POLITIEKE UITZICHTEN toeristische kroniek BINNENLAND BUITENLAND DOOR SPECTATOR Donderdag 24 Februari 1938. DE SOCIALISTISCHE VOORMAN EDWARD AN- SEELE OVERLEDEN MISTEVREDENHEID OVER DE BENOEMING VAN P. DE SMET ALS MINISTER NIEUWE REGEERINGSMOEILIJKHEDEN HEER BODART IN DE OPPOSITIE NIEUWE ANTI- VLAAMSCHE AKTIE IN VOORBEREIDING EEN ONTSLAG VAN VINDEVOGEL NEEMT SPAAK ONTSLAG ALS MINISTER? TOENEMENDE BE LASTINGSDRUK LIBERAAL BELASTINGSPLAN SPANNING! De Socialistische Partij is in rouw Anseele is dood Zonder eenige uitzondering hebben alle bladen de aan dacht hunner lezers gevestigd op de groote beteekenis van de Anseele-Figuur. L'Indépendance Beige schreefDe gewezen leerling-letterzetter. Staatsmi nister geworden, was een groote Belg. «Het Volk-De Tijd verzekertVoor de stoffelijke lotsverbetering der arbeidersklas heeft Anseele veel gedaan». De Stan daard geeft toeMaar wij moeten erkennende Belgische demokratie heeft hem veel te danken, en zonder deze democratie zou de Vlaamsche beweging zich niet in het zelfde tempo, als thans is geschied, de macht en de middelen hebben veroverd voor de geeste lijke grootmaking van het Vlaamsche Volk, en voor een beter staatkundig en politiek Vlaamsch-Waalsch even wicht in België. Het Belang van Limburg oordeelt Zijn opvattingen betreffende de samenwerkende maat schappijen maakten ophef en vonden in de heele we reld weerklank. Maar... Anseele was anti-Katholiek, en kon als dusdanige door de Katholieke Kerk niet op stilzwijgend-toelaten rekenen. Het Katholieke dagblad HET VOLK-DE TIJDschrijft daarover o. m.Ook hij (Anseele) schermde met de leuzeGodsdienst, opium voor het volk en had van den godsdienst, van de kerk, van de priesters een zeer primaire opvatting in anti-kle- rikalen zin. Zijn invloed is onder dat opzicht op de Vlaamsche arbeidersklas desastreus geweest. Kortom met datzelfde blad kunnen wij besluiten Wij buigen diep voor den werker dien hij was, voor den vriend der arbeiders, voor den strijdvaardigen en loyalen tegenstander, voor den grooten realisator, voor al het goede, dat hij gedaan heeft... Nu Anseele ons verlaten heeft, willen wij alleen zijn goede inzich ten, zijn onbetwistbare verdiensten gedenken, en de Voorzienigheid bidden, dat deze inzichten en deze ver diensten hem bij de intrede in de eeuwigheid ruim schoots zullen aangerekend worden. De benoeming van den heer P. Desmet als minister van Ekonomische Zaken heeft bij de Katholieke Vla mingen eenerzijds mistevredenheid en anderzijds een afwachtende houding opgewekt. DE STANDAARD meentVan katholieke zijde berust de taak der Vlaamsche rechtsopvordering in de regeering voortaan alleen op de heeren Marck en Rubbens. Over de kracht dadigheid van de liberale en socialistische Vlaamsche ministers is het niet geoorloofd zich nog een minimum van illusies te maken. Inmiddels is er aanleiding om in geheel deze ge schiedenis van de portefeuille van Middenstand en Ekonomische Zaken een politieke kleineering te zien van de katholieke Vlamingen, en een psychologische én politieke vergissing van Eerste-Minister Janson Ieder weldenkend en onvooringenomen lezer van deze passus moet toegeven dat hier wat voorbarig en zeker te heftig vijandig geschreven werd. Immers het is totaal verkeerd den Volke te willen doen gelooven dat de huidige Vlaamsche Liberale en Socialistische ministers heelemaal niets doen voor de Vlamingen Dat is een gemeene leugen die niets anders dan haat en tweedracht kan zaaien, en die tenslotte de Vlaam sche zaak helpt achteruit boeren. Daarom meenen wij, in het belang van de huidige Re geering dat het oordeel van de katholieke DE COU RANT heel wat hooger staat, in deze zaak, dan de uitspraak van «DE STANDAARD»: «Wij nemen aan dat de Eerste-Minister voor dit hoogst verantwoorde lijk ambt een bevoegden titularis zal gekozen hebben. Er wordt van den nieuwen minister gezegd dat hij het vertrouwen der katholieke Vlamingen waardig is. Het tegendeel wordt eveneens beweerd. Wij