimans en Jat P- Thijsse, hebben in hun Wandel boekje zeer interessante bijzonderheden gepubliceerd, over wat er maand na maand in de levende natuur zooal op te merken valt. Wie hun zeer wetenschappe lijke en tevens zeer begrijpbare nota's leest voelt zich opgewekt om er op uit te trekken en met open oogen rond te zien in de natuur. Leest, ten titel van bewijs wat die beide zeer verdienstelijke mannen, voor de maand Januari genoteerd hebben, herleest het daarna nog eens aandachtig, tracht er de groote lijnen van in uw geheugen te bewaren, en ga dan maar eens wande len. om op te merken al datgene wat u door hen ver teld werd. U zal geen moeite hebben om alles, en nog veel meer andere van die dingen in het oog te krijgen, en er door bekoord te.worden. Wat meer is, het wande len in het open veld zal voor u heel wat aantrekkelijker worden, zoodat het wandelen u niet alleen gezondheids- halve, maar ook naar den geest ten goede zal komen, en vice versa. Opgelet, wij laten nu een poosje de twee Hollanders aan het woord Wanneer, zooals gewoonlijk, in de Kerstweek de eerste strenge vorst invalt of een flinke sneeuwval ons een mooi winterlandschap komt bezorgen, dan staan toch reeds de sneeuwklokjes boven den grond en ge kunt onder de dorre bladeren overal groene en bleeke groeipiekjes vir.den van allerlei jong lentegoedje. De blauwgroene knoppen van de kamperfoelie, die in No vember al waren uitgeloopen, kunnen de vorst goed verduren, want 't kan heel lang en heel hard vriezen, voordat ze verschrompelen. Klimop en hulst krijgen donkerder bladeren, hoe harder het vriest, terwijl de aucuba's en de laurierkersen in parken en tuinen hun groote dikke bladeren geheel terugslaan, alsof ze dood en verwelkt waren. Maar zoo gauw het dooit, staan ze weer frisch en fleurig en dan krijgen ook de verbleekte thuja's en cypressen hun mooi groene tint weer. Doch het gras blijft grijs, de oude bladeren zijn nu voorgoed dood en van bladgroen beroofd eerst als de nieuwe spruiten opschieten, wordt de weide weer groen. De vogelvrienden zorgen ervoor, dat bij sneeuw en vorst de vogels geholpen worden met voer en drinken. Zij strooien nu hun voorraad van gedroogde bessen en zaden uit, die zij in den herfst inzamelden en voegen daarbij gerst en hennepzaad, broodkruim, en allerlei afval van de tafel. Een halve kokosnoot, netjes met brokken kokosnoot, hazelnoten, okkernoten lokken de meezen bij dozijnen. Snoeren van ongepelde Cura- eao'sche amandelen (pinda-nootjes) opgehangen in de boomen, geven meteen gelegenheid tot alleraardigste acrobaten-toeren. Behalve meezen komen op het voer af boomklevers, winterkonikjes, bastaardnachtegaalt jes, spreeuwen, vinken, geelgorzen, zwarte lijsters, een enkele zanglijster en als 't heel streng weer is, ook koperwieken, kramsvogels en keepen. Dan vergeten zelfs de bonte kraaien hun voorzichtigheid en stelen in enkele oogenblikken de geheele voerplaats leeg. Onder 't ijs leven en bewegen zich behalve de vis- schen nog allerlei waterinsecten, zooals geelgerande watertorren, wantsen en bootsmannetjes. Waar een bijt gehakt is, of de wellen een wak open houden, komt al dat goedje adem halen en dan kan daar de prachtige ijsvogel zijn slag slaan. Zelden duurt deze ijstijd langer dan tien dagen. Dan bloeien de madeliefjes, klein kruiskruid, vogelmuur, voor jaar vroegeling en paarse doovenetel weer even goed als op eiken anderen tijd in 't jaar en de eerste sneeuwklokjes bungelen onder de bloeiende hazelaars. Het voorjaar is begonnen en al zingen ze nog niet, toch zwerven al heele troepen leeuweriken in de lage landen langs den zeekant Totdaar de twee Hollandsche Natuurkundigen. Uit deze korte, zeer zakelijke en tevens zeer boeiende uit eenzetting blijkt overduidelijk dat wie de lente wil zien komen er vroeg op uit moet, en geenszins mag wachten tot April, want in dat geval laat hij het mooiste voor bijgaan. Deze vraag wordt door een Fransch tuinbouwblad gesteld, en verdient