GEGOMD PAPIER IN ROLLEN Tusschenkomst van den Heer Senator Vandenbulcke ten vcordeeie der voerlieden. ECOLE DE MUSIQUE GEMEENTERAAD VAN YPER treinen sneller rijden, meer comfort, een grooter aan tal zitplaatsen bezitten. Het is op aandringen van deze interpellanten. dat door mijn voorganger een verga dering werd belegd met alle vertegenwoordigers van de streek. Met algemeene instemming, werd toen beslo ten dat vijf of zes lichte treinen zouden worden inge legd en dat net aantal autobusritten zou verminderd worden. Dat was de' toestand toen het departement van ver keerswezen mij werd toevertrouwd. Ik werd weldra overrompeld door partijgangers van beide vervoermid delen. en de beslissing van 1936 werd zelfs verschillend uitgelegd. Men vroeg opnieuw het treinverkeer in te leggen, en ook het aantal autobus-verbindingen te doen toenemen. Iedereen kent den toestand van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, en het aan zienlijk tekort dat zij boekt. In dat geval kan ik geen oplossing opdringen aan de maatschappij, die haar hon derdduizenden frank zou kosten, en door een deel van de bevolking niet eens wordt goedgekeurd. Op de autobussen de tarieven en verminderingen toe te passen van het spoor is economisch onmogelijk. De verminderingen op het spoor hebben een sociaal Karak ter en de Staat betaalt ze terug aan de maatschappij. Moesten de autobusmaatschappijen die verminderingen verleenen zonder vergoeding, dan zou dit hun onder gang beteekenen. Ik heb getracht een oplossing te vinden, die aan beide partijen voldoening zou geven. Ik heb vertegenwoordigers van de streek en van de spoorwegmaatschappij bijeengeroepen en wij hebben een bepaalde regeling getroffen. Vanaf 1 Februari rijden 7 treinen tusschen leper en Roesela re. Daarenboven zouden 5 autobusritten per dag plaats vinden. Groote gezinnen, invaliden en abonnenten zou de op de autobus minder korting krijgen dan op de treinen. Als basistarieven zou de prijs van 27 centimes geno men worden in de plaats van 30 centimes. Deze nieuwe regeling zal voor de maatschappij een ernstig verlies meebrengen. Ziedaar de feiten. Toen kwamen klachten in over de nieuwe regeling. De heer Dewaele verweet mij aan den heer Dierkens te hebben gezegd dat de zaak in onder zoek was, terwijl ik aan den heer De Man een bepaalde regeling voorlegde. De reden is dat ik aan de maatschappij vroeg een nieuwe regeling te bestudeeren. Enkele dagen later bevestigde ik den heer De Man schriftelijk, wat ik mondeling had aangevraagd bij de spoorwegmaatschappij. Wat ik vroeg, en niet wat ik bekwam, heb ik den heer De Man medegedeeld. Welke is nu de toestand Treinen en autobussen rijden. De eerste klasse-wagens van de treinen werden afge schaft om kritiek te vermijden vanwege de voorstan ders der autobusverbinding. Men vroeg het aantal treinen te verminderen en dit der autobusritten te vermeerderen. Ik heb aldus gehandeld en vroeg vijf treinritten en zeven autobusritten. Verder kloeg men over de uurregeling. Ik heb de maatschappij gevraagd deze te wijzigen. Men deed mij opmerken dat dit niet zonder groote moeilijkheden en zonder andere treinen later te laten vertrekken, zou mogelijk zijn. Ik drong aan en verkreeg dat de trein van 5 u. 5 zou vertrekken te 5 u. 35. De heer Dewaele. De statieoverste van Roeselare laat toe dat de werklieden om 6 u. 15 met den trein langs Meenen naar leper reizen, zoodat deze reizigers een tiental kilometer te veel afleggen. De heer Marck, minister van verkeerswezen. Alles wordt in het werk gesteld om die zaak te regelen. Maar ik bekom niet altijd al