kennen hem niet voldoende om ons vertrouwen zonder eenig voorbehoud te schenken en hebben ook geen redenen •m het hem te weigeren. Naar zijn daden zal hij be oordeeld worden. Hij weze ervan overtuigd dat we met groot genoegen zullen onderlijnen wat hij ten bate van ons volk zal weten uit te werken. Hiervoor zal hij kun nen rekenen op den steun van die katholieke Vlaam sche pers, die zich slechts door de belangen onzer volks gemeenschap en niet door persoonlijke belangen laat leiden. Dit noemen wij verstandige taal, die de gemoederen van het volk in de rechte banen leidt en houdt, ten bate van de gemeenschap Het is overigens zeer noodzakelijk dat er nu door de pers geen nieuwe herrie in gang gestoken wordt. Want de toestand van de huidige Regeering is zooals wij dat verleden week reeds onderlijnden alles behalve rooskleurig. In verscheidene partijen rijzen nieuwe moeilijkheden op. een nieuwe anti-Vlaamsche aktie wordt aangekondigd door Walen. Spaak zou dreigen met ontslag als minister, de belastingsbetalers worden opstandig door een toenemenden belastingsdruk, enz Eens dat de partijen onderling in twist komen, is het onvermijdelijk dat de regeering valt En er is twist uitgebroken in de groote regeerings- partijen Daar hebben wij vooreerst het geval BodartDe heer Jean Bodart. Kamerlid voor Charleroi en leider van de Waalsche katholieke demokraten, heeft met op hef zijn hoofdredakteurschap van het dagblad LA CITÉ NOUVELLE verlaten, en is onmiddellijk over gegaan tot het uitgeven van een nieuw bladLA JUSTICE SOCIALE Waarom Omdat hij in de op positie wil gaan. en met groote heftigheid wenscht uit te vallen tegen vijf ismen het Marxisme, het Kon- servatisme, het Rexisme. het Finantieel Mandarisme en het FlamingantismeTeneinde dit zoo vrij mogelijk te kunnen heeft hij als katholiek Kamerlid zijn vrij heid teruggenomen, om kordaat plaats te nemen in de oppositie Dat beteekent de opening van een serie kon- flikten in de demokratische katholieke partij Daar hebben wij nog een onverwacht haartepluk in de Socialistische partij namelijk tusschen Minister Spaak en diens partijgenoot M. Rolin. Dit in verband met de kwestie der eventueele benoeming van een nieu wen ambassadeur te Rome, in wiens geloofsbrieven, aan den koning van Italië ook den titel van Keizer van Abessinië zou moeten worden gegeven. Spaak zou Italië genoegdoening willen geven, maar de Socia listische Partijraad, die daarover vergaderde, verzet er zich heftig tegen. Gevolgverdeeldheid in de socia listische leidersrangen Ten derde: Kamerlid Vindevogel heeft ontslag inge diend als lid van de Kommissie door de rechterzijde van de Kamer aangesteld met het doel het geval Sap even tueel te regelen. In zijn ontslagbrief heeft de heer Vin devogel er zijn teleurstelling over uitgedrukt dat de Kommissie, welke sedert maanden bestaat, nog NIETS heeft gedaan om haar opdracht te vervullen. Gevolg hoogstwaarschijnlijk een weinig goeds belovende anti- kampagne in de katholieke rangen. Dit alles wijst erop dat wij voor het oogenblik in een zeer gespannen politieken toestand leven, die ofwel op nieuw op goeden voet moet gebracht worden, door we- derzijdsche toegevingen, of die eerstdaags zal stukbar sten door het vallen van de huidige regeering. Zoo dat laatste waar is. dan zullen de poppen aan het dansen gaan. Immers de Gemeenteverkiezingen staan voor de deur, en zullen diensvolgens een ware rem zijn voor de dan noodige goede en vlugge oplossing van de heer- schende Regeeringskrisis. Gelukkig is het nog niet zoo uiterst ver, en is redding nog steeds mogelijk In DE DAG lezen we het volgende merkwaardige stukje, dat het overwegen overwaard is Wij meenen trouwens nogal dicht bij de waarheid te zijn, wanneer wij schrijven dat de kontroleurs der belastingen, mede naar aanleiding van de minder gun stige begrootingsvooruitzichten, bevel hebben gekregen de schroef wat aan te draaien. Het kan ook moeilijk anders wanneer men weet dat de inning van de