DE KEIZER' HET STILLE HUIS VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER ALLERHANDE NIEUWS BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Op Maandag 24 Januari 1938 YPEK. Botsing. Op Vrijdag 31 December 11.. om 10 u. 40 's morgens, had er op den hoek van de Malouiaan en de Stuersstraat een aanrijding plaats tusschen twee auto's, waarvan de eene, gevoerd door M. Wiilemet Maurice, wonende alhier in de Frezen- bergstraat, van de Stuersstraat naar de Malouiaan reed. en de andere, bestuurd door M. D'Hont Leo, van Rous- selare. van de Malouiaan kwam en de Stuersstraat wilde inrijden. Beide autovoerders konden elkander niet tijdig zien om de aanrijding te vermijden, door het feit dat M. Jongbloet Michel, van Dixmude, terwijl zijn vrouw in de nabijheid een boodschap was gaan doen. de onvoorzichtigheid begaan had zijn auto stil te houden juist op den hoek van de Stuersstraat en aldus het zicht belemmerde op dit gevaarlijk kruispunt, waar het ten andere aan de voertuigen verboden is te sta- tionneeren. Gelukkiglijk waren er 'geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Alleen beide aanrijdende auto's liepen eenige schade op. Diefstal. Maandag avond, rond 6 u. 30, was Eeck- hout Henri, wonende in de Aalmoezenierstraat, het Café Astrid op de Vandenpeereboomplaats binnen ge gaan en had zijn rijwiel aan den gevel dezer herberg geplaatst. Toen hij echter eenigen tijd later terug bui ten kwam, bestatigde hij de verdwijning van zijn sa- coche die hij aan zijn rijwiel had gehangen en die, be nevens allerlei gereedschap van electriekwerker, ook nog een rekenboekje van een electriciteitsmaatschappij bevatte. De uitgang der scholen. - Het aanbrengen van aandui dingssignalen die aan de autovoerders, wielrijders en alle weggeDruikers de nabijheid van een school aan wijzen en hen tot de noodige voorzichtigheid aanmanen is voorwaar een zeer goede maatregel, doch dit is niet voldoende. Ook de schoolbestuurders en onderwijzers zouden ervoor moeten zorgen dat hun leerlingen, bij het verlaten der school, onbekommerd voor het gevaar dat zij aldus oploopen en voor de ongelukken die zij kunnen veroorzaken, de straat niet opvliegen als een bende los gelaten duiven, zooals het, helaas, maar al te dikwijls gebeurt. Eertijds en thans nog op vele plaatsen bestaat het zeer loffelijk gebruik dat een leeraar een groep leerlin gen. die denzelfden weg opmoeten om naar huis te gaan, een zeker eind op de straat uitgeleide doet. Kan dit hier ook niet gedaan worden Kinderen die op straat niet spelen, niet roepen en tieren, die de overheden groeten, die op het voorland plaats maken voor oudere personen, die in een woord welgemanierd zijn. strekken tot eer hunner ouders en ook der scholen die zich met hunne opvoeding gelasten. Aan de kaai. Verscheidene personen reeds sukkel den 's avonds in den donker in de kaai en kwamen er op jammerlijke wijze om het leven. Algemeen is men van gevoelen dat meest al deze ongelukken te wijten zijn aan gebrek eener behoorlijke verlichting. Mogen wij. ten einde nog meerdere ongelukken te vermijden, en vooral ten gerieve der personen die daar langs beide kanten der kaai wonen, aan het stadsbestuur vragen onverwijld het noodige te doen om de kaai 's avonds te verlichten. Dit ware voorwaar geen groote onkost en die maatregel zou ongetwijfeld vele menschenlevens be sparen. DRANOGTER. Wielrijder tegen auto. Zondag avond kwam Delandere Alfred, 22 jaar oud en wonende op het gehucht Kruis van Poperinghe per velo in de richting van De Hille gereden. Op het oogenblik dat hij de Haegedoornestraat inreed, werd hij gevat door de auto van Dessesoye Robert, landbouwer, wo nende op de wijk Meulhoek die van