KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Te koop in alle goede winkels. - Premiedepntr G. Laroye, 20, Bonmgoardstroat, Yper, De Droogmaking der Zuiderzee Zaterdag avond, om 8 ure, greep de aangekon digde voordracht plaats door de Handelskamer ingericht. Op het gestelde uur verdrong zich een zeer groot getal toehoorders, die men van honderd twintig tot honderd vijftig mag schatten, in de ruime gelagzaal van het hotel Sultan. Vele dames hadden eraan gehouden de vergadering door hare aanwezigheid te vereeren. De heer Voorzitter Vermeulen verwelkomde den voordrachtgever, Heer Henk Thien, Neder- landsche Hoofdonderwijzer, die hier in de streek reeds zeer bekend is door de merkwaardige leer gangen van Esperanto door hem ingericht. Hij deed het onderwerp der voordracht kennen en zegde dat, nu in de laatste tijden de aandacht der wereld op het Nederlandsch Vorstenhuis door een gelukkige gebeurtenis gevestigd werd, het niet van belang zou ontbloot wezen de voordracht van spreker te aanhooren, en daardoor te leeren kennen op welke vreedzame manier onze Noor derbroeders een land hebben veroverd niet door het geweld der wapenen, maar door hunne "on tembare wilskracht de natuur hebben overwon nen. De heer Thien begon zijne spreekbeurt met te verklaren hoe aangenaam het hem was voor het Ypersch publiek een voordracht te mogen geven over zijn vaderland, en hij drukte de hoop uit dat de zoovele banden, -die ons aan zijn vader land verbonden, in de toekomst steeds sterker zouden mogen worden door nauwere bekendma king met elkander in te richten. Hij teekende vervolgens de kust van Nederland en toonde hoe de Zuiderzee ontstond. Vóór de geboorte van Kristus, was deze kust niet zooals tegenwoordig. Een strook land strekte zich uit langs de Noordzee en de tegenwoordige Zuider zee was een meer. Door herhaalde stormen wer den er bressen door deze landstrook geslagen en, door de daarop volgende overvloedige overstroo mingen, werden de landerijen in water herscha pen. Meer en meer werden door de woedende golven aanvallen op het land gedaan, totdat ein delijk de Zuiderzee ontstond zooals men ze tot heden heeft gekend. De bewoners van Nederland hebben door de eeuwen heen moeten worstelen om hun land te vrijwaren tegen de ontketende machten van den Oceaan. Zelfs nu nog ziet men in hun land hoog ten, terpen genoemd, die de inwoners mieken om daarop met have en goed te schuilen wanneer overstroomingen hun land teisterden. Onze Noor derburen hebben, door de noodwendigheid om hun bestaan te redden, leeren dijken aanleggen om de zee te bedwingen. Plannen om de Zuiderzee droog te maken ont stonden reeds omtrent 1850, toen men bezig was het Haarlemmer meer droog te maken. Dit meer werd droog gemaakt bij middel van tientallen windmolens, die het water uitpompten. Het is een lastig, langdurig werk geweest en de legen darische koppigheid van onzen Noorderbuur is er noodig geweest om dit werk tot een goed einde te brengen. Een jong ingenieur. Lely genaamd, kreeg op dracht om te onderzoeken of het mogelijk was of niet ook de Zuiderzee droog te trekken. Hij werkte van 1886 tot 1890, doch de plannen bleven rusten. Toen de oorlog uitbrak, was men op het punt te beginnen. Korts daarop echter beschikte men over de noodige gelden niet meer om dit reuzenwerk te bekostigen. In 1916 had een groote dijkdoorbraak plaats en toen besloot men in hoogerhand de werken uit te voeren. In 1920 miek men den dijk tusschen Holland en Wieringen, later den grooten dijk tusschen Wie- ringen en Friesland. De spreker toonde aan de vergadering welke bovenmenschelijke pogingen er zijn aangewend geweest om, spijts de woedende baren van de zee. deze door een dijk te kunnen overwinnen. Menschelijk vernuft en wilskracht hebben hier geen palen gekend om hun doel te bereiken. Langs den kant der zee werden er ontzaglijke hoeveelheden keileem uitgestort en langzamer hand verhoogde zich de dam tot hij eindelijk den waterspiegel bereikte. Langs den kant der Zuiderzee werden dezelfde groote hoeveelheden zand opgestapeld, dat door krachtige machines opgespoten werd. Soms was des avonds de bres gedempt, en 's morgens was, door de houding der baren van den Oceaan, al het werk vernield. Het was om te wanhopen, maar immer werd voet bij stek gehouden en eindelijk werden de pogingen der arbeiders met goeden uitslag bekroond. Langs beide zijden werd de dijk door dikke lagen basalt en keien versterkt, en nu mochten water en wind zich