Het Ypersche - 2 Bijvoegsel - La Région d'Ypres Koloniale Loterij Georges Sonneville Zaterdsg 19 Februari Kaast U, om uw biljet te koopen. HET BELLAMY-SYSTEEM VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Evangelie. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Waarop berust Bellamy's Ekonomie POSTZEGELS «Yzergedenkteeken aan Koning Albert» Mededeeling van het Bestuur der Posterijen AANNEMERS LANDBOUWERS en PARTICULIEREN B E M I NT UW PROFIJT Voor uwe betonnen grafkelders, afsluitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U in volle vertrouwen bij Bruggesteenweg, 96 YPER Cewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen. (239) 1« 2 - 11» :t h X» 46 TREKKING DER 2 9KEDE 1938 van de jieiaieiaieiaiiie van 12 a 18 Februari 1938 Zaterdag 12 Febr. Arcadius. Zondag 13 Febr.Harlindis, Relindis. Maandag 14 Febr.Valentinus. Dinsdag 15 Febr.Faustinus, Jovita. Woensdag 16 Febr.Marcel, Juliana. Donderdag 17 Febr. Marianna. Vrijdag 18 Febr. Simeon. Zaterdag 19 Febr.Bonifatius. Zondag 20 Febr.Eleuther. Zendag 13 Febr.Jezus wordt door den duivel koord. (Matth. 4). be- Opgang Ondergang Zaterdag 12 Febr. 7 u. 07 17 u. 04 Zondag 13 Febr. 7 u. 05 17 u. 06 Maandag 14 Febr. 7 u. 03 17 u. 07 Dinsdag 15 Febr. 7 u.'02 17 u. 09 Woensdag 16 Febr. 7 u. 00 17 u. 11 Donderdag 17 Febr. 6 u. 58 17 u. 12 Vrijdag 18 Febr. 6 u. 56 17 u. 14 Opgang Ondergang Zaterdag 12 Febr. 14 u. 45 5 u. 11 Zondag 13 Febr. 16 u. 03 5 u. 50 Maandag 14 Febr. 17 u. 22 6 u. 22 Dinsdag 15 Febr. 18 u. 39 6 u. 50 Woensdag 16 Febr. 19 u. 54 7 u. 15 Donderdag 17 Febr. 21 u. 06 7 u. 40 Vrijdag 18 Febr. 22 u. 16 8 u. 05 Volle Maan 14 Febr. te 17 u. 14 m. Laatste Kwartier22 Febr. te 4 u. 24 m. Nieuwe Maan 2 Magrt te 12 u. 8 m. 12 Februari 1809 Nationale Feestdag der Vereenigde Staten van Amerika, ter herdenking der geboorte van Abraham Lincoln, president der Vereenigde Staten (1861-1865), tegenstander van den slavenhandel. Zijn verkiezing tot president gaf aanleiding tot de afschei ding der Zuidelijke Staten en den Amerikaanschen Burgeroorlog. In 1864 herkozen. In 1865 te Washington door Booth vermoord. 1763 Overlijden te Parijs van den Franschen ro man- en tooneelschrijver Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux, aldaar geboren in 1688. Hij munt uit door subtiele teekening, vooral van vrouwenkarakters. Be roemd van hem is Le Jeu de l'amour et du hasard 13 Februari 1790De Fransche Conventie stemde de afschaffing der kloosters, alwaar plechtige eedgeloften werden uitgesproken. 1873 Te Brussel had Jozef Schoep geweigerd de geboorte van een kind in 't Fransch te laten boeken. Hij krijgt hiervoor een boete van vijftig frank. 14 Februari 1820Geboorte van Milan Obrenovitsj, Koning van Servië (1882-1889), overleden in 1901. 15 Februari 1883Overlijden van Richard Wagner. Duitsch musicus, in 1813 te Leipzig geboren. Stichter van het Festspielhaus te Bayreuth. Hij is de schepper van het muziekdrama. Hij streefde naar een Oer- Duitsche kunst, waarin muziek en handeling onoplos baar verbonden zijn. Voor Wagner is niet de muziek alleen hoofdzaak, maar ook de idee, en dfe idee brengt hijzelf door het woord, handeling en muziek tot uiting. 16 Februari 1854 Minister Piercot eischte straf voor onderwijzers, die een petitionnement steunden ten voor- deele van Vlaamsch in bestuurszaken. 