al te laattijdige belasting op de devaluatiewinsten tot een reusachtig fiasko heeft geleid. We deelden, eenigen tijd geleden, aan onze lezers mede dat men in de Wetstraat al heel blij zou mogen zijn indien deze belasting, in plaats van de voorziene 250 millioen, het tiende van deze som opbracht. Antwoordend op een parlemen taire vraag, verklaarde minister De Man, zoo pas, dat de devaluatiebelasting, op 31 Januari jongstleden, nog maar 10.358.783 fr. had gegeven. De verwachte inkom sten zullen dus elders moeten gevonden worden. Ook vraagt men zich met bezorgdheid af, waar de Staat het geld gaat halen om het tekort te dekken, dat, voor 1938, waarschijnlijk meer dan een half milliard zal bedragen Minister De Man moet dus eerstdaags met nieuwe belastingsontwerpen voor den dag komen. Maar er gaan nu reeds geruchten dat de Liberalen ook een belastingsplan hebben opgemaakt, waarbij de grens der van belasting vrijgestelde inkomsten wordt verlaagd. Aldus zouden de liberalen nagenoeg alle staatsburgers bij de belasting-inning willen betrekken. Het is te voorzien dat de Katholieke Demokraten en de Socialisten daar moeilijk zullen voor te vinden zijn, en veleer zullen eischen dat er een strengere beteugeling toegepast worde van de al te duidelijke groote belas tingsontduiking, waarvan sommige rijke burgers zich schuldig blijven maken. Zijn de geruchten de loslating van een eerste proefballonnetje, dat later plaats moet maken voor ernstige werkelijkheid, en verzetten de Katholieke Demokraten en Socialisten er zich kracht dadig tegen. dan... dan valt de regeering! Kortom, hoe wij thans de Binnenlandsche Politiek ook bekijken, wij botsen steeds op dezelfde vaststelling: het gaat beroerd in de Regeering. kalmte is meer dan ooit geboden Plaatsruimte belet ons heden een uitgebreide be schouwing te geven aan de zeer gewichtige Buitenland- sche Politieke Gebeurtenissenaan de hoogst belang rijke ophefmakende rede van Hitier, aan het ontslag van Eden. Doch toekomende week zal de waarde van deze twee groote feiten duidelijker naar voor treden, door de vaststelling van de eerste internationale reactie erop. Spectator. achtens, werden overschat, maar die een rijke bron mag heeten voor de kennis van het volks leven en de volkstaal in het Westland. Stroomop van Kortrijk, in de door-Vlaamsche taalgrensgemeente Wervik, zag dichter Frans De Blieck het licht (1805-1880). Voor het Fransch- talige Komen dienen vermeld dichter Marcel Wyseur (1886), maar vooral de staatsman Phi lippe de la Clyte, sire de Comines (geboren te Komen in 1445 of te Ruisscheure, omstreeks 1447), de beste Fransche geschiedschrijver zijner eeuw. te Moorslede (1875) Emiel Serroen, tooneel en novellenschrijver. Heel wat meer bekend is de Westvlaamsche verteller bij uitstek, die eigen aardige zoo sympathieke Warden Oom, welke pas begon te schrijven een halve eeuw nadat hij te Becelare als Edward Vermeulen ter wereld was gekomen (1861). Wij verontschuldigen ons dat deze literair- toeristische kroniek deze week ietwat lang is en gansch over het zelfde onderwerp handelt. Maar wij zijn er toch van overtuigd dat het menig le zer zal geïnteresseerd hebben te vernemen waar in ons gewest schrijvers het levenslicht hebben aanschouwd. Reysiger. -O Het is een feit dat een streek, welke door dich ters en schrijvers werd beschreven en bezongen, door de toeristen meer bezocht wordt dan die waar er nooit over geschreven werd. Wij zouden daar heel wat voorbeelden van kunnen aanhalen, maar wij willen ons beperken bij een zeer tref fend voorbeeld. In de verleden eeuw bracht de jonge dichter Jacques Perk, een der beste Neder- landsche dichters uit de periode van omtrent 1880, een bezoek aan de Ardennen en schreef aldaar een bundel gedichten die tot het beste werk uit dien tijd mag worden gerekend. Deze dichtbun del. de sonnettenkrans Mathilde deed de Ar dennen in Nederland kennen en bezoeken. Nu nog, nadat er meer dan 50 jaar verloopen zijn se dert het