beslist ons aller aandacht. Spinnekoppen worden uit de woningen verwijderd, maar op andere plaatsen mag men ze het best laten leven .daar ze de verdelgers zijn van de hinderlijke muggen. Waarom de mooie krekel dooden, die in tuinen de rupsen, slakken en meikevers verslindt Waarom de niet vergiftige boschslang, die leeft van mollen en muizen, en nooit iemand bijt Waarom de kleine onschadelijke hageslang, die de sprinkhanen opknabbelt Waarom den koekoek verdelgd, die zoo smakelijk de rupsen oppeuzelt Waarom het boomkruipertje, en uit het nest nemen van de bastaardnachtegaals, die niets anders eten dan duizendpooten, of pissebedden en meerdere schadelijke insecten Waarom de spreeuwen, die-de larven en vlooien op zoeken bij het vee Waarom de padden, die ons van verscheidene insec ten ontlasten Waarom met een wreedheid, op de deuren van de graanschuren, de knagende nachtvogels gespijkerd bijvoorbeeld vleermuizen, die meer knaagdieren ver nietigen. dan alle katten op een pachthoeve We weten dat de muggen overwinteren vooral in kel ders tegen de gewelvenwe kunnen ze nu reeds ver rassen. en ze in hun slaap dooden. En de vliegen Is het waar dat ze den winter doorbrengen gedoken in barsten van muren, of verscholen achter loshangend behangpapier Of moet daarentegen geloofd worden dat vliegenpoppen overwinteren in de warmere diepten van den aardbodem Volgens de jongste ontdekkingen zou blijken dat gedurende de wintermaanden de vliegen zich dicht bijeen, samengekoekt, ophouden in torens van kerken, en in andere eenzame kalme vertrekken. Wie 's winters op zoek gaat naar vliegen in barsten of achter loshangend behangpapier, zal 999 op 1000 keeren er geen vinden. Enkele weken geleden werd dit wereldwonder ont dekt, in Den Haag (Holland) toen de heer Barbeth drogist in de Koningstraat achter het behangsel ge ritsel hoorde en direct daarop een getureluur alsof een kanarievogel het hoogste lied zong. De familie stond voor een raadseleen- kanariepiet achter het behang Het verschijnsel herhaalde zich. En eens op een dag ving de heer Barbeth het kleine jonge diertje, en borg het in een kistje. Eerst na enkele dagen nadat de muis haar schuwheid had afgelegd hoorde de drogist een half ingehouden triller. Hij draafde naar het kistje en daar zat de muis op haar achterbeenen en zong met opgeheven kopje. Dit wonder gebeuren deed algauw de ronde van het gebuurte, van heel Den Haag, van heel Nederland. De dagbladen hebben er nu enkele dagen nog allerlei over geschreven. De radio noodigde de eigenaar ervan uit. Maar nu heeft de zingende muis kunnen ontsnappen. Het landbouwseizoen is in 1937 waarlijk ongunstig geweest. Inderdaad, op een zachte en regenachtige winterpe riode volgde een regenachtige lentetijddaarna wis selden droog en vochtig weder beurtelings elkander af om ten slotte plaats te maken voor een droog nasei zoen dat volstrekt het zaaien der tarwe niet begun stigde. Welke waren nu de uitslagen die deze onregelmatige en gelukkig heelemaal uitzonderlijke periode oplever de Voor de eenen waren ze gunstig niettegenstaande de veranderlijke weergesteldheid, voor de anderen echter waren ze zeer ongunstig. Gedurende onze talrijke bij de landbouwers afgeleg de bezoeken, hebben we bemerkt dat er rampspoedige uitslagen naast rijke oogsten bekomen werden. Spruit dat verschil voort uit het gebruikte zaad ofwel uit de verschillende bewerkingswijzen van den grond Was het geluk van de partij voor de eenen en de tegenspoed het lot van de anderen Als we nu de schade veroorzaakt door eenige storm winden en hagelvlagen uitschakelen, dan mogen we met klem bevestigen dat de oorzaak van die verschil len gelegen is in de bemesting die toegepast werd. Dit jaar, evenals in de voorgaande jaren, hebben de landbouwers die van een onvolledige bemesting gebruik hebben gemaakt onvolledige uitslagen bekomen, terwijl deze die een evenredige, wetenschappelijk voorbereide bemesting toegepast hebben oogsten hebben bekomen