17 Februari 1454 Het Banket der Beloften. Filip van Burgondië (of Filip De Goede) had vernomen dat de Turken de Christenen in het Oosten verslagen had den. en dat zij Constantinopel, weleer (1204) door Bou- dewijn IX van Vlaanderen ingenomen, hadden ver overd. Hij noodigde al de grooten van zijn graafschap op een prachtig feestmaal uit. Op dit banket beloofden de genoodigden dat zij de Christenen zouden gaan hel pen. Daarom werd deze maaltijd Het Banket der Belof ten geheeten. Doch later rezen allerlei moeilijkheden °P. die de uitvoering van deze voornemens belemmer den. 1856Overlijden te Parijs van den Duitschen dich ter Heinrirh Heine, in 1797 te Dusseldorf geboren. Heine is romanticus, maar tevens een hevig bestrijder der reac tie, in hooge mate lyricus, maar tevens een spotter, die niets, zelf niet het heiligste ontziet. Vele zijner liederen werden op muziek gezet en zullen blijven voortleven. 18 Februari 1587 Onthoofding van Maria Stuart, koningin van Schotland (1542-1568). Zij huwde in 1558 den dauphin, den lateren koning Frans II van Frank rijk keerde na diens dood in 1561 naar Schotland te rug. waar ondertusschen John Knox het Calvinisme had gepredikt. In 1565 huwde zij haar Katholieken neef Hendrik Darnley. die. daar de koningin hem geen deel gaf aan de regeering, in 1566 Maria's geheimschrijver Riccio liet vermoorden, maar in 1567 echter zelf werd vermoord. De koningin en haar gunsteling Bothwell w erden beschuldigd, te meer daar zij in 1568 ermee in den echt trad. Zij werd toen door haar half-broeder gevangen, en moest in 1568 van den troon afstand doen ten gunste van haar zoon Jakob. Ditzelfde jaar ont vluchtte zij naar Engeland, waar zij door Koningin Elisabeth werd gevangen genomen, van medeplichtig heid aan een samenzwering tegen de koningin beschul digd, en in 1587 werd onthoofd. 1 Verboden Nadruk). P B. Het ekonomische probleem is ten huidige dage een vraagstuk van internationale beteekenis, waartegen over geen enkel weldenkend, geen enkel vooruitstre vend mensch passief mag staan. Inderdaad de struggle-for-life, de boterham-strijd, wordt in onze huidige maatschappij hoe langer hoe vin- niger gestreden. Maar de strijd lijkt wel hopeloosimmers eenerzijds zijn er over de wereld millioenen menschen die hon- geren, en de buikriem steeds meer moeten toesnoeren, terwijl anderzijds een overvloed van levensmiddelen verbrand of in zee geworpen worden. Dit is het droevige resultaat van de individualistische ekonoinie, die orakeitIeder produceert wat hij wil. en ieder verbruikt naar eigen middelen en eigen lust 1» Hier regelt «Vraag en Aanbod schijnbaar het ekono mische leven: in laatste instantie wordt het echter demo nisch gedomineerd door gewetenloos winstbejag. Deze vaststelling, welke stilaan massaal wordt... in alle kuituurlanden, dateert reeds van de vorige eeuw. Inderdaadde Amerikaansche letterkundige Edward Bellamy (1850-1897), die een rechtskundige opleiding genoot, publiceerde reeds in 1888 zijn befaamde werk ((Looking Backward». (De Nederlandsche vertaling heet «In hel jaar 2000»), waarin de wereid de oogen geo pend werden voor de verschrikkelijke mistoestanden voortspruitende uit het individueele winst-systeem, en waarin tevens een methode aangegeven werd om het ge- heele maatschappelijke leven op een hooger en gezon der peil te brengen. Bellamy ontving duizenden enthousiast-betuigingen, maar ook honderde tegenwerpingen. De man nam ern- tige nota van alle meeningen en uitspraken over zijn nieuw ekonomisch systeem. Dat bracht logisch bij dat hij zijn ekonomisch stelsel dieper uitwerkte, met inachtneming van de ontvangene kritieken en raadge vingen. Aldus verscheen negen jaar later zijn tweede wereld-door-beroemde werk ((Equality», in het Neder- landsch vertaald onder titelGelijkheid voor allen Deze werken, die in verscheidene Europeesche talen overgezet werden, beleefden een oplaag van meer dan één millioen exemplaren. En... Heden ten dage worden ze, dank hun merkwaardige oorspronkelijkheid, en dank hun