wat ik vraag van de Nationale Maatschappij. De sprekers kunnen er van overtuigd zijn dat de minister niet beter vraagt dan een oplossing te vinden, die de bevolking voldoening zou schenken. Wat betreft het afschaffen der lijn Tielt-Ingelmun- ster, herhaal ik dat de N. M. B. S. zich formeel heeft verbonden geen enkele lijn af te schaffen, zonder mijn instemming, en ik zou die afschaffing enkel toelaten indien ik de overtuiging had dat de belangen van de bevolking niet in het gedrang komen. De heer Gits. Ik vraag het woord. De Voorzitter. Is het wel noodig den Senaat nog verder tijd te doen verliezen De heer Gits. Men verwijt mij een persoonlijke kwestie van de zaak te maken. Het gaat hier om de be langen van een gansche streek. De heer Dewaele ver klaarde niet te begrijpen, waarom ik een verschillende oplossing voorsta voor de lijn Ieper-Roeselare en voor de lijn Ingelmunster-Tieltik antwoord dat het hier gaat om een kwestie van objectiviteit, welke hijzelf wellicht niet begrijpt. De Heer Minister van Verkeerswezen heeft dus voor een betere uurregeling, die door iedereen gewenscht wordt, bij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen aangedrongen, doch hij ver klaart dat zulks niet zonder groote moeilijkheden kan gedaan worden. Naar ons bescheiden oordeel ware er echter wel middel aan deze zeer gewettigde vraag voldoe ning te geven, door in de staties van Zonnebeke en Moorslede-Passchendaele de vroeger bestaan de en thans weggenomen wissels terug te plaat sen. Hierdoor ware het mogelijk twee treinen te gelijk, die elkaar dan onder weg zouden kunnen kruisen, op de lijn Yper-Rousselare te laten loo- pen, zoodat de treinen, vooral 's morgens en 's avonds, zoowel uit Yper als uit Rousselare op beter gepaste uren zouden kunnen vertrekken. Wij onderwerpen deze suggestie, die ons in ziens gemakkelijk te verwezenlijken is, aan den Heer Minister van Verkeerswezen die, wij twij felen er niet aan, niets beters wenscht dan aan allen voldoening te kunnen geven. TE KOOP TEN BUREELE DEZER O Dinsdag laatst, 22° dezer, heeft de Heer senator Vandenbulcke, tijdens de bespreking der begroo ting van het Ministerie van Financiën in den Senaat, op volgende wijze de verdediging der be langen van de voerlieden opgenomen De heer Vandenbulcke. Ik wil hier een woord zeg gen ten voordeele van de boden, die kleine vervoer diensten verrichten. Iedere bestelling moet voorzien zijn van zegels, vol gens het gewicht van de lading. Voor een volle lading is dat gemakkelijk, maar het is veel moeilijker voor kleine ladingen. De kleine voerman neemt op de markten van ver scheidene groote steden talrijke kleine bestellingen aan. Voor vele kleine pakjes bedragen de vervoerkosten niet meer dan één frank. Het is niet mogelijk op ieder pakje zegels te plakken en een dubbel te houden. Tot nog toe plakten de voerlieden zegels voor de totale vracht en zij meenden in regel te zijn met den fiscus. Het blijkt echter dat zij zegels moeten gebruiken voor elk pakje. Dat is hun onmogelijk. De minister moet den maatregel vereenvoudigen. Zegels moeten worden voorzien voor het gewicht van een volle lading en, in verhouding tot den afstand. Aldus zullen deze kleine voerlieden hun dagtaak rustiger kunnen volbrengen. Op deze wijze zullen zij ook niet voortdurend moeten vreezen, verontrust te worden. Indien de minister be sluit tot een vereenvoudigde toepassing van de zegel verplichting zullen honderden kleine voerlieden hem dankbaar zijn. (Zeer welll Bien emmitouflés et, malgré tout, a moitié con- gelés, nous avions l'impression, Dimanche après- midi, de