boven het gemiddelde in gewicht en hoedanigheid. Waarom Omdat we altijd bemerkt hebben dat een on volledige bemesting een onregelmatige plantengroei met onvolledige opbrengsten voor gevolg had, terwijl door een volledige bemesting de regelmatigheid in den plantengroei verzekerd wordt met als natuurlijk ge volg volledige opbrengsten. Laat ons eens even samen eenige bijzondere gevallen onderzoeken. De weiden en weilanden die van een strengen winter niet te lijden hadden, vertoonden in de lente een mooi uitzidht: schoon groen en flink opgeschoten weigras^ Daar eenigen nu dachten, dat er wel wat op ^gespaard mocht worden, verwaarloosden ze ten volle de onder- houdsbemesting. Deze weiden werden dan 00 nig uitgeput dat ze volstrekt niet de minste voldoening opleverden. Ook was er een geweldig verschil met deze die met de gewone dosis van 600 tot 700 kgr. per Ha_ volledige meststof 5.8.7. Patura bemest werden. He weiland had zijn normaal uitzicht en verschafte hooi overvloed het vee was flink en gezond en leverde meer melk, boter en vleesch op. De te laat gezaaide haver werd door sommigen uit tijdgebrek niet bemestook bleef ze klein. Andere ha ver die met stikstof bemest werd. sloeg neer. Er was dan ook geen vergelijking mogelijk met de haver die een bemesting ontving van 5.8.7. Patura per dosis van. 800 kgr. per Ha. haar groei was regelmatig en bood met succes weerstand aan het neerslaan. Hooge opbrengsten werden zelfs dit jaar bereikt. Het vlas zag dit jaar zijn groeiperiode voor ten min ste 20 dagen ingekorter was voor zekere vlasvelden die onevenredig bemest werden een afval aan droge vezels voor ongeveer 1200 tot 1500 kgr. per Ha. Op de velden waar een volledige normale bemesting toege past werd d. i. 4 nitrische stikstof. 6 phosphoorzuur en 8 potasch heeft het vlas aan de jeugdcrisis gunstig weerstand gebodenvan neerslaan was er zelfs geen sprake en het rijp worden geschiedde uiterst normaal. Zoo hebben we bijna overal vlas ontmoet dat 6.500 tot 7.200 kgr. droge vezels per Ha. opgeleverd heefthet werd dan ook gemakkelijk aan den man gebracht. We zijn er nochtans van overtuigd dat chloorkalium ver vangen door zwavelzure potasch een nog beteren uit slag zou opleveren en daarom bevelen we dan ook een volledige meststof aan met zwavelzure potasch als ba sis en een doorsneegehalte van 4.8.12. De suikerbeeten zagen insgelijks hun groeiperiode met drie weken verkort. Ook daar is een vergissing in de bemesting oorzaak van veel leemten, onregelmatige velden, gele vlekken naast groene deelen. Wilt U ech ter een formule die haar proef doorstaan heeft Ge bruik dan de volledige meststof 7.6.7 Bettra. Met deze formule is het mogelijk de paragraaf uit het Bericht N° 4 van het Belgisch Instituut voor Verbetering van den beetwortel, te bewerkstelligen, namelijkde ver hooging van opbrengst gepaard met een voldoenden rijkdom aan saccharine verzekert de grootste verminde ring van den kostprijs We hebben de gelegenheid gehad talrijke opbreng sten na te gaan en we hebben dikwijls bemerkt dat de formule 7.6.7. Bettra een gemiddelde van 40.000 kgr. per Ha. heeft opgebracht met een suikergehalte van 18 en zelfs 19,80 (cijfers der suikerfabrieken). En laat ons nu samen besluiten Verwijderen we het gevaar eener onregelmatige plan tengroei en laten wij integendeel een regelmatigen groei verzekeren door het gebruik eener wel geëvenredigde volledige bemesting, bezorgd door een wetenschappelijk toebereide volledige meststof. Amédée Hantson, Landbouwleeraar. Péruwelz. te verkrijgen ten bureele dezer 34, BOTERSTRAAT, 34 De fruitboomen, in alle vormen, uit de kwee kerijen LEPERCQ zijn van eigen kweek en geven steeds voldoening BIJZONDERE PRIJZEN VOOR HOVENIERS EN VOORTVERKOOPERS. Les arbres fruitiers, de toutes formes, de la pépinière LLPERCQ sonl de propre culture et donnent toujours satisfaction. PRIX SPÉCIAUX POUR JARDINIERS ET REVENDEURS.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 7