uit de richting van den Zwarten Berg gereden kwam. Ooggetuigen snelden dadelijk toe en droegen den wielrijder, die be wusteloos ten gronde was blijven liggen, in een nabu rig koffiehuis binnen. Hij had verschillige diepe hoofd wonden opgeloopen, die door een bijgeroepen genees heer moesten toegenaaid worden. Na verzorging werd de gekwetste wielrijder terug naar huis gevoerd. De auto van Dessesoye was nog al erg beschadigd, daar de voerder, door naar rechts te zwenken om te trachten den wielrijder te vermijden, tegen den vleugel eener bergplaats gereden had. KOMEN. Spoorwegongeval. Tijdens het ran geeren is een goederentrein met zooveel geweld op een rij wagons, die daar op een zijspoor stonden, gebotst dat de locomotief en tender van den aanrijdenden trein ontriggelden. Verschillige werklieden waren juist bezig met de daar stilstaande wagons te laden, doch geluk- kiglijk werd geen hunner tijdens de aanrijding ge kwetst. Men moest echter tot laat in den avond werken om het verkeer te kunnen herstellen. PLOEGSTEERT. Aanrijding. Aan de kruising der banen van Meenen naar Armentiers en van Waas ten naar Belle werd een wielrijder door een auto om vergereden en erg gekwetst. De 22 jarige wever Four- nelle Hubert, wonende op de wijk Le Touquetkwam per velo van zijn werk uit Armentiers terug, toen hij aan voornoemd kruispunt gevat werd door de auto van M. Schevenels, van Kortrijk. Deze laatste deed het on mogelijke om den wielrijder te vermijden, doch niets baatte. Fournelle werd ten gronde geslingerd en zwaar gekwetst aan het hoofd. Het slachtoffer werd in een naburige woning binnen gedregen, waar een ontboden dokter het de eerste zorgen kwam toedienen. Vervol gens werd Fournelle naar een heelkundig gesticht over gebracht GHELUWE. Wielrijder gekwetst. Verleden week Donderdag, om 6 u. 's avonds, kwam Verscheure Ro bert, wonende te Moorslede, per velo van Gheluwe naar Becelaere gereden. Aan het gehucht Terhand werd de wielrijder op zeker oogenblik verblind door de lichten van een uit tegenovergestelde richting komende auto. Hierdoor bemerkte hij niet dat een gespan, bestuurd door den genaamde Vuylsteke, hem voorafging en hij botste alzoo tegen de uitstekende palen die op den wa gen geladen waren. De wielrijder stuikte ten gronde en liep. benevens kwetsuren aan het voorhoofd, ook nog een armontwrichting op. NEERWAASTEN. Ongelukkige val. Woensdag morgen, rond 6 u., was de hoeveknecht Leysens Gustaaf. 32 jaar oud, in dienst van landbouwer Vandereecken, «p het gehucht t Les Villettes naar den paardenstal getrokken om er de paarden te voederen. Tengevolge van een misstap viel de knecht van den dilt, waarop hij geklommen was om haver te halen, en viel zwaar ten gronde, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het is slechts een uur later dat de landbouwer, die ongerust gewor den was over het lang wegblijven van zijn knecht, deaen met bebloed hoofd ten gronde in den stal aan MEESTER - KLEERMAKER trof. De landbouwer droeg den knecht in zijne woning binnen en ontbood een geneesheer die een beenbreuk vaststelde en een groote hoofdwonde moest verzorgen. Teen hij terug bij bezinning kwam, kloeg Leysens ook nog van inwendige pijnen in de borststreek. MERCKEM. Lijk van een onbekende gevonden. De genaamde Deraedt Arthur vond Woensdag morgen, rond 10 u. 30. in de Broekweiden het lijk liggen van een ouderling, waarvan de eenzelvigheid niet kon vastge steld worden. Hij verwittigde de gemeenteoverheid, die het lijk naar het doodenhuisje van Merckem deed overbrengen. De man schijnt rond de 70 jaar oud en is klein van gestalte. In zijne zakken vond men alleen een dagblad dagteekenend van den 28 December 1937, een brilkas, twee