nous trouver a proximité du camp Papa- nine pourtant, nous étions au théatre communal oü se donnait la 2' audition des élèves de l'école de musique. Nous nous attendions, a tout moment, a en tendre les appels de détresse des élèves qui de- vaient se produire, comme si la scène allait se métamorphoser en iceberg et les emporter dé- faillants, a la dérive. Nous étions prêts a leur porter secours et a les couvrir de nos vêtements pour les réchauffer. Mais, la jeunesse a le sang chaud, tant au sens figuré qu'au sans propre de l'expression. Elle nous l'a prouvé de telle fagon que, pas un seul instant, nous n'avons dü avoir recours a l'in- dulgence que nous étions tout disposés a leur prodiguer, a cause du froid. Entre parenthèses, Monsieur l'échevin des tra- vaux publics, a qui nous présentions nos doléances, füt heureux de pouvoir nous annoncer que, mardi prochain, le chauffage central fonctionnera. Doré- navant, nous pourrons done, sans appréhension, assister a toutes les fêtes qui se donneront au théatre communal. Revenons a nos moutons. Melle Yolande Gaimant et Cécile Gillioen, élè ves du cours de piano donné par Mm<l Debacker, ont joué a quatre mains et avec beaucoup de sen timent, Humoresque en sol-b majeur, oeuvre trés expressive et originale de Dvorak. II nous serait trés agréable de pouvoir, l'an pro chain, nous rendre compte de leur vélocité. Nous avons été plutót stupéfaits de voir que M. Georges Van Egroo devait battre la mesure tandis que ses élèves MM. Roger Coffyn et Da niel Vermeulen jouaient Caprice pour deux trom- pettes de Clodomir. II pouvait intervenir si c'était nécessaire comme font les autres professeurs. Ce sont pourtant de bons éléments qui ont des notions de solfège suffisantes pour se tirer d'af- faire. De plus ils ont acquis déja une trés belle pureté de son. Nous avons admiré la belle tenue de M'"e Christiane Coomans, élève de M. Blomnie. Elle possède toutes les qualités requises pour devenir une excellente violoniste. Nous avons écouté avec plaisir, le lr solo du Concertino en sol majeur de Küchler qu'elle a joué avec beaucoup de justesse. Ce que nous venons de dire s'adresse aussi a M. André Moerman, élève du même professeur, plus avancé dans ses études et qui fit preuve d'une belle assurance dans l'exécution du Con certino pour violon de O. Rieding. Mme Vandenbrouck nous présenta deux excel- lentes élèves, MeUc Antoinette Viaene qui joua avec une belle vélocité Fabliau en sol majeur, pour piano de J. Raff et M<'Ue Godelieve Desra- mault qui rendit d'une manière trés expressive Cordoba (chants espagnols) de Albeniz. Interpréter Beethoven n'est pas chose facile, si l'on veut exprimer avec puissance la profon- deur de sentiment qui caractérise ses ceuvres. M"* Anita Daelemans, élève de Mme Debacker, nous a prouvé en interprétant le Rondo en sol majeur pour piano, qu'elle possède des qualités précieuses que l'étude raffinera. Aussi, nous ne doutons pas que, l'an prochain, elle saura nous charmer davantage. M. Etienne Ossieur, élève de M. Andries, est un tout jeune hoboïste qui a une bonne embou chure. Nous avons écouté avec intérêt le Conté pastoral, un peu long, de J. Strauwen qu il a joué avec beaucoup de pureté et de justesse. Si l'on peut dire d'un élève qu'il a de 1 étoffe, c'est du jeune violoniste Jacques Duhameeuw. Bien a l'aise et bien campé, il surmonte ceitaines difficultés avec aisance. Son professeur M. De- cock peut être fier de lui. En effet, chaque fois que nous l'entendons, nous constatons qu il a fait de grands progrès. Nous avons bien apprécié sa