vereenigen. De dijk was pal, hem breken konden zij niet. De dijk is onder den zeespiegel 90 m. breed en boven heeft hij een breedte van 35 m. Een plaats voor spoorweg is er voorbehouden, daarlangs is een weg voor autos en een weg voor fietsers. De top van den dijk steekt 7 j m. boven den zee spiegel uit, zoodat zelfs bij den hoogsten vloed er geen water overheen kan. Aan beide uiteinden van den dijk zijn er mach tige schutsbuizen aangebracht, om het water uit de Zuiderzee toe te laten naar den Oceaan te vloeien. De Zuiderzee is nu het IJzelmeer geworden en het water, dat er nu nog in is, wordt langzamer hand zoeter, daar er geen zeewater meer in kan en het rivierwater er in stroomt. Dit water kan nu reeds bij droge zomers gebezigd worden voor be sproeiing van het land. Nochtans mag men niet denken dat de gansche Zuiderzee reeds is drooggemaakt. Enkel een vier de. Reeds is een heele polder beneden het eiland Wieringen vruchtbaar. Daar zijn reeds dorpen verrezen, een heele bevolking is er aan den land bouw en veeteelt bezig en welstand heerscht nu op deze plaats waar vroeger niets anders was dan water. Het heele plan bevat het droogmaken van vier polders en deze zullen een grootte hebben van het tiende gedeelte van Nederland. Men zal binnen korten tijd beginnen dijken aanleggen voor de drie stukken welke nog niet drooggemaakt zijn. Wanneer alles zal klaar we zen, zullen er ongeveer drie honderd duizend in woners er hun brood kunnen verdienen, terwijl vroeger op de gansche Zuiderzee amper 3000 vis- schers hun bestaan konden vinden. Deze voordracht, op. een bijzonder aangename manier door den begaafden spreker gegeven, werd door de toehoorders hartelijk toegejuicht en vervolgens werd er aangevangen met het ver- toonen der lichtbeelden. Deze waren zeer merkwaardig en toonden aan het publiek de verscheidene tijdstippen van de gedane werken, de ontmoette moeilijkheden en eindelijk den bekomen uitslag. Daarna werden nog een vijftigtal zichten van Nederland vertoond mooie hoekjes, landschap pen, oude steden, dorpen, specimens van Holland- sche kleedejdracht, bloemvelden en zoo meer. De aanwezigen, waarvan menigeen reeds een reisje bij onze Noorderburen heeft gemaakt, her zagen met welgevallen de hen reeds bekende zichten. Nadat de laatste film was vertoond, dankte de heer Thien de aanwezigen voor de belangstelling hem betoond en kondigde aan dat hij besloten is, zooals hij een hollandsche voordracht in België houdt, ook een Belgische voordracht in Holland te geven om er de mooie plaatsen van onze Ar dennen aan zijn landgenooten te doen kennen. Door warm handgeklap lieten de toehoorders hunnen dank kennen voor den aangenamen avond dien zij kwamen door te brengen. De heer Ver meulen bedankte toen in eenige woorden den spreker en bracht hulde aan zijne landgenooten. Tevens herinnerde hij dat wij hier ook weldra een werk zullen zien uitvoeren waar wilskracht zal van doen zijn en drukte fle hoop dat onze ingenieurs het voorbeeld van hunne Nederland- sche collegas zullen volgen om aan Yper en de streek den verdienden bloei te geven. Julien Tahon. YPER MUZIEKSCHOOL Op Zondag 20 Februari aanstaande, om 15 uur. in den Stadsschouwburg, Vandenpeereboom- plaats, zal het TWEEDE LEERLINGENCON CERT gegeven worden. Ingang Vrij. De Beheerraad. Nu het Cyclo-Cross Kampioenschap van West-Vlaanderen weer aan de deur staat Iedereen zal het reeds gelezen, of ten minste toch ver nomen hebben dat het cyclo-cross kampioenschap van West-Vlaanderen op 20 Februari te Westouter voor de zooveelste maal doorgaat. En bij die duizende menschen die reeds getuige va ren van dien Koers zal dat nieuws als een blijde «mare» zijn binnen gevallen. Want het cyclo-cross kampioen schap. dat telken jare te Westouter betwist wordt, staat zoozeer in het teeken van een nijdigen en onverbidde- lijken kamp, dat deze koers den stempel draagt van een strijd uit het zuiverste staal Van sommige renners weten wij dat zij er niet willen aan deelnemen omdat ze den koers te lastig noemen, anderen meenen dat den omloop te gevaarlijk is. maar allemaal zijn ze t'akkoord om te zeggenden schoon- sten cyclo-cross die binnen of buiten onze grenzen be twist wordt. De weg is zóó uitgestippeld, dat de echte baanren ner er zijn weg kan vinden, de klimmer naar voren moet komen en er blijft nog genoeg over voor den cvclo-cross specialist Tijdens een uur wordt er van den renner het beste gevraagd wat hij in zich heeft, het gaat er niet om wieltjes