frank en een uurwerk dat stilgeval len was op 8 u. Het Parket van Veurne. dat van deze akelige vondst op de hoogte gebracht werd, kwam Donderdag namiddag ter plaats om een onderzoek in te stellen en beval de lijkschouwing, ten einde uit te ma ken welke de oorzaak is van dit geheimzinnig over lijden. Gevonden en Verloren Voorwerpen Gevonden. Woensdag 29 December, door M' Alle man Andréa. een bril in een zwarte kas. Door M. Decock Robert, muziekleeraar. een linker oruin lederen kinderhandschoen. Donderdag 30, door M. Lalous Michel, een bruin le deren kinderhandschoen. Vrijdag 31. door M. Ingels Arthur, een rechter wit sajetten kinderhandschoen. Zaterdag 1 Januari, door M. Withouck Roger, een bruin lederen dameshandschoen. Zondag 2, door M. Depoorter Alfred, een blauw sa jetten kinderhandschoen. Door M. Noyez Marcel, van Zonnebeke, een brieven- tasch inhoudende eenzelvigheidspapieren. Maandag 3. door M. Titeca, politieagent, een paar dameskousen. Woensdag 5, door M' Deweerdt Ivonne, een rozen hoedje. Door M. Vanraes Luc, een sjerp. Donderdag 6. door M. Platteeuw, een deursleutel. Daags voor nieuwjaar werden een paar grijze sa jetten handschoenen achtergelaten bij M. A. Baert, de Stuersstraat, 31, die ze ter beschikking van den eige naar houdt. v Vrijdag 7 Januari, vond de scholier Devoghel Julien, leerling aan de Rijksmiddelbare school, 's morgens in het naar school gaan, langs den Dicketouschsteenweg, een tasch. die benevens papieren en allerhande gerief, een belangrijke som geld inhield. De jongen verhaastte zich zijne vondst aan den heer Bestuurder der Middel bare school af te geven, waar ze door den eigenaar kan afgehaald worden. Verloren. Donderdag 30 December, door Ml' Meule- brouck Céline, een zwarte paternoster. Door M' Ooghe Ida, een kinder pantoffel. Vrijdag 31, door M. Scheldeman Cyrille, van Zille- beke. een bruin lederen handschoen. Denzelfden dag, een bankbriefje van 50 frank. Zondag 2 Januari, door M' Louage Irma, van Mee nen, een rechter gele dameshandschoen. Door M' Balduyck Godelieve, een gedeelte van een oorring versierd met diamant. Maandag 3, door M. Delboo Henri, een brieventasch bevattende papieren en foto's. Door M. Claeys Theophile. een paar bruin lederen handschoenen. Woensdag 5. door M. Stubbe Gustave, een huisdeur sleutel. Donderdag 6. door M. Grymonprez Amand, van Dicke- bU5ch, een paar bruin lederen handschoenen. Burgerlijke Stand van Yper van den 1 tot den 7 Januari 1938 GeboortenClaeys Emma, Lindendreef. 41. Van- oudendyeke Lucien, Meenensteenweg, 68a. Bracke Gilbert, Hondstraat, 74. Vansteenkiste Johanna, Buk- kerstraat. 32. Tiberghien Joseph, Cartonstraat, 9. Lefevre Arthur, Zonnebekesteenweg, 195. Den Exter Joseph, Recollettenpoort, 5. van Zonnebeke. Lamaire Magda, Zonnebekesteenweg. 30B. Deruyler Willy. Dickebuschsteenweg, 246. OverlijdensHombek Raymonde, 41 j., z. b., wed. Courtecuisse Gaston. Malouiaan, 5. Verleye Maria. 38 j., huishoudster, echtg. Scheldeman Frans, Lange Thouroutstraat, 25, van Merckem. Symoens Leonia. 80 j., kloosterzuster, Malouiaan, 2. Strubbe Adronie, 60 j., z. b., ongehuwd, Poperinghesteenweg. 8. Spille- bout Maria, 66 j., huishoudster, echtg. Renet Leopoldus, Elverdinghestraat, 59. Raeckelboom Martha. 