fagon de jouer le Solo en mi-majeur de H. Léo- nard. C'est pour ainsi dire au pied levé que M'1 Leu- ridon, élève de Madame Van Gheluwe a rem- placé M''lk' Van Huele, retenue chez elle par la maladie. Elle a chanté Verborgenheid, de H. Wolf et une romance délicate, tout empreinte d'un charme poétique troublantOp de hoeve, de M. Lionel Blomme. Sa voix bien travaillée de- vient souple. Elle plait par son timbre a la fois doux et clair. La sonate pour violoncelle et piano de Grieg exécutée par Melle Antoinette Dethoor, violoncel- liste, et M. Constant Van Puyvelde, pianiste, élèves du cours de musique de chambre donné par M. Blomme, termina en splendeur cette trés intéressante audition. Les techniques de ces jeunes artistes, fagonnées avec adresse et avec un soin extréme, s'unissent avec passion, faisant fi de toutes les difficultés, pour exalter l'enthousiasme qui a présidé a la création de l'oeuvre qu'ils interprètent. lis nous ont profondément touchés d'autant plus qu'ils jouaient dans des conditions absolu- ment défavorables. Le Directeur M. Blomme et les professeurs M. Vlaminck et Madame Debacker qui les ont for- més peuvent être fiers de nous présenter des élé ments de cette haute valeur. Nous adressons nos plus sincères félicitations au corps professoral et aux élèves qui nous ont offert cette charmante matinée musicale. GAIRED. Bal van den Oudleerlingenbond der Middelbare School De Oudleerlingenbond der Rijksmiddelbare School te leper geeft zijn tweede Winterbal op Zaterdag 12 Maart e. k., te 9 uur, in de Zaal La- piere, Hondstraat. Het Comiteit dat altijd bereid is zijn getrouw publiek voldoening te geven, heeft de medewerking gevraagd van het gekend orkest Piccadilly welke op al de groote bals te Oostende en te Knocke, zoowel als te Brussel ee* overgroot succes oogstte. Het Comiteit is verze kerd dat het publiek zijn opofferingen zal wete* te waardeeren en op 12 Maart zijn genegenheid zal toonen door zijn talrijke opkomst. Al de muzikanten van het Piccadilly Orkest zijn eerste prijzen van onze Conservatoriums. Zij brengen leven en zon mede. De saxo is een der fijnste specialisten. Hij weet zijn publiek te boeien en te doen droomen bij het spelen van zijn medeslepende Tango's. Het Piccadilly orkest speelt Jazz maar weet ook andere dansen te spelen. Alwie het eerste bal van den O. L. Bond bijwoonde, herinnert zich nog het buitengewoon succes van dit feest. De tafels zullen kunnen voorbehouden worden alle dagen, des Zondags uitgezonderd, van 10 tot 11 u. in de Middelbare School, de Montstraat, 17. De personen, die verlangen een uitnoodiging te ontvangen, kunnen deze op het voormeld adres bekomen. Zitting van Maandag 28 Februari 1938, om 18 n. DAGORDE 1- Proces-verbaal der zitting van den 31 Ja nuari 1938. 2. Carnaval 1938 Politieverordening. 3. Commissie van Openbaren Onderstand Ontslag van pacht. 4. Commissie van Openbaren Onderstand Landelijke goederena) Hernieuwing der pachten b) Openbare verpachting. 5- Commissie van Openbaren Onderstand Ziekenbonden van stad Toelage. 6. Dickebusch - Vijverhuis Onderhouds werken Plan Lastenkohier en bestek. Stedelijke Muziekschool - Veranderings- werken Plan lastenkohier en bestek. 8. Stedelijke Muziekschool Rekening over het dienstjaar 1937. 9. Lagere Stadsmeisjesschool der Rijsel- sti aat i Studiejaar Lessen in huishoudkun de Krediet. 19* Staatsmiddelbare school Begrootinff 1938. 11* Naamplaten der straten Beslissing. 12. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1937 Wijziging. 13. Mededeelingen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3