te zuigen en combienen te makende Zwar tenberg staat voor hen als onvermijdelijken rechter, de Zwartenberg die van in den aanzet moet beklom men worden en waar er gevochten wordt met blanke sabels, de eene om op kop. op den berg te geraken, de andere om den dans maar te kunnen volgen, want wij hebben het te dikwijls gezien om het niet te weten dat. wie in de eerste rangen op den Zwartenberg geraakt, altijd zeker is van een schoone plaats te bemachtigen.. Hierna volgt den weg door de moerassige Broeckelzen en waar de renners trachten de ingewonnen stellingen te versterken en zoo komen wij aan den top van den Roodenberg, waar wij een zoo prachtig zicht krijgen op het strijdveld en de renners over een groot gedeelte van den weg in hun lastig werk kunnen volgen en wat ver der krijgen wij weer wat andersde sterke helling van den Kosmos die rechtop gaat en waar de renners het laatste restje macht dat nog in hun lijf steekt moeten aanspreken om hierop te geraken. Een ruwe krachtin spanning waarvan de deelnemers zich maar moeilijk kunnen herzettenEn 't was ook op dat eindje baan. waar er kan gereden worden, en die volgt op de helling van den Kosmos, dat wij verleden jaar den specialist Vermassen letterlijk zagen voort kruipen omdat hij letterlijk leeg was. En tot slot brengen wij U naar het Hellegat waar wij zoo'n schoon beeld krijgen van dien kamp om den trui van Kampioen van West-Vlaanderen en waar de renners zich echte akrobaten toonen en zich midden modder en slijk zoo pijlsnel naar beneden laten vallen dat het is om er bij te gruwelen! Dien strijd volgt ge zoo met de renners mee dat hij je aangrijpt en je in de hoogste spanning brengt. En dit kampioenschap staat weer aan de deur En wij zouden in al die plaatsen te gelijk willen zijn om maar geen beeld te moeten missen uit dat woest gevecht Als wij de nieuwsjes mogen gelooven die in de pers verschenen of als wij naar de geruchten mogen luiste ren die de ronde doen. dan zou er zoowat uit alle hoek jes van West-Vlaanderen belangstelling naar den koers te Westouter uitgaan en uit meerdere plaatsen als Ko men. Meenen, Moeskroen, Lauwe. Brugge en Oostende bereikte ons het bericht dat autobusdiensten te dier gelegenheid zouden ingericht worden. Wij bekennen graag dat er verleden jaar een scha duwvlek lag op den cyclo-cross te Westouter, en die plek was te veel ingeschreven renners en te weinig vertrekkers, wat genoeg was om den indruk te verwek ken dat de inrichters naar alles, behalve faire middels waren gaan zoeken om volk te lokken en dat is heele- maal onjuist omdat wij de inrichters te goed kennen om te weten dat zij er niet voor te vinden zijn door middel van schoone woorden hun netten te spannen om tering en nering te doen bloeien. Kinderen kan men gemakkelijk paaien, maar groote menschen vangt men niet met lijm. De zaak zat eigenlijk zoo de inrichters hadden aan al de clubs van West-Vlaanderen haar medewerking gevraagd en bekomen, zoo kwam het dat de club van Vive-St-Elooi er niet beter op vond al haar renners een vijftig tal in blok in te schrijven, het belache lijkste ervan was dat van die 50 ingeschreven renners, er zich vier onder de vertrekkers bevonden. Dit jaar zal het niet meer het geval zijn omdat de ciubs van kant worden gelaten en enkel renners wor den ingeschreven die zich persoonlijk tot de inrichters wenden, hierdoor hoopt men van de ingeschreven ren ners het grootste percent vertrekkers te krijgen. En alles legt er op aan dat het aantal deelnemers dit jaar redelijk groot zal zijn, want zoo wat overal gaat er vanwege renners, belangstelling uit naar den cross van Westouter. eenige dagen geleden kregen wij Feli- cien Vervaecke op bezoek die bij hoog en laag staande hield dat hij dien dag van de partij zou zijn, van Jef Demuysere weten wij dat hij daar zijn her optreden zal doen. Vermassen zal heel waarschijnlijk onder de vaste vertrekkers mogen gerekend worden en het is niet uitgesloten dat Seynaeve en Romain Maes op 20 Februari te Westouter zullen starten, voeg daarbij de jongens der streek Decroix. Ghesquière, Vlaemynck. Capoen. Storme. Woets, Tack, Vitse. Salomez. enz. en het zal genoeg zijn om van een verzekerd succes te mo gen gewagen, maar er is echter nog meereen sterk leger Noord-Fransche renners zal dit jaar den strijd yniiiiiiipin Vertegenwoordiger voor Yper, PoperingHe en omstreken M. VANDERMEULEN, 122, DickebuscHstw», YPER mm%m 1H<1<1<1<1<1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5