40 j„ z. b., Poperinghesteenweg, 8, van Proven. Roels Bertha, 36 j., werkvrouw, echtg. Demarez Hector, Lange Thouroutstraat, 25. Larnou Theophile, 70 j., werk man, wed. Ratheiz Emma, Lange Thouroutstraat, 25. HuwelijksbeloftenEmile Vercruysse, paswerker, te Yper en Margareta Huyghe, kleermaakster, te Vla- mertinghe. Frans Muylle, kandidaat-brievenbesteller, en Maria Keersebilck, z. b., beiden te Yper. André Notebaert, haarkapper, te Yper en Germaine Notre- dame, dienstmeid, te Boesinghe, voorheen te Yper. August Pien, verzekeringsagent, te Yper en Emilie Steen winkels, z. b., te Corbeek-Loo. Alfred Dewulf. metserdiener, te Moescroen, en Marie Cardon, veT- pakster. te Moescroen. voorheen te Yper. Koninklijke Tooneelkring DE VLAAMSCHE STER YPER Bureel om 7 u. 30 Gordijn om 8 uur in de Feestzaal ConcordiaSeminariestraat, GALA VERTOONING VAN Geprimeerd Tooneelspel in 3 Bedrijven door Willem PUTMAN. Prijzen der plaatsenEerste rang 6 frank Tweede rang 4 fr. 50. Kaarten te bekomen in het lokaal Concordia Stedelijk Slachthuis van Yper Dec. Geslacht Totaal dieren Kgr. levend 1937 1937 1937 3 Stieren 66 36.490 9 Ossen 175 79.195 38 Veerzen 500 211.250 34 Koeien 317 166.765 13 Nuchter kalvers 305 12.225 39 Vette kalvers 716 83.830 51 Schapen 255 12.130 214 Verkens 2.734 285.225 2 Geiten 5 195 13 Paarden 107 51.700 416 Dieren 5.180 939.005 HANDBOOGSCHIETINGEN HANDBOOGMAATSCHAPPIJ YPER-HOEK JE Maandag 10 Januari 1938, om 5 J uur stipt 's avonds, in de verwarmde zaal der Café du Saumon Vrien- denschietingInleg 5 fr. 50. Andere gewone voor waarden. KONINKLIJKE HANDBOOGMAATSCHAPPIJ SINT SEBASTIAAN. De leden der Ypersche Handboogmaatschappijen wor den uitgenoodigd tot de Vriendensehieting, die zal plaats hebben op Zaterdag 15 Januari 1938, om 5 1 uur stipt, in het lokaal Au.Miroir Groote Markt. la- schrijving om 5 i uur. Inleg 5 fr. 50 te verschieten in vogels van 2 fr. 54. na aftrek van 't pijlrapersgeld. Het aantal Staatsbedienden en Gepensionneerden Het aantal Staatsbedienden is van 145.027 in 1»34 tot 149.613 in 1937 geklommen, 't zij een verhooging' van 504 in de centrale besturen, van 4.082 in de buiten diensten. van 22 bij de algemeene ambtenaren en van 33 bij de hoogere ambtenaren. De Staat voorziet in het pensioen van 69.050 mijn werkers, van 325.000 oude lieden, van 346.601 burger lijke en militaire slachtoffers, van 11.514 ambtenaren en bedienden van de Ministeries en het Rekenhof, van 10.216 leeraren en gemeenteonderwijzers, van 871 gees telijken. van 18.619 personen die in aanmerking komen voer de nationale orderenten, van 16.999 weduwen en weezen, van 1385 oude militaire gepensionneerden. van 6.710 nieuwe toegestane in vredestijd en van 16.210 voor de militaire ancienniteitsgepensionneerden betaald door de nationale kas van öorlogspensioenen. Dj Post in het Auto- en Rijwielsalon Ter gelegenheid van het Auto- en Rijwielsalon van Brussel dat aan den Heysel zal plaats hebben va* tot 19^Januari 1938 zal er, in den propagandastand er 1 T. (Eeuwfeestpaleis linkervleugel) een bij zondere datumstempel in gebruik gesteld worden voor iv. afstempeien der voor frankeering geldige post- wa arden. publiek wordt vriendelijk verzocht genoemde s and te Dezoeken. Buiten den verkoopdienst van post zegels voor verzamelaars die er zal werken, zal er een film voor propaganda vertoond worden. en afgevaai digde van het Bestuur der Posterijen zal er zich insgelijks ter beschikking van de bezoekers nou en ten einde alle nuttige inlichtingen te verstrek ken en aameekeningen te nemen van ingevingen of -achten betreffende de postdiensten. Binnenl.mds-he P?emieleening 1932 v Trekking van 24 December v rijdag 24 December had de 7(F trekking plaaU van de Leening met Loten 1932. V3n 259'90" ïraa't wordt gewonnen door reeks "°'en van ellc 25.000 frank worden gewonnen door de volgende reeksen 179337 137693 171722 172672 10flSls 271634 0794O? 201441 241721 242502 864119 297270 298017 292716 284193 Jkt'^T ?bligatie' behoorend tot een «UW*- tceoekend 8 S j1 rechl °P een tiende van het Jd tcegekend aan de reeks waartoe zij behoort.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8