overlijden van Jacques Perk, komen nog duizenden jongeren uit Nederland naar Laroche en de grotten van Han, kennis maken met de plaatsen waar zij weten dat Perk zijn schoonste en verhevenste gedichten heeft geschreven. Dat toerisme zouden wij in zekere mate het literair toerisme kunnen heeten. In mindere mate is Vlaanderen hierdoor ge kend. En toch denken wij aan Brugge en Kort rijk die bezocht worden om Guido Gezelle, aan Ingooigem om Stijn Streuvels, aan Roeselare om Rodenbach, aan Alveringem om Cyriel Verschae- ve, en dies meer. Het was dan ook een uitstekende gedachte van wege den hoofdredacteur van Toerismehet orgaan van den V. T. B., om een letterkundige kaart van de verscheidene Vlaamsche provin ciën te laten opmaken, met de bio- en bibliogra fie van de schrijvers van Vlaanderen. En zoo kwam West-Vlaanderen eerst aan de beurt en wel in het nummer van 16 November laatstleden. Wij zullen hier natuurlijk het gansche rijk gedocu menteerde artikel van den heer J. Van Overstrae- ten niet overdrukken, maar de bijzonderste figu ren uit onze streek aan onze lezers mededeelen en alzoo ook eenigszins voor ons gewest aan lite rair toerisme doen. Wij beperken ons enkele deelen uit dit artikel over te schrijven van Het voor den oorlog om verscheidene redenen nabijheid der taal- en landsgrenzen, leger, ma gistratuur, enz.erg verfranschte leper, is Vlaan deren op letterkundig gebied nog haast alles ver schuldigd. Zijn bekendste zoon, literair gespro ken is de Fransch-schrijvende oud-officier Edward De Keyser (1883), auteur van talrijke boeiende reisromans. Een ander Franschtalig Ieperling was Romain-Théodore Pironon (1804-1862). Op beiden heeft Frankrijk als een magneet gewerkt. Hugo Verriest was er tien jaar principaal van het college (1877-1888) en oefende heilzamen Vlaamschen invloed uit in dat verbasterde mid den. Caesar Gezelle woonde er tot in 1933 en leed zelfs den dooddier wreed geteisterde stad mee. Een ander Vlaamsch dichter, Frans De Vos, overleed hier in 1859 als belastingsontvanger. We meenen ook te moeten herinneren dat de Luik- sche professor Paul Hamelius, literatuur-histori cus en geschiedschrijver van de Vlaamsche bewe ging, een toevallige Ieperling was (1868). Prof. Paul Sobry (1895) is daarentegen een authen tieke Vlakbij, te Zillebeke, overleed Victor Huys in 1905 als pastoor. Aan dien Geluwenaar (1829) dan ken wij een der boeiendste volksboeken, welke ooit in Vlaanderen werden geschrevenBake- landt of de Rooversbende van 't Vrijbosch Westvlaamsch van de bovenste plank Alleen priester August Benoot (1889), wat meer gekend als Radaf Meyseune, kan er genoemd (te Poperinge, namelijk). Zijn roman Het Klok hof is ons van bijzonder nut voor de kennis van de hopstreek. Hij schreef ook tooneel. Pope ringe roemt echter meer op dichter-dialectoloog Lenaart De Bo, die er wel niet geboren werd, doch er als pastoor-deken stierf (1885) en op het kei khof een monument kreeg. De typisch-West- landsche, zeer particularistische verteller Julius Leroy zag in het naburige Haringe dicht bij de landsgrens, de streek van blauwersen «pen sejagers in 1858 het licht. De tooneelsc'hrijver Kaïel De Quéker was van Beveren-aan-den-Yzer 1857) evenals de nog levende Franschtalige dich ter. legerdokter Maurits Butaye (1890). Even dicht bij Fransch-Vlaanderen, te Loker, aan schouwde een zeer begaafde dichter het levens- 'c t (1861), Alfred Weustenraad, die, helaas, reeds op zeventienjarigen leeftijd in het verre St J ruiden zou gaan sterven. Uit een ander grens dorp^ het naburige Reningelst, kwam onderwij- zei onoré Staes (1857), schrijver van stichten de^ erg conventioneele verhalen. Benoorden Poperinge, te Woesten, stond de wieg van dokter Hilaris Allaeys (1873). Als Her- 'n. ^°kel zou hij op het einde van zijn leven. e - t verpen, een lijvigen novellenbundel uit- -e\en. ïens letterkundige kwaliteiten, ons er- (Zie vervolg onderaan vorige kolom)-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4