blijvend aktueel be lang, opnieuw door honderdduizenden als een soort ekonomisch bijbel bestudeerd, geraadpleegd, beschouwd als het eenige middel om uit de huidige wereldkrisis te komen. Dit is zoo waar, dat in Nederland, Frankrijk, Engeland. Duitschland, Polen en ook in België zich aan hangers van het Bellamy-systeem tot een internatio nale ekonomische vereeniging groepeeren, en zeer aktief werk verrichten. Bij een eerste oppervlakkige beschouwing zou men meenen te staan voor een Politiek Kommunisme Maar bij ernstige instudeering van het gansche systeem doet men de gelukkige overtuiging op dat Bellamy buiten en boven alle vulgair politisme staat, dat Bellamy dingen schreef, die werkelijk ons aller aan dacht verdienen, en waarover ook wij op de hoogte die nen te zijn. Voorzichtigheidshalve laten we hier het woord aan menschen die Bellamy reeds sedert tientallen jaren ernstig bestudeerd en gekommenteerd hebben. Aan menschen. die daarenboven zoowel rechtskundig als ekonomisch degelijk onderlegd zijn. We vernoemen, om slechts één enkele naam naar voor te brengende zeer geleerde Advokaat P. Yssel De Schepper, de man die in Holland één der hoogste rechterlijke bedieningen heeft bekleed, en nu nog steeds als DE wetenschappe lijke figuur door eenieder begroet wordt. Hieronder laten we dezen man aan het woord Bellamy's Economie berust op gelijke rechten tegen over gelijke plichten voor allen. Het voornaamste middel tot welvaart is de arbeid. Ieder deelt in die welvaart, dus neemt ook ieder deel aan den arbeid. De opbrengst van dien arbeid is nationaal bezit. Vrouw en man hebben gelijke rechten, want de arbeid in het gezin is gelijkwaardig aan ieder ander werk. Onderwijs en opleiding geschieden tot het 21« levens jaar. daarna is men arbeidsplichtig en vangt men aan met het geleerde in praktijk te brengen, zooveel moge lijk in dien tak van dienst, waarvoor men tijdens de op leiding de meeste geschiktheid bewezen en belangstel ling getoond heeft. Gedurende de eerste drie jaren is het mogelijk, dat men ook buiten het gekozen vak werk aangewezen krijgt, dat afwijkt van de beroepskeus. Het zijn de zoogenaamde corvé-jaren. Na het 24e jaar wordt men echter in zijn gekozen vak te werk gesteld. Natuurlijk is er in de dan volgende jaren gelegenheid in rang op te klimmen, hetgeen echter geen verhooging van inkomen meebrengt, want zooals reeds gezegd, alle arbeid is gelijkwaardig. Het opklimmen in een hoogeren fang is hoofdzakelijk een kwestie van eer en daarvoor is ieder gevoelig, vooral in een staat, waar allen voor en met elkaar werken. Met het 45e jaar eindigt de arbeidsplicht. Dat wil niet zeggen, dat men dan tot nietsdoen wordt gedoemd. In tegendeel, zij die van hun 21e tot het 45e jaar in een be paald bedrijf werkzaam zijn geweest, zijn de aange wezen raadgevers voor hun opvolgers en blijven tot het 55® jaar behooren tot een reservegroep. die in tijd van nood, bijv.bij een epidemie, kunnen inspringen. Voor 't overige kunnen zij zich wijden aan hun liefhebbe rijen en nog ruimschoots van het leven genieten. De zorg voor inrichtingen van onderwijs, verpleging van zieken, lichamelijk gebrekkigen, weezen en ouden van dagen gaat van de regeering uit, evenzoo de voor ziening. van waterleiding, electriciteit en vervoer. Nieuwe vindingen op technisch en chemisch gebied worden bij de algemeene productie in toepassing ge bracht en komen dus zoo ten goede aan de geheele maatschappij en niet aan den enkeling. Vanaf de wieg tot aan het graf is ieders inkomen ge garandeerd. Het individueel inkomen wordt jaarlijks vastgesteld en is het quotient van de waarde der totale jaarproduc tie gedeeld door het aantal inwoners van den Staat. De totale jaarproductie, die bepaald wordt door de behoefte, wordt gewaardeerd volgens een speciale kost prijsberekening, gebaseerd op de energie voor de voort brenging en instandhouding vereischt. Voor ieder inwoner, hetzij man, vrouw of kind, met één uitgezonderd, wordt bij de Staatsbank, dat is e administreerend lichaam, een rekening geopend, waarop bij het begin van het jaar het voor ieder gelijke bedrag wordt te goed geschreven. Bij aanschaffing van ar»ke len of het gebruik maken van diensten wordt de daar voor berekende waarde van de rekening afgeschreven, zoodat iéder geheel vrij is in het besteden van zijn aandeel. Er is dus wel (economische) gelijkheid vóór allen, maar geen gelijkheid van allen. Aan het einde van het jaar worden alle overschotten weer bij het gemeenschappelijk bezit gevoegd en heeft weer een nieuwe vaststelling van het inkomen voor het volgend jaar plaats. Het ongelijk privaat bezit, het maken van winst en individueele kapitaalvorming, welke maar al te vaak aanleiding geven tot fraude en diefstal, worden volgens dit systeem onmogelijk. Alle behoeften worden uit de centrale bedrijven be trokken (denk Gas, Electriciteit, Posterijen. Spoorwe gen, enz.) en per giro verrekend. Ter verkrijging van groeistoffen uit het buitenland regelt de regeering de productie van ruilmiddelen, waaraan het leverende land behoefte heeft, geheel in den trant, waarin op het oogenblik de clearing werkt. Hieruit blijkt, dat het zeer wel mogelijk is het Bella my-systeem hier reeds in te voeren, terwijl andere lan den het oude- economisch stelsel nog aanhangen. Aan deze zeer interessante beknopte uiteenzetting van het Bellamy-Systeem dient geen nader kommentaar meer gevoegd. Alleen dat kunnen we er nog aan toevoegenhet is in niets strijdig met het Katholicisme, het lijkt wel een beetje hersenschimmig en onverwezenlijkbaar, doch in werkelijkheid zou het door ieder van ons moeten bijge treden worden, om onze huidige zieke maatschappij ge zond te maken voor alle menschen... die toch onze broe ders en zusters zijn. Jef Van Wvnsberghe. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN IHHHI<I<I<MWWHHWMWI<I<I< MMWWWWW Op 17 Februari a. s. wordt een postzegel uitge geven van fr. 2,45 met een bijtaks van fr. 7,55 ten bate van het Comité van het Yzergedenkteeken aan Koning Albert. Deze zegel verbeeldt de maquette van be doeld gedenkteeken samen met de getemperde beeltenis van Koning Albert, met den helm op het hoofd. De uitgifte omvat één waarde, op af zonderlijk velletje, dewelke voor frankeering gel dig blijft tot 30 September 1938. De verkoop geschiedt uitsluitend bij inschrij vingen welke tot op 15 Februari zullen aangeno men worden. De oplage wordt beperkt tot de re gelmatig bestelde hoeveelheden. De bestellingen mogen geen andere zegels om vatten zij moeten per stortingsbulletijn of per overschrijving gedaan worden op postcheckre- kening Nr 55630 van den dienst der verzamelin gen te Brussel I. Een tentoonstelling van philatelistisChe werken met didactische strekking, uitgevoerd door de Jeugdafdeelingen der postzegelverzamelaars kringen van Brussel en van Charleroi, zal plaats hebben, van 6n tot 27" Februari a. s. in het Post- museum, 162, Rogierlaan, te Schaarbeek. Te dier gelegenheid zullen de bij het Museum ingerichte afdeelingen geschiedenis van de brie venpost, de telefonie en de telegrafie toeganke lijk zijn voor het publiek, op werkdagen van 14 tot 17 u., op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Februari, van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. De toegang van het Museum is kosteloos.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9